NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. 1856. No. 4. f a- a den 12 January* ZATURDAG 11de Jaargang* VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEER JE het O. B. Weeshuis voor BINNEN- EN BUITENLAND. ko- iiiiiiiiiiiiiffliiiiiiniiihiiiiiiiiiiijiiiniiiiiim den heer de Lom de Berg derhalve bij de behandeling ling j treft r Li te zij en les lu ier rij e- de °g en er o- r- en W. P. Osin- brief van den Commissaris van Po- verhooging van jaarwedde en voor en onder- ZATERDAG DEN 12 JANUARIJ 1856, des voonniddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING Mededeeling van 5 besluiten van Heeren Gedeputeerde Staten: betrekkelijk de verhu ring van den tuin achter het gasthuis hei reglement op het beurlveer van Workum en dat van Smallingerland; den hoofdelijken om - slag voor 1856, en de verdaging der gemeenle- begrooting voor dat jaar. Brief van den heer J. ten Cate, houdende aanneming van de benoeming tot lid van de directie van de muzijkschool. Adres tot afkoop van grondpacht. Besluit omtrent den door M. Molenaar aan- gevraagden grond. Adressen van H. Ringnalda ga om grond op grondpacht. Besluit omtrent het aanleggen houden van ijsbanen. Aanvragen om restitutie van plaatselijke be lastingen. Adres en licie om bureau-kosten. Begrooting van 1856. Adres tot het aanleggen van een beuri- veer van Tjallebert. Paardenmarkten te dezer stede. Procesverbaal van verificatie van de gemeen- te-kas. Augsburger Algemeine Zeitung ter gelegen heid van het concordaat, uitgevaardigd heeft en waarvan het slot, door ovengenoemd blad medegedeeld, aldus luidt: «Laat ons der halve, mijne zeer geliefden, bidden, dat de barmhartige God de talrijke van de kerk af valligen die zich in de keizerlijke landen be vinden verlichten mogeopdat zij terugkee- ren in den schoot der schandelijk verlatene moeder, opdat zij zich verheugen kunnen in de menigvuldige weldaden welke deze aan ha re trouwe kinderen schenkt, en waarvan het concordaat voorzeker niet de minste is. Dat is het, wat een waar Katholiek voor zijne tot ketterij vervallene broeders verlangen en bid den moet en mag maar niet de bescherming, welke eenige afgedwaalden voor hen inroe pen alsof de dwaling gelijke reglen kon heb ben met de waarheid. Zulk eene bescherming kan een Katholiek souverein niet verleenen zonder de ketterij te begunstigen tegen de uit spraken der rede en des geloofs, en tegen het ware geluk zijner onderdanen. Wie niet eeti getrouwe zoon der Roomsche kerk is, kan op de vrijheden van het concordaat geene aan spraak maken omdat buiten die kerk elke andere godsdienst dwaling is, en omdat de dwaling geen ander regt heeft dan op mede lijden en teregtwijzing” De graaf van Stamford heeft op zijn landgoed Enville-Hallin Staffordshire, ge durende 14 dagen met 9 jagtliefhebber's ge schoten 752 hazen 227 konijnen 1116 fai- zanten 16 patrijzen en 22 andere vogels. Het zou niet onbelangrijk zijn te Weten, hoe vele mudden tarwe een bunder land in deze wildrijke streek kan opleveren. de schipbruggen weder gelegd. Het ijs op den Boven-Rijn was geheel doorgesleten. Te was de waterstand op dien dag N. P. met 2 duim val in het De oude Merve was open tot van het Kerkerak te Sliedrecht. Hoogte der Maas te Grave op 5 dezer 7 el 55 duim gevallen 15 duim. Men meldt uit Kampen d. d. 5 Januari;,: Heden even voor 12 ure te middernachtkon digde een salut van drie kanonschoten aan dat de IJssel alhier is losgegaan bij weinig beweging en wasdom van water. In het afgeloopen jaar zijn op de los plaats Helder ingekomen 144 schepen, zijnde 49 meer dan in 1854 behalve de gewone stoomschepen op Londen, die, van Harlingen en Amsterdam komende, wekelijks aan den Helder vee ten uitvoer inladen welk aantal in 1855 heeft bedragen: 2240 koeijen 1790 kalveren 26,558 schapen en 200 varkens, zoo mede belangrijke