NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. w 1855. No. 103. WOENSDAG den 26 December. 10de Jaargang. ÏN. W’. fi- d n BUITENLAND. iiBiiinMiiBfniini BINNEN- EN BUITENLAND. oor ff A g, >01' de 24 EN le ii 301’ i ii ’5, Is ■r ?s een van het uitstel I belegerden in slaat mogten worden gesteld, heer Sonntag en zijne vrouw af. Vervolgens blies hij de kaarsen uit en zeide dat de aan- geduidde personen niet waard waren het licht des Heeren te zien; hij wierp de kandelaars op den grond verbrak ze en riep eindelijk uit: Men luide de doodsklok!”” Onmid dellijk hoorde men de akelige geluiden van het gebom der doodsklok en der lijkzangen. Na afloop daarvan verbood de deken aan allen zonder onderscheid in betrekking te blijven met de geëxcommunieerden hen te groeten enz. Dit verbod heeft echter weinige uitwer king gehad, want het huis van den heer Sonn tag was den ganschen dag gevuld met bezoe kers, en ’s avonds werd hem eene sernadë ge- (Zeer teregt merkt het Journal de; aan, dat dit feit alleen omdenieuvv- in de negentiende eeuwvermelding SNEEK, 24 December. Ten gevolge van het niet meer verleenen eener subsidie uit de gemeentekas, voor de uitdeeling van warme spijs aan behoefligen gedurende den winter besloot de kerkeraad der Hervormde gemeente alhier, om daarin, voor de armen dier ge meente, zoo mogelijk, te voorzien door mid del eener collecte bijlangs de huizen der ge- loofsgenouten welk besluit met den besten uit slag is bekroond geworden daar dezelve col lecte in de vorige week geschiedde aanzien lijke som heeft opgebragt van J' 784.95. Naar men verneemt heeft jhr. M. Sal vador hooger beroep aangeteekend tegen be vonnuls der arrondissements-regtbank (der' kamer) te Amsterdam, van den 11 Decemne1, 1855. Volgens de Haarlemsche Cour. is de zak met brieven en papieren met de daarin ver vatte geldswaarde die van de posskar alda; ontvreemd was te dier stede teruggevonden en teregtgebragt. Te Schiedam heeft zich een man arrest der policie was opgehangen. die in Hij was dezer dagen zonder werk geraakt, en had zie’1 eergisteren avond schuldig gemaaktom bij sommige bakkers, onder bedreiging, brood en geld te vragen. De man laat eene vrouw en vier kinderen na. De drukker en WEENEN16 December. De officiële op gave der inschrijvingen voor aandeelen in de crediet-instelling voor handel en nijverheid luidt dat 25,076 personen hebben geteekend voor 644,666,000 gulden. Bij voortduring wordt beweerd, dat Oos tenrijk eerlang het Oostersche vraagstuk op nieuw in de Duitsche bonds-vergaderiug zal ter tafel brengen. BERLIJN, 18 December. De regering heeft besloten aan de kamers magtiging te vragen tot de aanwending van drie millioen thaler van de toegestane leening van 50 millioen om de behoeftige klassen tegemoet te komen in de tegenwoordige tijden van buitengewone duurte der levensmiddelen. In de eerste da gen van Januarij zal het daartoe strekkende wetsontwerp bij de kamers inkomen. ITALIË. In een bij de Augsburger Allge- meine Zeitung ontvangen schrijven uitTuryn van 15 December leest men De Protes- tantsche gemeente te Pignerol in Savoye heeftdank zij der verdraagzaamheid van de tegenwoordige wetgeving van Piemoutden eersten steen voor haar nieuw kerkgebouw kunnen leggen. Dit is den 5 dezer met pleg- tigheid geschied. Het stedelijk bestuur en zijne tegenwoordige vrouw alleen burgerlijk is gehuwd. In den afgeloopen zomer werd den heer Sonntag van wege de geestelijkheid aan zegging gedaan dat hij zich van die tweede vrouw moest scheiden en aangezien hij aan deze aanmaning geen gevolg gaf, werdjl. zon dag de kerkban tegen hem geslingerd. De de ken Kramentz hield ten dien einde, als in leiding tot de handeling eene leerrede, waar in hij tegen het burgerlijk huwelijk te velde trok; daarna verscheen hij in een geheel an der priestergewaad en vergezeld van twee gees telijken van