NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, I Hl l w C. J 1856. No. 8. Hele Jaargang. den 26 Januarij. ZATURDAG MowBinimii lT f A BINNEN- EN BUITENLAND. rl. Ie n het O. M. bij den hoo- jhr. M. Salvador en plaats hebben is II flll' n- ne >n, ie- ƒ20 Voor V 6 n v >e e e g— er ;e- ï- 1N LS •g t v. I 1 schreven Niniveh nen V.; geschrifte naam van daarbij had hij de gewoonte, om, bij de vangst van doen voor Willem II maar ook bij de hofhouding van moesten verleenen. X' vorderd nog bij de hofhouding van Z. M. na diens overlijden Z. M. Willem III Dit laatste werd door ee- nige der legatarissen betwist. Zij stelden te dezer zake bij den hoogen raad vorderingen in, welke hun echter bij onderscheidene, schier gelijkluidende arresten werden ont zegd. Van die uitspraken zijn zij in revisie gekomen en de eisch van één hunner werd den 10 dezer bij den hoogen raad toegelicht door rnr. L. Metman en bestreden door mrs, J. C. Faber van Riemsdijk en G. Delprat. In de teregtzilting van jl. vrijdag heeft de pro- cureur-generaal zich bij eene breed gemoti veerde conclusie met het gevoelen van den eischer in revisie vereenigd. De hooge raad zal den 29 Februarij uitspraak doen. Men meldt uit Amsterdam d. d. 25 Ja nuarij Naar men verneemt is P. J. F. de Geest, die bij ’s konings besluit, d. d. 1 Sept. 1855 uit het rijk is verwijderd, teruggekeerd, en gisteren avond alhier door de policie aan gehouden. De conclusie van gen raad in de zaak van S. Fongers die heden zou plaats hebben is uitgesteld tot aanstaanden zaturdag den 26 dezer, ’s morgens ten 11 uur. Bij arrest van den hoogen raad van gis teren is vernietigd een arrest van het hof van Zeeland, in de zaak van Th. Baart c. s. De raad heeft deze personen schuldig verklaard aan diefstal met de vijf verzwarende omstan digheden en te dier zake veroordeeld tot de straffe des doods. Het provinciaal geregtshof van Noord- Holland heeft beslistdat heelmeesters in de steden bevoegd zijn, inwendige geneesmidde len voor te schrijven ter genezing van uit wendige ziekten, op grond, dat art. 4 van hunne instructie, d. d. 51 Mei 1818, lui dende Zoodra ter behandeling of genezing vap eenig uitwendig gebrek inwendige hulpmid delen vereischt worden, zal hij, geen chi- rurgiae doctor zijnde, den bijstand van eenen wettig geadmitteerden medicinae doctor tot de inwendige behandeling van de zieken moeten vragen regtsgeldigheid mist. Teylers godgeleerd genootschap berigt dat het ontvangen heeft: 1) eene Nederduit- sche verhandeling, in antwoord op de uitge- prijsvraag over de opgravingen ie enz. in zooverre deze strekken kuli ter bevestiging van den inhoud des O. 2) eene Nederduitsche verhandeling, i.i antwoord op de herhaalde prijsvraag over de inspiratie der boeken des N. V. Beide zijn geteekend met een Grieksch motto. Men verneemt dat het Z. M. den kei zer aller Russen behaagd heeft met welge vallen aan te nemen de schilderij Hd. aan geboden door den heer A. J. Offermanste Schagen voorstellende een landschap waar in een Hollandsch legerkamp enz. ten voor- I deele der Russische soldaten die in ’de Le vant het gezigt verloren hebben of gekwetst zijn even als zijne schilderij op de wereld- I tentoonstelling te Parijs, door Z. K. H. prins Napoleon tot hetzelfde doel aangenomen is I en verneemt men dat de schilderij reeds bij de Russische legatie te Schagen in ontvangst is genomen. Men meldt uit Scheveningen d. d. 22 Ja- ij De jaarlijksche bedeeling van klee- dingslukken en levensmiddelen, aan de naai school van H. M. de beminde koningin-moe der der Nederlanden is eerst gisteren ten einde kunnen gebragt worden. Gedurende de beide dagen die men aan dit werk van lief dadigheid besteed heeft, zijn aan ruim 650 huisgezinnen kleeding voedsel en brandstof fen uitgereikt. Men meldt uit Blokzijl d. d. 17 Janu arij. De waarde der landerijen schijnt geene grenzen