NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1856. No. 10. den 2 February. ZATURDAG z. O j A I I SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. 23 Januarijis nd, rt. >st— In!, laad >p 6 ;end Z, en’ Se van den !DS- 12 be- het G- are ER AL ;en $e- ran ape )de we R- ke ten ru- 8 rd. i. DE ,N- ET van Portugal schijnt der kerk te zijn. Dalen, een a a n per bet arrest door Noord-Holland meel b ij t de ho li re n aren zon De rvcr- nog on- Ha- Ne- time inde be rd on i het men daar mier we- dat 01- e in aan uit- die gis- COD de rue Madeleine in gereedheid te bren- Die woning moet echter niet te hoog zijn,” schrijft Pélissier«want ik ben zoo dik geworden, dat ik moeijelijk stijgen kan.” Als een bewijs van het verlangen der groote mogendheden om het werk des vre- des zooveel mogelijk te bespoedigen en ge makkelijk te maken wordt uit Parijs aan le Nord berigt, dat, ter voorkoming van tijd verlies, het onvermijdelijk gevolg van eene uitwisseling der ratificatie, de vertegenwoor digers der oorlogvoerende mogendheden reeds nu te Weenen een protocol moeten hebben geteekend bevattende de eerste vredes-preli- minariën en bepalende de opening der confe- rentiën te Parijseerst daar zullen de pri mitive vredes-preliminariën en de wapenstil stand geteekend worden. Den 10 February ek. verwacht men die opening. De Neue Preuss. Zeit. berigt uit Peters burg: «Het eenige moeijelijke punt in de vredesvoorstellen is de afstand van grondge bied in Bessarabië hoewel ook slechts mo reelwant materiëel zal Rusland daar weinig eene Christelijk kerkgenootschap tot een an der, en dot het huwelijk tusschen Katholie ken en niet-Katholieken blijven ook voort aan van kracht. Rome doet poging om met het gouver nement van Portugal een concordaat te sluiten met betreking tot de buitenlandsche bezittin gen die dat rijk in Indiën heeft. De pau sel :jke stoel dringt daar vooral op aau om dat de bisschoppen in die bezittingen zich onderscheiden door ongehoorzaamheid en on verschilligheid omtrent de pauselijke voor schriften en bevelen. Aangezien nu echter Rome bij het sluiten van het concordaat op den voorgroud stelt, dat die wederstrevige priesters zullen worden teregt gezet, en het Portugeesch gouvernement dit w’eigert zoo is het er nog ver van af, dat het concordaat zou zijn ge sloten. (De jeugdige koning geen zeer volgzaam zoon der kerk te zijn. Hij heeft gereisd gehoord en gezien Keizer Napoleon heeft aan den kunst schilder Aloph de taak opgedragen, twee ka pitale stukken te vervaardigen voorstellende het eerste de gehoudene vergadering van den door den keizer gepresideerden groolen krijgs raad en het tweede het te houden vredescon gres. Eene zaak van kieschen aard welke ech ter eene behandeling met geslotene deuren noodzakelijk maakte, zou voor de assises der Yonne, in Frankrijk, worden behandeld. Al le dames der stad waren naar de teregtzitting gekomen. Toen de president al die fraai ge- kleede vrouwen zag, zeide hij: «De hier te genwoordige personen kennen waarschijnlijk den aard van het proces nietdat hier zal worden behandeld; ik noodig derhalve alle eer bare vrouwen uit, om zich te verwijderen.’’ Geene enkele stond op. Eenige oogenblikken later sprak de president: «Deurwaarder! nu alle eerbare vrouwen vertrokken zijn moet gij de andere ook doen verwijderen.” Een Fransch dagblad behelst de volgende aankondiging: «De ouders van een 21jarig meisje goed onderwezen en in bezit van 4500 fr. rente, doch behebt met de St. Vitus-dans, wenschen haar uit te huwelijken aan een’ ge neesheer van 40 of 43 jaar, die onophoude lijk zijne zorg aan haar zal kunnen wijden.” Te Mont-Saint-Aignan heeft de volgen de zonderlinge zelfmoord plaats gehad. Ze ker bejaard inwoner besloot, aan zijn leveu een einde te maken hij bezat echter een’ hond, waarvan hij veel hield, en het denkbeeld, dal deze na zijnen dood in het bezit van een’ slechteren meester kon