NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I COURANT 1836. No. 7. WOENSDAG den 23 Januarij. 11de Jaarffltfig. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEEK DONDERDAG DEN 24 JANUARIJ 1856, des voormiddags ten tien uur. - iCl SNEEKER hier eene plek R. van ;j e i Gravenhage.} BINNEN- EN BUITENLAND. bovengenoemde straf zal als 4 tijd i i i a- en Als van van laat, indien hij werkelijk is oirige- weduwe met zes of zeven kin- )or en ils- n- en a- ?n :n n Is d enz. 57), zij cr Jt n u g i lit 3P or ht ?n le hem renwaar dergaan. Nabij Portsmouth zijn proeven genomen met eene nieuwe morlierboot, welke mortie ren bij klimmende lading vrij wel gelukten tot het 14de schot; bij het 15de schot de la ding echter wederom versterkt zijnde, kon de boot den geweldigen schok niet langer ver duren maar verdween in een oogenblik inde diepte, 14 kannonniers met zich medeslepen de doch die allen op één na door de na- P. Sevensmaom BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van de gemeente SNEEK noodigt, ter voldoening aan art. 7 der wet tot regeling van het kiesregt van den 4 Julij 1850 {Staatsblad no. de inwoners dezer gemeente uit, om, zoo elders in de directe belastingen zijn aangesla gen daarvan vóór den 15 der volgende maand Februarij te doen blijken. En zal deze worden afgekondigd plaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 21 Januarij 1856. De Burgemeester voornoemd WOUDA. uitgaven en ai de kamer van koophandel persoon van Willem t eenen oostelijken naar zee was gedreven 1 we- de kust teruggevoerd en na zesen- op de schol te hebben doorge- Blokzijl een voorbeeld van tegen woor- geest diene het volgende De den landbouwer W. B. van Zuid- kwam voor eenige dagen legen van Windeweer. Op de eenzame naar hare woning leidt bemerkt persoon zachtjes achter haaraan- en ge- B^^—«BM^—BBBBBW^— Januarij jl., no. 140, is te kennen gegeven, dat voorzegde bepaling niet van toepassing is op plaatsvervangers op grond dat om als plaatsvervanger te kunnen worden aangeno men de overlegging wordt gevorderd van hel in art. 07 der wet van den 8 Januarij LS I 7 {Staatsblad no. 1) voorgeschreven attest mo del lelt. V, waarin aan het slot uitdrukke lijk moet worden verklaard, dat het ook niet bekend is dal hij zich vroeger aan eenigj misdaad heeft schuldig gemaakt, en die ver klaring niet kan worden afgelegd. Het bo venstaande heeft echter uitsluitend betrekkin'- op plaatsvervangers en is dus niet van toe passing op personen die krachtens art. 10!) der wet van 1817, bij nomnn rverwisseling als suhstituant wcnschen op te tivdtn. Herhaaldelijk is reeds de aandacht ge vestigd op de verloting van boeken kunst werken enz. daargesleld door de boekver- koopers-vereeniging te ’s Gravenhage en waar van de opbrengst zal strekken ten behoeve van het standbeeld van Laurens Koster. Men verneemt dat onderscheidene leden van het koninklijk huis voor een aanzienlijk getal lo ten in die loterij hebben deel genomen. Zoo men met zekerheid verneemt zal de verlo ting in de helft der volgende maand plaats hebben. Er beslaat nog gelegenheid tot deel neming, zijnde er nog enkele loten beschik baar. {Dagbl. v. Zuid-Holl. en ’s Gravenhage.) Op den 5 Februarij aanstaande is het 25 jaren verleden, dat de manhr.fte Jan Carol Josephus van Speyk zich opotRrde voor de eer en tot heil van het vaderland. De zee-olïi- eieren en oud-zee-officieren die destijds op de flolille dienden, onder de bevelen van den toenmaligen kapitein-luitenant ter zee J. C. Koopman, hebben het voornemen, om op den 5 Februarij eene bijeenkomst te bonden ten einde dit 25jarig feest op eene waardige wijze te vieren. Men meldt uit Nieuwedicp d. d. 18 Ja nuarij: Door het kraihtig ingevallen dooi- weder zal, naar wij vernemen, morgen