te hebben. Zoo werden gisteren al hier de plaatselijke landen verhuurd voor ƒ2682, die, toen ze in 1855 de huurprijs van 1785 opbragten veel te hoog werden geacht. Om een denkbeeld te geven van de zeer SNEEK, 25 Januarij. Men verzekert, dat de tweede kamer der slalen-generaal op dings- dag den 5 Februarij aanstaande hare werk zaamheden zal hervatten. Het heeft der policie alhier mogen geluk ken op gisteren ten’ persoon in handen ie krijgen, die zich, naar wij vernemen, in de laatste dagen schuldig maakte aan valschheul in geschrifte en zich op die wijze goederen op naam van anderen wist te verschaffen Z. M. heeft benoemd tot regter-plaats- vervanger in de arrondissements-regtbank te Heerenveen mr. J. J. Schotborgh Simon, pro cureur bij die regtbank. In den nacht van den 18 dezer is aan den notaris B. te Buitenpost, door middel van inklimming en braak, ontvreemd eene som van .ongeveer ƒ2000 aan bank- en muntpapier en zilveren speciën benevens de kas- of aantee- kening-boeken. Een en ander was bewaard in de lade van den schrijftafel die levens is medegenomen. De opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) pver de twaalf maanden van 1855 heeft bedragen f 59,255,075.54*/,. De raming bedraagt ƒ55,800,289.99. De opbrengst be liep in 1854 58,225,184.61. Volgens eene opgaaf van het ministerie van financiën, zijn in het jaar 1855 met de post verzonden 10,092,227 ongefrankeerde, 1,629,766 gefrankeerde, te zamen 11,721,995 hinnenlandsche brieven; 2,494,124 ongefran keerde en 577,458 gefrankeerde, te zamen 5,071,582 buitenlandsche brieven; in hi geheel 14,795,575 brieven dat is 609,852 meer dan in 1854. De Staats-Courant bevestigt het berigt dat de minister van hinnenlandsche zaken den 29 dezer te ’s Gravenhage de eeremedailles zal uitreiken aan de bekroonde Nederlandsche in - zenders van voorwerpen op de Parijssche ten toonstelling en deelt tevens de lijst der be kroonden mede, met bijvoeging echter, dat de finale officiële algemeene lijst nog niet be staat. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 21 Januarij Aan de gemeentebesturen is eene circulaire van den minister van oorlog toe gezonden waarbij Z. Exc. o. a. te kennen geeft, dat hij bij het incompleet, dat in het algemeen bij het leger van vrijwilligers be staat, gevoegd bij den duren tijd, die het voor velen ondoenlijk maakt aan den kost te komen, volstrekt geene zwarigheid maakt, om tot nader order, de miliciens van de re serve, die zich daartoe, onder overlegging van een bewijs van het bestuur hunner woon plaats, dat zij niet in hun onderhoud kun nen voorzien, bij het corps aanmelden, in werkelijke dienst op te nemen, zonder dat zij verpligt zullen wezen, zich, overeenkomstig art. 171 der wet van den 8 Januarij 1817, bij de staande armee te verbinden. Op zaturdag jl. den verjaardag der ko- ningin-moeder de doorluchtige weduwe van den zoo geliefden veldmaarschalk werd op de werf William, van den bouwmeester A. van der Hoog, te Amsterdam, de kiel gelegd j nuarij voor het eerste Nederlandsche klipper-fregat- schip te bouwen naar volmaakt model en dat in de vlag zal voeren het Metalen Kruis. Het is bekend dat de testamentaire be schikkingen van Z. M. Willem I tot verschil lende uitleggingen aanleiding gegeven hebben. Aan allen die, in welken rang ook bij de hofhouding van dien vorst waren geplaatst waren levenslang verzekerd de voordeelen welke zij bij koning Willem I hadden geno ten. Aan dat legaat was echter eene voor waarde verbonden waarover de gevoelens uit eenliepen. De koninklijke erven namelijk be weerden dat de legatarissen om aanspraak op de hun loegekende voordeelen te kunnen hebbeu niet alleen hunne diensten des ge- aan merkel ijk hooge huurprijzen, die men te genwoordig besteedt bij vroegere jaren kan o. a. strekken, dat een uiterwaard de Plaats of Bloemen- en Mazen uiterdijk genaamd, die