NIEUWS- EN AIWERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. f u 1853. No. 102. ZATURDAG VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER ZATURDAG DEN 22 DECEMBER 1855, des voormiddags ten tien uur. I j I VERGADERING ;n. P f- et I l vak- euH'l r. 19 8- ee- JER vier het Mfk een vas enen ÏN :b- nS aal n- d- :t- an Uit hoofde van het aanstaande Kersfeest en den, Nieuwjaarsdagzullen de W~oensdag- sche Couranten van 26 dezer en 2 Januarij 1856 op Maandagen den 24 en 51 dezer wor den uitgegeven telkens des avonds. SNEEKER PUNTEN TER BEHANDELING. Reglement voor de brandblussching (aange houden). Besluit tot verhooging der gemeen te-opcen- len op de grondbelasting en het personeel. Missive betrekkelijk, de gemeente-begrooling voor 1856. Adres van N. Borneman. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend, dat, uit hoofde het Kersfeest en de eerste dag van het nieuwe jaar invallen op Dingsdag, de Marktdagen dier weken binnen deze ge meente, zullen worden gehouden op Maan dagen den 24 en 51 December aanslaande. Burgemeester en Wethouders voornocmd, WOUDA. De Secretaris II Aft A In deze zitting is ingekomen het door de tweede kamer aangenomen wetsvoorstel tot aanvulling der wet van 1822 op het binnenl. gedistilleerd. De uitslag der herstemming in het kies district Sneektusschen de heeren Vegeiin van Claerbergen en M. Kingma, tot benoe- voor de 2de kamer der sta- van de 1509 gel- stemmen waren uitgebragt van Claerbergen, en_552 1) tot regeling van het fonds, voortspruiten de uit koopprijzen van domeinen voor het dienstjaar 1833; 2) tot naturalisatie van J. F. Hoeckler en negenentwintig anderen 5) tot regeling der begroeting wegens den arbeid der gevangenen over '1856 4) tot verhooging van hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor '1854 5) tot verhooging van hoofdstuk IV der staats begrooting voor £835 6) lot vaststelling der begrooting van het burgerlijk pensioen-fonds voor 1856 7) tot inkoop en amortisatie van rentegevende nationale schuld alle zonder be raadslaging met algerneene stemmen. Daarna is mede met algerneene stemmen aan genomen het ontwerp van wet tot verhooging van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 1855, ten behoeve van een nieuw postkantoor te Amsterdam. De minister heeft bij deze ge legenheid medegedeeld, dat de som voor de geheele inrigting van dat postkan loer en voor het kantoor van den rijkstelegraaf te Amster dam bedraagt f 150,590. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 21 December. De 2de kamer der staten-generaal heeft in hare zitting van 13 dezer het wets-ontwerp op het binnenl. ge distilleerd met 48 tegen 10 stemmen aange- Claerbergen ming van een lid ten-generaal, is geweestdat dige briefjes 777 op den heer Vegeiin op den heer Kingma. Uit eene officiële opgave blijkt dat de rijksmiddelen gedurende de elf eerste maanden van het loopende jaar hebben opgebragt eene som van ƒ53,021,620. Gedurende gelijk tijds verloop in het verleden jaar 1834 heeft deze opbrengst bedragen f 55,985,808. Naar men verneemtheeft de heer mr. A. Brocx uit aanmerking zijner vergevorder de jaren een eervol ontslag verzocht uit den door hem bekleedden post van griffier bij den hoogen raad der Nederlanden. Volgens officiële opgaven bedroeg in het eerste halfjaar van 1834 het getal naar bui tenlands uitgevoerde runderen 52,560 en in gelijk tijdvak van het vorige jaar (1833) 53,177 stuks terwijl de invoer van buitenlands in het eerste halfjaar van 1834 slechts 5504 stuks runderen bedroeg. Bij den aanvang van 1854 bedroeg de geheele vaderlandsche veestapel: in Noord-Baaband 146,853, Gelderland 156,149, Zuid-Holland 178,261, Noord-Holland 152,247, Zeeland 43,850, Utrecht 71,518, Friesland 191,151, Overijssel 104,958, Groningen 101,009, Drenthe 50,940 Limburg 57,253 totaal 1,206,135 runderen. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 15 De cember: In de vergadering van den gemeen teraad van heden is ter tafel gebragt eene re solutie van bh. gedeputeerde staten waarbij de gevraagde goedkeuring op het plan tot stich ting van een beursgebouw, in de vergadering van 1 Dec. jl. gearresteerd wórdt geweigerd op grond der te groote kostbaarheid. De Leydsehe Cl. weerspreekt het berigt, hetgeen door verscheidene dagbladen en ook door ons is overgenomen, dat de groote ko meet van 1556 in 1836 zou terugkeeren en herinnert daarbij aan hetgeen prof. Kaiser daarvan in der tijd heeft gezegd Onzes in ziens is het echter met deze niet veel beter dan met de komeet van het jaar 1661 ge steld, weshalve wij het niet onmogelijk, en zelfs niet onwaarschijnlijk achten, dat zij, evenmin als dezeaan de voorspelling van hare wederkomst zal voldoen.” De Scheveningsche visschers die ter ha ringvangst zijn uit geweest, zijn, ten getale van omstreeks 800 (en behalve de 14 die we gens sluikerij in Engeland gevangen worden gehouden) terug. Zij hebben 15,596,000 ha ringen aangebragtwaarvoor reeds hooge prij zen worden besteed. Te Rotterdam is weder een slagtoffer van sterken drank gevallen. Drie werklieden aan de Willemskade met leggers arrak werk zaam, bekwamen eerst daarvan een weinig, dat hun echter ten prikkel was er meer van te nemen en op de gewone manier dit niet dist i lleerd nomen. Vervolgens zijn de beraadslagingen geopend over het ontwerp van wet tot wijziging van het Vde hoofdstuk der begrooting van de staats uitgaven voor 1835 (subsidiën). Dit wets-ontwerp is later aangenomen met 55 tegen 22 stemmen. In de zitting van de 2de kamer van 18 dezer is ingekomen een wets-ontwerp, hou dende verandering der tabel bedoeld in art. 99 der wetregelende het kiesregt. Het wets-ontwerp, houdende vaststelling der mid delen voor de staatsbegrooting voor 1856, is aangenomen met 59 tegen 16 stemmen. De kamer is daarna tot nadere bijeenroep!ng ge scheiden. In de zitting der eerste kamer van 17 dezer werden achtereenvolgens behandeld en aangenomen de navolgende wets-ontwerpen in Noord-Europa, mag het als worden beschouwd rokko den uitvoer heeft toegestaan. Te Berlijn maakt eene soort van papier veel opgang, dat, naar den uitvinder, Delius- papier genoemd wordten de eigenschap be zitdat het, met eene zekere soort van inkt 9 d BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de SlntV? SNEEK brengen door deze ter alge- meene kennis, dat, krachtens besluit van den gemeente-raad van den 17 September 1853 goedgekeurd bij Zijner Majesleits besluiten van den 29 November 1835, no. 58, en van den 1 December daaraanvolgende, no. 89 binnen deze gemeente, met den 1 Januarij 1856, wordt afgeschaft de Plaatselijke belasting op het Gemaalvoor zoo veel betreft de spelt en tarwe, zoo als die thans bij wijze van op centen op de hoofdsom van den Rijksaccijns en als eigen middel geheven wordt en dat voortaan op de hoofdsom der grondbelasting zal worden geheven 15 opcenten voor de ge bouwde eigendommen en 10 opcenten voorde ongebouwde eigendommen, en op die der per sonele belasting 5 10 15 20 en 25 op centen, naar gelang van de huurwaarde der perceelen zoo als die huurwaarde in de ta bel bij art. 242 der gemeenle-wet is vermeld. En zal deze worden afgekondigd waar het behoort. Sneek den 19 December 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOITDA. De