NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. Hele Jaargang. 1856. No. 11. den 6 February. WOENSDAG r, J VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK DONDERDAG DEN 7 FEBRUARIJ 1836, des voormiddags ten tien uur. Er zijn 41 kerkeraden 218 predikan- BINNEN- EN BUITENLAND. welke querel Iers. hope inde uwe ER- u. zoo noodig. eindigen der botermarkt (aange- Nadat het water van den Rijn eerst laag was, dat de stoombooten niet kon- varen is de stand deze Week eensklaps hoog geklommen dat de Ingensche en niet niet dom genoeg, ken. dat godsdienst tot (EN de ten eek de •ie- te de Augsburgsche con- s een algemeen be en 1 secretaris welke beide veel of liever alles te wenschen overla ten. Men meldt uit Amerongen d. d. 31 Ja nuary zoo den zoo Rijswijksche polders reeds geïnundeerd zijn, en men van deze zijde den overloop maar met moeite heeft kunnen keeren. Heden nacht schijnt het water echter iets gevallen te zijn. Het prov. geregtshof van Noord-Brabant heeft dezer dagen vier personen beschuldigd van diefstal met de vijf verzwarende omstan digheden omschreven bij art. 381 van het wetb, van strafregt, ter doodstraf veroordeeld. Volgens den te Parijs uitgegeven Anuai- re Protestantbestaat het centraal bestuur van de Hervormde kerk dat te Parijs ge vestigd is uit 13 leden en 1 secretaris, van twee dienstdoende predikanten Co en Juillcrat, leden zijn. Het bestuur is verder in handen van 93 kerkeradenvan welke sommige hun bestuur over verschillen de gemeenten uitstrekken. Ér zijn in het geheel 350 predikanten onder welke 61 ad- junct-predikers en aalmoezeniers. Verder zijn er 857 gemeenten waaronder 591 hoofd-ge- meenten en 446 annexen. Het getal kerk gebouwen bedraagt 670 waaronder 49 ka pellen. De kerk van fessie heeft ook te Parij stuur leden meerendeels predikanten en hoogleeraren zijn. Er zijn 41 kerkeraden 248 predikan ten onder welke 18 hulppredikers; 534 ge meenten van welke 201 hoofdgemeenten en 135 annexen; 548 kerken, van welke 28 kapellen. Voorts zijn er nog 46 predikanten, 130 gemeenten behoorende tot de vereeni- ging der Evangelische kerken de vrije kerk te Lyon en de Methodistisch-Wesleyaansche kerk zoodat er te zamen 814 predikanten en 1541 Protestantsche gemeenten in Frank rijk zijn. Van de Doopsgezinde gemeenten ontbreken de opgaven. Wanneer men deze er bij raming bijvoegt, dan heeft men ruim 9Q0 predikanten en ongeveer 1300 gemeenten. Het geheele getal Protestanten in Frankrijk bedraagt 2,004,640. Het te Stokholm verschijnend Aftonblad heeft een artikel gewijd aan de pogingen van Rome, om zijnen invloed uit te breiden en noemt daarbij het concordaat met Oosten rijk, maar wijst tevens op den ijver, waar mede Rome zich in het overigens uitsluitend Protestantsche Noorden tracht in te dringen. Na eene mislukte poging bij Kirkegaard tracht het door de Skandinavische Kerkelijke Courant, een blad, dat door de te Koppen- hage gevestigde Jesuïlen Mission wordt uitge geven zich meer invloed te verschaffen en overstroomt Zweden tot het kleinste ge hucht met exemplaren van dat blad die kos teloos worden verspreid. Een welbekende overigens slecht ter faam staande proseliet schijnt door het heilig collegie in dienst ge nomen te zijn, daar hij sedert eenigen tijd de redactiën van bijna alle bladen lastig valt met artikelen in denzelfden geest als van ge noemd blad die echter ter zijde gelegd wTor- den. In spijt van de sluwheid waarmede deze propaganda te werk gaat,” zegt Af ton- bladis zij echter van grove onnoozelheid vrij te pleiten. De domste onder ons is om zich te laten verschal- Een ieder hier te lande weet immers, vrijheid van onderzoek, van geweten en onze