NIEUWS- EN AÜVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET‘ARRONDISSEMENT SNEER. 1 Ode Jaargang 1853. No. 99. den 12 December. WOENSDAG BINNEN- EN BUITENLAND. rogge e den eervolle en uit dien hoof* T hunne wissels te plaatsen en zelfs Engelschc het treffende gebeurtenis De de J- et ne 1 Je L l, 1, te s t n e De Oostenrijksche regering heeft den uit en doorvoer van alle Russische zondering van mede den uitvoer Bij eene soiree SNEEK, II December. Van den 1 tot en met den 7 dezer zijn in deze provincie 50 run deren aan de besmettelijke longziekte gestor ven of afgemaakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 1772. De herstemming van een lid der tweede kamer van de staten-generaal in het hoofd kiesdistrict Sneek, is door den minister van binnenlandsche zaken bepaald op dingsdag den 18 December 1855. Door de 2de kamer der staten-generaal is het IX hoofdstuk der staatsbegrooting (kos ten van het dep. van financiën) ftiet algemee- ne, en het X hoofdstuk (kosten van het dep. van oorlog) met 57 tegen 26 stemmen aange nomen. Door de regering is aan de tweede ka mer een staat overgelegd houdende opgave van de hoeveelheid granen door de branders in de jaren 18511854 verbruikt, zijnde aan in 1851, 18672 last; 1852, 18546 1.; 1855, 20575 1.; 1854, 20896 1.; garst in 1851, 10157 1.; 1852, 10089 1.; 1855 11085 1.; 1854 11567 1. Het gewijzigd ontwerp van wet van de jagt en de visscherij is dezer dagen met ee- nige aanmerkingen van den raad van state bij het departement van binnenl. zaken terug ontvangen. Er is eene staatscommissie benoemd (waar van ridder Van Rappard, lid der tweede ka merpresident is), belast met het onderzoek van de vraag of het rijk zal voortgaan met eene subsidie te verleenen aan de Maatschap pij van Weldadigheid dan welof het raad zaam zou zijn, de koloniën geheel door den slaat te doen beheeren.” Wij vernemen, zegt de Leeuw. Ct., dat jhr. T. A. M. A. van Andringa de Kempe naar, lid van de eerste kamer der staten- generaal en burgemeester van de gemeente het Bilt, zijn ontslag uit laatstgenoemde be trekking aan Z. M. den koning heeft ingediend. Naar men verneemt, zullen de verande- deringen die, ten gevolge van de wet, hou dende afschaffing van den accijns op het ge maal, in het personeel der mindere ambtena ren bij de directe belastingen moeten plaats hebben eerst omstreeks Maart 1856 in wer king komen. Naar men verneemt, heeft Z. M. beslo ten bij gelegenheid der vele bekrooningen die de Nederlansche inzenders op de Parij- sche tentoonstelling ten deel viel, als bewijs van Hoogstdeszelfs belangstelling in de vader- landsche nijverheid, verscheidene decoratien te schenken. Opmerkelijk en tevens verblijdend is het, dat, daar bij de tentoonstelling de industrie in 27 klassen was verdeeld Nederland in 22 klassen bekrooningen heeft mogen verwerven. Men meldt uit Kampen cl. d. 6 Decem ber: Heden morgen omstreeks tien ure heeft in de nieuwe alhier opgerigte stroopapier-fa- brijk van de heeren Ehrenfeld en Rering een droevig ongeluk plaats gehad. Ter gele genheid dat men daar heden het eerste papier maakte en ongeveer één uur daarmede bezig was is onverwacht de droog-cylinder gespron gen zonder dat men voor alsnog de oorzaak daarvan kan vermoeden. Door dit ongeval zijn zes personen waaronder de heer Ehren- veld meer of min gekwetst geraakt; de heer Ehrenfeld heeft eene allerbelangrijkste ver wonding aan het hoofd bekomen den stoker De Klerk is het regterbeen verbrijzeld, ter wijl de vier overigen op verschillende plaat sen van het ligchaam brandwonden gekregen hebben. Men meldt uit Cappelle (Langstraat) d. d. 5 December: Dezer dagen gebeurde hier een droevig ongeluk bij het afleveren van ossen in bet regthuis. Een dezer dieren werd woe dend nam een’ drijver op de horens en wierp hem zoo geweldig in de hoogte, dat hem door den val de beide schouders ontwricht werden en hij