NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1853. No. 100. den 15 December. ZATURDAG fOde Jaargang. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 17 DECEMBER 1835, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. t Iw I SNEEKER in voorstellen. t hun ontslag BINNEN- EN BUITENLAND. L. de Nijega meer en zijn verkocht verlies is geleden doelmatig is s r e de 53 ‘1- n- et al ?r- jur a n ?n ol ’n i- GOURA iet i. ?i- ei- e- en Zwolle mr. J wijk en ne J. J. de spoedig ingevallene, vroeg- het de rivier den Rijn af zijn de schipbruggen over den en over den IJssel, nabij Westervoort gisteren reeds weggenomen en geschiedt de overvaart thans met ponten. In de Tiventsche Caurant leest men Met zekerheid kunnen wij melden, dat de WEw. heer J. F. Warn inkR. K. priester en pastoor te Bornebesloten heefthet be roep in cassatie in te trekken door ZWEw. ingesteld tegen een arrest van het provinciaal geregtshof in Overijssel regtdoende in straf zaken gewezen in hooger beroep, en uitge sproken den 20 September 1853, wegens be weerde contraventie aan de wet tot regeling van het toezigt op de ondescheidene kerkge nootschappen van den 20 September 1855 en eene daartoe strekkende volmagt heeft ge- teekend. Men meldt uit Haltem d. d. 9 Decem ber Heden voormiddag had alhier een aller treurigst voorval plaats. Twee jongens van ongeveer twaalf jaar begaven zich, niettegen staande de weinige vorst op het ijs even buiten deze stad en geraakten er ongelukkig door. Op hun geschreeuw schoten de vader van den eenen en de grootvader van den ande ren toe om hulp te verleenen doch deze bei de vielen insgelijks door het ijs, en alle mid delen aangewend om hen te redden waren te vergeefs; alleen gelukte het nog, den groot vader, een man van bijna tachtig jaar, le vend uit het water te krijgen doch eenige oogenbliken daarna was hij een lijk, ten gevol ge van de doorgestane koude. De vader, be nevens de twee jongens, zijn later levenloos uit het water opgehaald. Naar men zegthebben de vader en groot vader meer dan een half uur op het ijs ge hangen en om redding gesmeektzonder dat iemand in staat was, de noodige hulp aan te brengen dewijl het water (de Waa) aldaar zeer diep is en geene voldoende reddingsmid delen voorhanden waren. Men meldt uit Meppel d. d. 7 Decem ber Het hier bestaande algemeene diaken- gezelschap der Nederduitsche Hervormde ge- BEKENDMAKIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen bij deze ter ken nis van de respective ingezetenen dezer stad, dat, bij art. 21 der wet van den 8 Januarij 1817 omtrent de inrigting der Nationale Mi litie is bepaald: Dat zich jaarlijks vóór den 5 Januarij aan het plaatselijk bestuur in geschrifte moeten adresseren de bij de Nationale Militie voor zich zelven dienende manschappen, die, in den loop van het laatst verleden jaarhetzij door overlijden van een’ vader, of wel moe der, weduwe zijnde, of door eene plaatsge had hebbende regterlijke separatie of echtschei ding der ouderen of eindelijk door overlijden van eenen broeder of broeders, regt op vrij stelling, overeenkomstig de bepalingen bij art. 91 en volgens Zijner Majesteits decisie van den 50 Augustus 1817 ook die bij art. 94 gemaakthebben verkregen en diensvolgens zullen verlangen. Dat bij deze verzoekschriften, volgens ge- •zegde 21e art. zullen moeten worden overge legd de noodige bewijzen, ingerigt overeen komstig de voorschriften bij de aangehaalde artikelen 91 en 94 vastgesteld. En Dat tot het doen der voorschrevene jaarlijk— sche aanvragen om ontslag, evenzeer als de manschappen zelven, ook derzelver ouders, voogden curators en gemagtigden bevoegd zij n. En opdat niemand eenige onkunde zal kun nen