NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. :k, s. 1856. No. 6. ZATURDAG K 11de Ja; E. e BUITENLAND. g ~r~ BINNEN- EN BUITENLAND. r ij van er voor e t r e- in e- be- i t re- ror- n- ek. or- ijn- Zielen. 250,829 414,903 285,098 115,556 89,521 214,772 245,007 161,952 45,218 72,940 4,217 Gem. 182 201 153 101 67 205 69 131 95 48 14 be- jzi- bij da- •ge rma Predik. 211 271 208 115 82 219 87 165 98 54 16 Des un ie lis al >t ie it- 'n nk de je- e- den 19 De- vrijdom van de briefwis- aan de gevangen genornene Carlisten genade SNEEK, 18 December. Jl. woensdag mid dag had een jongen van den koperslager K. alhier de onvoorzigligheid zich op het broze ijs van de onlangs gestalte Franeker vaart te begeven. De doodgraver Unte Batstra, zich aldaar in de nabijheid juist bevindende en het gevaar ziende, waarschuwde oogenblikkelijk den jongen om terug te keeren doch het was reeds te laat de jongen zakt door bet ijs en verdwijnt onder hetzelve. Zonder zich eenigzins te beraden, gaat genoemde Batstra hem na, doch zakt en verdwijnt mede in de diepte (er stond zeker wel tien voet water). Reeds begon men te vreezen dat hier twee menschenlevens zouden zijn te betreuren doch na lang zoeken haalt bij eindelijk den jon gen te voorschijn, en gelukte hel, met meer dere hulp drenkeling en redder aan wal te brengen. Bij den in de nabijheid wonenden kastelein W. M. de Boer in huis gebragt werden oogenblikkelijk door dezen en vooral door drie inmiddels aangesnelde doctoren de heeren Dorema Jorritsma en Bloemen alle gepaste middelen aangewend, om den jongen die in eenen bijna hopeloozen toestand ver keerde, weder als in het leven terug te roe pen, en mogt hun zulks, na omstreeks an derhalf uur werkensdan ook eindelijk geluk ken. Eere zij naast God den edelen red der eere de genoemde heeren doctoren en den kastelein, voor hunner aller in dezen zoo heer lijk betoonde menschlievendheid Gisteren avond werd alhier uit den la kenwinkel van den heer H. voor p. m. ƒ80 aan goederen ontvreemd zonder dat men daar van iets bemerkte voorenaleer de dief zich met het gestolene reeds voor goed verwijderd had. Het niet behoorlijk sluiten der voordeur moet ook hier weder de misdaad in de hand gewerkt hebben; en het zou dus in het belang zijn der ingezetenen in bet algemeen maar inzonderheid van neringdoenden, dat hierop vooral thans bij avond meer naauwkeurig ge- Men moet toch ookwaar en zoo kan, het misdrijf trachten voor te Totaal 1,755.883 1284 1524 Men schrijft uit Tiel d. d. 15 dezer: De Arnhemsche Courant van heden meldt dat er tegen den uitgever van de Fakkel alhier eenc vervolging is ingesteld, wegens laster van de ministers van binnenlandsche zaken en van ding aan gezegd kleeden en met haar rusten.” Doch terwijl de buren kwamen was hij reeds met den dood wor stelende, zoodat hij nog het eerst ontkleed wrerd. Gisteren werden beide lijken naast elk ander in één graf begraven. Men schrijft uit Groote Lindt d. d. 12 Januarij Het spreekwoord ijs kost men- schenvleeschwerd gisteren alhier op eene alleroutzetlendsle wijze bewaarheid. Terwijl eenige kinderen zich op het broze ijs waag den zakten een paar van hen er door. De landbouwer Stehouwer alhier schoot toe en merkte al spoedig, dat ook een zijner kinde ren in het water lag. Hij haalde er een uit, maar zag dat dit kind zijn kind niet was. Middelerwijl komt zijne vrouw aanloopen gevolgd van een an der harer kinderen. Hij roept, dat zij zich verwijderen zou maar helaas liet moeder hart trekt te sterk zij naderten ligt al spoedig bij haar kind in het water. Ook het kind dat haar achternageloopen was viel er bij in. Nu geraakt ook de boer in het water, om redding te