EN AÜVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEÜWS- 11de Jaargang. 1836. No. 16. den 23 February ZATERDAG VERGADERING VAN DEN 6EMEENTHMD VAN SNEEK MAANDAG DEN SS FEBRUARIJ 18S6, des voormiddags ten tien uur. SNEEKER twee hoornen. BINNEN- EN BUITENLAND. den heer Van Bosse, van wor- J L On- hier ai de het tweede is van predikanten ver en Protestanten meenten zeer van belasting c 1836 en van het onderhou ten over 1833. Idem over een gen een genomen adres, houdende bezwaren te- raads-besluit. Adres om een eervol ontslag als hoofd-com- mies van de plaatselijke belastingen. Adres tot het uilroeijen van twee hoornen. Adres om eene gratificatie. Onderscheidene rapporten en voorstellen. PUNTEN TER BEHANDELING Adres van bezwaar tegen den aanslag op het kohier van belasting op de honden. Adres om vergunning tot het gebruiken van eene plek gronds. Besluit omtrent de dezerzijds voorgestelde wijziging in de gemeente-wet. Te delibereren over het vaststellen van de kohieren van belasting op de honden over nd van sommige stra- le Dusseldorp aan het diner bij gelegenheid der opening van den spoorweg naar Emmerik instelde, gaf' Zijne Exc. de belangrijke verze- t aan het einde van het derde kwar- van dit jaar de spoorweg van Emmerik hetgeen in alle groolere ge- naar Oberhausen gereed en alsdan de aan- uitvoerbaar is, terwijl in de I sluiting van Nederland aan het groote Duit- kleinere, met aansluiting aan het bestaande, art. 22 en 25 van reglement A der wet van 1806 kunnen gehandhaafd worden. Overeenkomstig het voorstel van de commis sie wordt besloten, het eerste adres ter griffie neder te leggen terwijl zij gelijk voorstel doet ten aanzien van het tweede, welk voor stel mede werd goedgekeurd. - Men verneemt, dat het den koning be haagd beeft, aan den op 5 Febr. 1851 zwaar verminkten zeeman Johan Christoph Pieper, van de kanonneerboot no. 2, kommandant J. C. J. van Speyk, van wien door ons vroeger reeds melding gemaakt werd, eene gratifica tie te schenken van ƒ50. Naar wij vernemen, zal alhier eerlang door den heer G. de Ruiter eene diligence- COURANT. twee adressen l door nhangig ontwerp van wet be- gen (18 Febr.) bewusteloos bleef trekkelijk de regeling j Het eerste is van een bestuur eener bijzonde- i Bij een’ der feestdronken welke de heer re school, dat zich verpligt rekent op te mer- v. Muller, president der Pruissische regering ken dat de vrijheid, bij de wet van 180G verleend bij het bedoelde ontwerp niet is bevestigd en (ds. Heldring, Doedes en anderen): zij langen scholen voor Roomscben Israëliten dienst in werking worden gebragt tusschen Harlingen en Sneek, ten einde dagelijks te corresponderen op de te Harlingen afvarende stoombooten. Ook is men genegen om al hier een telegraaf-station te vestigen terwijl er bij den gemeenteraad plannen aanhangig zouden wezen om mede in deze stad de gaz- verlichting aan te brengen. Men meldt uit Steenwijk d. d. 16 Febr. De door Leeghwater aangeteekende bijzonder heid, dat bij namelijk een kind heeft gekend wiens over-oud-grootvadcr nog in leven was (beste vaars beupe of beppe) heeft zich in de ze gemeente ook opgedaan. De in haar 97ste jaar getreden weduwe C. v. V. mogt zich in het verleden jaar over de geboorte van een thans nog welvarend kind verblijden uit een door hare achterkleindochter aangegaan huwe lijk ontsproten. De oude vrouw bevindt zich nog in het bezit van al hare zintuigen en ver mogens. Men schrijft van de Dedemsvaart: langs is gemeld dat 40 arbeiders van naar Noord-Braband zijn vertrokken om daar in de uitgestrekte heidevelden van Peel voor de ontginning werkzaam te zijn; acht dagen geleden is er op nieuw een groot aantal menschen, men spreekt van meer dan 200 van daar naar de Peel in Noord-Bra- band vertrokken. Het vooruitzigt op groote verdiensten lokt hen derwaarts. Ten