NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. JK. E Ir' I 1856. No. 15. den 20 February. WOENSDAG tide Jaargang. 1 i :n- •T^ll SNEEKER LIN- L. BINNEN- EN BUITENLAND. n- de onderscheidingsteekenen dier geus d ?ia nt- V’s 30 Ier 90 ide 1,1 icli st- "J- id- ijk >en eet 50, 35, gen- ,IN- 2 tot h te kker JN, eeds JF- - en - en 50. it- Ük f, zijn H hebben- ntle be- n” dezer en! ik' 'is vrij waag js van ter die ‘derom dat in hts 13 ze l z^jni t meer de Krim de oorlog eenen aanvang met zijne benoeming tot komman - Kronstadt de oorlog een einde schijnt nemen. eene dragen maken, deaux als hij door de wet Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris IIAGA. Er waren het was er rus- M eener aanzienlijke ’s Hage. Hij wist het gewenschte gevolg. Hieruit is weder te zien, dat de arbeidersstand zich veelal in de steden opeenhoopt terwijl de plaatsen van exploitatie en ontwikkeling daaraan in som mige lijden van het jaaralthans, gebrek heb ben. Het ware te wenschendat onze sle delijke arbeidslieden, vooral de jeugdigen on der hen konden besluiten zich naar de veen koloniën te begeven, ten einde door goede verdiensten in de behoeften van hen en de hunnen te voorzien. Uit een schrijven d. d. 7 February van deu heer Manteuffel deu Pruissischeu minis- COURANT. - M i i BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend, dat voorloopig is vaslgesteld het kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente, voor den jare '1856 en dat hetzelve van af heden, gedurende 14 dagen, ter Secretary dezer ge meente, voor een’ ieder ter inzage is neder- gelegd. Sneek den 18 February 1836. Burgemeester en onthaald worden. Men meldt uit Amsterdam d. d. 15 Feb. Gisteren had de feestelijke opening van den Rijnspoorweg naar Emmerik plaats. Tol dus ver werd de Nederlandscbe Rijnspoorweg bin nen de,enge grenzen van het vaderland beperkt. Het was voor gisteren, den 12 Febr. 1856, bewaard dat een Nederlandsche spoorweg tot ooer de grenzen van het rijk zou worden ge opend. De baan heeft in alle opziglen aan liet doel beantwoord. Nog slechts een hetrekkelijk kort gedeelte van de geprojecteerde lijn van Emmerik tot Oberhausen een afstand van ongeveer 14 uren, moet door ouze naburen ter-presidentaan graaf Arnim, den Pruissi- schen gezant te Weenen, blijkt: dat Pruis- sen de vijf voorstellen aanneemt; dat het be reid is, deel te nemen aan de conferentiën als het daartoe wordt ui tgenoodigdmits het zijnerzijds in die conferentien eene afzonder lijke vertegenwoordiging erlangt, ten einde het in staat worde gesteld de verschillende gezigtspunten die mogteu kunnen worden ontwikkeld, na te gaan en te beoordeeleu. Dat hier het vijfde voorstel bedoeld wordt, als het meest tot verschil van meening aan leiding zullende geven, zal welaan geen’ twij fel onderhevig zijn. Den 5 dezer werd de postwagen van Ro me naar Napels, op de brug tusschen Cister- na en Terracina, op de grenzen van den ker kdijken staat, door twaalf vermomde roovers aangehouden die zich meester maakten van al het geld, de horologiën en andere kostbaar heden die de reizigers bij zich droegen. Men leest in eenen Madridschen brief aan de Indépendance Beige het volgende: Ter gelegenheid dat de nieuwe minister van finan ciën is opgetreden heeft de heer L. Drucker zich tot den hertog der Overwinning bege ven. De voorzitter van den raad was zeer verontrust over de tijding, dat de agenten van den graaf de Moutemolin zich onledig hou den met het negotiëren leening te Amsterdam en reeds, dat kapitalisten in de Vereenigde Sta ten hadden aangeboden de uitgestelde schuld van 1851 tot een billijker bedrag te nemen, met het doel, om hunne plannen betreffende het eiland Kuba te verwezenlijken. De heer Drucker, wiens vast karakter men kentheeft den hertog der Overwinning de gevaren niet verborgen die Spanje zou loopenindien de regering van dat