NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. H ill I 1856. No. 1. zv den 2 Januarij. WOENSDAG 11de Jaargang. C. I 9'A 10 10'/, 11 117, 12 127, 1 i'A COURANT. SNEEKER die hoogte zij e= BINNEN- EN BUITENLAND. IIMlMBMI mi) wor- de- 11 e- la >5 ar at re n i de een ge- zijn om ge en nde ils- 'jn, i te rÖ~ tfte rde erf ets ar- iet ter )O- la- en te 0 ch tjf ’’S eene epi.ig 'e ma- ”d er ’s morgens om 9 ’s middags ’s namiddaggs Het wenscht, wie ’t zijn hun altegaar Geluk met de intrede in dit jaar En heil op af hun wegen In Land en Kerk en maatschappij, In stand, beroep zoo ’t eerbaar zij, Den uitgebreidsten zegen Het wenschtbij Vaderlandsche rust Dat de oorlogstoorts dra word’ gebluscht En ’t zwaard keere in de schede; Opdat ’t reeds afgetobd Euroop’ Niet gansch en al zich zelven sloop’, Maar heil vinde in den vrede! BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK herinneren de ingezetenen aan art. 5 der Verordening op de invordering der plaatselijke belasting op de Honden lui dende Jaarlijks in de maand Januarij zal op last van Burgemeester en Wethouders door één of meer gemeente-ambtenaren de opschrij- ving plaats hebben van alle Honden die bin nen de gemeente u-orden gehouden f en waar schuwen mitsdien elk en een iegelijk, die zich voor die belasting wil vrijwaren, zich van hunnen hond of honden te ontdoen vóór genoemde opschrijving. Sneek den 28 December 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOITDA. De Secretaris HA CA. Deze Courant verschijnt Woensdags en Za- turdags. Abonnementsprijs voor 5 maanden is binnen deze stad ƒ1.40; buiten desladjranco ƒ1.65. Advertentiën van 1 lot 4 regelsge wone letter 40 cents voor eiken regel daarbo ven 10 cents, behalve 55 cents zegelregt voor iedere plaatsing. Bezorging der Adverten tiën uiterlijk Dingsdags en Vrijdags middags vóór 1 uur, en der Ingezonden# Stukken Maan dags en Donderdags. Het Sneeker blad, reeds wel bekend, Brengt nu ook weer een compliment Aan zijn geaboneerden En allen, die steeds metterdaad, ’t Zij dan in meer- of mindre maat Het met hun gunst vereerden. uur I Wordende wijders bekend gemaakt: Dat zij die hun verblijf binnen het Rijk hebben komen vestigen en als ingezetenen moeten worden beschouwd voor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen verpligt zijn zich insgelijks vóór het gemelde tijdstip aan te geven in dat register, waartoe zij vol gens bunnen ouderdom behooren. Dat de inschrijving en loting moet geschie den zoowel door hen die gehuwd zijn of om welke redenen ook regt op vrijstelling ver- meenen te hebben, als door de afwezenden in dienst zijnde en alle andere in de termen vallende personen. Dat de ouders, voogden of regenten verpligt zijn hunne kinderen of pupillen in persoon of iemand, daartoe door hen schriflelijk ge- magtigd te doen inschrijven zullende de na- latigen verbeuren eene boete van niet meer dan honderd, doch niet minder dan vijfen twintig gulden, of, ingeval van volstrekt on vermogen gestraft worden met eene gevange nis van ééne tot twee maanden. Dat zij welke zich vóór den 20 Januarij niet hebben laten inschrijven verwezen zul len worden tot eene boete van niet minder dan vijf gulden en niet te boven gaande de som van honderd guldenof, ingeval van volstrekt onvermogen tot eene gevangenis van vier dagen tot zes weken. Dat het inschrijvings-register finaal zal den gesloten op den 28 Januarij ek. en zulken welke zich dan nog niet hebben la- SNEEKal December. Door de eerste ka mer der staten-generaal is aangenomen met 15 tegen 11 stemmen, de wet op de snbsi- diën en zijn daarna de drie eerste hoofdstuk ken van de begrootings-wetten met algemeene (25) stemmen aangenomen. Ter gelegenheid van het Kersfeestwas er in de vertrekken van H. K. H. prinses Ma ria, dochter van HH. KK. HH. prins en prin- ses Frederik, eene kers-boom geplaatst, ver sierd met geschenken, welke aan een groot aantal meisjes, behoorende tot den burger stand, die daartoe waren uitgenoodigdwer den uitgereikt. H. K. H. prinses Frederik onderhield zich met die kleinen allerminzaamst; er werden haar ook eenige ververschingen aangeboden. Naar men verneemtzal met Januarij de verhoogde soldij die thans aan de militairen wordt verstrektniet meer worden uitgereikt. In plaats daarvan zal aan elk hunner een ra tion brood meer worden gegeven. Men verwacht op nieuw eene wisseling vau nota’s tusschen de hoven van Berlijn en ’s Hage betreffende de daarstelling van eene vaste brug over den Rijn te Keulen. Het Nederlandsche gouvernement, wil men zoude (zich beroepende op het Weener tractaat en het verdrag te Maintz van 51 Maart 1851) tegen de uitvoering van dat plan protesteren BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze opalle manspersonen binnen deze gemeente hunne wettige woonplaats hebbende, die op den 1 Januarij 1856 hun 19de jaar zijn ingetreden, en gevolgelijk allen die in den jare 1857 ge boren zijn, ten einde zich te doen inschrij ven in het register voor de Nationale Mili- lie van deze gemeentezullende daartoe door en namens Heeren Burgemeester en Wethou ders op den Raadhuize worden gevaceerd Vrijdag den 4 Januarij 1856, voor die van wijk 1 2, 5, 4, 5 6, 7, 8, 9, 10. en eischen, dat de brug van die hoogte zij dat de schepen bij welken