NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. r. 1856. No. 13. WOENSDAG 11de Jaargang. >nd, BINNEN- EN BUITENLAND. met 57 tegen 17 stemmen, I i dag :n ;de SK IET van rden iens- n 12 be- ke den ru- ;n- N- ot te V, (Is aangelegenheid der aan- de leverancie van plaatjes, tot ouds be- door de stalen de vergadering aantal ingeze:e ishetwelk gewis niet den koning de gezamenlijke harten j biedigc 1 Na den eersten vesting mogt worden opgeheven, in vaderland, werd de gen, is vervlogen. Bij eene alhier ontvangene ihtenis van den j en hierbij werden ons heden bereidvaardig medegedeelde mis sive van Z. Exc. den minister van oorlog, d. d. 4 dezer, no. 54, wordt, namens den koning, ter kennis gebragt van den heer H. Beekhuis Damsté, als eerste onderteekenaar van een adres van een honderdtal ingezetenen uit den han- delsstand dezer stad, dat, ofschoon Z. Maj. gaarne de inwoners van Groningen zou ont heffen van de lasten, welke het gevolg zijn van het bewonen eener versterkte plaats, dit evenwel niet kan geschieden, vermits het be houden der vestingwerken van Groningen voor de algemeene belangen gevorderd wordt.” Bij vonnis van de arrondissements-regl- bank te Assen, in dato 6 dezer, is de heer mr. J. A. Willinge Gratama aldaar, redacteur van de Prov. Drentsche en Asser Courant, wegens opneming in dat blad vaneen artikel, laster behelzende tegen den heer J. F. Zijlker, lid van de tweede kamer dei- stateu-generaal SNEEK 12 Februarij. Van 2 tot en met 8 dezer zijn in deze provincie 155 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven ot af gemaakt bedragende daardoor het gezamen lijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 796. In de zitting van de 2de kamer dersta- ten-generaal van den 8 dezer is het voorstel van den heer Van Hoëvell, tot het houden ee- ner enquête nopens de besteding van vervaardiging van koperen munt voor Neêr- landsch-Indiémet 57 tegen 17 stemmen, verworpen. Door den minister van oorlog zijn de ver- eischte bevelen uitgevaardigd aan de onder scheidene kommanderende officieren van de verschillende wapencorpsen van het leger, om de miliciens, behoorende tot de ligting der nationale militie van den jare 1851 het pas poort uit ie reiken. Aan de Amst. Cour, schrijft men uit ’sHage: Zoo als bereids is gezegd, is de kapt.-luit, ter zee Fabius dezer dagen alhier aangekomen ik kan er bijvoegen dat hij beeft medegebragt bet tractaat, met den keizer van Japan gesloten. Dit tractaat zal, zoo als ik verneem eerlang worden publiek gemaakt. Voorloopig echter heb ik het genoegen, u met eenige zekerheid te kunnen uilnoodigen, om aan uwe lezers de belangrijke tijding mede te deelen dat, wanneer de inhoud van ge meld tractaat zal bekend zijn het de stout ste verwachtingen, die men van den goeden uitslag had kunnen koesteren nog verre zal overtreffen. Den 28 Febr. aanstaande zal voor den hoogen raad in cassatie behandeld worden de zaken van de R. K. priesters Van Moorse! en Bierstraten. Het O. M. zal daarbij worden waargenomen door den advocaat-generaal den heer mr. Gregory, en voor de geestelijken zal optreden de heer mr. L. Melman. Op 1 Januarij jl. was het getal candi- daten voor de heilige dienst der Herv. kerk 111 van welke 8 door de Waalsche commis sie toegelaten zijn. Op 1 Julij was het getal candidaten 93, zoodat het aantal in het laat ste halfjaar met 18 vermeerderd is. In bel laatste halfjaar zijn er 15 candidaten tot pre dikant bevestigd, van welke 1 bij de Waal sche gemeente te Dordrecht en 1 voor de dienst in Oost-Indiê. Daarenboven zijn erin dien tijd nog 12 candidaten tot predikant beroepen van welke de bevestiging moet vol gen- Wij kunnen niet nalaten het volgende aangaande de gedachtenisviering van den hel dendood van Van Speykop den 5 dezer aan onze lezers mede te deelen: Te Amsterdam had zich tot dat einde o. a. vereenigd een zevental mannen, die vóór 23 jaren als kommandanten van de kanonneer- booten op de Schelde het bevel voerden. De