voorwenden zal deze worden afgekon- digd zoo als gebruikelijk is. Sneek den 7 December 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOUDA. jDe Secretaris HA GA. van 8 Januarij 1817 bij de staande armee aan te gaan; onder gebondenheid echter, om zoolang onder de wapenen te moeten blijven, totdat zij met de later in dienst te stellen miliciens der ligting, waartoe zij behooren deel aan de loting zullen hebben genomen en alsdan, niet tot het blijvend gedeelte be stemd wordende, zulks verlangende gelijktij dig met de overige in die termen verkeeren- de miliciens in het genot van groot verlof zullen worden gesteld. Door den heer IJ. van der Meulen te Leeuwarden is concessie aangevraagd voor eene dagelijksche stoomboot-dienst lusschen Harlingen en Groningen, over Franeker, Leeu warden en Dokkum v. v. die tevens in ver band zal worden gebragt met de stoomvaart van Harlingen op Amsterdam v. v. Men meldt uit Amsterdam d. d. 11 De cember De arrondissements-regtbank (derde kamer) alhier, heeft'heden uitspraak gedaan in de zaak van jhr. M. Salvador, beschul digd van lastersmaad en hoon tegen de regtbank te Haarlem. Bij een breed gemoti veerd vonnis, is de beklaagde schuldig ver klaard en veroordeeld tot eene gevangenis straf van 15 dagen in eenzame opsluiting te ondergaan, eene geldboete van ƒ100 en in de kosten. Men schrijft uit Hilversum d. d. 6 Dec. Heden avond had alhier een droevig ongeval plaats. Een behoeftig mandie twee jonge kinderen bij zich bad en het onderhoud voor zich en hen van de weldadigheid der land lieden afsmeekte begaf zich van het nabijlig gend dorp Baren naai’ deze plaats een der ongelukkige kinderen werd op den weg, een afstand van ruim twee uren, eene prooi van gebrek en koude; ondanks alle moeite, die de arme vader aanwendde, om zijn stervend kind te behouden bezweek het op zijnen arm, en toen hij Hilversum bereikt had was het reeds een lijk. Men meldt uit Arnhem d. d. 10 Dec. Ten gevolge van tijdige vorst en komend drijfijs, Rijn vóór deze stad SNEEK 14 December. De tweede kamer der staten-generaal beeft gisteren hoofdstuk XI {Koloniën) en hoofdstuk XII {onvoorziene uitgaven) aangenomen. Z. M. beeft aan den staatsraad mr. A. J. Vos de Wael op zijn verzoek eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Zwolle, onder dankbetuiging voorde vele en langdurige diensten aan den lande bewezen benoemd tot burgemeester der gemeente A. G. baron de Vos van Steen tot burgemeester der gemeente Bor- van Cleeff. Door Z. Exc. den minister van oorlog is de magtiging verstrekt om de miliciens die bij de corpsen van het leger in reserve gesteld, zich in hunne gemeente bevinden, en blijkens een door het bestuur hunner ge meente af te geven bewijs, niet in staat zijn, om in hun onderhoud te kunnen voorzien zich daartoe bij de provinciale kommandan- ten of kommandanten der corpsen waaraan zij zijn toegewezen, aanmeldende, in active dienst zullen kunnen worden gesteld, zon der eene vrijwillige dienstverbindtenis inge volge art. 171 der wet op de nat. militie meente wil ook weder dezen winter gelijk in de twee vorigen door het uit zijn mid den bestaande patronaat, voor verminderde prijzen de eerste en noodwendigste levensbe hoeften doen verkoopen. Na rijp beraad, heeft dat gezelschap tot de loffelijke poging, om, bij de aanhoudende duurte dier middelen de mingegoeden die uit geene algemeene of bijzondere fondsen worden bedeeld onver schillig lot welke geloofsbelijdenis zij behoo ren dezen winter tegemoet te komen be sloten in de hoop dat Meppels ingezetenen het beroep dat in de volgende week op hunne liefdadigheid zal worden gedaan, niet zullen afwijzen. Nuttig en doelmatig is deze inrigting; in