geraken kwelde hem zoodanig dat hij den bond eerst en toen zich zelven ophing. Thans wordt maarschalk Pélissier stellig te Parijs verwacht. Men denkt, dat hij, on- middellijk na de terugkomst van generaal Mar- timprey in de Krim, van daar zal vertrekken. De maarschalk heeft bereids aan een’ zijner vrienden geschreven eene woning voor hem in gen. de boekweit woog 80 en 82 Ned pd. per mud en de gemaakte turf was uitmuntend. Bij gepasten ijver kunnen vele arbeiders daar een ruim bestaan vinden en kunnen nog vele woes te gronden in ons rijk in vruchtbare landen worden herschapen. De nieuwe wet op den toestand, waar in zich de niet-Katholieke eerediensten in de Oostenrijksche staten tegenover den staat be vinden berust op liberale beginselen. Hare twee hoofdbepalingen zijn 1) dat elk in de Oostenrijksche staten wettig erkend kerkge nootschap het regt heeft, openbare godsdienst oefening te houden en 2) dat geen dusdanig kerkgenootschap op welke wijze en door wien ook, in het zelfstandig beheer zijner gods- dienst-aangelegenheden belemmerd mag wor- SNEEK 1 February. Men verneemt, dat de leden van de tweede kamer der staten-ge- neraal thans werkelijk zijn aangeschreventot hervatting hunner werkzaamheden tegen dingsdag den 3 February aanstaande, des na middags teu twee uur. Bij koninkl. besluit van op 1 April 1856 van de schuldbekentenissen rentende S'/2 pet., uitgegeven krachtens de wet van 27 Mei 1850 en het koninkl. besl. van 1 Junij 1850, tegen honderd ten honderd, losbaar gesteld een kapitaal van ƒ500,000. De loting is bepaald op 27 February aan staande, aan het ministerie van financiën te ’s Hage. Van regeringswege is nu uitgemaakt dat burgemeesters voor den tijd van zes ja- ren worden benoemd al is het ook bij op volging van bunnen voorganger, als wordende de dienstjaren van dien niet medegerekend. Officieel wordt aangekondigddat de oogst der gouvernements-producten op Java wordt gerekend: van koffij op 1,102,775 pi kols van suiker op 838,581 pikols; van in digo op 445,516 Amst. pd., en van thee op 1,060,275 pd. De producten voor particuliere rekening op Java geteeld worden gerekend van koffij op 90,177 pikols; van suiker op 249,935 pikols, en van indigo op 566,300 pd. In de zitting van den hoogen raad van 26 Januarij jl. heeft de advocaat-generaal De- keth zijne conclusion voorgedragen in de zaak van het beroep in cassatie van jhr. AI. Salvador en S. Fongers van het provinciaal geregtshof van in hun nadeel gewezen. Deze conclusie strekt tot afwijzing van al de van wege de beklaag den voorgestelde middelen en tot veroordee- ling van dezelven in de kosten in cassatie gevallen. De uitspraak is bepaald op den 26 February aanstaande. De Arnh. Ct. bevat weder bet volgende berigt uit ’s Hage Voor eenigen tijd is hier ter stede eene nieuwe secte ontstaan wier leden zich eerst Engelen noemden en thans den naam van Adamiten hebben aangenomen. Deze secte die zeer veel overeenkomst heeft met de Naaktloopers der zestiende eeuw, telt een dertigtal aanhangers het klimaat en het jaargetijde zijn waarschijnlijk voor helgroot ste gedeelte oorzaakdat tol nog toe geen aanzienlijker getal de nieuwe leer heeft om helsd. Men meldt uit Rotterdam d. d. 29 Jan. Gisteren heeft monsr. Samhiri bisschop van Antiochië, op de scheepstimmerwerf de Lelie te Schiedam een stuk hout ingezegend hetwelk moet dienen voor de kiel van het schip Sam- h iri. Daarna heeft dezelfde plegtigheid plaats gehad op het onlangs van dezelfde werf te water gelaten schip St. Jan. Alen meldt uit de Helder d. d. 23 Jan. Ter voorkoming van ongunstige oordeelvellin gen, zoowel binnen als buiten deze gemeente, omtrent een feit, hetwelk bier nog al wordt besproken en hetwelk aanleiding zou kunnen geven tot aankweeking van onverdraagzaam heid tusschen de verschillende godsdienstige gezindheden in deze gemeente, alwaar tot dus verre eene ming beslaat meen ik het volgende tot regt