ze ontvingen bij die gelegenheid deputation tot gelukwensching van de zoo van b- kende Mobiele Sociteit en van van het Metalen Kruis weinig bijdroegom regt warm te doen kloppen, heildronk aan koning en 1 tweede gewijd aan de nagedachtenis onsterfelijken Van Speyk, en 1 de volgende treffende dichtregelen uitgespro ken Aan Amstels burgerwees, wiens ridderlijke hand, Voor de eer van Vorst en Vaderland, De lont sloeg in het kruid, ten koste van zijn leven! Aan hem, die Keer lands vlag, geschonden en verscheurd, Aan de overmagt niet veil kon geven, Dan in zijn bloed gekleurd Van Speyk heeft, trouw tot in den dood, En trouw aan 't kleed als kind gedragen, Zijn vlag bij 'tlaatst vaarwel gedoopt in ’/zwart en rood. En zóó... den euvelmoed in 'taangezigt geslagen. Toen was de driekleur 's vijands buit, Half rood geverwd in bloed, halfzwart gebrand in 't kruid. De derde feestdronk gold de verdere afge storvenen in die 25 jaren; terwijl de vierde toast was gewijd aan de afwezige vrienden in den vreemde, en aan hen, die door dienstbe trekking verhinderd waren, zich bij dit feest aan te sluiten. Men meldt uit Leyden d. d. 7 Februarij Naar men verneemt, is gisteren de pleger van den moord aan den Rijndijk, onder Hazers- woudegearresteerd. Hij heet Blom, en is woonachtig in de nabuurschap van het gru- weltooneel. Hij heeft, na aanvankelijke ont kenning, echter volkomen bekend toen men hem het lijk vertoonde. De moordenaar was geen bloedverwant van zijn slagtoffer. Voor twee jaren was hij bij de ouders in dienst geweest. De vermoorde had eene belangrij ke geslagene wonde aan het achterhoofd, ver moedelijk door een bolsblok toegebragt. Hei slagtoffer is door den dader in een koelbak ge worpen, en heeft, naar men aanvankelijk n eent, daarin door verstikking den dood gevonden. Eene aanzienlijke som geld in bankpapier heeft de dader op tafel laten liggen vermoedelijk dewijl hij de portefeuille geheel met bloed besmet had, en zich slechts meester gemaakt van ongeveer ƒ23 een’ gouden ketting en een zilveren sigarenpijpje. Men verneemt nog de ijzingwekkende bij zonderheid, dat de moordenaar des maand.<gs avonds na het gruwelijk feit alhier met zijn meisje den schouwburg bezocht heeft. Hij is dezen morgen herwaarts getransporteerd. In de voorgaande week werd te Vianen eene vrouw belastom eenen hond te ver drinken. Na hem in het water te hebben ge worpen is de hond er weder uitgekomen en tegen de vrouw, die nog op den wal stond, opgesprongen, met dat gevolg, dat deze in liet water viel en verdronk. Men meldt uit de Helder d. d. 6 Febr. Naar wij vernemen beslaat hier hei plan om een gebouw in Ie rigten geschikt tot het houden van volksvoorlezingen, hoofdzakelijk ter zake de afschaffing van sterken drank. Velerzijds vindt dit plan bier goedkeuringen medewerking, en zelfs heeft bet departement Helder der Maatschappij tot Nul van 't Alge meen een aanzienlijk renteloos voorschot toe gezegd om deze voor deze plaats zoo nuttige zaak tot stand te brengen terwijl het ont brekende uit vrijwillige bijdragen, of bij wij ze van negotialie zal gevonden worden. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 7 Fe bruarij Wij vernemen, dat door de Friesche sloomboot-reederij gevestigd te Harlingen ter vervanging van het stoomschip Friso de voor een paar jaren nieuw gebouwde stoom boot Flcvo in de vaart tusschen Lemmer en Amsterdam zal worden gebregi en levens, dat zij zich tot den minister van biunenland- sche zaken beeft gewend om met die stoom boot voortaan dagelijks tusschen beide plaat sen heen en lerug te mogen varen. Men meldt uit Groningen d. d. 11 Febr. De hoop, waarmede zich misschien velen ge vleid hadden, dat er bij de hooge regering termen mogten zijn gevonden, om het, eerst i en vervolgens door een groot enen in dit gewest, tot Z. M-j. in tal van adressen gerigte eer- verzoek dat de stad Groningen als veroordeeld in eene gevangenisstraf van drie dagen, in eenzame opsluiting (cellulair) te