hoeveelheden kaas en ande re goederen vrij van uitgaande regten. In het afgeloopen jaar zijn door de on derscheidene provinciale commission van on derwijs in ons land geëxamineerd en toege laten 129 onderwijzers van den tweeden 229 van den derden en 297 van den vierden rang, 11 huisonderwijzers, 172 schoolhoude- ressen 7 huisonderwijzeressen en 1 onderwij zer van den eersten rang, zijnde de heer W. B. Onnekes, onderwijzer te Ulrum in Gro ningen. In 1854 zijn 1 onderwijzer van den tweeden rang minder, 25 van den derden rang meer, 52 van den vierden rang meer, 5 huisonderwijzers minder, 55 school houderes- sen meer, en 22 huisonderwijzeressen meer geëxamineerd en toegelaten zoodat er, bij toenemende bevolking en het oprigten van vele nieuwe scholen in dit jaar eene aan merkelijke vermindering in het aankweeken van onderwijzers en onderwijzeressen wordt De Bilanciaeen clericaal dagblad in Lombardije, zegt, dat men in de verklaring van het regefingsplanbetreffende de fegten der andere kerkgenootschappen wel onder scheiden moet tüsschen het godsdienstige etl het politieke oogpunt dat het Roomsche ge loof, in het eerste opzigt, geene gelijkheid van regten tüsschen de Katholieke kerk en de dissidenten toelaat alzoo er geene gelijkheid bestaan kan tüsschen de waarheid en de dwa- en dat, wat het politieke standpunt be- eene bloote wereldlijke regering irt moeijelijke tijden als de tegenwoordige alle reden heeft, om voorzigtig te zijn. Deze ver klaring van het clericale blad vindt eene be krachtiging in den herderlijken brief, dien een* der Oosten rij ksche bisschoppen, volgens de De graaf de Montalembert heeft in de Assemblee Nationale een artikel doen opne men over de publiciteit in Engeland waarin o. a. gelezen wordt: In de hedendaagsche maatschappij heeft diegene alles, die in het bezit der openbaarheid is. Toen de gezant der Venetiaansche republiek in 1656 een alles -in zich vereenigend denkbeeld wilde geven van Cromwell’s allesomvattende magtschreef hij naar Venetie: Deze man heeft het parlement weggejaagd hij spreekt en liegt geheel alleen." Dezer dagen is het eiland Ururp doof de Franschen en Engelschen in bezit geno men en is aan hetzelve den naam gegeven van Alliance. Naar luid van berigten uit China, in Frankrijk ontvangen, is dit eiland 154 mijlen lang en 14 mijlen breed, en wordt het gehouden voor het grootste der 22 eilan den van den Kurilischen Archipeldie ge deeltelijk tot Japan gedeeltelijk aan Rusland behooren. Het eiland Ururp schijnt tot de laatstbedoelde te worden gerekend. De lig ging van dat eiland aan den mond van den onderwijzers waargenomen. Men meldt uit Heusden d. d. 7 Janua ry Met vreugde begeeft zich de landman te velde. Alle wintergranen het koolzaad enz. staan zoo overheerlijk te velde, dat men uitroepen moet: nog nooit heeft men zoo iets schoons gezien Mogt ons land verder voor onheilen bevrijd blijven, dan houden wij het voor zeker, dat de oogst overvloedig zijn zal. Men schrijft uit Coevorden d. d. 4 Ja nuary Tüsschen Sleen en Diephoorn een gehucht onder die gemeente 5 uren van hier, is in deze week een pasgeboren levenloos kiud gevonden. Een boer reed namelijk een boschje voorbij toen een hond op den weg kwam loopen met dit ongelukkig schepseltje, in lompen gehuld, in den bek. De boer liep den hond na en ontnam hem het kind. De keizer van Frankrijk heeft aan ningin Victoria ter gelegenheid van het kers- een prachtig album met teekeningen van meesters ten geschenke gezonden betreffende de voornaamste incidenten van H. Dit album dat in een kostbaar étui vervat is, heeft den keizer meer dan 20,000 fr. gekost. Te Rome zijn berigten uit Mexico ont vangen volgens welke de nieuwe president der Mexicaansche republiek de legatie die de zen staat bij den pauselijken stoel vertegen woordigt, opheft, en bereids aan den tegen- woordigen