einde dit eenigzins te voorkomen en vreemden te lokken hebben de verveeners alhier het dag geld aanzienlijk verhoogd en bepaald per dag werk steekturf voor de gravers ƒ1.25, voor de omloopers f 1 voor de turvers ƒ1.20 en voor het in hoopen brengen Men meldt uit Norg d. d. 18 Februarij: In het laatst der vorige week hebben de hier gestationeerde commiezen te Veenhuizen een lrek-os benaderd die door de directie het gesticht op ƒ100 was aangegeven. We gens zijne buitengewone grootte, werd genoem de som te laag geoordeeld de directie liet echter den os in banden der ambtenaren die hem mede naar Norg namen, waar hij nog heden bij den kastelein Rebbers is te bezien. Deskundigen schatten dezen os op een aantal ponden beenderen en 10 pd. vet; wanneer men daarbij nog weetdat het beest 20 jaren oud iszoo zal men hieruit over de malsch- heid van het vleesch kunnen oordeelen, hoe wel dit, door de menigvuldige slagen, die het dier gehad heeft, min of meer murw zal zijn geworden. Te Breda heeft men een treffend blijk van gemoedsaandoeninggezien. De zoon van een- en braven en zeer verdienstelijken onderofficier kwam na vóór 9 maanden het ouderlijk huis te hebben verlaten gisteren (17 Febr.) van het instructie-bataljon in het garnizoen alhier. van korporaal. De vreug- van den vader was zoo groot, dat hij eene beroerte getroffen’, tot heden mor en is over- SNEEK 22 Februarij. In de zitting van de 2de kamer der staten-generaal van den 1G dezer is een ontwerp ingekomen ter verhoo- ging van de begrooting vooi’ den arbeid der gevangenen in 185G. Bij de beraadslaging over het voorstel van den heer Van Hoëvell heeft genoemde heer, op eene aanmerking van zijn voorstel gewijzigd, hetwelk alsnu zal in houden dat de kamer naar aanleiding van art. 75 van het reglement van ordebesluite, dat door elke der vijf afdeelingen een lid zal worden benoemd voor eene commissie, belast met bet overwegen of, en in welken zin, een voorstel zal worden gedaan omtrent de middelen ter bestrijding of uitroeijing van het misbruik van den sterken drank.” Na nog eenige woordenwisseling, waaraan de heeren Groen, ThorbeckeVan Lijnden, Van Nispen en Dommer hebben deelgeno men zijn de algemeene beraadslagingen ge sloten en is het voorstel met 57 tegen 16 stem men aangenomen. De commissie door de afdeelingen be noemd tot het overwegen of, en in welken zin, een voorstel zal worden gedaan, omtrent middelen tot bestrijding of uitroeijing van het misbruik van sterken drankis zamengesleld uit de heeren Wintgens van Bosse, van Len- nepMackay en van Zuylen van Nyevelt. De nalururalisalie-wetten zijn aangenomen insgelijks de wet voor het 5de hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1855. De commissie voor de verzoekschriften brengt aan, met bevordering daarna bij monde van den heer Hoynck van I de Papendrechtrapport uit op l...J.1 nopens het aa nomen dat de Duitsche bondsdag den 14 de zer een besluit genomen beeft in zake het Oostenrijksche voorstel. Het blad zegtdat de bondsvergadering het voorstel aanneemt in dien zin, dat zij het te Weenen getee- kend ontwerp der preliminariën erkent als den grondslag van een’ duurzamen en hechten vrede en verklaart de handhaving daarvan zich tot taak te willen stellen. De verga- dering behoudt zich echter het regt voor, eene beslissing te nemen met betrekking lot de nog niet omschrevene bepalingen van het vijfde punt. In dat gedeelte van het bonds- besluit straalt het doel van den door Beijeren verlangden middenweg door. In het besluit wordt geen gewag gemaakt van eene verte genwoordiging van den bond bij de confe- rentiën integendeel wordt de zorg en behar tiging der gemeenschappelijke Duitsche belan gen bij voortduring aan de twee groote mo gendheden aanbevolen. De tijdingen uit de Krim zijn van den 5. Op dien dag werd door het fort