minderen rang die brandende waskaarsen droegen, en toen las hij, in het midden der kerkden kerkban tegen den bragt.” Debate heid verdient.) In de vorige week is te Londen in Co- ventgarden eene nieuwe inrigting geopend. namelijk eene salon, om zich te verkleedenie wasschen en de schoenen te laten poetsen. Entrée 1 penny. Een bij den Londenschen Times ontvan gen schrijven uit Alexandrië van den 5 dezer meldt, dat uit die haven in de laatste veer tien dagen niet minder dan zeventigduizend quarters tarwe waren uitgevoerd, en dat er I nog omstreeks honderdvijftig schepen lagen j die vooral met graan voor Engeland en de zee geladen werden. Het in- i en de aanvoer van overgroote hoeveel heden graan uit het binnenland werden met kracht en spoed voortgezet, daar de vrijheid tot uilvoer met den 6 Januarij aanstaande zou ophouden. Evenwel werd het niet zeker ge acht dat het verbod van uitvoer in werking zou komen. Dépêches uit Londen en Parijs bevesti gen het sluiten van een verdrag met Zweden waarbij o. a. bepaald wordt, dat Zweden nim mer eenig gedeelte van zijn grondgebied zal afstaan aan Rusland waartegen de geallieer den de onschendbaarheid waarborgen van hei Zweedsche grondgebied. De brieven van Sebastopol loopen tot 4 December, en behelzen weinig anders dan de beschrijving van het winterweder en storm winden benevens een verslag van wedren nen met hinderpalen. Het vuur der noor- derforten nam toe in hevigheid. De Russische Invalide behelst het vol gende telegrafisch berigt van generaal vorst Gortschakoff van 10 December: Alles gaal wel in de Krim. Den 26 Nov. (8 Dec.) is kononel Oklobjio met een klein gedeelte van het detachement van den Boven-Belbeck den bergpas doorgetrokken die naar de vallei van Baïdar leidt, en heeft de vijandelijke voor posten le Urkusta en Baga aangetast welke hij uit die dorpen verdreef en vervolgens op de Tcheruaya-oevers terugwierp. Twintig ge vangenen zijn in onze handen gebleven.” Te Konstantinopel Lad men met betrek king tot den val van Kars het volgende ver nomen Nadat generaal Murawieff de stad had opgeëischt, werd er den 14 Noveml r krijgsraad gehouden onder voorzitting generaal Williams. Deze vergadering nam besluit, aan den Russischen generaal een van tien dagen te vragen opdat de een’ kourier naar Erzeroum te zenden. Ge neraal Murawieff verleende het gevraagde uit- van zijne eerste vrouw wet- stel, dat echter niet tot de gewenschte uit- i n, rl m n r» /-»!■% 1 i mxx /'l Iz <*f loirl zl r» zl rxll m» y] O C) S t I ruggekeerd zonder dat Selim-pacha, dien de Den en ge- rigten, zou hij pogingen aanwenden, om Ku- taïs in te nemen zijnde hij bereids met zijn leger tot aan de oevers van Riom voor genoem de stad genaderd. Het dagblad le Nord zegtin een ar tikel aangaande de tegenwoordige onderhan- delingen ten slotte: Wij houden het voor zeker, dat, indien conferentiën geopend zijn Rusland het bewijs zal weten te leveren van zijnen verzoeningsgeest en van zijne opregte begeerte naar vrede, terwijl het tevens het verheven gevoel zal weten te bewaren eener eer, die evenmin tot eene overdrevene ligtge- raaktheid als tot onwaardige toegeeflijkheid laat medeslepen. In weerwil van alle laste ringen en beleedigingenaan Rusland naar het hoofd geworpen, vooral door Engeland, zal Rusland in overweging nemen en behan delen de punten, waarvan vrede of oorlog zal afhangen, zonder daarin op de minste wijze zelfs eenigen wrok over gekwetsten hoogmoed te doen blijken. Rusland heeft het bewustzijn zijner krachten weet, dat niemand aan zij nen moed, aan zijne levenskrachten twijfelt. De vertoogen der Engelscbe persdie den Russischen staat als stervende eu uitgeput voorstellen klinken in de Russische ooren als het zingen van een kind dat in de duister nis zijne stem nog luider verheft, om zijne vrees te verbergen. Wat Rusland zijner waar dig en voor Europa’s