NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. S in- en •ie ay ;e- ij- ak ui 1856. No. 3. den 9 Januari] WOENSDAG 11de Jaargan --- 1 1. BW Mi! BINNEN- EN BUITENLAND. dezelfdedie 5 WMiiimi o, ige T. ;o ;r- en K.- was de waterstand te De- N. P. met 20 dm. valaan i de een ge- zijn om ge- s en jnde als- ijn, a te ■rij- lefte irde verf iets 'or- niet ter Hij oo- )la- zen te en ich rijkswegetoe ver- mi- en 85 paren d 58,811.617,, de ad ƒ2,084.51 te zamen aan de Asser Ct. uit ’s Ha- Dezer dagen heeft het gou- SNEEK, 8 Januarij. Van den 29 Dec. tot en met den 4 Jan. zijn in deze provincie 108 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal in liet jaar 1835 2015, en sedert 1 Jan. dezes jaars 55. In het jaar 1855 zijn alhier aan het bu reau van den burgerlijken stand aangegeven: 271 geborenen 182 overledenen gehuwden. Op den avond van den 50 Dec. jl. leg den zich twee met zorg in rouw gekleede per sonen man en vrouw, even boven het ka naal van Heerenthal, op den spoorweg neder en werden kort daarna door den te 9 ure van Antwerpen vertrek kenden trein verpletterd. Men meldt uit Vlaardingen d. d. 4 Ja nuary Heden hebben de laatste schepen ter beugvaart onze haven verlaten. Daar het ech ter reeds eenen geruimen tijd is verleden dat de eersten vertrokken zijn kan men spoe dig de aankomst van den nieuwen zoutevisch tegemoet zien. In den nacht van den 5 dezer werd de landbouwersche wed. D. J. Houwinkwo nende te Zuiderveèn onder de gemeente O. Pekeladoor een hevig kloppen aan de ven sters uit den slaap gewekt. Op hare vraag, wat men wilde, werd van buiten geantwoord: Wij zijn hier met ons zessen en moeten geld hebben.” De sedert meer dan een jaar in ziekelijken toestand verkeerende weduwe trok schielijk aan de bedschel waarop het huisge zin, zijnde zoon, dochter, 2 knechts en 2 meiden, ontwaakte; doch zich welligt te zwak achtende, om de nachtelijke bezoekers af te wijzen of het hoofd te biedenheeft men het met de vagebonden op een accoordje gegooid, en hun zesendertig gulden door het gootgat toegestopt waarop zij zijn verdwe nen. Te Gent hebben onlangs zamenscholin- gen voor het locaal der conferentiën der Pro- teslantsche missionarissen plaats gehad. De wijl deze den moed hebben gehad, hunne stichtende werkzaamheden voort te zetten heeft het graauw waarschijnlijk door de Je- zu'iten daartoe aangespoord eene ander soort van intimidatie uitgevonden bestaande in luid opzingen van straatliederen waarin de Gentenaren tot niets minder dan een’nieuwen Z. M. heeft benoemd tot ridders der or de van den Nederlandschen Leeuw jhr. T. A. M. A. van Andringa de Kempenaer en jhr. L. J. B. van Sasse van Ysselt, leden van de eerste kamer der staten-generaal. Z. M. heeft van den keizer aller Rus sen de groote gouden medaille ontvangen welke is geslagen ter vereering der nagedach tenis van wijlen keizer Nicolaas. Op daartoe door den minister van oorlog gedane voord ragtheeft Z. M. bij besluit van 21 December jl., gelieven te bepalen dat de bat Katerveer 5.58 el o. N. P. met 45 dm. val en blank water, hebbende de passage plaats met de pont te Kampen 2.72 el met 5 dm. was. Op dit laatste punt was het ijs steeds vast. De Amst. Cour, verneemt uit goede bron, dat er concessie is verleend tot eene kolossale onderneming, die voor het vaderland in het algemeen en voor de heofdstad des rijks in het bijzonder hoogst belangrijk mag genoemd worden. Men deelt haar namelijk mede, dat eenige voorname handelhuizen te dier stede zes stoomboolen van daar op Java zullen in de vaart brengen tot eene geregelde maande- lijksche dienst. Uit het vierde berigt aangaande de land- bouw-kolonie Nederlandsch Meltray te Rijs- selt, bij Zutphen blijkt, dat aldaar 127 kwee- kclingcn door de afdeelingen der vereeniging geplaatst waren en dat van deze dertien in bet volgende