NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN I1ET ARRONDISSEMENT SNEER. 1855. No. 101. WOENSDAG den 19 December. 'n- >e- k, BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. V- ;e- G. Wethouders voornoemd, WOU DA. De Secretaris 1IAGA. net N a. ild 12, °P ;n m 'ii i- M r. aal vele woorden dé men de gan- Wat de Turkije heeft, even als Egypte met de Egypti- op de wereldtentoonstel- d. d. 14 Dec. ver in zee Hoorn of BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SUEEK maken hiermede bekend, dat, uit hoofde het Kersfeest en de eerste dag ran het nieuwe jaar invallen op Dingsdagen de Marktdagen dier weken binnen deze ge meente zullen worden gehouden op Maan dagen den 24 en 51 December aanstaande. Burgemeester en FRANKFORT, 10 December. Gisteren och tend had de begrafenis plaats van den baron M. A. v. Rothschild. Het was de wil van den overledenedat het ter aarde bestellen van zijn stoffelijk overschot plaats had zonder al le uiterlijke praal maar de algemeene belang stelling der bevolking van Frankfort in deze treurige plegtigbeid zette haar een buitenge woon aanzien bij. De eenvoudige lijkkoets omgeven door de bedienden van den overle dene werd gevolgd door de leden der familie Rothschildwaaronder zich ook bevond het hoofd van het Parijsche bankiershuis, James v. Rothschild voorts door de talrijke geëm ployeerden bij het bankiershuis van Rothschild en ongeveer een lOOOtal burgers van Frank fort uit alle standen en van alle belijdenis, waaronder ook verscheidene Protestantsche geestelijken eindelijk door eene reeks van 148 rijtuigen, waaronder 6 staatsie-rijtuigen der familie Rothschild, die der beide regerende burgemeesters, en van alle de leden van het corps-diplomatique. Had de baron M. A. v. Rothschild reeds bij zijn leven algemeene ach ting en liefde verworven door zijne uilge- breide milddadigheid zoo is hij ook in zijne uiterste wilsbeschikkingen aan dezen geest van weldadigheid getrouw gebleven. Aan de in- rigtingen van liefdadigheid in zijne vaderstad Frankfort heeft hij legaten lot een totaal be drag van 1 */3 millioen guldens vermaakt; een kapitaal van 1,200,000 guldens heeft hij als De sultan van de onderkoning van sche voortbrengselen ling deed, al de voortbrengselen, uit het Ot- tomannische tijk derwaarts gezondenafge staan om ze te verkoopen ten behoeve van het fonds tot ondersteuning der weduwen en weezen van in de Krim gesneuvelde militairen. Vrij officiële berigten melden eene nieu we Russische leening van 60 millioen roebels naar 5 pCt.waarvan de rente te Amsterdam en te Hamburg betaalbaar zou zijn uitgifte naar 80 pCt. en vaste rente, naar den koers van 47 pet 23 roebels. De Indép. Beige spreekt in de volgende bewoordingen over een artikel in den Univers: In de Fransche drukpers is geene eenheid ter gunste des vredesenkele uitzonderingen doen zich ten deze kennen, en aan het hoofd dier uitzonderingen staat de Univers. Ja, de Univers, het kerkelijke blad, het Katholie ke blad het blad dat zich als het orgaan voordoet eener godsdienst van vrede eendragt en liefde, en waaraan bijgevolg de ijsselijk- heden van den oorlog te meer afkeer moes ten inboezemen de Univers onderscheidt zich door zijn verzet tegen elk denkbeeld van vrede en verzoening tusschen de gtoote mo gendheden. Heden nog verklaart hij dit her haalde keeren in een artikel, dat hij wijdt aan het onderzoek der hoop op vrede, diö thans zoo veel ingang vindt. Niet alleen schijnt het genoemd blad toe, dat die hoop niet moet worden verwezenlijkt, maar meer nog - de Univers zegt het met zoo vrede is niet wenschelijk Beseft sche beteekenis van dat woord Univers verlangtis niet de vrede maar de voortduur van een’ geesel, die de bevolkingen decimeert, de staten uitput, verwoesting brengt in de steden en op het platte land, rouw, smart en dood verspreidt in al de gezinnen. Ziedat komt aan