dierbaarste voorregten be- hooren waarvoor onze onvergefelijke Gustaaf Adolf gestreden heeft en gesneuveld is.” De keizer van Oostenrijk heeft (volgens eene telegrafische dépêche in den Times), ten blijke van achting jegens zijne doorluch tige bondgenoot Victoria, den kolonel Turr kwijtschelding van straf verleend. (Kolonel Turr, bevelvoerend officier bij het Britsche vreeraden-legioenwas, zoo als men weet als Hongaarsche deserteur in hechtenis geno men.) Volgens de Oest. Zeit. heeft Engeland af gezien van zijnen eisch met betrekking tot de BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK maken hiermede be kend, dat voorloopig zijn vastgesteld: 1° Het kohier van omslag, strekkende tot restitutie der kosten van onderhoud van som mige straten binnen deze gemeente, over het jaar 1853. 2° Het kohier van belasting op de binnen deze gemeente gehouden wordende honden voor het jaar 1836 en dat dezelven van he den af, gedurende 14 dagen, ter Secretary dezer gemeente, voor een’ ieder ter inzage zijn nedergelegd. En opdat zulks kome ter algemeene ken nis zal deze worden afgekondigd .en in de Snee- ker Courant geplaatst. Sneek den 4 February 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOIBA. De Secretaris HAGA. PUNTEN TER BEHANDELING Besluit omtrent de door M. Molenaar aan gevraagde grond op grondpacht. Rapport betrekkelijk het concept-reglement op het beheer van het O. B. Weeshuis. Missive omtrent de daarstellingyvan een Te- legraaf-kantoor ter dezer stede. Besluit betrekkelijk den tijd der paarde nmarkten alhier. Rekeningen en verantwoordingen over 1853. Missive van H. Jongbloed, daarbij aanbie dende een reglement voor eene Vereeniging Onderlinge Hulp. Tijdelijke negotiatiën Tijd van houden). van 27 leden 7) houdende bepalingen op het stuk der loodsdienst voor zeeschepen 8) tot wijziging van de regten op den in- en uitvoer van visch 9) nopens de zeevisscherijen 10) tot herziening der tabel, regelende de verdeeling des rijks in kiesdistricten en tot wijziging van eenige bepalingen der kieswet 11) betreffende het lager onderwijs. De voorstellen van leden zijn: 1) van den heer Wintgens tot instelling van plaatselijke raden van gezondheid; 2) van den heer Rochussen tot het instel ling eener enquête omtrent het misbruik van sterken drank 5) van den heer Van Hoëvelltot het hou den eener enquête omtrent de aanbesteding der levering van muntplaatjes voor de kope ren pasmunt voor Nederl. Indië 4) van den heer Van der Veen tot het houden eener enquête omtrent de uitvoering van de consessie tot landaanwinning en ver dieping van het vaarwater op het Zwolsche Diep. Bij besluit van 27 Jan. jl.no. 43, is door Z. M. bepaald, dat het aantal miliciens, het welk in den jare 1836 voor het gewoon con tingent zal worden geligtzal zijn 9166 man schappen en dat het contingent voor iedere provincie en het hertogdom Limburg in even- gemelde ligting wordt bepaald als volgt: Noord- Brabant 1134; Gelderland 1111 Zuid-Hol- land 1701 Noord-Holland 1502; Zeeland 466; Utrecht 441; Friesland 749; Overijssel 647; Groningen 367; Drenthe 242; het hertogdom Limburg 586. Naar men verneemt zullen de miliciens der ligting van 1855 welke bij verschillen de corpsen van het leger zijn ingedeeld, en die zich thans met groot verlof bevinden, te gen den 1 April aanstaande worden opgeroe pen om bij de corpsen waartoe zij behoo- ren in werkelijke dienst té worden gesteld, ten einde in den wapenhandel geoefend te wor den. Men meldt uit Amsterdam d. d. 51 Ja nuary Voor de correctionele regtbank al hier stond op heden teregt P. J. F. de Geest, die door onze regering, krachtens de w’et van den 15 Augustus 1849, als vreemdeling, voor