land de regten der doorhem (den heer Drucker) vertegenwoordigde hou ders hardnekkig bleef miskennen. Vooral heeft onverwachte omstandigheid er toe bijge- om den minister-president ongerust ts De heer A. Duvergier, van Bor- had namens honderd houders, even. van 1851 getroffen af schrift ingezonden van eene memorie, aan den minister van buitenlandsche zaken te Parijs ter hand gesteld, en waarin verlangd wordt, dat men hun regt dede wedervaren, alvorens het noteren der aandeelen van het Spaansche Crédit mobilier ter Parijsche beurze wierde veroorloofd. Van deze thans zeer ernstige poging des heeren Drucker verwacht men al gemeen eenen gunstigen uitslag. Een van beide moet gebeuren: of het gouvernement zal toegeven aan de billijke begeerte van de hou ders van uitgestelde schuld, of het zal zich moeijelijkheden berokkenen wier gevolgen hoogst noodlottig voorSpanje zullen kunnen zijn. De hoop op vrede doet de Russiche re gering hare toebereidselen tot eenen nieuwen veldtogt geenzins verlrageen. Terwijl toch in het noorden nieuwe vestingwerken en militai re wegen langs de kusten der Baltische Zee en de geheele westelijke grens worden aangelegd wordt in het zuiden de invaart van den Dnies ter naar Nicolajeff onbruikbaar gemaakt en de krijgsmagt in die streken sterk vermeer derd. Uit de Krim verneemt men van den 51 January dat men het laatste dok te Sebasto pol had laten springen. Het fort Nicolaas was ondermijnd. Vijf Engelsche regementen kee- ren naar Engeland terug; 5000 man met twee batterijen waren naar Kertch gezonden. De Egyptische troepen te Eupatoria waren naar Varna ingescheept. Te Kinburn was den 24 January dooi weder ingelreden. versterkingen aangekomen en lig’ De grijze vorst Menzikoff, nog altijd even sarkalischzeide dezer dagen van zich zel- ven dat hij de alpha en de omega van den tegen woordigen oorlog is daar met zijne eerste zending naar Konslantinopel en daarop ge volgde benoeming tot opperbevelhebber des legers in nam en dant van le zullen SNEEK 19 February. Van 9 tot en met 15 dezer zijn in deze provincie 145 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of af gemaakt bedragende daardoor het gezamen lijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 940. In de zitting der 2de kamer van 14 de zer heeft de beer Vegelin van Claerbergen in handen des voorzitters de eeden afgelegd en daarna zitting genomen. Waren ingekomen 1) Eene koninklijke boodschap, ten geleide van het verslag der algemeene commissie tot liquidatie der voormalige wees- en momboir- kamers en van den stand der werkzaamheden op 51 December 1855. 2) Eene missive van den minister van ko loniën ten geleide van het verslag ter uit voering der wet van 1854, omtrent bet In disch muntwezen over 1855. In de zitting der tweede kamer der sta- ten-generaal van 13 dezer is na langdurige disscusie, het voorstel van den heer Rochiis- sen tot het houden van eene enquête omtrent het misbruik van sterken drank, verworpen met 54 tegen 25 stemmen. Daarna kwam in beraadslaging een voorstel van den heer Van Hoëvell daartoe strekken de om, naar aanleiding van artikel 75 van het reglement van orde, eene commissie uit de kamer te benoemen ten einde te onder zoeken of, en in welken zin een voorstel zal worden gedaan, omtrent de middelen, lot bestrijding of uitroeijing van het misbruik van sterken drank, overeenkomstig artikelen 110 en 111 der grondwet. Dit voorstel werd den volgenden dag met 57 tegen 16 stemmen aan genomen. Uit eene officiële opgave blijkt dat ge durende de maand January van dit jaar de rij ksmiddelen hebben opgebragt ƒ4,546,760, terwijl de opbrengst dezer middelen geduren de January 1853 heeft bedragen ƒ4,005,611. zaamheden Z. M. de koning heeft dezer dagen het i zoo i grootkruis van 1 T’' schonken aan i landbouw en 1 ridder dier orde benoemd den heer Tulou I onderwijzer aan het conservatoire te Parijs. Beide heeren hebben reeds van keizer Napole on vergunning bekomen tot het aannemen en dragen van orde. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 13 February: Naar men verneemt, zal Z. Exc. de minister van buitenlandsche zaken Ier gelegenheid van den verjaardag des konings, een buitengewoon diplomatiek Bij diezelfde heugelijke gelegenheid zullen de weezen en ouden van dagen, in de verschillen- voltooid worden en Nederland is aan het spoorwegnet van Midden-Europa aangesloten. Men verwacht, dat die aansluiting met Julij of Augustus aanslaande zal plaats hebben. Men meldt uit Goes d. d. 10 February Heden nacht omstreeks 5 uur werd de nood klok geluid. Door een expresse was er be- rigt ontvangen dat aan den dijk van den Oostnol, tegen den Wiihelminapolder, een be langrijken val was ontstaan, en men voorliet behoud van dien polder beducht was. Het blijkt nu dat wezenlijk ruim honderd ellen breed de dijk is weggeslagen, alsmede de lan taarn het rijks-magazijn en de woning van den aannemer van publieke werken L. Flik ken. Men heeft dadelijk getracht het gat te diglen doch tot heden (11 uur) te vergeefs. De verslagenheid is algemeen, te meer, daar ook deze stad bij voortgang van het kwaad grooten hinder van het water zou krijgen. Nadere berigten bevestigen het bovenstaan de. De toestand schijnt nog altijd te verslim- meren en bij den val van het water heden middag, zijn meer dan 500 vierkante ellen grond bezweken. Men vreest dat het op handen zijnde lage watergelij nog meer ver woesting zal le weeg brengen. De hoofdinge nieur is op het werk aangekomen en eenige schuitjes met rijksmaterialen liggen bij den val. Wel onderrigte personen verzekeren dat ook andere gedeelten van den dijk, oost waarts op, door hel water ondermijnd zijn. Het werk geschiedt overigens met de mees te orde en men vleit zich, met stil weder het gevaar spoedig geheel te boven te zijn. Aan Oene Oedzes Gorter, te Leeuwar den houder eener voorloopige concessie voor eene diligence-dienst van daar op Meppel en terug, is thans definitieve concessie verleend voor gemelde dienst in verband staande met de wagens der diligence-onderneming Con cordia van de heeren W. en A. Visscher en A. Kiesbrink te Zwolle, rijdende van Gro ningen, over Meppel, op Zwolle, Utrecht en Rotterdam en omgekeerd. Het is opmerkelijk zoo schrijft men uit Wildervank, hoe gewild de handel in zee schepen tegenwoordig hier en in deze om streken is, en wij vermeenen met zekerheid te kunnen zeggen, dat er van het groot aan tal zeeschepen welke in deze environs ge bouwd zijn, bijna geen enkel meer onver kocht is. Men meldt uit Assen d. d. 15 Febru ary Er is hier per telegraaf de heugelijke lijding ontvangen dat door de regering ein delijk is goedgekeurd het tarief van afvaart en sluisgelden voor het nieuw te graven ka- j naai tusschen Assen en Groningen. De werk- i tot het tot stand brengen dezer nuttige onderneming kunnen dus voort- de orde der Eikenkroon ge- gezet worden. Men verwacht dal nu eer den heer Rouher, minister van lang de geldleeningvoor de gelden welke koophandel in Frankrijk, en tot nog ontbreken, zal geopend worden. Naar men verneemt, is de redacteur en uitgever der Prov. Drenlsche en Asser Ct. in verzet gekomen tegen het vonnis van de arrondissemenls-reglbank te Assen, bij ver stek gewezen waarbij hij veroordeeld is we- arlikelen in die Courant opgenomen, welke laster tegen den heer J. F. ZijIker zou den behelzen. Men meldt uit Meppel d. d. 15 Feb. In de verschillende veen-kolonien van ons diner geven, gewest begint zich reeds weder gebrek aan het noodige werkvolk te openbaren. Er zijn ’reeds veenbazen, die vroeger voor een dag- de godsdienstige gestichten alhier, feestelijk werk ƒ6 betaalden, en die thans reeds van j 8 tot ƒ8.30 hebben geboden doch zonder j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1