den vorigen winter heeft dezelve in 4 maanden tijds aan 250 huisgezinnen bestaande uit 1080 personen, voor verminder de prijzen verkocht 1861 schepels of 8979 halve Ned. ponden aardappelen 5265 halve Ned. ponden spek 29,215 halve Ned. ponden roggebrood 9851'/, halve Ned. ponden gort; 28 mud boonen 6'/, mud erwten, en 169,200 stuks lange turf. Deze goederen hebben aan inkoop gekost ƒ6207.255 en zijn verkocht voor ƒ4255.755 zoodat daarop een van ƒ1951.48. Loffelijk en doelmatig is zoo danige poging en wij bevelen haar ernstig aan. Men meldt uit Meppeld. d. 8 Decem ber Het volgend voorval heeft hier met eenen van Ruinerwold binnengeleiden os plaats ge vonden dit dier in de stad komende werd schichtig, rukte zich van zijnen geleider los en geraakte op hol alzoo eenige straten doorhol lende kwam het voor eene woning, waar de deur open stonddrong in snelle vaart naar binnen en liep den gang door naar eene fraai gemeubileerde kamer waar het de bei de voorpooten op eene ronde tafel sloeg en met verbaasdheid zijn beeld ontwaarde in eenen grooten spiegel. Het beest schijnt daardoor onthutst en tot bedaren gebragt te zijn het gelukte althans het te vatten en de kamer en het huis uit te geleiden zonder dat er iets gebroken of andere schade wras aangebragt dan aan vloerkleeden en andere voorw’erpen die juist niet op de zindelijkste wijze de spo ren van zijn aanwezen droegen. Men verneemt, dat het ongeluk op den spoorweg van Versailles in Augustus jl. de spoorwegmaatschappij minstens 400,000 francs aan schadevergoeding zal kosten en dat het jongste ongeluk op den weg van Lyon op 6 a. 700,000 francs schade zal te staan komen. De plegtige intogt der uit de Krim te- rugkeerende troepen te Parijs, op den 20 de zer zal op den 25 door een prachtig banket in het nijverheidspaleis gevierd worden. De kosten van dit feest zullen door de Parijscbe bevolking en met name door de nationale gar de worden gedragen. Naar men vermeentzal het maal, uit 18 tot 20,000 couverts bestaande, ten 1 uur aanvangen, om ten 4 uur te eindi gen. Men schrijft uit Rome, dat daar een ge zant van den koning van het eiland Mada gascar is aangekomen die ook met brieven van dien vorst voor den keizer der Franschen belast is. Men voegt er bij dat die koning het Katholicismus omhelsd heeft en dat alle Protestanten uit zijn land verdreven zijn. Tot nog toe moesten de Europesche con suls te Jeruzalem hunne vlag verborgen hou den. Hierin is sedert den val van Sebasto pol verandering gekomen blijkens een door de Parijsche Univers medegedeeld schrijven uit Palestina: De vlaggen van Engeland, Frank rijk Oostenrijk en Pruissen zijn er met vele plegtigheid uitgestoken en door het geschut met 21 schoten begroet.” Verder blijkt uit dat schrijven dat op den 4 November jl. in. een der gewijde oorden van Jeruzalem weder een jammerlijk krakeel tusschen Christenen is voorgevallen het was op Golgothain de grotwelke vereerd wordt als de plekal- w’aar het echte kruis teruggevonden isde Schismatieke Armeniërs hadden aldaar eenige waskaarsen meer geplaatst, dan gewoonlijk de Latijnen verzetteden zich daartegen hun ne oude regten inroepende men werd in de grot zelve handgemeen, en de Armeniërs moes ten onderdoen. Besluiten omtrent de reglementen van be heer van de administratiën voor de Stads al gemeene armvoogden en het O. B. Weeshuis. Besluit waarbij is goedgekeurd de gemeen- te-rekening over 1854. Idem betrekkelijk de reglementen voor beurtveeren van Koudum Oudega en op Sneek. Staat van de tolheffing enz. van den weg tusschen Sneek en Bolsward van 1854/1835. Verordening op het bouwen enz. van wTo- ningen. Rapporten en 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1