de algemeene rust gevaarlijk, over de grenzen is gezet maar desniettemin is teruggekomen en gearresteerd door het policie-gezag. Volgens art. 13 dier wet wordt hij thans deswege vervolgd, in welk artikel eene gevan genisstraf van drie tot zes maanden wordt be dreigd tegen het onwettig terugkomen in het land. Opmerkelijk is het dat in dit geval de wet niet eene praevenlive gevangenisstraf toestaat. Het O. M. nu had De Geest gedag vaard op eenen termijn van twee dagen en niet van 8 zooals art. 223 wetb. van strafr. eischt, als reden hiervoor opgevende het be lang van beschuldigde die te korter in voor arrest zoude blijven. De Geest eischte de nie tigverklaring der dagvaarding de regtbank heeft de dagvaarding daarop nietig verklaard. De gemeenteraad Iran Haarlem heeft in zijne eergisteren gehoudene zitting met 20 te gen 1 stem besloten om in een adres aan i Z. M. den koning, het adres van den gemeen teraad van Amsterdam te ondersteunen, strek kende, om de heffing van 150 opcenten op de rijksbelasting van het gedistilleerd voor al de gemeenten verpligtend te maken. Men meldt uit den Haarleramermeer-pol- der d. d. 27 January Sedert de jongste re genachtige dagen is het met een groot deel onzer landerijen weder erbarmlijk gesteld. Over p. m. drieduizend bunders land, waar van een groot deel bezaaid, rollen weder de golven en vernietigen de hoop en de verwach ting van den landman op eenen oogstzoodat hij de groote kosten en moeiten die hem het bewerken en bezaaijen dier gronden veroor zaakt hebben, als verloren mag beschouwen, Intusscben is het te wenschen dat het te benoemen polderbestuur zich meer aan de be langen late gelegen liggen van hen die hun ne kapitalen in deze onderneming staken, en dat zij in de eerste plaats hunne zorgen aan de bemaling en waterberging wijdenwelke SNEEK, 5 February. Van 26 Jan. tot 1 Febr. zijn in deze provincie 157 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of af gemaakt bedragende daardoor het gezamen lijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 641. Terwijl men zaturdag jl. op eenen koren molen alhier bezig was, om rogge naar boven te werken, had de knecht IJ. V. het ongeluk ten gevolge van eenen mistred door het zol derluik naar beneden te storten. Gelukkiglijk kwam hij op den kant van een’ zak met graan te vallen en heeft hij bij dien val eene lioog- te van ongeveer 25 voeten hoegenaamd geen letsel bekomen dan dat hij sleehts kort daar na eenige pijn in zijne leden gevoelde terwijl een zijner aanhebbende klompen geheel ver brijzeld werd en de zak waarop hij viel aan stukken geborsten is. Sedert bevindt hij zich wel en werkt als naar gewoonte. Men weet dat de leden van de tweede kamer der staten-generaal aangeschreven zijn, j om te vergaderen op dingsdag den 5 Febru- arij ’s middags ten 2 uur. De bij die kamer aanhangig geblevene wets ontwerpen zijn 1) tot regeling der banken van leening 2) houdende bepalingen omtrent de huis houding en tucht op de koopvaardijschepen 5) tot aanvulling der wet van 1822 omtrent de belasting op de binnenlandsche bieren en azijnen 4) tot regeling van de zamenstelling der regterlijke magt en het beleid der justitie, en tot vereenvoudiging in het beleid der justitie en in het wetboek van burgerlijke regtsvor- dering 5) tot vaststelling van het reglement op het beleid der regering van de Nederlandsche West-Indiscbe koloniën en bezittingen; 6) tot wijziging der wet van 1832 hou dende regeling der zaken van de voormalige vees- en momboirkamers SNEEKER a ?n m 3 nd e- le- Je J- 'n 'ti m drie ierme- liddels heeft ht op- in het epast, ten de COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1