NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. Ie vt 1856. No. 18. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 3 MAART 1836, des voormiddags ten tien uur. den 1 Maart. Jaargano: Men zal 1 I BINNEN- EN BUITENLAND. I. hoofd - aan een’ het houden der paardemarklen om benoemd PUNTEN TER BEHANDELING. Tijdelijke opdragt der betrekking van commies der plaatselijke belastingen, der commiezen. Besluit, betrekkelijk de verandering der tijds bepaling voor het houden der paardemarklen alhier. Adres van K. H. Holtkamp te worden tot makelaar. Adres van B. Spoelstraom eene plek gronds tot hel bouwen van een huis. Missive omtrent een gedaan verzoek tot het aanleggen van een tweede beurtveer van Sneek naar Noordwolde. Adres van D. M. Peereboom tot het aanleg gen van een beurtveer van Munnekeburen op Sneek et vice versa. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat voorloopig is vastgesteld het kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente, voor den jare 1856, en dat hetzelve van af heden, gedurende 14 dagen, ter Secretarij dezer ge meente, voor een’ ieder ter inzage is neder- gelegd. Sneek den 18 February 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris 1IAGA. SNEEK, 29 February. Men leest in de Amst. Cour, van 26 dezer: In ons nommer van 25 dezer deelden wij mededat de af- deeliugen van de tweede kamer der slaten-ge- neraal bet onderzoek van bet wetsontwerp op het lager onderwijs ten einde gebragt had den. Wij vernemen thans hieromtrent nader, dat integendeel de eerste afdeeling zich daar mede nóg voortdurend bezig houdt. In de op den 27 dezer gehoudene zitting van de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen een ontwerp van wet tot het daar- stellen van eene nieuw droog dok te Willems oord. De heer van Lenhep heeft een voor stel gedaan strekkende tot benoeming eener commissie, die een onderzoek zal instellen naar de aangelegenheden der staats-loterij Het heeft Z. M. den koning behaagdbij besluit van den 20 dezer, den luit, ter zee der 2de klasse G. F. Servatius kommande- rende de te Bath gestationneerde kanonneer boot no. 54, te benoemen tot ridder der orde van de Eikenkroonvoor de door hem be- wezene hulp toegebragt tot behoud van het naar Antwerpen bestemde Spastische brikschip tenlandscbe dienst geopend. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis der in gezetenen dat door den raad dezer gemeen te in zijne vergadering van den 23 Febru ary jl.zijn vastgesteld: 1°. Het kohier van omslag, strekkende tot restitutie der kosten van onderhoud van som mige Straten binnen deze gemeente, over hei jaar 1855. 2°. Het kohier van belasting op de binnen deze gemeente gehouden wordende Honden voor het jaar 1836; en dat deze gedurende acht dagen ter Secretarij dezer gemeente voor een’ ieder ter lezing zijn uedergelegd. En zal deze worden afgekondigd zoo als ge bruikelijk is. Sneek den 29 February 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris HAGA. Alessandria hetwelk op de Saftinger bank, op de Schelde, was gestrand. H. M. de koningin-moeder heeft aan het genootschap van Moederlijke Weldadig heid, te Sneek, eene gift van y'30 geschon ken. Naar men verneemt zal H. M. de ko- ningin-weduwe in de helft van de maand A- pril met Hd. gevolg Petersburg verlaten, en in het begin van Mei weder in ons land terug komen. Omtrent Hd. zomerverblijf is echter nog niets met zekerheid bepaald. Z. M. de keizer van Rusland heeft, als bewijs van zijne bijzondere welwillendheid benoemd tot ridder der St. Anna-orde met dia manten, 2de klasse, den luitenant-kolonel graaf van der Duyn van Maasdam adjudant van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden en tot ridder der St. Anna-orde met de keizerlijke kroon, tweede klasse, den heer van Otterloo Z. K. H. prins Frederik der In eene vergadering van belanghebbenden dezer dagen te Groningen, onder voorzitting van den commissaris des konings, gehouden, is tot de inpoldering van een gedeelte van den Dollard besloten. Men meldt uit Lutten d. d. 20 Febr. Den 22 dezer is hier een aantal arbeiders, die uit gouddorst naar de Peel in Noord-Bra- bant vertrokken waren, teruggekeerd. Volgens hun verhaal, zijn aldaar de verdiensten op dit oogenblik, de aard van het werk in aaniner- kin genomen, geenszins zoogrootals hun beloofd was, waarom zij besloten, naar hunne haard steden terug te gaan, met het vooruitzigt ook hier in dezen zomer groole daggelden te verdienen. De KÖlnische Zeitung berigt uit Wee nen dat door het Oostenrijksche kabinet ernstige vertoogen bij het Roomsche hof ge daan zijn, ten einde het opperhoofd der Room sche kerk te bewegen om door zijnen in vloed een perk te zetten aan de gedragingen van die bisschoppen welke door eigenmagtige handelingeu aan het staatsgezag moeijeiijkhe- den zoeken te berokkenen, en om hun be paaldelijk te verbieden vóór den afloop der beraadslagingen omtrent de uitvoering van het concordaat dienaangaande eenzijdige maat regelen te nemen of bisschoppelijke verorde ningen uit te vaardigen. De gezamenlijke Oostenrijksche bisschoppen zijn tegen het be gin der volgende maand door de regering naar Weenen ontboden tot het houden eener sy node, met overleg van welke de algemeene maatregelen tot uitvoering van het concor daat moeten vastgesteld worden. De Wiener Zeitung logenstraftingevol ge daartoe bekomene