NIEEWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. a 1 1856. No. 12. ZATURDAG den 9 February. 11de Jaargang. --- BINNEN- EN BUITENLAND. 2 van bloedverwantschap had staan,zonder dat neêrgelalen. Bereids deze uitspraak hoo- dc Ned. kapi - derhalve de Stad van ƒ90; ger beroep doen aanteekenen. Voor win keliers is dit regtsgeding niet onbelangrijk. Men meldt uit Groningen d. d. 2 Fe bruary Eerstdaags zal er eene geregelde stoom bootdienst tusschen deze stad en Delfzijl geopend worden waardoor de communicatie iusschen deze provincie en het naburige Oost- Friesland niet weinig versneld en gemekkelij- ker zal worden gemaakt. Eergisteren heeft eene proefvaart plaats gehad waaraan ver scheidene autoriteiten deel namen en die naar aller genoegen is afgeloopen. Men spreekt ook van eene ophanden zijnde stoonibootdê'nst van Harlingen op bier. Cp die wijze zal ten minste het gemis van een’ spoorweg verholpen kun nen worden. Men meldt uit Groningen d. d. 4 Fe bruary Gisteren namiddag ongeveer 4 uur viel het 6jarig zoontje van den turfschipper H. Postenia, liggende aan den Turfsingel al hier in het water. Zijn speelmakker Wil lem Pestman, riep om hulp, en oogenblikkelijk snelde de moeder, ofschoon aan boord van een ander schip zijnde, toe, sprong haar reeds zinkend kind na, vatte het en hield het bo ven water. Beide, moeder en kind verkeer den echter toen in groot gevaar van te ver drinken doch gelukkig kwamen B. de Jong, turfschipper en diens vrouw zoomede J. de Vries toeschietenen mogten de voldoening smaken hen nog in tijds te redden. Men meldt uit .Assen d. d. 4 February De arrondissements-regtbank alhier heeft eer gisteren behandeld de zaak van den heer mr. J. A. W. Gratama, die door den heer J. F. Zylker, lid van de tweede kam-r der staten- generaal vervolgd wordt wegens een artikel voorkomende in twee nom uiers der Proj. Pr. en Asser Courant van de maand November jl. waarvan de heer Gratama verantwoorde lijk redacteur en uitgever is. Het O. M. heeft bij monde van den substituut-officierden heer mr. W. L. Schiffer, op grond, dat in een publiek dagblad laster was gepleegdvoor den beklaagde gerequireerd eene gevangenis straf van hoogstens 6 en niet minder dan 1 maand eene geldboete van ƒ23 tot ƒ1000 en de kosten. De uitspraak zal woensdag ek. plaats hebben. De Morning Adcertiser bevat een schrij ven uit Parijs volgens hetwelk voor eenigen tijd de Fransche keizer, met het oog op den benarden staat zijner of ’s lands financiën, vrede wenschte, doch dat lord Palmerston weigerdezoodat er een paar maanden ver koeling heerschte tusschen de twee kabinet ten. Rusland had b'slotcn, de Eslerhazy- voorstellen te verwerpen doch de zending van baron Seebach met verzekeringen van k. izer Napoleon, dat hij (keizer Napoleon) de gun stigste uitleggingen zou geven aan die artike len, welke in onbepaalde uitdrukkingen ver vat waren, veranderde dit besluit, daar de Fransche verzekering uit Berlijn ondersteund werd, alwaar men even als in het overige Duitschland overtuigd was, dat keizer Napo leon gaarne den vrede wenschte, dat de aan name door Rusland Palmerston zou doen val len en dat de vrede de Anglo-Fransche alli antie zou oplossen. De brief eindigt met de rationele aanmerkingen, dat geheel Europa en Frankrijk vrede, en lord Palmerston met na- de Engelsche dagbladen den oorlog wenschen, waarvan het gevolg zal zijn, dat, terwijl keizer Napoleon al de eer van den krijg ge had heefthij ook die des vredes zal hebben en Engeland de pil moet slikken en dat Rus land zich eindelijk bij frankrijk zal aan sluiten en de onverbiddelijke doodsvijand der Engelschen zal zijn. «Vrede,” zegt de schrij ver is zeker.” De Morning Advertiser zegtdat dit het uittreksel is van eenen brief, geschreven door eenen hooggeplaatsten persoon. In het staatkundig overzigt der Indépen- dance Beige leest men het