beproeven, maar zijne krachten scholen te kort. Zijne zwangere echtgenoot en twee kinderen verdronken, terwijl hij zelf bewusteloos gered werd. Nog heden is hij zich zijn verlies niet bewust en is zijn toestand niet buiten gevaar. Er blijven nog drie kinderen over. Men meldt uit Meppel d. d. 15 Janua rij De bedelarij schijnt hand over hand toe te nemen. De voor omstreeks twee jaar hier ingerigte gevangenis is somtijds te klein om al de getransporteerd wordende personen ie bevatten zoo als eergisteren het geval was toen het hier aangekomen getal naar de ko lonie te Ommerschans veroordeelde personen niet minder was dan 23 een getal, dat hier I nog nimmer tot die hoogte is geklommen. De wet op de toekomstige stelling van de Protestantscbe kerk in de Oosten rij ksche monarchie is den 2 door den keizer bekrach tigd en zal eerstdaags officieel afgekondigd worden. Men zegt dat de wet in zeer libe ralen zin is vervat, daar men niet uit het oog verloren heeft dat HongarijeZevenbergen en Bohemen ongeveer 5'/2 millioen Protestan ten tellen. De betrekkingen tusschen denkoningder Beide Siciliën en de Fransche regering wor den van dag tot dag minder vriendschappelijk. Met die tusschen koning Olto en het kabinet der Tuileriën is dit insgelijks het geval in weerwil van de gunstige verklaring ten deze, onlangs bij gelegenheid der opening van de Grieksche kamers, door den vorst en de ver tegenwoordiging afgelegd. Het gerucht is ver spreid dat de Engelsche en Fransche gezan ten te Athene papieren hebben in handen ge kregen die het Helleensche bewind nog meer in verdenking bij de Westersche mogendhe den brengen dan reeds het geval is. Uit Hamburg wordt berigtdat twee Engelsche oorlogschepen als voorhoede van anderen die zullen volgenvoor Koppenhagen zijn aangekomen, bestemd naar de Oostzee, om aldaar hunnen kruistogt te hervatten. Eene Madridsche dépêche van den 10 meldtdat ten gevolge van de oproerige too- neelen op de w’acht voor het pal_eis der cor- tes, 52 personen zijn in hechtenis genomen. Op genoemden dag werd in de cortes de be raadslaging geopend over den spoorweg van Madrid naar Saragossa. -- Den 1 Januarij hebben vele grondbezit ters in de Donau-vorstendommen honderden van hunne lijfeigenen vrijgelaten, zonder van de regering schadeloosstelling te willen aan nemen. De patriarch van Venetie primaat vah Dalmatië heeft den 7 Januarij aan de druk kers en boekverkoopers eene circulaire ge zonden met betrekking tot de invoering der kerkelijke censuur, van inhoud gelijk aan dien der circulaire van den aartsbisschop van Milaan. In laatstgenoemde stad zijn do boek handelaars, van deze voor hen zoo drukkende bepaling in hooger beroep gekomen bij den burgerlijken gouverneur van Lombardijé, die bun antwoordde, dat hij geene instruction uit Weenen had ontvangen en dien ten ge volge tot op het ontvangen dier iustrucliën, de circulaire als niet uitgevaardigd beschouw de. Is het feit waarheid (het wordt uit Tu- ryn gemeld), dan mag dit conflict tusschen het kerkelijk en het burgerlijk gezag als een der eerste gevolgen van het concordaat wor den beschouwd. Uit Mekka wordt met zekerheid gemeld, dat de bevolking dier stad in opstand is ge raakt ten gevolge van het verbieden van den slavenhandel. Bij de pogingen de orde te her stellen, zijn een vijftigtal soldaten omgekomen j die meestal in de straten werden vermoord. De overige troepen trokken in het kasteel te rug. De stad is in handen der muitelingen. De stad Marseille zal eene verbetering tot stand brengen die navolging verdient. Zij laat door zekeren horologiemaker eene soort van electricche uurwerken in de gaz- lantarens aanbrengen. De electrieke draad