waterstand ook onder bare bogen kunnen doorvaren. Ook ver zekert men dat de gouvernementen van Ba den en Hessen-Darmstadt zich met dit pro test vereenigen. Het prov. geregtshof in Noord-Holland heeft uitspraak gedaan in de zaak van Hen drik Kokkelkoven oud 22 jaren geboren en wonende te Heemstedevan beroep boeren knecht, beschuldigd van zekeren G. L.tim merman te Bennenbroek, terwijl deze bij ge legenheid der kermis aldaar met zijn meisje in de tapperij de Zwarte Hond zat met een geopend mes aangevallen, in den nek gegre pen en gewond te hebben alzoo van poging tot moord. De beschuldigde is veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. De procureur-generaal bij het provinci aal geregtshof in Noord-Brabant heeft zich in cassatie voorzien tegen de arresten van dit hof, in zaken van den eerw. heer van Moor- selR. K. priester te Eindhovenen den eerw. heer van Bierstraten te Oudenbosch beiden in eersten aanleg en in hooger beroep ontsla gen van regtsvervolging wegens het houden van godsdienstoefeningen in kerkelijk gewaad, buiten gebouwen of beslotene plaatsen. De redacteur van de Asser Ct. berigt tweemalen bij den regter-commissaris te zijn geweest, om zich te verantwoorden over de beschuldiging van laster, den heer Zijlkeraan gedaan. Hij heeft zich echter beroepen op een door hem later in zijn blad opgenomen berigt, waarin hij herriep hetgeen vroeger door hem van den heer Zijlker was gemeld, en daardoor aangetoonddat er geene bedoe ling bestond om genoemden heer te beleedi- gen. Men meldt uit Vollenhove d. d. 21 Dec.: Onze geheele visschersvloot was juist op de haringvangst toen de onverwachte felle vorst haar overviel, zoodat er 22 schepen in de ha ven van Schokland zijn binnengeloopen. Een treurig schouwspel want onze visscherlieden, algemeen arm waren ingevrozen op het nog armere Schokland, waar zij niet de minste on dersteuning konden genieten en had de op- zigter bij den waterstaat, op dit eiland, de heer de Waal, niet geholpen, hoe zou het 50tal bemanning het toch gemaakt hebben Maar dezelfde God, die onverwachts de wate ren deed stollen bevloerde die zoo dat de meeste visscherlieden in deze week alhier over het ijs zijn teruggekomen, allen echter in ee- nen uitgehcngerden toestand. Men meldt uit Bergen op Zoom d. d. 27 December De vaart op de Zeeuwsche stroo- men kan men als geopend beschouwen schip pers van hier, welke in verschillende Zeeuw sche plaatsen vastgevrozen lagen zijn reeds met hunne schepen hier binnengekomem. Den 20 dezer zijn door de brigade ma- réchaussée, uit Boxtel, te 's Hertogenbosch bin- nengebragt en in het hnis van burgerlijke en militaire verzekering opgesloten vijf der roo- verswelke, eenige dagen verleden, bij een landbouwer tusschen de gemeente Vegchel en Dinlher met geweld een huis bestormden en beroofden; een der roovers is zekere Spijkers een beruchte dief, die reeds onderscheidene malen in handen der justitie is geweesthij wordt als hoofdman beschouwd zes anderen tot de bende behoorende, zijn reeds gearres teerd of zullen dit nog worden onderschei dene zaken, door hen geroofd, zijn reeds ge vonden. Uit Wolthausen nabij Embden, is dezer dagen te Embden aan de waag gebragt een varkendat levend ruim 400 Ned. ponden woog. Dit kolossale dier is gedurende acht dagen te Embden ter bezigtiging gesteld ten voordeele van het instituut voor doofstommen aldaar. Als een bewijs van de verdraagzaamheid die sedert het sluiten van het beruchte con cordaat in Oostenrijk in practijk wordt ge bragt zal het navolgende berigt kunnen die nen Aan den Pruissischen majoor Apel wel ke in Tyrol het slot Rottenstein heeft gekocht, heeft men de overschrijving van deze grond- ten inschrijven dadelijk zullen worden ge arresteerd en naar de hoofdplaats der provin cie worden overgebragt, en, na voor de dienst geschikt bevonden te zijn, aan den provincia len kommandant ter inlijving worden overge geven terwijl zij bovendien in het dubbel der boeten en straffen hierboven genoemd zul len worden verwezen. Voorts wordt ter ken.isse der ingezetenen gebragt, dat van af den 2den tot den kaat sten der maand Januarij aanstaande, ter Se cretary dezer gemeente, van ’s morgens 9 tot ’s middags 12 uur, zal openliggen een regis ter, bestemd voor de inschrijving van Vrij willigers, en dat mitsdien worden uitgenoo digd alle zoodanige ingezetenen welke op den 1 Januarij 1856, ongehuwd, hun 19de jaar zijn ingetreden en hun 50ste nog niet hebben volbragtten ware zij reeds in dienst der Ne- derlaudsche Armee of Nationale Militie heb ben gestaan in welk geval zij tot den ou derdom van 55 jaren worden toegelaten, de lengte hebbende van 1 el 570 strepen en de bij de wet gevorderde vereiscbten bezittende om zich bij de Nationale Militie vrijwillig te verbinden en zich te dien einde in voormeld register te doen inschrijven; zullende aan een’ ieder hunner daarvoor eene belooning of pre mie van 50 gulden worden gegeven zoodra zij door deu Militie-Raad goedgekeurd zullen zijn. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden zal deze worden af- gekondigd zoo als gebruikelijk is. Sneek den 28 December 1855. Burgemeester en IVeth ouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris II AG A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1