MEOWS- EN ADVERTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1856. No. 2. den 5 Januarij. ZATURDAG 11de Jaargang. 1 iiiitwiiiiinumMiiiiiiniHiii, f i- SNEEKER Vi wet BINNEN» EN BUITENLAND. :h h i Te Sebastopol schijnen deFranschen bals in in r e i lit en a- T(l- isi- 30(1 aar en ■d ■n ir a COURANT. het ministerie van 1) een en scheepvaart tusschen Oostenrijk; en 2) een mogendheden om- Oostenrijksche consu- Overzeesche Bezittingen. en A. e te van ’oe- li ge do- laat ;aat de ;ei~ i :it, ts- ms ;e- >or T- zaken. In den nacht van zaturdag op zondag is het voor deze stad weggedreven en heeft men hier thans open water, gelijkvolgens de jongste berigten ook op den Bovenrijn. Men meldt uit Raamsdonk d. d. 28 De cember In de vorige week werd alhier een diefstal gepleegddie om de zonderlingheid veel opspraak heeft verwekt. De knecht van de zöülzieders van Seters en van der Meer keerde in den avond met paard en kar huis waarts hebbende ƒ270 aan specie in een kistje onder de kar gesloten. Zich een oo- genblik verwijderd hebbende, is hef geld tus schen tijds uit het kistje ontvreemd, doch des anderen daags werd op de karwelke des nachts buiten was blijven staan ƒ180 terug gevonden. De policie hiervan onderrigt, begon dadelijk hare nasporingen en het heeft aan haren ijver mogen gelukken den dader, zijnde zekere v. B. alhier woonachtig, in handen te krijgen welke den diefstal reeds heeft beleden, met bijvoeging, dat hij een huisje wilde bouwen en daartoe slechts ƒ90 te kort kwam, waarom hij het overige geld op de kar had terug gebragt. Een Engelsche millionnair, de heer Dixon, wijnhandelaar in Stansteod-park bij Emsworth, die tweemaal huwde, doch zon der kinderen stierf, liet aan zijne weduwe behalve 5000 p. st. inkomen aan vaste goede ren 400,000 p. st. naen aan zijne zusters ieder 200,000 p. st. aan alle bedienden 50 p. st. ’s jaars, en 500 p. st. legaat indien zij lang in zijne dienst waren. Elke arbeider op zijne landgoederen ontvangt 5 p. st. Een paar maanden verleden verdeelde hij 83,490 p. st. onder zijne vrienden en bouwde gedurende zijn leven eene kerk, school en armhuis, be nevens een gesticht voor verarmde kooplieden eqz. met de vereischte begiftingen. Van verschillende kanten wordt als ze ker berigtdat door de Westersche mogend heden met Denemarken een tractaat is geslo ten gelijk aan het Zweedsche van 21 Nov. jl. Wat de Zwepdsche regering betreft, deze gebruikt de baten der twee jongst verloopeqe jaren tot het maken van toebereidselen om des noodig met land- en zeemagt de krijgs- verriglingen der Westersche mogendheden in de Oostzee te ondersteunen. Bij circulaire d. d. 10/22 Dec. heeft de Ritss, regering aan hare vertegenwoordigers in het buitenland kennis gegeven, dat de keizer toe stemt in de aanneming van het derde der vier op de Weener confereutiën vastgestelde waar- borgpunten indien dat op deze wijze wordt geregeld: 1) de zeestraten zullen gesloten blij ven voor de oorlogschepen van alle natiën. 2) Geen oorlogschip zal worden toegelaten in de Zwarte Zee, behalve die, welke Tur kije en Rusland in gemeen overleg nuttig en noodig zullen oordeelen in dat water te on derhouden. 5) De sterkte der zeemagt, die deze beide mogendheden in de Zwarte Zee zullen willen onderhouden zal door haar met onderling goedvinden worden bepaald zonder dat andere mogendheden daarbij zuilen worden te rade genomen. De correspondentie uil de Krim gewaagt van een plan om met achterlating van be zettingen in de versterkte plaatsen der gealli eerden het Fransche leger naar de Oostzee te zenden en het Engelsche naar Azië. Men zegt dat de Russische lijnen op de Macken- zie-hoogten en aan de Tchernaya niet dan met opoffering van 23,000 man zouden te be- magtigen zijn. Een brief uit Moskou opgenomen in Daily News, meldt, dat het door Rusland aangenomen plan in het volgende