NIEUWS- EN ADVE11TENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1836. No. 9. tide Jaargang. den 30 Januarij. WOENSDAG r i5??- e i ■p SNEEKER r. T /60 i /IS J a ft k I I i COURANT. 1 1 e s 5 /SO 40 de hee- bezig e t* 'S 0 a a a a a a a n k 'e e r e n 3 e e e 50 25 20 /200 75 70 120 55 1250 160 55 210 125 140 18 45 12 20 en bedrijven die eene voortbrengende strekking hebben zoo als kleermakers, schoenmakers, mutsen maker, kagchelmakertimmerman enz. .Alleen «Lot verbetering van toestand” en hout enz. /10 bedragende /2555 nagenoeg overeenkomt met dat ’t vorige jaar en weer een dubbele omzet ’t maatschappelijk kapitaal (ruim /1200) aan toont. Van dit bedrag is het volgende gebruik ge maakt Voor de aardappelen-, groente- en fruit- negotie ƒ610 Idem in diverse winkelwaren 295 Idem in turf' en hout288 Idem in bontgoed enz100 Slagters170 Verschillende neringen ten len herhaalde waarschuwing om zijn, daar de ondervinding ook jaar, geleerd heeft, hoe moeijelijk het is voor zulke leenersom de bepalingen eeuer ge trouwe terugbetaling na te komen 't geen dan toch eene eerste vereischte is van de goede werking eener Hulpbank, die wel iugerigt is om in de plaats te treden van de hulpvaardig heid die leenen wil maar niet van het mede lijden dat geven wil, eene onderscheiding die door sommigen nog niet genoeg begrepen wordt. Als noodzakelijk gevolg daarvan meer nog dan van eenen ongunstigen zamenloop der om standigheden voor de leenershad men ook dit jaar weder eenige borgen moeten aanspre ken voor achterstallige posten overigens had den de terugbetalingen geregeld plaats, ter wijl 10 leeners binnen de 50 en 8 leeners bin nen de 20 weken onder korting van intrest, aflesten. Over het geheel kon men dus ook met bet oog op den gunsligen staat van het maatschap pelijk fonds, met zelfvoldoening op het verle- dene terugzien en met vertrouwen verwach ten dat dit laatste jaar van den volgens het reglement bepaalden tijdkring, niet het laat ste jaar zou zijn van de Sneeker Hulpbank. delijk met groene zeep sterk in, en ondervond dan ook verder niet het minste letsel. Hetschijnt dus, dat de inwrijving der zeep het gevaar lijke geheel en al doet verdwijnen.” Men meldt uit ’s Hertogenbosch d. d. 25 Januarij De gunstige uitzigten op den vrede hebben op onze markten van granen en aardap pelen reeds een’ beduidenden invloed gehad en zullen dien nog meer krijgen doordien een groot aantal handelaars-bou wlieden zoowel met granen als aardappelen opgepropt zit, wel ke zij op het laatst des jaars 1855 op hoop van stijgende prijzen niet wilden afzetten de rog ge die ruim 14 dagen geleden nog/56 a fol stond was gisteren reeds van 52 tot /28 gedaald; de aardappelen, in den op- doenstijd tegen /5.50 en /4.50 verkocht, worden nu reeds met volle scheepsladingen tegen 2 per mud afgeleverd terwijl men in dat product nog nieuwe daling tegemoet ziet aangezien de voorraad daarvan zeer groot is. De Berlijnsche National Zeilung meldt, dat de heer Budberg, Russisch gezant bij het hof van Pruissen, eene circulaire van graaf Nesselrode heeft ontvangen waarin de Rus sische rijkskanselier aan de vertegenwoordi gers van Rusland in het buitenland de rede nen ontvouwtdie den czaar genoopt hebben, de Oostenrijksche voorstellen aan te nemen terwijl voorts in die circulaire Nesselrode zij ne inzigten met betrekking tot de aanstaande onderhandelingen mededeelt. Met betrekking tot de deelneming van Pruis sen in het aanstaande congres verneemt men, dat in een te Berlijn gehouden en door den ko- ning gepresideerden kabinetsraad besloten is, dat Pruissen ten deze geen initiatief zal ne men en ook geene concessiën zal doen, waar door het tegen woordig standpunt