zal 40,000 el lang zijn en de geheele inrigting niet meer dan 22,000 francs kostenterwijl het jaarlijks onderhoud op 2000 francs zal te slaan komen. WEENEN, 14 Januarij. Met zekerheid wordt berigtdat vooral Engeland niet in het minst wil afwijken van den inhoud der door graaf Esterhazy naar Petersburg gebrag- te voorstellen en dat ingeval Engeland hier in volhardt het Weener kabinet zijne voor stellen aan de beraadslagingen der bondsver gadering zal onderwerpen. DRESDEN, 14 Januarij. Het dagblad de zer stad een officiéél orgaan meldt dat de verbondene mogendheden verklaard hebben zich met geene wijziging, welke ook, der Oostenrijksch-Westersche voorstellen te zul len vereenigen. SPANJE. Volgens een telegrafisch berigt is de lang voorziene ministeriele crisis einde lijk ontstaan en maarschalk O’Donnell met de vorming van een nieuw kabinet belast. Hetzelfde blad houdt in, dat de regering, in aanmerking nemende dat de provincie Katalonie geheel tot rust is gebragt aldaar j heeft verleend. LONDEN 14 Januarij. Met de Asia is berigt ontvangen dat de boodschap des pre sidents aan de wetgevende ligchamen te ken nen geeftdat de geschillen tusschen de Ver- eenigde Staten en Engeland waarschijnlijk door onderhandelingen zullen worden veref fend. PARIJS, 12 Januarij. Men spreekt op nieuw van het voornemen des keizersom het opperbevel over de noordelijke expeditie in het voorjaar op zich te nemen. Al verder wordt in de financiële kringen gesproken van de waarschijnlijkheid eener nieuwe leening in het aanstaande voorjaar. Niemand twijfelt er aan, of de regering zal daarin even goed als den vorigen keer sla gen. Het vertrouwen in dat opzigt is zeer groot. let werd, veel men komen. Bij koninklijk besluit cember jl. is bepaalddat port zal worden toegekend seling, die ambtshalve gevoerd wordt, onder geslotene omslagen en eigenhandig contreseing, tusschen de Staats-commissiebenoemd bij Z. M. besluit van den 15 November tevoren, no. 67voor de zaken der Maatschappij van FCeldadigheid en de commissarissen des ko- nimjs in de provinciën, benevens de hoofden der gemeente-besturen. Naar men verneemt, zullen, ten gevolge de afschaffing van den accijns op bet gemaal ruim 250 commiezen der belastingen worden ontslagen, sommigen met genot van pensioen, I terwijl anderen geenerlei aanspraak op pen sioen kunnen doen gelden. Z. K. H. prins Frederik heeft uit aanmer king der tijdsomstandigheden aan al de be dienden behoorende tot Hd. stallen eene buitengewone toelage geschonken bestaande in eene maand tractement. Staat van de Nederlandsche Hervormde kerk op 1 Januarij 1855. Provinciën. Gelderland Zuid -Holland Noord-Holland Zeeland Utrecht Friesland Overijssel Groningen Noord-Brabant Drenthe Limburg justitie. Ik kan u met zekerheid mededeelen, dat hiervan aan gemelden uitgever tot heden niets is gebleken zoodat het berigt der Arn- hemsche Courant op geene gronden steunt. In den loop der vorige week had te Zel- hem een zonderling sterfgeval plaats. Een paar zeer oude lieden welke ten vorigen ja- re hunne gouden bruiloft gevierd hadden stierven thans bijna in één punt des tijds. Slechts de oude vrouw was sedert eenige da gen wat ongesteld, hoewel slechts door ou derdomsgebreken zoodat zij des middags nog met de overige huisgenooten gegeten had, ter wijl de man soep genuttigd en zich tegen den avond te bed had begeven. In den loop van den avond zat echter de vrouw dood op den stoel. Toen de ontroerde huisgenooten deze tij- hunnen vader bragten had deze Laten haar de buren maar ont- bij mij te bed brengen ik wil IBM O* SNEEKER N c t i ril ?n ar oj> vaar- tmeid COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1