jaar hun achttiende jaar zullen volbragt hebben en mitsdien overeenkomstig het reglement, de kolonie kunnen en moeten verlaten. Onder dat getal bevinden zich zes landbouwers, vier tuiniers, één timmerman, één kleèrmaker en één metselaar. Die jonge lingen staan nu gereed om in de inastschap- pij terug te keeren en aldaar van de vruch ten te doen blijken die bun vierjarig ver blijf in de kolonie beeft opgeleverd. Dan zal het kunnen blijken of de daar genoten ver pleging en opvoeding aan de verwachting der medestichters, leden en begunstigers beant woordt. Te Dordrecht wordt eene inrigtingdaar- gesteld waar krachtgevende en voedzaam be reide spijzen, tegen contante betaling, koop baar zullen worden gesteldvoor werklieden en huisgezinnen, echter met uitsluiting van al diegenen welke de liefdadigheid aan huizen of op de straten inroepen. Van onzen talentvollen dichter Van Zeg gelen is een nieuw dichtstuk ter perse. Het zal een pendant wezen van zijn zoo gunstig ontvangen Pieter Spa een werkje, dat zes groote oplagen beleefde en thans nog zeer gezocht is. De titel van deze nieuwe letter vrucht zal zijn de Jobstogt van Meneer Verklat en zijne lieve Wederhelft, naar de Parijsche Tentoonstelling, in den zomer van 1855.” Op den avond St. Bartholomeus-nacht worden aangespoord. Dit geschiedt in een beschaafd land, in de 19'eeuw, en de policie bedwingt zulke schan delijke aanvallen tegen de godsdienst-vrij - heid niet Te Hamburg zijn in het afgeloopen jaar aangekomen 4395 schepenmetende 509,002 commercielasten (waarvan 625 in ballast), legen 4896 schepen metende 501,568 lasten, in 1854. Van deze schepen zijn acht uit Ja va en Macasser, 5 uit Suriname, 1 uit Cu racao en 529 uit Nederland gekomen. Het getal der onder Nederlandsche vlag te Ham burg aangekomene schepen bedroeg 580, tegen 410 in het voorafgaande jaar. 24 Nederland sche schepen overwinteren te Hamburg. De groote raad van het kanton Neufcha- lel beeft eene nieuwe strafwetwaarbij de doodstraf wordt afgeschaft, aangenomen. Dit besluit steekt zeer af bij een ander, door den grooten raad van het kanton Aargau geno men waarbij dieven welke driemaal ver oordeeld zijn geweest, met de doodstraf wor den gestraft. Uit Marseille wordt gemeld dat in de laatst verloopcne dagen een groot aantal sche pen in die haven is aangekomen. Naar men verneemt moet het op niet minder dan 200 worden begroot. De meesten dezer vaartuigen zijn met granen geladen. In de genoemde haven hecrscht thans eene groote bedrijvig heid. Naar het schijnt, is men in Frank rijk eenigzins minder bekommerd dan vroe ger, wat het vraagstuk der levensmiddelen aangaat. Het berigt, dat de uitvoer van gra nen in Egypte niet zal worden verboden, is in Frankrijk met genoegen vernomen. Men leest in een Amerikaansch blad, dat de stad Genesee, in den staat Nieuw- York geslicht (organized) in 1850, nog nooit eene vergunning tot het verkoopen van ster ken drank heeft uilgereikt; maar ook nooit een’ bewoner voor het armhuis heeft opgele verd of een’ harer inwoners om misdaad heeft gestraft gezien. Een dagblad van Washington zegt, dat een onbekende uit bewondering voor de dap perheid der verdedigers van Sebastopol4000 dollars ten geschenke heeft gegeven om ver deeld te worden onder de weduwen en wee- zen van de Russische soldaten die als dap peren sneuvelden tegen buitenlandsche aan randing. Eene inlandsche vrouw te Soebang ging met hare zuster naar eene Rawad. i. een plas gunstig voor jagt en visscherij om er visch te vangen. Door eenig lang gras in laag water wadendevoelde zij zich bij het reg- terbeen gegrepen en gilde om hulp. Een des sa hoofd op liet geschrei aangesneld, bragt eenen kaaiman die de vrouw had aangeval leneenen houw op het hoofd toe, die het monster noodzaakte, zijne prooi los te laten. Het was evenwel te laat, om de vrouw