dier mogend heid zou kunnen worden veranderd. Aan de Berlijnsche Nalional Zeit. wordt uit Parijs het volgende geschreven: De heer Olozaga Spaansch gezant bij het hof der Tui- ieriën en de veeljarige vriend des keizers, had den 20 dus eenige dagen na zijne terugkomst uit Madrid een gehoor bij den keizer en bij deze gelegenheid zeide Napoleon tot Olozaga woordelijk Welnu mijn waarde minis ter, bet schijnt, dat wij het hulpleger, dat gij mij hebt beloofd, niet meer zullen noodig hebben ik hoop dat binnen twee maanden de vrede een voibragt feit zal zijn.”” Het tijdstip, waarop de conferentiën ge opend zullen worden, schijnt onzekerder dan de plaats waar. Men kan de onderteekening der preliminariën moeijelijk vóór 1 of 2 Fe bruary verwachten en deze moet nog voor afgaan. Te gelijker tijd zal de wapenstilstand officiéél gesloten worden. In Saksen is dezer dagen eene ministeri ele verordening openbaar gemaakt die in derdaad alle blijken draagt van de vaderlijke zorg der regering voor hare onderdanen. Bij de overweging namelijk, dat het koren steeds hoog in prijs is en dat de regering dus de bevolking zoo veel mogelijk moet te hulp ko men overwegende verder dat versch rogge brood bet dubbele nadeel heeftdat men er minder voedsel uit trekt en er om den bete ren smaak meer van gebruikt dan van oud bakken brood, zoo heeft de regering noodig geoordeeld te bepalen 1) aan de bakkers is het verkoopen van versch brood verboden zoo lang zij niet tevens ook brooddat min stens twee dagen oud is, ter verkoop iu voor raad hebben 2) er wordt een tijd van 8 da gen verleend, om zich den vereischten voor raad van oud brood aan te schaffen 3) wel blijft het voor ’s hands veroorloofd, op uit drukkelijk verlangen der kalanten versch brood 'af te leveren doch de regering behoudt zich voor, den verkoop daarvan des noodig te ver bieden 4) overtreding van de bij 1° voorschre- vene bepaling wordt gestraft met eene boete van vijf tot twintig daalders, of met eene daarmede gelijkstaande gevangenisstraf. [TlZen verwacht nog eerstdaags eene verorde ningwaarbij den ingezetenen, bij boete, be volen wordt om het brood goed fijn te kaau- wen alvorens het door te slikken ten einde de maag des te gemakkelijker alle zich daar in bevindende voedende deelen er uit kunne BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 29 Januarij. Van den 19 tot 25 dezer zyn in deze provincie 159 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of af gemaakt bedragende daardoor het gezamen lijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 484. Gaarne verleenen wij ook nu weder aan het volgende ons toegezonden verslag eene plaats in ons blad In de vorige week had weder de algemeene vergadering plaats van de leden der alhier ge vestigde Hulpbank. Uit het verslag over het vierde genootschaps- jaar, door het bestuur uitgebragt, wordt het volgende voor belangstellenden buiten de ver- eeniging overgenomen. In ’t geheel hadden 45 leeners van de hulp, door deze Instelling aangeboden gebruik ge maakt hieronder waren 17 nieuwe leeners. Daarvan hadden 28 eenmaal geleend, 16 tweemaal 1 driemaal zoodat in ’t geheel 65 leeningen gedaan zijn, verdeeld als volgt 2 maal /100 1 1 2 1 25 4 1 7 5 7 1 5 1 2 te zamen 65 welk totaal van van 875 197 /2555 De vermindering der aanvragen tot laatst genoemd doel meende het Bestuur met ge noegen te mogen opmerken en, gedeeltelijk minste, toe te schrijven aan de meerma- aan de borgen vooral met zulke aanvragen voorzigtig te weer van dit De dader van den dezer dagen gepleeg- den belangrijken diefstal ten huize van den notaris Beekhuis te Buitenpost is ontdekt en heeft zijne misdaad beleden; het was iemand, die vroeger