verstand en als op waarheid gegrond te mo gen mededeelen. Tusschen de arm verzorgers van de Hervormde en 1 eeredienst was in het begin ter overeengekomen om re inschrijving te openen van warme spijzen dezer gemeente. vene gelden, zou men die zamenvoegen met verwijzing naar het R. K. armbestuur niets natuurlijker Dat wekte wrevel ten minste teleurstelling onder de arme lieden overal strooiden zij uit dat de Gereformeer den wel eten ontvingen maar zij omdat zij Roomsch waren, afgewezen werden. Het be hoefde geen opzet van die lieden te zijn, wij willen of mogen daaraan niet denken alleen willen wij te kennen geven, hoezeer de ver schillende gemoederen daardoor werden be wogen en in vlam gezet. Wij willen, om des lieven vredes wille, de oorzaken niet opsporen, die het R. K. armbestuur hebben bewogen, om van eene een maal gemaakte overeenkomst terug te treden; alleen deelen wij om verkeerde indrnkken weg te nemen, de feiten mede, en laten het overigens geheel voor rekening en verantwoor ding van het R. K. armbestuur, of het >n deze wel met genoegzame voorzigtigheid voor de rust der gezamenlijkeingezetenen is te werk gegaan. Men leest in de Amst. Cour.: De heer J. H. van Koten wiens beschrijvingen en verklaringen van den electro-magnetischen te legraaf enz. door beknoptheid en duidelijk heid waarlijk populair zijn geworden heeft thans bij den heer L. J. F. Hassels alhier een werkje uitgegeven dat zeer zeker eene nog groolere mate van populariteit erlangen zal en door het algemeen ingevoerd gebruik van gaz zoowel als door het onderwerp zelve inderdaad van ieders gading is. Het draagt tot titel theoretische en practische beschrij ving van eene eenvoudige zuinige zindelijke, onschadelijke wijze, om kamers te verwarmen enz. zonder turf of steenkolenvuur en niet met de gewone gazvlam. Het behelst de eenvoudige toepassing van eene bekende waarheid. Door vermenging van gaz met eene ruime hoeveelheid zuurstof uit de «dampkringslucht vóórhel ontbrandt, wordt het verrassend effect verkregen op den titel omschreven. Eene naauwkeurige plaat geeft de aanschouwelijke voorstelling van den be- noodigden hoogst eenvoudigen en onkoslba- ren toestel en zijne uitgebreide toepassing. Het werkje, dat slechts 30 cents kost, zal vogue maken, en de voordeelen dier toepassing van het gaz zullen voorzeker velen tot de proefneming en het aanschaffen van den toe stel bewegen. Gedurende dezen winter heeft een groot aantal menschen in de nabijheid van Luiten hun brood gevonden in het delven van kei steenen die daar in groote menigte voorhan den zijn. Deze zijn grootendeels bestemd voor den grindweg van Koevorden naar Onder de zoekers waren er, die daarin goed bestaan vonden terwijl zij anders armoede waren prijs gegeven. Alen kon dag soms van 60 ets. tot f\ verdienen. Men schrijft uit Aleppel d. d. 23 Jan.: Eene andere landverhuizing, dan de gebrui kelijke naar andere werelddeelen beeft van de Dedemsvaart plaats. Zekere J. B. aldaar vertrekt eerlang naar Noord-Braband en Lim burg met 200 arbeiders en 230 mudden boek weit om de aldaar gelegene uitgestrekte vee nen en moerassen te beboek wei ten, te beveenen en van kanalen te voorzien. Ten vorigen jare is daarmede eene proef genomen en heeft regt wenschelijke overeenstem- aan de verwachting beantwoord. De verbouw- meen als op waarheid gegrond te iet! ue arm verzorgers Roomsch-Katholieke van dezen win- ieder voor zich ee- voor de uitdeeling aan de gezamenlijke armen Na de collecte der ingeschre- en daar uit de genoemde uitdeeling effectuéren. Na lang wachten, komt eindelijk van het R. K. armbestuur een schrijven dat men van de gezamenlijke uitdeeling afziet zonder meer. Nu gaat men van de zijde des Hervormden armbestuurs onmiddellijk over tot het koken en uitdeelen van warme spijzen. Ook de van hun werd die geweigerd, Boomsche armen aan melden maar

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1