de communicatie per stoomboot langs het groote Noord-Hollandsche kanaal weder hersteld wor den. Men meldt uit Steenwijk d. d. 15 Janu arij Een inwoner der gemeente Blokzijl Willem Groen, die zich gisteren ter spiering- vangst had begeven, om iets voor zijn talrijk huisgezin te verdienen is door het afscheu ren .van het ijs met eene schol zeewaarts ge dreven zonder dat het aan de uit die ge meente en uit Kuinre dadelijk ter zijner red ding afgezondene booten heeft mogen gelukken hem op te sporen. Daar men ook heden mor gen te Blokzijl nog geen berigt van zijne red ding had ontvangen mag men het er voor ongelukkige hoogs! waarschij n - de doch die allen op één na door de bijzijnde sloepen gelukkig werdeu gered. Te Manchester werden onlangs micros copische photographiën tentoongesteld die al- gemeene bewondering verwekten. Eene, niet grooter dan een speldeknop vertoonde on der het microscoop zeven beeldtenissen der familie van den kunstenaar, die uitmuntend, geleken. Een opschrift van 680 letters, dat photographic niet het negenhonderdste deel eener duim besloeg, was ook tot zelfs in de ophalen der letters leesbaar. De Siècle verhaalt in een artikel over het tooneel der Fransche soldaten in de Krim hoe hartstogtelijk de acteurs hun tooneel be minnen zoo zelfs, dat zij er te midden van den strijd aan denken. Den 7 Junij nadat het eerste witte werk genomen waswier pen de Zouaven zich op het tw’eede. Een der eerste komieken, die als eene razende ge vochten had, is een van de eersten, die er op aankomthij geeft een’ schreeuw van vreug dewerpt zich op een’ Russischen officier, ontwapent hemzonder dat deze den tijd heeft tot bezinning te komen, en roept hem toe: Ik wil u niet dooden maar geef mij uwen rok het is voor onze comedie!” Per stoompaket Gange zijn te Marseille Konstantinopelsche tijdingen van den 7 ont vangen. De berigten uit de Krim melden dat de werkzaamheden tot het doen springen der dokken te Sebastopol voor onbepaalden arij De wilde ganzen brengen hier en in de omstreken sedert vier weken groote schade aan de te veld staande rogge toe. Bij hon derden komen ze hier op af en beweiden de akkers als schapen. Het is te betreuren dat de hooge regering aan den landman, die hier bij groote schade lijdt, niet de bevoegdheid, om op deze dieren te jagen tegen billijke be taling, geven wil. De wilde ganzen wrorden zoo vrijpostig, dat, als men ze met stok of hond verdrijft ze eenige schreden verder weer gaan zitten en hunne verwoesting ver volgen. De Israëlitische gemeente te Weenen is van regeringswege aangeschreven maatrege len te nemen tot het oprigten van bijzondere scholen voor het onderwijs der kinderen tot die gemeente behoorende en die tot dusverre op de Katholieke school worden onderwezen. Sedert jaren besteedt de stad Weenen jaarlijks aanzienlijke geldsommen ten behoeve van het plaveijen der straten en evenwel blijft te dien aanzien nog veel te doen over, daar uit een officieel berigt blijkt dat nog 200,000 vierkante vademem straat moeten wor den geplaveid. Volgens een Berlijnsch berigt, zou het besluit van den czaarom de voorstellen aan te nemen, het gevolg zijn van de vriend schappelijke, maar zeer dringende tusschen- komst van de koningén der Nederlanden en van Prnissen men zegt tevens, dat ook de koning der Belgen een zeer vredelievend schrij ven tot keizer Alexander heeft gerigt. Door den Times wordt het volgende me degedeeld De zoon van den buitengewonen gezant van den schach van Perzië bij het Rus sische hof, een jong mensch van 18 jaren werd onlangs dood gevonden zijnde gestikt door den damp van geglommene kolen welke een bediende in zijne kamer had laten staan. De gezant, woedend over dit verzuim, ver oordeelde den onvoorzigtigen bediende, oin