in 1856 eenen jaarlijkschen huurprijs opbragt van slechts ƒ559 thans is verhuurd voor ƒ2002. Men schrijft uit Brussel De heer de Geest wiens uitzetting uit Holland zoo veel gerucht heeft gemaakt en in de Nederland- sche kamers is bediscussieerd geworden heeft te Gent eene brochure in het licht gegeven getiteld Geheimen van den Biechtstoel. Dit geschrift is, als de zeden kwetsendeaan bet geregt overgegeven. In de Gazetta de Milano, het officiële dag blad der regering, leest men een artikel omtren t den invloed die aan het Oosten rij ksche con cordaat moet worden toegekend waarin de regten der regering tegenover de bisschoppen gehandhaafd en tevens de drukpersvrijheid verdedigd wordt. Wij beleven de tijden niet meer wordt aan het slot van dat ar tikel gezegd, waarin een decreet of de brand stapel bij magie waren, een boek te vernieti gen of de vrije gedachte te onderdrukken. De drukpers vermenigvuldigt de exemplaren bij duizenden; worden zij hier onregtvaardig tegengehouden dan breken zij op een ander punt met te grooter kracht door en beroe pen zich op de publieke opinie, op de on- partijdigen op de toekomst. Om ze te bestrij den, mag en kan de kerk ook niet aan pijn banken en kerker denken. Ook voor haar blijft hetzelfde wapen over: zij moet de ge dachte met de gedachte gronden met gron den bestrijden maar niet met magtspreuken en verbodsmaatregelen zij is verpligt, ook van baren kant daartoe het woord en het schrift te bezigen krachtiger gemaakt door goede trouw, eerlijkheid, beleefde en huma ne vormen en door het vertrouwen op den grooten stuurman die het onvergankelijk schip in veilige haven weet te brengen, in w’eer- wil van de onbedrevenheid en de misstappen der stuurlieden.” Men schrijft uit Napels d. d. 6 Janua rij Sedert eenigen tijd hoort men in den Vesuvius een zonderling geraas. Er heeft zich reeds een nieuwe krater gevormd terwijl de voornaamste top die langzamerhand platter wordt, zijn’ vorm reeds aanzienlijk veranderd heeft. Met angst ziet men eene groote gebeur tenis te gemoet óf eene vreesselijke uitbars ting óf het instorten van den hoofdtop, even als dit in vroegeren tijd geschieddetoen door eene Instorting van den Vesuvius de meerei! Fusaro en Agnano gevormd werden. Te Parijs en in het regtsgebied dier stad zijn thans 80 keukens voor behoeftigen in werking. Het maken der groote gegoten ijze ren kookovens kost 80,000 fr. Alle uitgaven worden uit de bijzondere fondsen van den keizer en de keizerin bestreden. De spijsbe reiding, gedurende den nacht, en de uitdee- ling der spijzen van 9 tot 4 ure, geschieden door de barmhartige zusters die daarbij vele opoffering en liefde aan den dag leggen. Groot is de weldaad die bij de heerschende duurte door deze inrigtingen aan den minvermogenden en behoeftigen arbeidsman wordt verschaft voor 5 of 6 centimes wordt eene ruime por tie goede soep en voor 5 centimes een niet klein stuk soepvleesch afgegeven. De meelprijzen te Parijsdie voor drie dagen vier francs hooger werden, zijn tenge volge der ontvangene vredelijdingen drie francs gedaald. Op den 19 Januarij zijn de graanprijzen te Marseille 2 fr. per mud gedaald. Uit Turyn wordt berigt, dat de Oosten rij ksch-Westersche voorstellen alvorens zij naar Petersburg werden opgezonden aan de Sardinische regering waren medegedeeld, die ze goedkeurde. Baron von Seebach de Saksische gezant bij het Fransche hof, dezer dagen met eene zending naar Petersburg belast geweest, is tot grootkruis van het Legioen van Eer be noemd. Te Trebisonde zijn 15,000 Egyptische en Turksche soldaten ontscheept, waarvan een. SNEEKER i i 1 c f 8 I» i Mei COURANT. onl- eenige goederen bestellingen ie den volgenden dag, als wanneer, volgens zijn voorgeven, het bestelde afgehaald en met bet reeds onlvangene tegelijk zou wor den betaald.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1