magtiging, het berigt, dat de vorst-aartsbisschop van Weenen geweigerd heeft, zijne toestemming te verleenen tot het plaatsen van een gedenkteeken voor Mozart in eene der kerken van de hoofdstad. De pre laat heeft zelfs niet een verzoek deswege ont vangen. Volgens berigt uit Frankfort, beeft de bondsvergadering den 21 dezer een besluit ge nomen op de Oostenrijksche voorstellen. Zij heeft deze erkend als van dien aard zijnde, dat zij eenen hechten grondslag voor den vrede opleveren, doch opzigtens het vijfde punt hare beslissing voorbehouden. Eene Berlijnsche dépêche meldt de aan komst in die stad van een Russiche kabinets- courier, als overbrenger van voor graaf Orlofl’ bestemde dépêches, houdende, naar men zegt, Ruslands bewilliging in hetgeen aan deze mo gendheid was gevraagd betreffende de Aland- eilanden en Kars. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de verdedigingswerken te Kronstadt in geenen deele zijn gestaakt, daar de Russische regering thans door een leger arbeiders, 50,000 man sterk, een reuzenwerk laat vol voerenbestaan de in eene geheele versperring der golf van Finland, door middel van eene driedubbele rei heipalen. Op zes mijlen afstand van Kron stadt wordt dit werk uitgevoerd de golf heeft daar eene breedte van 12 mijlen bij eene diep te van 52 voelen. Indien het ijs nog eenigen lijd daar vast blijft, zoodat dit werk voltooid kan worden, zal niet alleen Kronstadtmaar ook de Russische vloot gevrijwaard zijn voor de aanvallen der geallieerden. Uit Rome wordt geschreven dat de paus welgevallig heeft aangenomen het voorstel met betrekking tot de herstelling der reeds in 1624 door paus Urbanus VIII gestichte orde der Onbevlekte Ontvangenis. Deze godsdienstige orde, voor burgers en militairen bestemd, zal den paus zelven tot grootmeester hebben en in vier klassen verdeeld zijn grootkruizen kommandeursridders der eerste klasse en ridders der tweede klasse. De Berl. Börsen-Zeit. verzekert, dat graaf Nesselrode, in eene circulaire aan de Russische vertegenwoordigers in het buiten land, aan de met Rusland bevriende mogend heden mededeeling heeft gedaan van den geest en de strekking der instructiën aan de Russi sche gevolmagtigden te Parijs gegeven welke instructiën in den voor den vrede meest mo gelijk gunstigen zin zouden vervat zijn. secretaris van Nederlanden. Men leest in de Amst. Cour. zich herinneren dat wij onlangs loffelijke melding maakten van den jeugdigen Van Es sen 5de stuurman aan boord van het fregat schip Staatsraad Baud, die, Hollandsch zee man van den echten stempelmet levensge vaar de Fransche brik Harmonie, met hare zieke bemanning behouden te Marseille bin- nenbragt, na een moeitevolle reis van vijftig bange dagen. In een particulier schrijven uit Parijs wordt ons thans medegedeeld dat de heer Lighten- veltNederlandsch gezant aldaar, Van Essen op den 24 dezer aan den keizer heeft voorge steld die hem omringd van eenige der mi nistersmaarschalken en dignitarissen, met vele onderscheiding ontving. De keizer prees zijne koelhartigheid en zelfopoffering ten hoog ste onderhield zich eenigen tijd met hem over zijne loopbaan, en gaf hem eindelijk, ouder eene vernieuwde lofspraak met eigene hand ter belooning zijner edele daad het ridderkruis van het Legioen van Eer. Wij verheugen ons hartelijk in de ruime mate van voldoening, die den jongen zeeman allerwege te beurt valt. Hij die op zoo jeug digen leeftijd reeds zoo schitterend de eer van Hollandsch koopvaardijvloot en van den Hol- landschen zeemansstand handhaaft zij nog lang een steun en sieraad voor beiden De hooge raad der Nederlanden heeft op den 26 dezer uitspraak gedaan in de zaak van jhr. M. Salvador en de heer S. Fongers re- quiranten van cassatie tegen een arrest van het hof in Noord-Holland. De raad heeft al de aangevoerde middelen onaannemelijk en on gegrond geoordeeld en mitsdien het ingestel de beroep verworpen. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 26 February: De heer Conrad, president van de internationale commissie voor de doorgra ving van de landëngte van Suez, is alhier te ruggekeerd. Hoezeer de plaats van bijeen komst der commissie nog niet bepaald is vast gesteld, schijnt het toch, dat de arbeid der commissie reeds zoo verre gevorderd is, dat die bijeenkomst, binnen een niet zeer verwij derd tijdstip, zal kunnen worden gehouden, daar, volgens eene bekendmaking, de commis sie zich binnen twee maanden zal vereenigen om over bet programma der uit te voeren werken te beraadslagen en het bepaaldelijk vast te stellen. De Leydsche Courant zegt Het Dag blad van ’s Gravenhage meldt uit onze stad dat de tot hiertoe verholen gebleven moordenaar van den in den Haarlemmermeer-polder om- gebragten polderwerker zou ontdekt zijn; als mede, dat hier op twee plaatsenin denzelfden nacht, pogingen zijn gedaan tot uitbraaken men vermoeddedat hier een complot van dieven of inbrekers moest bestaan. Volgens in lichtingen waarop wij meenen ons veilig te kunnen verlaten is bij justitie of policie te dezer stede van een of ander niets bekend.” Met den 1 Maart aanstaande worden de kantoren van den rijkstelegraaf te Schiedam, Harlingen en Zaandam, de beide laatslen met beperkten diensttijd, vooi’ de binnen - en bui- SNEEKER I L 6 s e - ^Czxyjt'Ü.Ullu'LnuMB.CSl i M - r—- - coui

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1