NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN 1IET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1855. No. 104. 10de Jaargang. den 29 December. ZATURDAG <7, i SNEEKER 3 3 BMII 5 t i i i e i r en ders voor die n van wijk 1 2, 5, 4 3 6, 7, 8, 9, 10. niet te boven gaande de I 180 der algemeene wet .ij -1 - (Staatsblad arij 1S-'5K oprigting of’ verandering en pelmolens, voor zoover ’s middags 12 terbestemd willigersen en al aan het doel beant- De stoom is toegepast op de berei- alle spijzen op bet gereed maken en op biet koken van al De eenvoudigheid en COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND, SNEEK., 28 December. Van den 15 tot en met den 21 dezer zijn in deze provincie 58 run deren aan de besmettelijke longziekte gestor ven of afgemaakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 1882. Door de eerste kamer der staten-generaal zijn achtereenvolgens zonder beraadslaging en met algemeene stemmen aangenomen het wetsontwerp strekkende tot aanmoediging van den invoer van granen en andere levensmid delen het wetsontwerp, verklarende het al gemeen nut van den aanleg van een’ weg van Uden naar Overlangel (Noord-Brabant)en het wetsontwerp tot vaststelling der begrooling voor de algemeene landsdrukkerij voor 1856. Voorts is aangenomen met 22 tegen ééne stem het wets-ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooling voor 1855 (subsidie ten behoeve van de Maatschappij van Weldadigheid). Het Staatsblad no. 140 bevat een konink lijk besluit van 16 dezer, houdende, dat, behoudens bet bepaalde bij de arlt. 177 en van 26 Augustus 1822 I no. 58) te rekenen van 1 Janu- 1856 het verleenen van vergunning lot van koren-, mout- deze door wind of water gedreven worden, zal zijn opgedragen voor zoover zij door paar- aan de plaalselijke be- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK herinneren de ingezetenen aan art. 5 der Verordening op de invordering der plaatselijke belasting op de Honden lui dende op last één of Men verneemt dat bij beschikking van van binnenl. zaken van den 20 de heeren C. S. Sixma baron van Heemstra en Cons. te Leeuwarden aan welke voorloopig concessie is verleend tot aan leg en exploitatie van eenen spoorweg van de haven van Harlingen tot de Hannoversche grenzen, in de rigling van Rheine met eene lijn van Leeuwarden tot Groningen is te kennen gegeven dat niet kan worden vol daan aan hun verzoek, om, uit hoofde zij nog niet in staat zijn tot nederlegging van het vereischte waarborgs-kapitaal van een millioen guldens, eenen verlengden termijn te bekomen tot aanvulling der verpligtingen welke zij bij de aanvaarding van die voorloopige concessie hebben op zich genomen doch dat over de vervallene concessie niet ten behoeve van an dere gegadigden zal worden beschikt vóór en aleer hun alsnog een termijn tot het storten van het vereischte waarborgs-kapitaal zal zijn gesteld. 9 9’A 10 107, ii 117, 12 uur ijders bekend gemaakt: Deze Courant verschijnt TEoensdags en Za- turdags. Abonnementsprijs voor 5 maanden is binnen deze stad ƒ1.40; buiten de stad franco ƒ1.65. Advertentién van 1 tot 4 regels, ge wone letter, 40 cents, voor eiken regel daarbo ven 10 centsbehalve 55 cents zegelregt voor iedere plaatsing. Bezorging der Adverteo- tïén uiterlijk Dingsdags en rijdags middags vóór 1 uur, en der Lngezondene Stukken Maan dags en Donderdags. wor- en de zulken welke' zich dan nog niet hebben la- I aan ged. staten, en v dadelijk zullen worden ge- j den worden gedreven, de hoofdplaals der provin- j sturen. voorde dienst j - provincia- den minister ■n overge- dezer aan de om zich bij de Nationale Militie vrijwillig te verbinden en zich te dien einde in voormeld register te doen inschrijven; zullende aan een’ ieder hunner daarvoor eene belooning of pre mie van 50 gulden worden gegeven zoodra zij door deu Mililie-Raad goedgekeurd zullen zijn. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden zal deze worden af- gekondigd zoo als gebruikelijk is. Sneek den 28 December 1855. Burgemeester en. Wethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris HAGA* Jaarlijks in de maand Januarij zal van Burgemeester en Wethouders door meer gemeente-ambtenaren de opschrij- ving plaats hebben van alle Honden, die hin- neji de gemeente worden gehouden en waar schuwen mitsdien elk en een iegelijk die zich voor die belasting wil vrijwaren, zich van hunnen hond of honden te ontdoen vóór genoemde opschrijving. Sneek den 28 December 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris N|«A. Is het in het algemeen te betreuren dat het vooruitzigt om de noordelijke provinciën in het spoorwegnet te begrijpen hierdoor vooreerst weder is vervlogen of althans ver schoven niet minder is het te bejammeren dat de bij de bovengemelde beschikking aan de heeren baron van Heemstra en Gons, toe gekende prioriteit allezins ten gevolge zal kun- nen hebben dat anderen welke den aanleg van spoorwegen in deze gewesten mogten wil len ondernemen daardoor” ztillen kunnen wor den leruggebouden of verhinderd om lot dien aanleg vergunning te vragen of te bekomen. Men verneemt, dat Z. M. de koning, in eene loterij ten hehoeve van Banda’s en Teruale’s noodlijdenden, deel heeft genomen voor ƒ1000. Z. M. verlangt echter geene lo ten te ontvangen. In den avond van vrijdag den 14 dezer” werd er in de H. Theresia- of Spanjaardskerk te ’s Gravenhage eene merkwaardige rede ge houden. De patet-missionaris Fentrop trad op, om eene opzettelijke wederlegging te geven van de feestrede over 1 Tim. II: 5ó,- door ds. C. J. Zaalberg Pz.aldaar op het Hervor mingsfeest gehouden en sedert uitgegeven. Was het acht dagen te voren openlijk geannon ceerd, dat die Hervormingsrede daar ter spra ke gebragt zoude worden, er was dan ook ee ne groote schare in het ruime kerkgebouw te zamen gekomen, waaronder eene menigte Pro testanten. Heeft ds. Zaalberg zijne feestrede door den druk algemeen gemaakt men hoopt en verwacht nu ook dat pater Fentrop zijne tegenrede uitgeven zal. Te Rotterdam is in het stads-armenhuis een kooktoestel door middel van stoom opge- rigtdie geheel woord t. di..g van Van thee en koffij het benoodigde water, de netheid van den toestelde groote bezui niging in de brandstoffen waarvan het ver bruik tot op nagenoeg de helft is teruggebragt moeten de oprigting ook bij andere inrigtin- gen zeer wenschelijk maken. Men meldt uit Vlissingen d. d. 21 Dec.' De navolgende edele daad van zeemansmoed en hulpbetoon in gevaar, verdient in alle on ze dagbladen eene eervolle vermelding! Den 20 December zag de op die hoogte geslalionecrde loods-chef van het Belgische loodswezen een noodsein van de Fransche log ger Louise, kapt. Gouthard, van Antwerpen naar Morlaix welke den vorigen nacht met zwaren storm uit het Z. O. van de reede de zer stad over beide zijne ankers weggeslagen en tot op 20 voet van de branding der ge vaarlijke bank, genaamd den Elleboog, was gedrexen. Op bevel van den loods-chef, werd oogenblikki lijk eene sloep afgezonden tot red ding bemand door den schipper J. Mense- naerden zeeloods Deancbéz en vier man. Aan boord gekomen, scheen alle menschelijke hulp onmogelijk het schip was als geheel met ijs overdekt en belette allen arbeid in dezen gevaarlijken toestand, en daar de sloep het ter zijde aan het schip niet langer kon uit houden, besloot de kapitein voor het minst zijne equipage