NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1856. No. 14. ZATURDAG den 16 Februari]'. 11de Jaargang. lliwniliilM I» SNEEKER de Gel- BINNEN- EN BUITENLAND. ar ir r 9 a IMIlffllMllIlllllili a t e te ir- ‘n leu ide an n its te en n i ar Sij i>- de elke te lord leer Se der !O. be de- an- en- ve- ba- ?u- t!” rste ar- rd. /an iaa eer il- ?n, ere il- en. te ste gd !D- af ser ?r- a- l- n ■F r zoo als ge- de luitenants ter zee zal de Jan Oig zijn, den steven te wenden ten deele tot van passagiersgehuwden en die, uitgelokt door de berigten nieuw vaderland en een zoeken. Men rekent het getal het afgeloopen jaarhetzij voor één’ nacht 20 ets., per week 90 ets. Het overige volgens tarief’. Voor de inrigting der enz. zullen de beste maatregelen worden genomen. Ook zal er voor personen, die niet tot den dienstbaren stand behooren eene tweede klasse volgens hooger tarief wor den daargesteld. Geene godsdienstige gezind heid wordt van de opname in het Christelijk logement uitgesloten het Protestantsch Chris telijk beginsel zal echter het heerschende zijn, en de logerenden moeten zich onderwerpen aan de godsdienstige inrigting en leiding van het geheel. Daarop zal nimmer ten behoeve ven andere gezindheden inbreuk worden ge maakt. Binnen eenige dagen, zegt de Utr. Cour., van Galen te Rotterdam zeilvaar- om naar de Kaap de Goede Hoop L overvoer ongehuwden van daar, een ruimer bestaan gaan vau hen die in naar de Kaapko- h COURANT. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend dat het contingent voor de Nationale Militie, dit jaar door deze gemeente te leverenbedraagt vier entwintig man. En zal deze worden afgekondigd brui kei ijk is. Sneek den 15 Februarij 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd MOIDA. De Secretaris II AG A onder bevel van der en Osti. De Utr. Ct. meldt, dat H. M. de ko- ningin-moeder tegen het einde van Mei, of het begin van Junij aanst. te ’sGravenhage terug verwacht wordt maar dat het waar schijnlijk is, dat Hr. Ms. reis nog eenige da gen uitgesteld zal worden ter zake van de krooning van den keizer .van Rusland, die, naar men verneemtin April of Mei zal plaats komen. Aan wordt een verleend, naar hare lonie of naar de onafhankelijke boeren zijn vertrokken, op ongeveer honderd zielen, en schijnt het daarvoor te moeten houden, dat het getal vertrekkende personen in het loo- pende jaar grooter zal zijn. Daarbij komen nog de jongelingen en jonge dochters, uit te zenden door de commissie, aan wier hoofd ds. Heldring staat. Men meldt uit Woudrichem d. d. 11 Februarij In het naburig Almkerk heeft de zer dagen een vreesselijk voorval plaats ge had. In het huis van zekeren landbouwer die voor de tweede maal gehuwd was, be vond zich eene voordochter der vrouw. Dit meisje had, tegen den zin des stiefvaders, liefd'ebetrekkingen aangeknoopt met een jong mensch waarover reeds'dikwerf in den huis- selijken kring groote onaangenaamheden war ren ontstaan. De jongelieden zochten intus- schen gelegenheid elkander te spreken het welk door den stiefvader werd opgemerkt, die het paar in de afgeloogene week ontdekte, waarop hij het plan opvatte den jongeling te vermoorden. Hij zocht hen te dien einde op; sprak eerst vleijend greep den jongeling toen in de borst wilde hem den hals afsnijden doch door de worsteling sneed hij hem door het gezigt op eene verschrikkelijke wijze; waarop de moordenaar meenende den moord volbragt te hebben ontvlugtte. De zwaar gewonde verkeert in groot gevaar. De dader is gearresteerd en heeft alles beleden. Men meldt uit Zwolle d. d. 11 Febru arij Het is te betreuren, dat, bij de hooge prijzen der voedingsmiddelen, de ingezetenen nog in gewigt en maat bedrogen worden eu zulks in weerwil van de naauwkeurigste sur veillance onzer ijverige policie en stedelijke ambtenaren. Voor ruim veertien dagen had op de weekmarkt alhier eene zoodanige