Secretaris 1IACJA. kunnende bekomen hebben zij zich zat ge- zwelgd met een strootje bij het bondelgat (zoogenaamd toeteren) waarvan later de uit werking eerst kwam. Alle drie zijn er uiterst ongesteld van geworden, terwijl een van hen kort daarna onder de hevigste benaauwdlieden is bezweken. Men meldt uit Meppel d. d. 15 Dec.: De in deze week door het patronaat alhier gecollecteerde gelden zijn gister avond nage zien en daaruit is op verblijdende wijze ge bleken dat de burgerij ruimschoots de be- moeijing van bet patronaat heeft ondersteund als was er verzameld ƒ1248.53. Voegt men hierbij omstreeks ƒ1000, die dezer dagen door de hulp-commissie is gecollecteerd dan be draagt dit te zamen eene aanzienlijke som die door vrijwillige giften ten behoeve der mindere volksklasse is bijeengebragt. Men meldt uit ’s Hertogenbosch d. d. 10 December Heden morgen ongeveer half ne gen overleed hier plotseling en tot innig leed wezen zoowel der burgerlijke als der militai re bevolking, de heer P. van Poolsum Booy, ridder der Militaire Willemsorde en van den Nederlandschen Leeuw kommandeur der Ei kenkroon ridder van het Legioen van Eer van Frankrijk kommandant van de tweede brigade infanterie, provinciaal kommandant van Noord-Braband en buitengewoon adju dant van Z. M. den koning. Na het ontbijt opgestaan, bukte hij zich, en tot zijne echt genoot zeggende Ik krijg kramp in den buik,” ging hij regtop staan en viel oogenblik- kelijk levenloos neder. Koning en vaderland verliezen in hem een braaf en kundig officier, de maatschappij een harer hoogstgeachte bur gers. Men meldt uit Moergestel d. d. 12 Dec.: Gisteren namiddag is eene arbeiderswoning waarin drie gezinnen huisvestten eene prooi der vlammen geworden en wel door de on- voorzigtigheid van een kind dat afval van vlas op het vuur wierp. Elf personen zijn door dit ongeluk van have en goed beroofd. Men schrijft uit Oosterhout d. d. 12 DecemberSedert eenigen tijd is de prijs van hel hout in deze zoo bosebrijke streken tot eene nooitgehoorde hoogte gestegen. Als bewijs daarvan kan dienen dat eene den 10 en 11 dezer gehoudene verkooping van hout op stam belioorende tot de domeingoederen van Z. K. H. prins Frederik der Nederlan den hetwelk op ƒ5600 was getaxeerd, ƒ6200 heeft opgebragt. Men schrijft uit Veghel d. d. 11 Dec. Heden nacht had alhier een brutale diefstal plaats, vergezeld van omstandigheden als in 50 jaar in deze streken niet zijn gehoord. Naar gissing 6 personen liepen met een’ draaiboom plotseling de deur in van een’ landbouwer, K. van der Steen genaamd, met pistolen gewa pend, den man afdwingende, onder het uit braken van afschuwelijke godslasteringen zijn geld aan te wijzen. Ongeveer ƒ500 uit eene kist genomen hebbendestolen zij de kleederen het spek eene mud rogge enz. en trokken met den buit weg. Gewis zal de policie al les, wat mogelijk is, aanwenden ter opspo ring der dieven die uit de achtergelatene sporen in de sneeuw de rigtiug van de be ruchte Broekstraatonder- Gemonde, schijnen te hebben genomen. Berigten uit Londen melden, dat de aan voer van granen aldaar ruim was en de prij zen diensvolgens eenige daling hebben onder vonden. Ook uit Frankrijk verneemt men dat de aanzienlijke aanvoeren van granen se dert eene week te Marseille en te Havre de strekking tot rijzing in Frankrijk hebben te gengehouden. Alle berigten komen daarin, overeen, dat de graanoogst in Amerika zelden zoo gunstig is geweest als dit jaar. Bij de tegenwoordige hooge graanprijzen zeer belangrijk dat de keizer van Ma- van tarwe uit zijne staten d

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1