doodgeslagen te worden. De Russische policie kwam echter tusschen beide en belette de uit voering van dit barbaarsebe vonnis. De ge zant wist daar echter raad op; hij liet eene kist maken met eenige openingen om adem te kunnen halen, sloot den ongelukkige daarin, om hem zoo naar Perzië te laten transpor te il ij nu bovengenoemde straf zal on- PUNTEN TER BEHANDELING Besluiten, houdende magtiging tot betaling uit de onvoorziene uitgaven en af- en over schrijvingen. Adres van gronds. Rekening over 1855. Idem van de stads-waag. Besluit betrekkelijk eene verordening op het bouwen van woningen. Adres tot vergrooling der veemarkt. Rapporten en voorstellen. SNEEK, 22 Januarij. Van den 12 tot 18 dezer zijn in deze provincie 146 runderen aan de besmetielijke longziekte gestorven of af gemaakt bedragende daardoor het gezamen lijk getal sedert I Jan. dezes jaars 525. Juist toen wij in ons vorig nommer mel ding maakten van een ongeluk op het ijs te dezer stede, werd alhier op nieuw een jon gen met levensgevaar uit het ijs der stads gracht gered. Jammer maar, dat door zooda nige strafbare roekeloosheid somwijlen menig man en vader zich genoodzaakt ziet zij ne ge zondheid en zijn leven in de waagschaal te stellen, zoo als ook nu hier weder het geval was. Het Staatsblad no. 211 van 1855 behelst de overeenkomst, den 10 Sept. jl. tusschen Nederland en Zweden en Noorwegen geslo ten tot regeling der voorwaarden waarop consulaire agenten van Zweden en Noorwegen in de voornaamste havens der Nederlandsche Overz. Bezittingen toegelaten zullen worden. Namens den minister van 1 door den rijks-advocaat een i strekkende tot verwijzing van den beer P. L. i komen de Lom de Berglid der staten-generaal zitting van daar te overtredingen welen: aangifte der huurwaarde zijner ning op ƒ100, met drie haardsteden en tien deuren en vensters, terwijl bij schatting, de huurwaarde is bevonden te bedragen f 170, het getal der haardsteden zeven en dat der deuren en vensters tweeëntwintig. Nadat dit regtsgeding door een’ raadsheer-commissaris jhr. mr. Geradts geregtelijk was geïnstrueerd, heeft de hooge raad dezer dagen de zaak ver wezen naar de openbare teregtzilting. Ten vervolge op zijne circulaire van den 2 dezer, heeft de staatsraad commissaris des konings in de provincie Zuid-Holland aan de militie-raden de militie-commissarissen en burgemeester en wethouders in die provincie te kennen gegeven, dat, ten opzigle der daar bij medegedeelde bepaling dat personen die tot eene ontëerende straf zijn veroordeeld, doch aan welke door Z. M. gratie van zoo danige straf is verleend als gerehabiliteerd moeten worden beschouwd, door den minis- ter van binnejil. zaken, bij circulaire van 5 financiën, is I houden dat da te ’s Gravenhage lijk zijn graf in de golven gevonden heeft. man eene na. 16 Januarij. De Groen die eergisteren met wind op eene ijsschol 1 1 wo- j der acht- dertig bragt in verzoek ingediend bij den Imogen raad 1 De van de tweede kamer deren naar de openbare teregt- den hoogen raad ten einde al- Worden teregtgesteld wegens drie der wet op het personeel te j is door den later westelijk geloopen wind naar uren op twee uren afstands van T‘ de gemeente Kuinre behouden aan wal gekomen. Men meldt uit Spijkerboor d. d. 15 Ja nuarij 1 .ii digheid vrouw laarderveen den avond laan die zij dat een komt. Toen zij zich op het boschrijkste ge deelte der laan bevindt, zegt hij leg af!” zonder schrik te toonen zegt zij hierop zich houdende als of haar man haar kwam afha len komst doe doar aon dat is good waarop de bewuste persoon zich wegpakte, in de vrees voorzeker, dal de man der vrouw hem in zijn beroovingswerk zou storen. Men meldt uit Zwinderen d. d* 16 Janu-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1