bovendien ligte verwondingen bekwam door eenen tweeden aanval van den os. De verwonde is onraiddellijk in het regthuis op genomen, en door spoedig aangebragte genees- salpeter zwavel en lood naaf en Turksche gewesten met uit- de Donau-vorstendommen als- van paarden verboden. te Koppenhage bij den landgraaf Wilhelm van Hessen ter eere van den generaal Canrobert gegevenwaren de leden van het Russische gezantschap tegen woordig; dit had ook plaats bij de soirée te Stokholm door den minister van buitenland- sche zaken gegeven. De Sondtol-conferentie schijnt, volgens de jongste berigten uit Koppenhage, verdaagd te zijn ten gevolge van de weigering der Vereenigde Staten van Noord-Amerikaom. in eene transactie te treden. Denemarken zal, haar men verneemt, zich bepalen tot af zonderlijke onderhandelingen met de Oostzee- staten. Een mechanicus te LyonZoo meldt h?t dagblad Salut Public is dezer dagen van daar naar Parijs vertrokken met een rijtuig van eigene vinding dat zonder paarden en ook zonder stoom in beweging wordt gebragt, maar alleen door de zwaarte der reizigersdie er plaats in nemen. Wanneer men geloof mag slaan aan het verbaal van den uitvinder, zou zijn rijtuig, op de rails van een spoorweg ge plaatst met eene snelheid van 50 a 55 kilo meters in het uur gaan. Ook van wege het Britsche gouvernement is bekend gemaakt dat de blokkade der ha vens van de Witte Zee door de gealliëerde scheepsmagt den 9 Oct. jl. is opgeheven, daartoe strekkende aankondiging is in Loudon Gazette van 50 Nov. jl. geplaatst. De koning van Sardinië beantwoordde het hem door den lord-mayor van Londen aangeboden adres in het Italiaansch waarbij de koning zijn besluit verklaarde, ook in de politiek te volharden, welke hij tot dusverre gevolgd had. De Anglo-Fransche alliantie werd toen met roem vermeld en Victor- Emmanuel sprak van zijne aansluiting met deze woorden Niettegenstaande den te genspoed, welke op mijn koningrijk rust, ben ik tot dit verbond toegetreden, daar het huis van Savoye het zich ten allen tijde tot pligt gerekend heeft, het zwaard te trekken in den strijd voor regt en onafhankelijkheid. Indien de krachten welke ik den ver bondenen toevoeg die van eenen niet uitge- slrekten staat zijn, breng ik tevens met mij den invloed van eene trouwhartigheiddie nooit betwijfeld is, gesteund door de dapper heid van een leger, dat immer trouw bleef aan de banier zijns konings. Wij kunnen de wapenen niet nederleg- gen zonder dat een eervolle en uit dien hoof de duurzame vrede verzekerd is geworden. Dit zullen wij volbrengen door vereenigd de zege van zuiver regt, en de billijke wen- schen van elke natie te beoogen.” De Morning-Post berigtdat de zaak Van kolonel Turr is gebragt geworden voor de ad vocaten der kroondie beslist hebbendat het Engelsch gouvernement genoemden kolonel niet als Britsch onderdaan beschouwen kan. Het gedrag van Oostenrijk tegen iemand die op Britsch gezag handelde is echter zoodanig, zegt genoemd bladdat het eene voldoening vordert, en het Fransche gouvernement stemt zoo zeer met dit gevoelen in dat het de ver- toogen door Engeland aan het Oostenrijksche gouvernement gedaan ondersteund heeft. Aan eenen brief uit New-York d. d. 19 Nov. jl. ontleenen wij het volgende Granen en meel blijven hoog en voorals nog zien wij geene beduidende vermindering van prijzen tegemoet die niet eer volgen zal voor dat de aanvraag van Europa aanzienlijk afneemt. Over het geheel is de toestand van onzen handel goed en waren de Europesche moeijelijkheden uit den weg geruimd wij zouden hier een tijdstip beleven van ongeken- den voorspoed. Gelukkig is men thans voor- zigtig, hoewel daardoor de zaken een weinig belemmerd zijn. Het wantrouwen in de Fran- sche financiën is hoog genoeg gestegendat sommige huizen het uiterst moeijelijk vinden, kundige hulp heeft men hem tot dusverre in het leven behouden. In een der Engelsche bladen (den Yorks- hiremanvan 25 August, jl.) leest men een berigt hetwelk men niet zou kunnen geloo- ven indien het niet in zoo vele bijzonderhe den naauwkeurig werd verhaald en ook la ter van elders ware toegelicht. Den 18 Augustus, namelijk, Werd zekere ge huwde vrouw, Ellen Mc. Donald, te York om dronkenschap in bewaring gesteld. De policie-agent P. C. Robinson, vond haar dien nacht tusschen 12 en 1 ure in een’ toestand van beschonkenheid en volstrekte naaktheid op straat. Zij zeide hare kleederen om drank te hebben verkocht aan Thomas, kastelein in de Schapenbout. De getuigeJ. Smithdie gedurende dat bedrijf daar in huis was geweest, verklaarde, dat zijomstreeks half elf ure, aan Thomas hare kousen had aangeboden voor eene portie ale. De kastelein kocht ze voor eenen stuiver, vervolgens hare schoenen insge lijks voor eene kleinighied daarna hare ove rige kleèren en eindelijk haar hemd. Hierop trok Smith zijn wanbuis en bloeze uit, om de naaktheid der vrouw eenigzins te bedekken maar ook van deze kleeding ontdeed zij zich en verkocht ze aan den kastelein. Toen zij nu niets meer te verkoopen had verzocht de kastelein haar, naar huis te gaanwaarop zij antwoordde: hoe kan ik dat in dezen toe stand geef mij iets, om mijne naaktheid te bedekken!” Maar dit mogt niet baten, en, naakt als zij was, werd zij nu omstreeks 12 ure het huis uitgezet en kort daarna in dezen toestand op de straat gevonden door den poli cie-agent, die haar met een zijner kleeding- stukken bedekte en naar het policie-bureau ge leidde. Kan men woorden vinden, om 1 en afschuwelijke van zulk eene uit te drukken Zoo diep kan de drank- lust den mensch, eene vrouw zelfs, doen zin ken Zoo verre gaat de schaamtelooze heb zucht en de onmenschelijkeid van een’ kroeg houder (Zie Volksvriend.} In eenen particulieren brief uit Alex- andrië (Egypte) van den 19 November leest men bet volgende Gisteren 18 Novem beris de commissie, belast met het onder zoek voor het kanaal van Suez, alhier aan gekomen. Zij bestaat uit de meest beroemde Europesche ingenieurs, en vele voorname per sonen hebben zich uit belangstelling bij de commissie aangesloten. Eene vereerende ont vangst is haar toebereid. Eenige leden der commissie zullen Opper-Egyple bezoeken. Vlei- jend mag het inderdaad voor Nederland be schouwd worden dat zijn ingenieur, de heer Conrad, met algemeene stemmen tot presi dent der commissie verkozen is.” Volgens de Gazetta di Venezia, heeft de paus ter gelegenheid van het sluiten van het concordaat met Oostenrijk aan keizer Frans Jozef het groootkruis der Pius-orde, in briljanten allerfijnst bewerkt en een ander aan den minister graaf Buol-Schauenstein toe gezonden. Een besluit in Oostenrijk schrijft voor, dat van stonden aan de kerkelijke toestem ming tot het huwelijk bij den pastoor moet moet worden gevraagd. Tot nu toe was een bewijs van het burgerlijk bestuur daartoe voldoende. Het vroeger leven der verloofden zal nu vóór de toestemming tot eene echt- verbindtenis aan een naauwkeurig onderzoek der geestelijkheid worden onderworpen. Het concordaatdoor Oostenrijk met Ro me gesloten wordt door de Oostenrijksche bladen niet besproken. Zij durven er niet van gewagen. De overige Duitsche bladen echter wijzen met ernst op het gevaar dat niet al leen Oostenrijkmaar geheel Duitschland door dat concordaat bedreigt. De kleinere Roomsche Staten in Duitschland zullen thans evenzeer voor het kerkelijk overwigt moeten bukken of steun moeten zoeken in het Pro- testantsche Duitschland. Onderwerpt zich Zuid-Duitschland aan Rome dan onderwerpt het zich eigenlijk aan Frankrijk, want Frank rijk is de politieke beschermer van Rome, zegt de half-officiële Berlijnsche Zeit. SNEEKER 16 id. 1 in al ie A.N. het *en •Im m ers lo- le- rt- iea ige u- en en De o- eni o re- )e- lar nS tar r- r- ne iet e- ;s- ne ak g, in i- a COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1