te redden; hij zelf wilde zijn schip niet verlaten en met den bodem lie ver vergaan De sloep, in groot gevaar ver- keerendeverliet met de equipage, uitgezon derd den kapitein het schip en bragt de geredde manschappen behouden te Vlissingen aan wal. Op het deswege ontvangen rapport, in deu avond ten 77, uur, besloot de heer Charles de Bonning, onder-inspecteur van het Belgische loodswezen alhier, alles te be proeven om den braven reeds bejaarden ka pitein die zich zelven aan den dood gewijd had, liever dan zijn schip te verlaten, te redden. De loodsen E. Stocher, T. Arnoults, schipper Mensenaer en zes man onderna men het waagstuk met levensgevaar; de bran ding was ontzettend de vreesselijke koude verlamde hunne bewegingen evenwel waren zij gelukkig genoeg het schip, dat verschrik kelijk rolde, op zij te komen de loods Sto cher beval oogenblikkelijk de kettingen te la ten slippen, allen sprongen aan boord: daar BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze op alle manspersonen binnen deze gemeente hunne wettige woonplaats hebbendedie op den 1 Januarij 1856 hun 19de jaar zijn ingetreden, en gevolgelijk allen die in den jare 1857 ge boren zijn ten einde zich te doen inschrij ven in het register voor de Nationale Mili- lie van deze gemeen te zullende daartoe door namens Heeren Burgemeester en Wethou- op den Raadhuize worden gevaceerd Vrijdag den 4 Januarij 1856, ’s morgens om ’s middags ’s namiddaggs 1272 1 Wordende w Dat zij die hun verblijf binnen het Rijk hebben komen vestigen en als ingezetenen moeten wrorden beschouwd voor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen verpligt zijn zich insgelijks vóór het gemelde tijdstip aan te geven in dat register, waartoe zij vol gens hunnen ouderdom behooren. Dat de inschrijving en loting moet geschie den zoowel door hen die gehuwd zijn of om welke redenen ook regt op vrijstelling ver- meenen te hebben, als door de afwezenden in dienst zijnde en alle andere in de termen vallende personen. Dat de ouders, voogden of regenten verpligt zijn, hunne kinderen of pupillen in persoon, of iemand, daartoe door hen schriftelijk ge- magtigd te doen inschrijven, zullende de na- latigen verbeuren eene boete van niet meer dan honderd, doch niet minder dan vijfen twintig gulden, of, ingeval van volstrekt on vermogen gestraft worden met eene gevange nis van ééne tot twee maanden. Dat zij welke zich vóór den 20 Januarij niet hebben laten inschrijven verwezen zul len worden tot eene boete van niet minder dan vijf gulden en i som van honderd gulden, of, ingeval van volstrekt onvermogen tot eene gevangenis van vier dagen tot zes weken. Dat het inschrijvings-register finaal zal den gesloten op den 28 Januarij ek. ten inschrijven arresteerd en naar cie worden overgebragten, na geschikt bevonden te zijn, aan den Jen kommandant ter inlijving worden overge geven terwijl zij bovendien in het dubbel der boeten en straffen hierboven genoemd zul len worden verwezen. Voorts wordt ter kennisse der ingezetenen gebragt, dat van af den 2den tot den kaat sten der maand Januarij aanstaande, ter Se cretary dezer gemeentevan ’s morgens 9 lot uur, zal openliggen een regis- voor de inschrijving van Vrij- dat mitsdien worden uitgenoo- digd alle zoodanige ingezetenen welke op den 1 Januarij 1856, ongehuwd, hun 19de jaar z.ijn ingetreden en hun 50ste nog niet hebben volbragtten ware zij reeds in dienst der Ne- derlandsche Armee of Nationale Militie heb ben gestaan in welk geval zij tot den ou derdom van 55 jaren worden toegelalen de lengte hebbende van 1 el 570 strepen en de bij de wet gevorderde vereischlen bezittende

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1