zaakgelastigde te Rome bevel heeft gegeven, zijne betrekkingen te staken. Boven dien zouden de Jezuiten van het Mexicaansch grondgebied verbannen en de godsdienstvrij- vrijheid aldaar geproclameerd worden. De oorlogstoebereidselen in Napels duren voort en baren veel opzien. Niet minder dan 56 nieuwe hoofd-officieren (maarschalken, lui- tenant-generaalsgeneraal-majoors en admi raals) zijn dezer dagen benoemd. Vrij alge meen gelooft men in de hoofdstad der Beide Siciliën aan een’ oorlog met het Westen. Vol gens te Parijs ontvangene brieven laat de ver standhouding van den nieuwen Franschen ge zant te Napels, den heer Brenier, met het hof aldaar nog al te wenscben over. De heer Brenier heeft wel eene audiëntie bij den ko- ning gehad, doch toen hij dezen over zaken zijne ministers verwezen, Brenier was daar mede niet tevreden en dringt er op aan, met den koning in persoon te handelen des te minder wil hij aan ’s konings verlangen toe gevendaar in Napels eigenlijk geene minis ters bestaanmaar slechts secretarissen van staat, die de departementen van algemeen be stuur beheeren en weinig achting genieten. In de haven van Napels waclit een Fransch stoomschip op de bevelen des heeren Brenier, die voornemens is, de hoofdstad der Beide Si ciliën te verlaten, wanneer hij zijnen wil niet kan doordrijven. De Bilancia, feest de eerste SNEEK 11 January. Z. M. heeft aan mr. W. B. Donker Curtius van Tienhoveu minis ter van staat, voormalig president van den hoogen raad der Nederlanden een pensioen verleend van ƒ4000. Z. M. heeft bij besluit van den Isten dezer, no. 66, goedgevonden o. a. te benoe men tot militaire leden van de militieraden voor de ligting van het jaar 1856, de navol gende hoofd-officierente Leeuwarden den majoor de Lange van Betuw adjudant in het provinciaal kommandement van Friesland; te Heerenveenden majoor Knoop, kommandant van het 4e bataljon van het 7e regement infanterie. Z. M. heeft benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de regtsgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Groningen den heer mr. P. T. H. P. L. A. van Boneval Faure, refe rendaris bij het depart, van financiën. Volgens een’ te ’s Hage ontvangen brief uit Petersburg, zou H. M. de koningin-moe- der voornemens zijn, tegen de maand Mei aanstaande naar Nederland terug te keeren en haar buitenverblijf te Soesldijk te betrekken. Tot lid van generaal voor het kiesdistrict Breda is ver kozen de heer Meeussenmet 1502 van de 1475 uitgebragte stemmen. Men verneemt, dat de heer mr. Wint- gens (ook lid der tweede kamer) zich met de verdediging van heeft belasten dier zaak voor den hoogen raad voor den be klaagde zal optreden. Het Gemeente-Blad maakt ons opmerk zaam op een belangrijk feit, dat wel eenig onderzoek waardig is Bij het bespreken vap een adres over de toepassing der armenwet aan de tweede kamer, zegt dat blad: „Wij vernemendat de adressen meestal worden behandeldwanneer genoegzaam geene leden in de kamer aanwezig zijn, te weten bij het verlaten der zaal. Wij betreuren dit feit voorzeker; terwijl wij tevens den raad geven om bij het inzenden van adressen aan de ka mer, afdrukken of afschriften aan de leden der kamer te zenden, omdat daardoor alleen op eene aandachtige overweging gerekend mag worden.” (Friesch Weekblad De Rijn stond den 7 dezer te Keulen de schipbruggen weder gelegd. Gori nchem 5.89 el o. laatste etmaal, het benedenste Amur is allezins gunstig en levert voor de es- t wilde spreken werd hij door den vorst naar 6 voel 2 duim. Daar en te Koblentz waren SNEEKER c. 'S a It IWCCUC A.C111JV4 4.1UU uivv uv - li'j prins 'i van rland f i de 6 in- I. be- mer- van i in- homo Jl; r ee- neldt s. der- ■t het hters heeft cr ré COURANT. Ij. ZT 1 de tweede kamer der stalen- M. reis in Frankrijk. 9 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1