bestaat 1) versterking van Petersburg Moskou, Kiew, Warschau en Nicolaïew 2) zamentrekking van geduchte legers 5) ontruiming van alle vestingen van minderen rang, zoodat Libau Riga en Odessa hunne bezettingen zullen ver liezen. Naar men uit Russische bron verneemt, zal generaal Todtleben tot kommandant van Kronstadten vorst Menzikcff tot opperbe velhebber der land- en zeemagt op de Fin- sche kust benoemd worden. op de middelen w’erd vervolgens aange nomen met 19 tegen 4 stemmen. De vergadering is daarna tot nadere bij- eenroeping uiteengegaan. Men schrijft uit ’s Gravenhage d. d. 51 December Veel is er dezer dagen geschre ven en gewreven” over het al dan niet eer lang aanbieden eener project-wet op het la ger onderwijs. Uit eene zoo als ik vertrouw zeer goede bron kan ik n thans mededeelen dat een gewijzigd wets-ontwerp op het la ger onderwijs dezer dagen aan de tweede kamer der staten-generaal is aangeboden.” Z. M. heeft bepaald dat de reiskosten der militairen van alle wapens beneden den rang van officier even als zulks ten vorigeu jare het geval was met twee cents per uur zullen worden verhoogd een maatregel die voorzeker in dezen duren tijd de goedkeuring van allen zal wegdragen. De transportkosten, die vergoed worden voor den vervoer* van militairen het doen van trans porten enz., van den 1 dezer afgerekend, is door den minister van oorlog, daartoe door Z. M. gemagtigd bepaald als volgtvoor ee ne kar, bespannen met één paard, ƒ1.00; voor eenen wagen, bespannen met 2 paarden, ƒ1.23 voor een voorspan voor arlillerie-ma- teriëelgeschut, caissons enz., eveneens 1.23; alles per uur afstand gerekend. Zaturdag jl zijn aan buitenlandsche zaken onderteekend tractaat van handel de Nederlanden en tractaat tusschen dezelfde trent de toelating van laire agenten in onze Teylers godgeleerd genootschap heeft de volgende belangrijke prijsvraag nitgeschreven om vóór of op 1 Januarij 1857 beantwoord te worden Welke waren de gronden waarop men de grammatisch-historische interpretatie der H. Schrift als de eenige ware heeft voorge- steld en tegenover welke afdwalingen heeft men haar als zoodanig aanbevolep en tot heer schappij gebragt In hoeverre is het waar dat alleen en op zich zelve de hulpmiddelen der philologie niet voldoende zijn tot volkomen verstand van den zin der II. Schrift, en wat wordt, be halve volledige kennis van taal en geschiede nis, in den uitlegger des Bijbels nog meer ver- eischtom de bedoeling der H. schrijvers te verstaan en voor anderen te verklaren Mogen wij datgene, wat in onze dagen als de vrucht van theologische, of pneumati sche, of geloovige exegese wordt aangeboden, beschouwen als blijken van vooruitgang in de wetenschap der bijbelsche hermeneutiek en als bijdragen tot beter inzigt in den diepen zin der H. Schrift Zoo ja aan welke re gelen dient die exegese gebonden te worden zal zij niet ontaarden in willekeurige allego rische en typologische schrif tverklaring Zoo neenop welke gronden moet zij bestreden worden De prijs voor het best en voldoend gekeurd antwoord op deze vraag is een gouden eere- penning, op den stempel des genootsebaps ge slagen ter innerlijke waarde van 400. Op den 8 Januarij aanslaande, wan neer hel juist tweehonderd jaren zal verleden zijn dat het eerste Dommer der Haarlemsche Courant toen JNeeckelyke Courante van Eu ropa genaamd door den stichter en uitgever Abraham Casteleleijn is uitgegeven zullen de tegenwoordige uitgevers, de heeren Joh. En schedé en Zonen onder welke firma het blad meer dan honderd jaren heeft bestaan bij wijze van bijvoegsel bij hunne courant aan hunne lezers mededeelen ’s mans aankondi ging en den geheelen inhoud van dat aller eerste blad, gedrukt, zooveel mogelijk, met dezelfde lettersoorten als destijds door dezen hunnen ijverigen voorganger daartoe zijn ge bezigd. Men meldt uit Arnhem d. d. 51 Decem ber: De weersgesteldheid en de stand des waters blijven gunstig voor den staat der rivieren. Het ijs gaat bij vakken los en drijft af zonder eenig geweld of schade te veroor- SNEEK, 4 Januarij. Van den 22 tot en met den 28 Dec. zijn in deze provincie 82 run deren aan de besmeitelijke longziekte gestor ven of afgemaaktbedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. 