NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1856. No. 17. den 27 February. WOENSDAG i 11de Jaargang. p- BINNEN-» EN BUITENLAND. l lot slechts eeni- ondergeschikt diefstal. Zuid-Holland zijn ee- Het o. bezwaren tegen de ontwerpen van wet op eenige or de -- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat voorloopig is vastgesleld het kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente, voor den jare 1856, en dat hetzelve van af heden, gedurende 14 dagen ter Secretary dezer ge meente, voor een’ ieder ter inzage is neder - gelegd. Sneek den 18 February 1856. Burgemeester en W ethouders voornoemd WOU DA. De Secretaris II AG A nijscbool te Utrecht zullen kunnen worden ge plaatst twee kweekelingenom voor rekening van het departement van oorlog te worden opgeleid tot paardenartsen bij het leger hier te lande weshalve de ouders of voogden die voor hunne zonen of pupillen de toelating als kweekeling bij ’s rijks veeartsenijschool, ter opleiding als paardenarts bij het leger, mog- ten verlangen, worden verwittigd, dat op na der te bepalen tijd een vergelijkend examen over de adressanten zal worden gehouden en dat vóór den 1 Mei aanstaande een daartoe strekkend verzoekschrift aan hem inspecteur, vrachtvrij zal moeten worden ingezonden zullende na dat tijdstip geene verzoeken tot toelating lot gemeld examen worden aangeno men. Wat dit verzoekschrift moet inhouden en verdere bepalingen nopens de toelating, leercursus enz., zijn opgenomen in de Staats courant van 22 February. Men verneemt, dat de eigenaar der als verloren opgegevene bankbiljetten, die later bleken gestolen te zijn, aan den heer com missaris van policie Heilbron te Amsterdam een fraai bewerkten zilveren inktkoker ver eerd heeft als een blijk van zijne bijzondere tevredenheid over diens ijverige bemoeijingen, het terugbekoiuen van het gestoleneen liet overtuigen van den schuldige. Men meldt uit Leyden d. d. 22 Febr. Dat eene misdaad zelden onverholen blijft, blijkt weder uit het volgende voorval Ten vorigen jare werd een zoogenaamde poldergast vermoord gevonden in eene der sloten in de nabijheid alhier, en bleek het na gedaan on derzoek dat die man eene voor hem belang rijke som gelds bij zich gehad moest hebben. Alle nasporingen door de policie in heiwerk gesteld om den dader te ontdekken bleven tot hiertoe vruchteloos. Dezer dagen nu werd ons medegedeeld, dat zeker persoon eenen hevigen twist had met zijne huisvrouw, welke zoo hoog liep, dat de man tot dadelijkheden zou overgaan waarop de vrouw hem verweetdat bij zijn’ makker van het leven had beroofd. De juist voorbijgaande veldwachter, dit hoo- rende en misschien denkende aan den moord in het vorige jaar gepleegd begeeft zich naai den burgemeester, die onmiddeilijk een onder zoek in het werk stelde, ten gevolge waarvan die man in verzekerde bewaring werd geno men en later werkelijk bekend heeft de dader te zijn. Hij zal uu teregt staan wegeus moord met voorbedachten rade en In eene gemeente van onlangs geregtelijk vervolgd personen welke zich schuldig hebben gemaakt aan het schrij ven met krijt op deuren en vensters van pu blieke en particuliere gebouwen, uit begin sel van het schenden van het eigendom van anderen. Men meldt uit Hoorn d. d. 20 February Deze week is hier een deerlijk ongeluk ge beurd. Twee kinderen, zijnde tweelingen van ruim 21/, jaar oud, aan tafel zittende en zul lende gaan eten maakte een van hen zich meester van de kokend heete koffij eu sloeg die gulzig naar binnen, met het ongelukkig gevolg, dat het onnoozele kindje zich inwen dig zoodanig brandde, dat het weldra den geest gaf. Den 20 dezer werd te Edam in verze kerde bewaring genomen Aaltje Schoenmaker, van Monnickeudam zijnde in dienst bij den heer