be driegerij plaats. Een boterkooper kocht vat boter ter verzending naar Amsterdam. Op de bestemmingsplaats aangekomen werd het vat uitgespit, en nu bevond men, dat het op den bodem ruim twee ponden water bevatte. Het is der justitie nog niet mogen geluk ken den dader op het spoor te komen (doch zulks is zekerlijk te wenschen). Alen meldt uit Blokzijl d. d. 9 Febr. Eenige dames alhier hebben het plan gevormd, eene vereeniging daar te stellen, ter voorzie ning in de behoeften der armen. De fondsen daartoe zullen zij trachten te vinden uit vrij willige bijdragen in geld of vrouwelijke en andere handwerken van welke laatste eene tentoonstelling en later eene verloting zal plaats hebben. Men meldt uit Veenhuizen d. d. 11 Fe bruarij Zaturdag middag ongeveer te één ure kwam de bedelaarskolonist H. Aarden van het 5de gesticht aan de woning van den heer adjunct-directeur S. B. Drijber, om ZEd. te woorde te zijn. Reeds was genoemde ko lonist dien dag drie keeren aan des adjunct- directeur’s woning geweest, maar had on- verrigter zake terug moeten keeren doordien de adjunct-directeur om ambtsbezigheden niet te huis was. Voor de vierde keer nogtans komt hij weder, en de meid, hem opendoende, zeide dat mijnheer nog niet te huis was op welk gezegde de kolonist aan de niets kwaads vermoedende dienstmaagd eene wonde met een mes aan den linkerarm toebragtuitroepen de daar dan voor den bliksemDe boos doener werd terstond gevat en in verzekerde bewaring genomen. Is de verwonding al niet zoo groot, dat dezelve ernstige gevolgen na zich zal slepen de daad getuigt van verre gaande onverschilligheid en strafwaardige bru taliteitwaarom het ongetwijfeld te wenschen is, dat er magtiging aan de koloniale directie kon worden gegeven, om dergelijke booswich ten duchtig te straffen, dewijl het al meer en meer blijkt, dat men Assen’s regtbank en ’stands wetten weinig, althans niet genoeg vreest. Een Weener dagblad deelt eenige zin sneden uit den onlangs uitgevaardigden her derlijken brief van den bisschop van Berga mo mede. Daarin wordt o. a. de vrijheid der drukpers voor een werk des duivels verklaard; de censuur wordt een bewijs van de wijsheid hebben. Men meldt uit Amsterdam d. d. 12 Fe bruarij Heden is voor de arrondissements- regtbank alhier (derde kamer) behandeld de zaak van P. J. F. de Geest, aangeklaagd ter zake, dat hij, in strijd met zij ne op’s koni ngs last gedane uitzetting, in het land is terug gekeerd. Het O. M. is waargenomen door den subst.-officier mr. W. H. J. Jolles, terwijl de beklaagde zijne eigene verdediging voorgedra gen heeft. De regtbank beeft de Geest (die tot nu toe in het huis van bewaring verblijf houdt) veroordeeld tot eene cellulaire gevan genis van zes weken. Dezer dagen had een kantoorlooper te Am sterdam eene belangrijke som (ƒ27,000) in bankbiljetten verloren, zonder dat de oproe pingen in de couranten den vinder konden doen ontdekken. Echter is de dief, zijnde de kantoorlooper zelf, weldra ontdekt, doordien de broeder van dezen eenen anderen kantoor looper verzocht had, hem, tegen ƒ100 beloo- ning, een bankbiljet van ƒ1000 te wisselen. De brave man weigerde het aanbod, gaf ken nis van de zaak aan zijnen patroon, en ten gevolge daarvan werd de dief en diens broe der gearresteerd. Het misdrijf moet reeds zijn beleden. Men leest in de Amst. Courant: Wij zijn verzocht door den burgemeester der ge meente Haarlemmermeer, mede te deelen dat het berigt voorkomende in bet Handelsblad van 29 Januarij jl.als zouden de golven in de laatste dagen van die maand over p. m. drieduizend bunders land in den Haarlemmer- meer-polder hebben gerold, zeer overdreven is als ooggetuige en met den waterstand van de drie laatste maanden in de hand, kan zulks worden tegengesproken. Men meldt uit Amsterdam d. d. 7 Fe bruarij De vereeniging ter verbreiding der waarheid heeft aan eenige