het godvruchtige blad bij uitstek wenschelijk voor! Weg met vrede eu eendragt Leve de oorlog De vrede is zelfs niet wenschelijk Alleen de Univers kon zulk eene uitdrukking vinden. Geenzins voor niet is een blad clerikaal Naar luid der laatste berigten uit de Chinesche Zee, heeft het Engelsche oorlog schip Bitternomstreeks de helft van Sept., in eene baai nabij Scheipooeene sterk ge wapende en wel bemande roovervloot van 22 vaartuigen in brand geschoten en daarna de overige manschappen die niet gesneuveld wa ren aan land vervolgd en gedood. Het ver lies der Engelschen was onbeduidend. i van 3 kinderen, na- meisjes die allen den- - -o --... Te Tongowa bragt de Met betrekking lot het juiste tijdstip der vrouw van een’ Kalmuk genaamd Stephanida 4 levende jongens ter wereld, van welke des anderendaags 1 stierf. In het dorplwokina, gouvernement Wologda, bragt eene boerin, genaamd Awdotja Koronewo, op den 26 Mei 1854, 4 kinderen ter wereld die allen in het leven bleven. In November van hetzelfde jaar werden in het gouvernement Wladimir nog 4 kinderen van dezelfde moeder geboren. De vier buitengewone commissarissen, die voor Engeland, Oostenrijk, Frankrijk en Tur kije eene enquête moesten instellen naar den toestand der Donau-vorstendommen en wier aankomst te Bucharest reeds was berigt heb ben tegenbevel ontvangen. Alles blijft daar in statu quo, hetgeen echter niet belet, dat het aantal kandidaten naar den hospodars- post toeneemt. Het Weener Fremdenblatt al leen noemt vier solicitanten die naar de waar digheid van hospodar van Wallachije dingen. Den 11 dezer des morgens was de Rijn vrij van drijfijs en werd de vroeger wegge- nomene brug weder over de rivier gelegd. De stoombooten zouden den 12 dezer tusschen Keulen en Koblenz weder beginnen te varen. De Hamburger Reform" vermeldt het volgende feit, en voegt er bij dat de berigt- gever goed bekend is als een hoogst achtbaar en geloofwaardig ingezeten van Hamburg Wij hadden in de famine een knaapje van 18 maanden, aan eene onbekende ziekte lij dende dat geenerlei spijze meer bij zich hou den kon. De docter werd ontboden en de kunst op alle mogelijke wijze beproefd alles was vruchteloos de ligt verteerbare voedings middelen en ook de medicijnen werden weder uitgebraakt. De kunst en de huismiddelen waren ten einde raad het kind was een geraamte geworden en oogenschijnlijk den dood nabij de arme moeder weende en weeklaag de ,en had geene hope meer. Wij raadden haar de Revelenta aan een vonkje hoop her leefde blijde maar iets voor haren lieveling te kunnen doen werd oogenblikkelijk eene hoeveelheid daarvan toebereid en aan het kwij nende kind ingegeven; met pijnlijken angst werd het oogenblik verbeid, dat alles als gewoon lijk weder opgegeven werd dit oogenblik ging voorbij het kind gaf niet op maar sliep zacht- kens in en werd eerst na vijf uren weder wakker; zij diende hem andermaal eene klei ne portie toe, die even goed bekwam, en reeds na drie dagen kon het kind ook ander voed sel verdragen na verloop van zes dagen was het zoo gezond als een visch. De kerkelijke partij te Berlijn heeft in den jongsten tijd hare aandacht gevestigd op eene verkeerdheid, die tegenwoordig nog in zwang is, nl. de huwelijks-aanvragen in de dagbla den. Zij ziet daarin èene ontheiliging van eene der heiligste instellingen den echt en leidt uit het door haai' bestreden euvel de om standigheid af, dat zoovele ongelukkige hu welijken gesloten worden. Zij is voornemens, voorstellen bij de hooge regering te doen om het plaatsen van advertentiën tot huwelijks- aanvragen te verbieden. Den 4 dezer was er in het winterpaleis te Petersburg eene luisterrijke receptie bij de koningin-moeder der Nederlanden aan wel ke vorstin de militaire en civiele grooi- waardigheidbekleeders met hunne dames wer den voorgesteld. In een Russisch geneeskundig blad leest men de volgende