te redden zij had aan de regterdij twaalf, en aan den voet tien wonden bekomen, en stierf in het hospitaal ten gevolge der beten. Nu werden maatregelen genomen om de Rawa droog te maken ten einde te vangen wat er in was. Twee krokodillen kwamen voor den dag, waarvan de grootste, negen voeten lang, aan eene diepe wonde op den kop herkend werd voor dezelfde, die de vrouw had aan gevallen. Het Journal des Déhats zegt Esterhazy Januarij van neer gegevende graaf 15 zal verleenen, Te Berlijn verflaauwt de vredehoop al meer en meer, en ten gevolge daarvan heb- beh de Duitsche staten van den tweeden rang de beweging gestaaktwaarvan eenige hun ner het initiatief schenen te hebben willen nemen om eene toenadering tot de Wester- sche mogendheden te bewerken. Door dus te handelen hadden die staten gehoopt, de ver- gunstige schikkingen, nopens het bedrag der aan de gemeente-bestureuvan 1 te kennen schadeloosstelling, wegens het leenen van huisvesting met voeding aan litairen bij de inwoners, in hei besluit van 29 December 1854 vervat, ook gedurende het jaar 1856 van toepassing zullen zijn. De minister van financiën heeft ter ken- nisse van de belanghebbenden gebragtdat ge durende de maanden Januarij February en Maart 1856 en niet langer, ten kantore van de betaalmeesters in de arrondissementen de voldoening zal plaats hebben der pensioenen ten laste van den staatloopende over de vier laatste maanden van het jaar 1855 zullende gezegde betaling aanvang nemen op Woensdag den 2 Januarij en voorts betaalbaar zijn da gelijks, zon- en feestdagen uitgezonderd. Bij het departement van binnenlandsche zaken is ontvangen van den minister van ko loniën eene assignatiegroot veertigduizend achthonderd vijfennegentig gulden tweeënne gentig en een halve cent zijnde het bedrag van nadere inzamelingen ten behoeve der slagt- offers van den jongsten watersnood in het va derland als: op Java a<' buitenbezittingen ƒ40,895.927,. Men schrijft ge het volgende vernement aan de tweede kamer een ontwerp van wet op het onderwijs toegezonden. In de memorie van toelichting wordt gezegd dat deze voordragt van het in de vorige zitting ingediende maar niet afgedane ontwerp hoofd zakelijk alleen in volledigheid maar niet in strekking of grondslagen verschilt. Evenwel is de wenschom de tegen het vorige ont werp zoo veelvuldig ingebragte bedenkingen althans eenigermate weg te nemen zigtbaar in onderscheidene bepalingen der nieuwe voor dragt vooral ook in de volgende: In elke gemeente wordt lager onderwijs gegeven in een voor de bevolking en de be hoefte voldoend getal scholen toegankelijk voor kinderen van verschillende godsdienstige gezindheden. Het ouderwijs wordt dienstbaar gemaakt aan de bevordering van zedelijkheid en gods dienst. De onderwijzers onthouden zich van iets te onderwyzen te doen of toe te laten, kwet send voor de godsdienstige begrippen der ge zindheid of gezindheden waartoe de school gaande kinderen behooreu” Volgens berigt uit Keulen was de wa terstand aldaar gislerend ochtend (4 Jan.) 7 v. 1 dm. en was de rivier vrij van ijs. Aan de Lurleyrots zat het ys volgens de berigten van boven nog vast. Te Gorinchem stond de rivier ten 8 uur 5.80 el o. N. P. met blank water en 12 dm. val in de laatste 24 uren. Het Noorderdiep van Giesendam tot den Sliedrechtschen hoek was nog. vast voor het overige had men open water. Op den IJssel venter 5.69 el o. SNEEKER ■t- t. ia ’s COURANT. ul u'c-s Déuuie z.c6idat graaf aan de Russische regering vóór 4 een antwoord op zijne mededeeling 27 December heeft gevraagd datwan- op 4 Januarij dit antwoord niet zal zijn een nieuw uitstel tot den en datbijaldien op dien dag nog geen antwoord is ontvangen hij met het geheele personeel der Oostenrijksche le gatie Petersburg verlaten zal.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1