V. D. L. Het vermissen van eenige sie raden gaf aanleidingdat hare jufvrouw ha re kist wenschle te doorzoeken welke boven in het huis eene plaats hadhetgeen tot de volgende treurige ontdekking leidde: Bij het openen derzelve verbreidde zich ee rie alleronaangenaamste lucht, en bij verder doorzoeken voud men een pasgeboren kind in doeken gewikkeldin verren slaat van ontbinding. Zij heeft dadelijk de bekentenis afgelegd, dat zij dit kind voor ongeveer 6 weken had ter wereld gebragt of het ge leefd had gaf zij voor niet te weten. He den middag is zij door de regters van Hoorn ondervraagd en heeft ex- lijkschouwing plaats gehad. Men meldt uit Beverwijk d. d. 21 Fe bruary Het R. K. armbestuur, te dezer SNEEK, 26 February. Van 16 tot en met 22 dezer zijn in deze provincie 146 runderen aan de besmeitelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 1086. Dooi- een’ inwoner alhier is vrijdag jl. te Leeuwarden verloren eene brieventasclxinhoo- dende ƒ5500 aan bankpapier: aan den vin der, of dengene die eenige aanwijzing in de zen kaxt doen wordt ƒ500 belooning toege zégd. - Bij beschikking van den 22 dezer is aan de postwagen-ondernemers Van Gend en Loos, te Rotterdam, voorloopig vergund eene diligence-diensluit te oefenen tusschen de Lemmer, Sneek, Leeuwarden en Groniugen in verband met de stoombootdienst der Frie- sche stoomboot-reederij te Harlingen, en dit aanvangende terstond bij de hervatting van deze stoombootdienst. In de zitting van de 2de kamer der sta- ten-generaal van 21 dezer is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een onl- werp van wet, houdende wijziging der wet van 6 Maart 1852 {Staatsblad no. 47), tot re geling der jagt en visseherij. Verschillende verzoekschriften houdende a. I het lager onderwijs, tot wijziging van bepalingen der kieswet, op de regterlijke ganisatie enz.worden verzonden naar commissie ad hoe. De voorzitter deelt mede, dat door de af- deelingen benoemd zijn tot rapporteurs over het ontwerp van wet nopens het lager onder wijs de heeren ThorbeckeBlaupot ten Ga te, Bosscha, van der Poel en Heemskerk; en tot leden der commissieingevolge het voorstel van den heer Van Hoëvellnopens het voorstellen van middelen tot wering van het misbruik van sterken drank de heeren Wintgens Van Bosse, Van Lennep, Mac kay en Van Zuylen van Nyevelt. De afdeeliugen van de tweede kamer der stalen-generaal hebben den 22 dezer het on derzoek over het wetsontwerp nopens het la ger onderwijs voortgezet en ten einde gebragt. Aan een particulier schrijven uit ’s Hage, ontleent de Amst. Cour, het volgende: Het wetsontwerp op de nationale militie is sedert verscheidene dagen door den raad van state aan de regering teruggezonden men mag dus spoedig de aanbieding van dat zoo belangrijk wetsontwerp aan de stalen- generaal verwachten. Ben ik wel onderrigt dan heeft het bij den raad van state onver- deelden bijval gevonden, en ge geringe aanmerkingen van belang aanleiding gegeven.” Blijkens de van regeringswege opgemaak te staten bedroeg de bevolking des rijks op den 51 December 1854 als volgtWeltelij ke bevolking: 5,195,210 (1,570,241 van het manneken 1,624,969 van het vrouwelijke ge slacht). Feitelijke bevolking: 5,258,755 (1,599,582 van het mannel. en 1,659,571 van het vrouw, geslacht). Het getal geboorten beliep in 1854 109,565 (56,551 jongens en 55,212 meisjes). Dat der overledenen81,794, te weten 41,446 van het mann. en 40,548 van het vrouw, geslacht. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt beeft lei- kennis van de belang hebbenden gebragt, dat aan ’s rijks veeartse- Men meldt uit Haaksbergen d. d. 19 February Voor eenige weken ziju uit de K. kerk alhier van het altaar ontvreemd vijf tinnen kandelaars. De dadereen leek dier kerkis heden nacht gevankelijk naar het huis van arrest te Almelo overgebragt. Hij moet de voorwerpen gesmolten en daar voor slechts drie gulden bekomen hebben. Men meldt uit Dederasvaart d. d. 21 Febr. Alhoewel de verdiensten der arbei ders in de veenen hoog zijn is men evenwel bezorgd de noodige manschappen te erlangen voor de veelvuldige werkzaamheden in het aan slaande saizoen. Men is tijdig bedachtom zoogenaamde bovenlanders te huren door per sonen af te zenden welke zich in die stre ken van Duitschland bezig houden om een genoegzaam getal werklieden aan te werven. Onlangs zoo wordt aan de Gron. Cour. berigtwaren er in eene herberg van een onzer dorpen eenige jongelieden bijeen. Zij behoorden tot dien stand welke zoozeer be- voorregt is en, zelfs in dezen drukkenden tijd, zóó ruime welvaart geniet. In hunne vro lijkheid zongen zij eenige bekende liederen, waaronder ook het: Schep vreugde in 'lieven* Dat lied nu werd gewijzigd, en op dezen trant herhaalde keeren gezongen: Schep, vreugde in 'l leven zóólang als de oorlog duurt." Beschaafdheid en kieschheid beide doen het schier ongelooflijk zijn dat zulk een feitals het hier vermeldehebbe plaats gehad, en toch, wij weten het, dat er zelfs wel eens de wensch is kenbaar gemaakt, dat maar jaar op jaar de ziekte der aardappelen mogt voortduren.” In het graafschap Westmoreland bevie len onlangs op denzelfden dagop hetzelfde uur en in dezelfde woning, moeder en doch ter, ieder van eenen welgeschapen zoon de vroedvrouw ep ieder begrijpt, dat het goede mensch het zeer volhapdig had legde beide kleine wereldburgers zonder erg in dezelfde wieg, en keek zeer vreemd optoen elke moe der om haar kind vroeg. Het was een con sciëntieus mensch die vroedvrouw en zij zei- de «Ik heb hier wel twee jongens, maar wie de moeder van dezen of dien is weet ik niet.” Men zoekt nu eenen Salomo, om hierin met goeden raad te dienen; vindt men dien niet, dan zit welligt de kleinzoon op den schoot dex- moeder en laaft zich de broeder aan de borst der zuster De koude in Noord-Amerika is zoo he vig, dat zich op de St. Laurensrivierboven de watervallen der Niagara, eene brug van ijs gevormd heeft, welke de beide oevers verbindt en welke met alle veiligheid gepas seerd wordt. Deze brug moet niet minder dan 20 a 50 Eng. voeten dik zijn. Het hof van assises der Neder-Alpen heeft Maria Meynier, beschuldigd van moord, ge pleegd op hare stiefzuster, en het lijk in ee nen oven te hebben verbrandom het spoor des misdrijfs aan de nasporingen der justitie te onttrekken aan deze misdaad schuldig ver klaard en tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld. Aangaande het vasten-avondbal op de Tuileriëu, deelt een blad het volgende niet onaardige geval mede: De groot-aalmoeze- nier van het paleis, die op de Tuileriën naast plaatse, dat eene jaarlijksche subsidie van m. ƒ2000 uit de gemeentekas geniet ten be hoeve zijner armen heeft dit jaar die bron voor zich gesloten omdat het hardnekkig heeft geweigerd zijne begrooting op eene wettige wijze toe te lichten. Die weigering op zich zelven zou weinig te beteekenen hebben in dien het genoemde armbestuur de som van ƒ1000, die het uit eigene fondsen bezit, kon verdrievoudigen, of door andere middelen zij ne armen wist te voorzien. Zoo min het ne als het andere is echter waarheid. R. K. armbestuur heeft zich uit deze neteli ge omstandigheden niet kunnen redden dan door verreweg het grootste gedeelte zijner ar men de noodige ondersteuning te weigeren. Het gemeentebestuur heeft zich met goed ge volg tot heeren gedeputeerde staten gewend zoodat althans in de directe behoefte dex- ar men kan voorzien worden. Men meldt uit Haaksbergen R. SNE i COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1