ondergaan; in eene boete van ƒ100 en inde kosten van het regtsgeding, begroot op 10.25. Volgens loopende geruchtenzou zoowel de officier van justitie bij gemelde regtbank als de veroordeelde van dat vonnis bij het pro vinciaal geregtshof van Drenthe in beroep ko men. Men meldt uit Meppel d. d. 10 Februa rij: Te Veendijk, gemeente Havelte, heeft op eenen avond in de vorige week een gruw zaam voorval plaats gehad, gepleegd door on derscheidene jongelingen jegens een’ uit Ha- velte zich aldaar bevindenden jongelingwien zij, onder andere mishandelingen, eene be langrijke en gevaarlijke wonde met een mes in het ligchaam hebben toegebragt, waarna zij hem op den weg onmededoogend hebben laten liggen. Juist toevallig passeerde dien zelfden avond zeker iemand uit Havelte de plaats des ongevals en vond den ongelukkige in zijnen beklagenswaardigen toestand; hij nam hem dadelijk in zijnen wagen op en voerde hem met spoed huiswaarts. De wonde bloed de zoo geweldigdat bet bloed door deu wa gen op den weg liep, zoodat het langs den gebeden weg naar Havelte zigtbaar was. De ongelukkige moet dan ook, volgens verhaal, bijna bezweken zijn geweest, zoo door de ge vaarlijkheid der wonde, als door het veelvul dig bloedverlies. De daders moeten nog niet met zekerheid bekend zijn waartoe overigens alle pogingen worden aangewend. Op den 50 Jannarij jl. zijn te Bremen uitgewisseld de acieu van bekrachtiging op de overeenkomst, den 5/12 December 1854 tus- schen Nederland en genoemde vrije stad ge sloten tot regeling der toelating van consu laire agenten van Bremen in de voornaamste havens der Nederlandsche koloniën. In Engeland begint men met toenemend nut de groole, gele, grootbollige, zaadkorrel rijke zonnebloemen op de beste wijze te ver bouwen en winstgevend te maken. Eerst ha len de bijen uit hunne ontelbare kleine zaad- bloesems (elke zaadkorrel beeft eene bijzondere) een’ overvloed van honig en was. De zaad korrels geven als lijnzaad behandeld, groote massa’s van de beste olie voor tafelgebruik enz.ook bijzonder voor schilders die voor groene en blaauwe verwen geene betere olie kunnen vinden. Tot vetmesting van gevo gelte is er geen beter middel dan zaad van zonnebloemen. De zeep van zonnebloemen olie is een voortreffelijk schoonheidsmiddel voor de huid, die zij weker, zachter en blanker maakt. Als baardzeep is ze de voortreffelijk ste. Faisanten door dit zaad gevoed krij gen een zachter veelkleuriger gevederte. Het meel uit de zaadkorrels geeft het fijnste bak sel en aan het brood eene grootere voedzaam heid, terwijl het ligter te verteren is. Ein delijk krijgt men uit de plant de fijnste ve zelen die, wegens hunne zijdeachtigheid, in China menigvuldig onder de zijde gemengd worden. In groote menigte verbouwt men ze tusschen aardappelen, waar ze, na het laatste beharkentusschen de voren 12 voet van el kander worden geplant. In China verbouwt men honderdduizenden centenaars zonnebloe- men-zaden en bereidt er voedsel, zijde en olie uit. De plant zou ook geschikt zijn, om er papier van te maken. De Londensche bladen melden, dat de heer Cavendish, een stenograaf, lord Claren don naar Parijs zal vergezellen, en in last heeft, onmiddelijk na afloop van elke zitting van het congres, aan lord Palmerston een stenografisch verslag te zenden. Het schijnt, dat lord Pal merston verwachtniet alles of alles’ niet juist te zullen vinden in de mededeelingen die lord Clarendon zelf aan het Britsche kabinet moet doen. Men zegt ook, dat lord Palmerston nog niet ten eenenmale heeft afgezien van het voornemen om des noodig oordeelende zelf naar Parijs te vertrekken, om aan de han delingen van het congres deel te nemen. In Schotland heeft de afschaffings-bewe- ging weder een’ stap voorwaarts gedaan. Open lijk namelijk zijn de kiezers uitgenoodigd ge worden, om tot openbare betrekkingen geene an- SNEEKER it ?n i i s I r ing tot e •er i te willi- - COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1