rust noodig zal oor- deelen en dit ziju twee voorwaarden die zich in zijnen geest vereenigen zal het volbrengen zonder de minste acht te slaan op de uitleggingen, waartoe zijn besluit zal kun nen aanleiding geven. Maar ook wat Rus land onaannemelijk acht, zal het verwerpen zonder zich te storen aan de beoordeeling en beschuldigingen, die zijn besluit aan zijne vijanden zal kunnen ingeven. Zijne leus is: doe wel en zie niet om.” De val van Kars zalnaar men ver neemtniet de gewigtige strategische gevol gen hebbendie te verwachten waren ge weest indieu die vesting in den zomer door de Russen ware genomen voor het oogen- blik zal het resultaat der kapitulatie alleen zijn, dat een goed winterverblijf is verschaft aan de belegéringstroepen die door de sneeuw Georgië niet kunnen bereiken, om het kamp van generaal vorst Bebutoff te versterken. Thans zal Omer-pacha de rol van Murawieff overnemen, en tegen Kutaïs en Tiflis te werk gaan doch de koudedie veel feller wordt naar mate men de Kaukasische grenzen na dert, zal den Ottomanischen generalissimus waarschijnlijk noodzaken de operatiën te schorsen. De te Petersburg ontboden generaals heb ben aldaar reeds onderscheidene zittingen ge houden eene algemeene groote "krijgsraad wordt tegen het einde dezer maand belegd. uitgever der Asser Cour., Middellandsche die het eerst het lasterlijk artikel tegen den laden heer Zijlker heeft geplaatsten verspreid, wordi door den heer Zijlker in regten deswege ver volgd. De heer G. Reinders is door het domein - bestuur voor de regtbank te Appingadam ge dagvaard, wegens het, zoo men beweert, on- regtmatig en onwettig bezit van ruim 82 bun ders kwelderland. Met belangstelling ziet mi de procedures deswege tegemoet. De heeren Mees en Onderaan zullen in deze zaak voor den gedaagde, eh de heeren Van Loon en Mod derman voor het domeinbesluur optreden. Men meldt uit Breda d. d. 19 Decem ber: Heden morgen vertrok van hier per spoortrein de heer substituut-officier van jus titie, de heer regter van instructie en de lui tenant der marechaussee, ten einde een ge- regtelijk onderzoek in te stellen te Rozendaal, ten huize van den schipper P. H.oud 56 jaren welke persoon op gisteren vermoede lijk door zijne huisvrouw met een’ messteek even boven den regterdij van het leven is beroofd. Huisselijke twist op den duur, en op dien oogenblik ovei' een hondje schijnt de reden van de verregaande drift der vrouw geweest te zijn. Volgens de jongste berigten van Java beeft de jagt op de schadelijke dieren te In- dramaga gedurende de 8 eerste maanden de zes jaars opgeleverd 85,575 stuks, als: 60 tij gers, 900 wilde zwijnen, 15 alligators, 2000 eekhorentjes, 100 vleermuizen van de grootste soort 67,000 ratten en 5400 muskuskatlen. Den 15 dezer is te Antwerpen de stoom boot Belgique bestemd voor de trans-atlanti- sche vaart kerkelijk ingezegend dooi' den kar- dinaal-aartsbisschop van Mechelen. Uit Koblenz wordt van den 12 het vol gende geschreven Jl. zondag waren wij ger tuige van eene plegligheid, die sedert eeuwen niet was gezien wij bedoelen het in de kerk ban doen van den heer Sonntag koopman te Koblenz diena tiglijk te zijn gescheiden, vóór acht jaren met j komst leidde, daar de kourier den 22 was te- bezetting verwachtte was verschenen. 24 Nov. hadden de generaals Murawieff Williams een onderhoudwaarvan het volg was dat eerstgenoemde aan de vesting eene kapitulatie toestond. De verdedigers wa ren bijna uitgebongerden het weinige paar- denvleesch dat nog beschikbaar was werd voor de hospitalen bewaard. (Het dagblad Gaglinanis Messenger zegt, dat de bezetting van Kars uit 16,000 man met 120 kanonnen bestond. Omer-pacha was na een hardnekkig gevecht meester geworden van Chapi alwaar hij 12,000 pelsen had gevonden. Volgens de jongste be- SNEEKER 9 -W CO DER i- COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1