Konstan- tijn onafgebroken het vuur gerigt tegen de stellingen der gealliëerden. Vijf duizend En- gelschen maakten zich gereed om in te sche pen drie duizend anderen worden van Malta verwacht. De gezondhiedstoestand der troepen is verbeterd. Het aantal zieken is voor de helft verminderd. Te Eupatoria werd den 50 Januarij over de schaarschte van vleesch ge klaagd. De jongst ontvangene brieven uit de Krim bevestigenzoo als wij reeds hebben berigtde algeheele vernieling der dokken en van het fort St. Nicolaas te Sebastopol. Al leen blijft nu nog ter vernieling over de wa terleiding der Tchernaïa, waardoor het wa ter uit die rivier naar de dokken werd ge bragt en dan zullen al de groote werken te Sebastopol verdwenen zijn. Volgens de Triester Zeit. zou de sultan onlangs vertoornd het bal van den Engelschen gezant verlaten hebben, doordien hij zich be- leedigd gevoelde over een’ der vermomden die, als derwisch gekleed, hem, Abdul-Med- jid, de hand toestak om eene aalmoes. Volgens de Triester Zeit. betreffen de door de porte bewilligde hervormingen in de Olto- manische staten de 21 volgende punten: 1) Bevestiging van het Hatti-Sherif van Gulha- né; 2) waarborg van alle privilegiën, die de Grieksche en Armenische kerken genieten 5) opheffing van alle regterlijk en wereldlijk gezag dat de patriarchen tot dusverre had- ded 4) gelijkheid van alle eerediensten 5) het ophouden van alle vervolging en straf ter zake van geloofsverandering; 6) toelating der Christenen tot de openbare ambten en be dieningen 7) instelling van lagere scholen 8) regtsbedeeling voor de rajahs 9) het bij eenbrengen tot één wetboek der bestaande burgerlijke en strafwetten 10) afkondiging van het wetboek in alle talen van het rijk 11) herziening van het gevangeniswezen 12) reorganisatie der policie 15) krijgsopschrij ving der rajahs en toelating der Christenen tot militaire rangen 14) reorganisatie der pro vinciale autoriteiten; 15) regt voor de Fran ken om roerende en onroerende eigendommen te verwerven 16) directe belastingen; 17) verbetering van de openbare wegen en mid delen van vervoer 18) staatsbegrooting; 19) vertegenwoordiging van het Christelijk be ginsel in den raad van state; 20) crediet- instelling voor den handel; 21) hervorming van het muntstelsel. De Times bevat een scherp artikel te gen Rusland en bespreekt daarin ook de hou ding, die de Engelsche gevolmagtigden bij de conferentiën zullen behooren aan te nemen. Het blad dringt met nadruk op eene krachti ge houding aan, want: «Engeland zal in die conferentiën voor de toekomstFrankrijk slechts voor bet verledene en Oostenrijk voor het tegenwoordige optreden.” Dit artikel heeft te Parijs eenen diepen indruk gemaakt, en algemeen is men het eensdat de Engelsche dagbladpers zulk eenen trotschen en hevigen toon niet moest voeren daar deze volstrekt niet geregtvaardigd wordt door de rol door 1 Groot-Brittanje gedurende de jongstverloope- I kering dat i taal alle groolere ge- sche spootwegnet voltooid zoude zijn. Volgens de N. Pr. Z. zal Pruissen den uitgenoodigd deel te nemen aan de con ferentiën, zoodra deze de vredes-preliminarien zullen hebben geteekend. Hetzelfde blad ver wacht dat de conferentiën zeer spoedig hare taak zullen volbragt hebben daar Engeland zijne eischen met betrekking tot het vijfde punt aanmerkelijk heeft gematigd. Eene Berlijnsche dépêche meldtdat kei zer Alexander eerstdaags te Warschau komen en ook te Berlijn eenige dagen vertoeven zal. Generaal vorst Gortschakoff heeft de hooge waardigheid van keizerlijk stadhouder van Po len bereids aanvaard. De Berlijnsche National-Zeitung berigt, uit zekere bron uit Frankfort te hebben ver- van het lager onderwijs, j leden, een bestuur eener bijzonde- i '1. ......I I I In vrijheid bij de wet van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1