bij den notaris in dienst was ge weest en dus de localiteit zeer goed kende. De ministers van oorlog en van koloniën hebben aangekondigddat er in dit jaar ge legenheid zal bestaan om een dertigtal jon gelieden aan de academie te Breda te plaat sen voor het wapen der artillerie in de Oost- Indiën en wel geheel voor rekening der ko loniale geldmiddelen doch onder gebonden heid van de ouders of voogden om borgtogl te stellen, om de uit de Indische kas ver strekte sommen terug te geven ingeval die jongelingen hunne bestemming niet mogten volgen met uitzondering van overlijden. Men verwacht tegen de maand Junij een vergelij kend examen van de zich daartoe aanbieden de jongelieden. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 25 Januarij Heden deed het hof in Zuid-Hol- land uitspraak in zake van P. v. R.con ducteur der posterijen beschuldigd van ver duistering van een’ brief met een bankbiljet van /200. Het hof heeft den beschuldigde bij een zeer uitvoerig arrest schuldig verklaard aan verduistering van eene acte, aan hem als commies toevertrouwd, en hem veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van zeven jaren. Het Dagblad van ’s Gravenhage meent zijne stadgenooten bij herhaling te moeten aanbevelen de grootste voorzigtigheid bij het ontvangen van 4 pCts. coupons van een kapi taal groot /1000, aangezien op nieuw met eene vervalschte dergelijke coupon bedrog is gepleegd. Men kent geen zekerder middel om zich tegen zulk bedrog te vrijwaren dan dat de ontvanger vordert dat de aanbieder of uitgever zijne handteekening op de keer zijde der coupon stelt. De heer jhr. Gevers', de nieuwe Neder- landsche gezant bij het Russische hof, had de eer, den 1/15 dezer maand aan de grootvor sten Nicolaas Nicolajewitch en Michaël Ni- colajewitch, en den 5/15 dezer aan de keizerin Maria Alexandrow’na te worden voorgesteld. Naar men beweert zou ds. Heldring voornemens zijn, om, zoo mogelijk, een ge sticht tot stand te brengen voor verwaarloos de meisjes, als een tegenhanger van het Ne- derlandsche Mettray. Men meldt uit Kampen d. d. 24 Janu arij Gisteren had op de werf van ren Roest en van Galen waar men was een stoomboot op te slepen het navol gende ongeluk plaats. Terwijl de boot reeds een gedeelte naar boven was gésleept brak plotseling een ketting, waardoor de boot te rug liep een daardoor losgemaakt touw trof den stuurman zoodanig, dat hij over boord viel en dood werd opgevischt. Hij laat eene weduwe met twee kinderen achter; een an der persoon werd aan het hoofd gewond en ligt niet zonder gevaar in het ziekenhuis. Men meldt uit Blokzijl d. d. 25 Janu arij Onze haven is met derzelver monden ge heel van ijs bevrijd zoodat bet licht weder brandt en de haven onverhinderd weer kan worden aangedaan. Men meldt uit Dedemsvaart d. d. 22 Januarij: De scheepvaart op dit kanaal is, na omtrent 8 weken gestremd te zijn geweest, heden weder hervat beladene Schepen met turf varen af, en ongeladene komen op, om vrachten in te nemen. Ook de werkzaamheden tot het graven van nieuwen turf zullen bij gunstig weder spoe dig worden aangevatigeu bij het aanbod van aanmerkelijk hooger loon, verwacht men, dat zich een grooter aantal arbeiders zal aanbie den dan in het vorige jaar. Men leest in de Neend. Cour. Dik wijls verneemt men van ongelukken veroor zaakt door het strijken van lucifers, wanneer zich aan de handen eenigz.ins wonden bevin den en in deze van het strijksel treft. Daar de schrijver dezes in het geval verkeerde, dat ook van het afstrijksel eeus lucifers op een eeni- germate gew’ond deel zijner hand kwam en erge pijn veroorzaakte, zoo wreef hij deze wonde da-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1