1833 1962. Ten einde het nieuwjaarloopen te keer te gaan heeft men alhier ook nu weder, ge lijk in eeu paar voorgaande jaren door mid del van inschrijving, aan een groot aantal behoeftigen een warm, voedzaam en verkwik kend maal eten verschaftbestaande in groe ne erwten-soep met spek en worst; zijnde ditmaal aan 2100 personen kinderen mede- gerekend, 1830 porliën uitgedeeld. Bij koninklijk besluit van 26 December jl.no. 55, is de vrijstelling van port, wel ke tot dusverre door de directeuren der post kantoren genoten werd voor de nieuwspapie ren tijdschriften of andere gedrukte stukken, welke door hen met de post onder hun adres of onder dat van hun kantoor ontvangen of aan andere kantoren of personen verzonden worden, opgeheven, te rekenen van 1 Janu arij 1856. Onder de intrekking van den vrijdom is mede begrepen die voor de briefwisseling en voor het overmaken van gelden of van gelds waarden tot dezelfde zaak betrekkelijk. De directeuren blijven niettemin verpligt, zich ambtshalve doch zonder het genot van vrijstelling van port te belasten met het ont bieden en leveren van nieuwspapieren tijd schriften en periodieke werken, ten behoeve der ingezetenen, binnen het arrondissement van hun kantoor woonachtig die zich daartoe bij hen aanmelden. Het drijven van anderen boek handel is hun verboden. Dien ten gevolge zullen alle nieuwspapieren, tijdschriften en periodieke werken die aan het adres van de directeuren of van andere ambtenaren der posterijen of van de kanto ren zelve op de post gebragt en die niet te vens gefranceerd worden aan de afzenders worden teruggegeven, of bij weigering, om ze terug te nemen, met het gewone briefport vol gens het gewigt worden belast. Aan een’ ieder die hel verlangt, zal op al le postkantoren gelegenheid worden gegeven tol het vroegtijdig doen afhalen van nieuws papieren en tijdschriften aan zijn bijzonder adres piet de post aangekomen tegen betaling van een verminderd regt van uitgifte of dus- geuoemd droit de boitehetwelk de som van ƒ5 in het jaar niet zal kunnen te boven gaan. Daaronder is echter bet doen afhalen van brie ven niet begrepen. (Staats-Courant.) Door de eerste kamer der staten-generaal zijp van de begrootings-wetten voor 1856 me de aangenomen hoofdstuk IV (departement van justitie) met algemeene stemmen hoofd stuk V (biunenlandsche zaken) met 23 stem men tegen 1 hoofdstuk VI (Hervormde eere- dienst) met algemeene stemmen hoofdstuk VII (R. K. eeredienst) insgelijks met algemeene stemmen hoofdstuk VIII (marine) met 18 te gen 8 stemmen hoofdstuk IX A (nationale schuld) wederom met algemeene stemmen hoofdstuk X (departement van oorlog) met 17 tegen 6 stemmen hoofdstuk XI (koloniën) met 22 tegen 1 stem hoofdstuk XII (onvoor ziene uitgaven) met algemeene stemmen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK herinneren de ingezetenen aan art. 5 der Verordening op de invordering der plaatselijke belasting' op de Honden lui dende Jaarlijks in de maand Januarij zal op last van Burgemeester en IVethouders door één of meer gemeente-amhtenaren de opschrij- ving plaats hebben van alle Hondendie bin nen de gemeente worden gehouden f en waar schuwen mitsdien elk en een iegelijk die zich voor die belasting wil vrijwaren, zich van hunnen hond of honden te ontdoen vóór genoemde opsch rijving. Sneek den 28 December 1835. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris II AG A I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1