ingezetenen een plan doen toekomen met begeleidende circu laire tot oprigting van een Christelijk loge ment voor vrouwelijke personen. Reeds heeft men eene woning gevonden en er wordt voor de eerste volstrekte benoodigdheden slechts eene som van 2000 vereischt. De inrigting, die den naam van Te huis draagtheeft ten doel, aan vrouwelijke personen, vooral uit den dienstbaren stand, op min kostbare wijze, een lijdelijk en veilig onderkomen te verschaf fen waardoor men veler val denkt te voor alle zich aanmeldende personen voorloopig verblijf voor 24 uren Voor langer verblijf is onderzoek personen noodig. De prijzen zijn bepaald voor 24 uren 50 cents, nachtverblijf SNEEK, 15 Februarij. Op den 11 dezer is in de seclien der tweede kamer het wets ontwerp tot wijziging van eenige bepalingen der kieswet in overweging genomen. Naar men verneemt, moet er nog al bezwaar wor den gemaakt tegen den door de regering voor- gestelden maatregel, om bij de splitsing der kiesdistricten de personen in het thans be staande district gekozen te doen loten voor welk der gesplitste districten elk van hen zit ting zal hebben. Het ontwerp van wet tot wijziging der wet van 6 Maart 1852 (Staatsbl. no. 47), re gelende de jagt en de visscherij kan iederen dag bij de tweede kamer worden ingewacht. Men meldt uit Amsterdam d. d. 11 Fe bruarij Aanstaanden donderdag zal de ka mer o. a. beraadslagen over het voorstel van den heer Rochussen tot het houden eener enquête nopens het misbruik van den sterken drank. In den afgeloopen nacht is door de po licie alhier aangehouden en aan de justitie overgeleverd zekere P. v. d. W., die zich wei nig tijds te vorendoor openschuiving van een raam van eenige levensmiddelen had we ten meester te maken. Hoe gering van waar de de diefstal ook zijn moge, is die aanhou ding echter zeer belangrijk daar de gearres teerde reeds herhaalde malen wegens diefstal bij nacht, door openschuiving en inklimming, is gestraft geweest, en eerst sedert weinige weken was ontslagen uit het tuchthuis te Leeuwarden, alwaar hij de laatste zeven jaren had doorgebragt. Bij Zr. Ms. besluit vau den 50 Januarij jl. no. 55, is aan den gewezen matroos T. P. Nieuw, oud 22 jaren, kwijtschelding ver leend van de straffe des doods met den ko gel, waartoe hij, bij sententie van liet hoog militair geregtshof, van 4 Januarij jl., we gens het aanranden en kwetsen van zijnen meerderen in rang, is veroordeeld; zijnde die straf veranderd in die van vervallen-verkla- ring van den militairen stand en kruiwagen straf van 15 jaren. Den 6 dezer is door den minister van financiën gearresteerd de 229ste staats-loterij. Zij bestaat uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiën. De collecte zal geschieden op I maandag den 5 Maart en worden gesloten op zaturdag den 15 Maart. De trekking der eerste klasse begint 51 Maart. Die der volgende klas sen zullen 14 dagen de eene na de andere wor- slaapplaatsen den gehouden de laatste honderd nommers op zaturdag 21 Junij 1856 worden getrokken. Tegen den 5 Junij ek. zal er bij het departement van binnenlandsche zaken weder een vergelijkend examen gehouden worden voor leerlingen- telegrafisten. Bij arrest van den hoogen raad der Ne derlanden (burgerlijke kamer) van den 11 de zer, is verworpen de voorziening in cassatie, door de Nederlandsche Rijn-spoorwegmaat schappij ingesteld tegen een vonnis der regt bank te Arnhem, waarbij zij veroordeeld is tot betaling eener schadeloosstelling van ƒ70,858.25 aan de heeren J. B. Knuiverc. s., wegens onteigening van eenige perceelen, wel ke die maatschappij tot verlenging van het station te Arnhem noodig beeft. De Staats-Courant behelst het verslag eener welgelukte expeditie tegen de zeeroo- vers in Nederl. Indië door Zr. Ms. stoomsche- deu Suriname en Admiraal van Kingshergen,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1