bijzonderheden betreffende de Russische vrouwen Gp den 21 Maart 1853 werd aan de keizerin van Rusland voorgesteld de landbouwer Kirlow met zijne vrouw. Die boer was met zijne tweede vrouw getrouwd toen hij 70 jaar oud was. Zijne eerste vrouw was 21 maal bevallen 4 maal van 4 kinde ren 7 maal van 5, en 10 maal van 2 kinde ren te zamen 37 kinderen die allen leefden. Zijne tweede vrouw was reeds 7 maal beval len 1 maal van 5 en 6 maal van 2 kinde ren te zamen 13 kinderen, die ook allen le vend waren. Die Russische patriarch had dus 72 levende kinderen. In het dorp Dolgow, SNEEK, 18 December. Van den 8 tot en met den 14 dezer zijn in deze provincie 52 run deren aan de besmeitelijke longziekte gestor ven of afgemaaktbedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 1824. De eerste kamer der staten-generaal heeft in hare zitting van den 14 dezer het wetsont werp aangaande den tijdelijken opslag van het meel in entrepot en andere bergplaatsen met algemeene (25) stemmen aangenomen. Door de 2de kamer der staten-generaal is de voorgestelde subsidie van ƒ100,000 aan de Maatschappij van Weldadigheid met 52 tegen 6 stemmen goedgekeurd. De wet op de regten van de granen is met algemeene stemmen aangenomen, nadat, zon der dat de minister zich daartegen had ver klaard, het aardappelen meel mede onder de vrijstelling was begrepen geworden. De koninklijke bibliotheek te ’s Hage heeft dezer dagen ten vervolge ontvangen het achtste en negende deel der prachtuitgave van de werken van Frederik den Groctewaarvan een exemplaar door Z. M. den koning van Pruissen aan die inrigting vereerd wordt. Op den 51 December 1855 is uit offi ciële opgaven gebleken, dat in dit rijk 4206 gevangenen waren en dat van de 100 bij hunne komst, 45 en een half door elkander niet konden lezen en schrijven. Verder blijkt uit die opgaven dat een zesde deel der ge vangenen geen beroep kenten een derde deel behoort onder de klasse van arbeiders, houtzagers, kruijers en sjouwers, die geen ei genlijk ambacht hebben. Deze opgaven too- nen duidelijk aan, dat er nog meer moet ge daan worden voor de opvoeding en het on derwijs van de geringe volksklasse. Uit Scharwoude meldt men Gisteren zag men een groot eind twee schepen koers zettende naar Enkhuizen, doch zwaar beklemd geraakt in bet ijs. Niet zoodra merkte men dit in eene dier beide steden of men zag van daar uit een bootje in zee steken om die schepen hulp te bieden. Met vele moeite gelukte het daardoor een der schepen onze haven nog te bereiken terwijl het andere na eenige uren door de rap pe bootslieden bereikt werd en denkelijk met vele krachtsinspanning heden in eene der bo vengenoemde havens gebragt is. In het aanstaande jaar 1856 is een be langrijk hemelverschijnsel te verwachten. De terugkomst wordt namelijk tegemoet gezien i gouvernement Orel, beviel op den 1 Maart van de groote komeet van het jaar 1556, die 1854 de boerin Gastorwa destijds alle geleerde pennen in beweging bragt j melijk 2 jongens en 5 en het bijgeloovig volk schrik en angst aan- I zelfden dag stierven, w r.- - - verschijning, zijn de sterrekundigen het nog niet geheel eens de terugkeer dier komeet om de driehonderd jarenis echter volgens hen zoo goed als zeker. Zaturdag avond omstreeks 10 minuten vóór 10 uur werd te Groningen door velen een lichtend verschijnsel opgemerkt. Bij eene eenigzins mistige lucht, ontstond er eensklaps een helder purperkleurig licht, dat slechts ee nige oogenblikken duurde. Hoogstwaarschijn lijk zal het veroorzaakt zijn door eenen vuur bol, die uit hoofde van den nevel niet gezien is. Men verneemt, dat op 6 October jl. in de Kaapstad de ingekomene bijdragen ten behoeve der noodlijdenden door den waters nood in Maart dezes jaars hier te lande, reeds het cijfer van 595 pd. st. (ƒ7116) bereikt hadden. SNEEKER n I f el- er-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1