volgende: Brie ven uit Berlijn hebben berigtdat Nederland zou hebben te kennen gegeven, dat, niette genstaande de banden van bloedverwantschap en de goede vriendschapsbetrekkingen die het aan Rusland hecht, de volharding dezer laatste mogendheid Nederland zou nopen de zaak der Westersche mogendheden te ondersteunen. Onze Haagsche correspondent doet ons op merken dat deze tijdingen niet zeer juist zijn. Hij verzekert ons, uit goede bron te weten, dat de stappen, die de Nederlandsche gezant te Petersburg in last had te doen zich uitsluitend bepaalden tot het geven van goeden raadtot het doen gelden van argu mentenen niets meer.” Een zeer uitvoerig artikel in le Nord, onder het opschrift: Over het door Rusland genomen besluit; karakter, strekking en be langen des Russischen volks strekt ten be- :ooge, dat de door het kabinet van Peters burg genomen maatregel verstandig en voor- deelig is, terwijl hij tevens, uit een uitslui tend Europeesch gezigtspunt beschouwd, blijk geeft van eene verhevene staatkunde. De toekomst,” zegt het blad, zal de juistheid onzer meening, de uiting onzer innige over tuiging aantoonen.” Volgens eenen Parijschen brief aan le Nord, beeft de heer de Thouvenel Fransch gezant bij de porie aan zijne regering berigt, dat te Konstantinopel talrijke kuiperijen zijn ontdekt waardoor lord Stratford de Rcdcliffê den Franschen invloed tracht tegen te wer ken. Al de Fransche vertegenwoordigers in het buitenland hebben dien ten gevolge in last gekregen een waakzaam oog te houden op handelingen van dien aard, die door de En gelsche agenten mogten worden gepleegd. M. Burges, schoenmaker te Lowestoft ging jl. dingsdag zijn’ zoon die uit de Krim terugkeerde van het station van den spoor weg halen. De vreugde des wederziens deed den ouden man zoo zeer aan, dat hij, te huis komende en zijne vrouw het heugelijk nieuws willende mededeelenniet anders kon uiten dan de woorden Marie daar is John en daarna plotseling dood nederviel. Brieven uit Rome houden in, dat de paus een eigenhandig schrijven van den keizer van Rusland heeft ontvangen, waarbij deze in de herstelling van de Katholieke bisdommen in Polen toestemt. Er zullen zes nieuwe bisdom men worden opgerigt. De paus heeft last gegeven tot het op hangen van marmeren tafelen in het koor van de Sint Pieters kerk te Rome, die de namen van al de kardinalen, aartbisschoppen en bisschoppen moeten vereeuwigenwelke ten jare 1834 aan de vaststelling en uitvaar diging van het leerstuk der onbevlekte ont vangenis hebben deelgenomen. Handelsbrieven uit Odessa van den 12 dezer melden, dat de keizer van Rusland het bevel heeft uitgevaardigd, om al de te Odessa aanwezige granennet uitzondering van de Fransche en Engelsche tot den prijs van 50 fr. per tschetwert op staatskosten aan te koo- pen waardoor ten minste de oorspronkelijke aankoopsprijs zou gedekt worden. Tot den verkoop echter zal niemand genoodzaakt wor den. De waarde van het te Odessa aanwezi ge graan moet verscheidene millioenen roebels bedragen. Aanzienlijke hoeveelheden granen liggen te Konstantinopel in voorraad; de prijzen zijn aanmerkelijk gedaald. Grieksche brieven ge wagen insgelijks van eene daling der graan prijzen. Te Weenen wordt uit goede bron ver zekerd dat keizer Alexander II in het einde van April ek.vergezeld van al de grootvor sten zich van Petersburg naar Warschau zal begeven, om zich, even als zijne voorzaten de den aldaar in de eerste dagen van Mei te laten kroonen. Tegen genoemd tijdstip ver wacht men, dat de vrede zal gesloten zijn, waarna de czaar met een schitterend gevolg naar Parijs zal vertrekken om aan keizer Na poleon III een bezoek te brengen. Men verneemt, dat de heer Bourée Fransch gezant bij het hof van Perzië, in zeer goede verstandhouding verkeert met den shah, en al zijne pogingen aanwendt, om de tüs- schen dezen en den Engelschen gezant gerezene geschillen bij te leggen. De onderzeesche Krim-telegraaf is weder ge broken en zal moeijelijk kunnen hersteld wor den; althans voor het oogenblik is dit onmogelijk. SNEEK 8 February. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van den 3 dezer zijn ingekomen acht ontwerpen tot na turalisatie van personen een ontwerp tot re geling van het lager onderwijs (dit ontwerp is reeds gedrukt)tot nadere vaststelling van het totaal van hoofdstuk V der staatsbegroo- ting voor 1835; een ontwerp op den doortogl en het vervoer van landverhuizende personen; al deze ontwerpen zullen worden gedrukt, rondgedeeld en aan de afdeelingen worden verzonden. Voorts zijn nog o. a. ingeko men 1) het verslag der algemeene rekenka mer over 1834 2) eene missive van den mi nister van buitenlandsche zaken ten geleide van een afschrift der overeenkomst met Zwe den en Noorwegen betrekkelijk de toelating van consuls in de Overzeesche bezittingen. Door de policie alhier zijn gisteren avond aangehouden en aan de justitie overgeleverd twee aschlieden A. en S. de B.ter zake het uitgeven van twee ongeteekende en waardelooze coupons, ten laste van Sneek, ten gezamenlijke bedrage welke coupons zijlieden voorgaven te hebben gevonden. Wij deelen dit voorval mede ter waarschuwing der ingezetenen, omdat het niet alleen waarschijnlijk, maar ook vermoe delijk is, dat meerdere dergelijke in omloop zijn gekomen. Ieder wachte zich dus voor schade en ongelegenheid, het zij dooi- die in betaling uit te geven, het zij door dezelve te ontvangen. Z. M. heeft de heeren mr. J. Mut- saersminister voor de zaken der R. K. eerediensten mr. P. Myerminister van koloniën, benoemd tot commandeurs der orde van den Nederlandschen Leeuw. Op den 51 January jl. was van bank aan bankbiljetten in omloop een taal van ƒ93,558,620 bedroeg het saldo der rekeningen-courant f 18,823,652 en het be loop van de voorhanden munt en het munt- materiaal ƒ81,621,771. Wij vernemen thans uit zekere bron zegt de Noord-Brabanter dat Z. Exc. de heer Borret staatsraad commissaris des ko- nings in ons gewest, binnen kort, als zooda nig zal aftreden de juiste dag van aftreding is echter nog niet bepaald, of liever nog niet bekend. Bij arrest van den hoogen raad der Ne derlanden van den 22 January 1836, is ze kere weduwe te S. schuldig verklaard en ver oordeeld in eene boete van ƒ400 «en de kos ten wegens het in hare bakkerij aanwezig hebben van brood, vermengd met ongemalen rogge, strijdig met art. 41 der wet op het gemaal met vernietiging van het arrest van het geregtshof in Drenthe en vonnis van de arr. regtbank te Assen te dier zake gewezen. Den 23 dezer zal voor den hoogen raad (kamer van strafzaken) in eersten aanleg be handeld worden de zaak van den heer De Lom de Berg. Het openbaar ministerie zal worden waargenomen door den advoca.-.t-generaal den heer mr. A. Deketh en als verdediger voor den beklaagde zal optreden de advocaat, de heer mr. W. Wintgens. Men meldt uit Leyden d. d. 4 Febr. Naar men verneemt, zou gisteren in de burige gemeente Koudekerk een vreesselijk voorval hebben plaats gehad. In eene boe renwoning namelijk is een meisje van 18 ja- rendes morgens tusschen 10 en 11 ure, terwijl de overige bewoners ter kerk zich be vonden vermoord geworden. De booswich ten die nog niet ontdekt zijn, hebben eene kast opengebroken en het daar aanw’ezige geld er uilgeroofd. Te Wijk bij Duurstede is de heer J. G. H. koopman en winkelier in manufacturen ter teregtzitting van het kantongeregt ver oordeeld in de boete van ƒ10, benevens in de kosten omdat hij op zondag winkelgoede- ren uitgespreid ofschoon zonder prijsmerken er aan, maar opgerold binnenshuis op de ven sterbank vóór de glazen de raamsgordijnen waren heeft de veroordeelde van SNEEKER “ve ze i U a re rit ?r- l- al le ie COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1