NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 C- lij 1856. No. 19. llde Jaargang. den 5 Maart. WOENSDAG I 'V BINNEN- EN BUITENLAND. l- I ro- ?r- ?re en de °p la- .xt. SNEEK, 4 Maart. Van 35 tot en met 29 Viezer zijn in deze provincie 188 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge- maaktbedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 1274. Bij de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen een ontwerp van wet tot wij ziging der wet van 6 Maart 1852 regelende de jogt en visscherij waaruit blijkt dat in de artikelen 5, 5 7 8 9 19 212525, 51 52 5456 58 59 5255 en 54 der vigerende wet geene verandering wordt voor gesteld. In de toelichtende memoriedie van eene bijlage vergezeld bij dat wetsont werp is gevoegd, worden de gronden, waar op het rustuiteengezet. Daarin wordt o. a. gezegd, dat veelvuldig de klagten waren, wel ke tegen de wet tot regeling der jagt en vis scherij bij de regering zijn ingebragt. Zij werden in gezette overweging genomen en ofschoon vele ongegrond zijn bevonden heeft het onderzoek aangeloond, dat de wet onder scheidene bepalingen inhoudt die aanvulling of wijziging behoeven. De regering heeft dan ook gemeend, een voorstel tot herziening van die voorschriften reeds nu te moeten aanbie den omdat sommigen aanleiding hebben ge geven tot bezwaren welker spoedige opheffing noodig is. Het nieuwe ontwerp bevat 27 ar tikelen in het laatste wordt bepaalddat de wet den 1 Julij 1856 in werking zal treden. De eerste afdeeling van de tweede ka mer der staten-generaal heeft haar onderzoek over het wetsontwerp nopens het lager on derwijs ten einde gebragt zoodat dit onder zoek nu in al de afdeelingen is afgeloopen. Krachtens een besluit van Z. M. is het ministerie van oorlog gemagtigd, om de mili ciens der ligting van 1855, die bij de ver schillende corpsen van het leger in reserve zijn gesteld, tegen 1 April as. in werkelijke dienst op te roepen, ten einde gekleed en in den wa penhandel geoefend te worden, en wel die, welke tot het wapen der kavalerie en de re- gementen veld- en rijdende artillerie behooren in het algemeen voor den tijd van één jaar, en die. welke bij het wapen der infanterie, de drie regementen vesting-artilleriehet corps pontonniers en het bataljon mineurs en sap- peurs zijn ingedeeld, voor den tijd van zes maandenen zijn, ter voldoening daaraandoor gemeld ministerie de noodige bevelen gegeven. Het heeft Z. M. den keizer van Rusland behaagd, aan Z. Exc. den heer Pahud het grootkruis van de orde van Sint Anna te schen ken. Men meldt uit Gravenhage d. d. 28 Febr. Heden deed het provinciaal geregtshof in Zuid- Holland uitspraak in zake van den brievenbe steller K. alhier. Gedurende een tijdsverloop van omstreeks zeven maanden waren aan het postkantoor te dezer stede opgaven gedaan van 74 vermiste brieven waarvan vele met gelds waarde. Tot ontdekking van den schuldige werd onder de verschillende beambten afge sproken dat te Rotterdam een brief, inhou dende een muntbiljet van ƒ10, aan een be paald adres te ’s Gravenhage op den 2 December zou worden afgezonden. Deze brief kwam te ’sHage aan, doch was eenige oogenblikken later op het postkantoor verdwenen. Uit de onmiddellijk geboudene visitatie onder de aan wezige personen bleek, dat zich in den zak van den jas des brievenbestellers K. zes brie ven bevonden die alle verschillende voorwer pen zoo als bank- en muntbiljetten coupons en stalen bevatteden. Het hof heeft den brievenbesteller K. schul dig geoordeeld aan verduistering van akten of bescheiden aan hem als commies der hooge regering toevertrouwden hem veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van zeven jaren. Men vleit zich dat het vertrouwen in het postkantoor te ’s Gravenhage dat door de veel vuldige vermissingen van brieven zeer geschokt was, nu zal hersteld worden. Men meldt uit Hellevoetsluis d. d. 28 Febr. Na de godsdienstoefening bij de her vormde gemeente alhier, zondag jl. gehouden, werd door den predikant namens den kerke- raad aan de lidmaten der gemeente kennis ge geven, dat in de kerkekamer een request aan de tweede kamer der staten-generaal ter tee- kening zou ligen houdende bezwaren tegen de voorgedragene wet op het lager onderwijs. De leeraar merkte bij die kenisgeving op, dat, indien die voordragt tot wet werd verheven de naam van Christus niet meer bij het on derwijs in de lagere scholen zou worden ge noemd en alle Christelijke beginsels bij dat on derwijs zouden worden uitgesloten terwijl hij ieder, die zich met het adres vereenigde, uit- noodigde, dat adres te komen teekenen. Wij vernemen, dat het adres binnen twee dagen van 220 handteekeningen was voorzien. Men meldt uit Arnhem d. d. 25 Febr.: Zaturdag stond voor de arrrondissements- regtbank alhier teregt de ruim 12jarige G. J. T.aangeklaagd van diefstal en opligting, door welke hij zich bij eenige winkeliers te dezer stede enkele koperen gewigten had we ten te verschaffenmet het doelom door den verkoop daarvan gelden in handen te krijgenten einde hiervoor sterken drank te bekomen. Het bleek bij de behandeling der zaak dat deze knaap zich vroeger reeds aan verscheidene niet onbelangrijke diefstallen en opligtingen had schuldig gemaakten dan tel kenmale voor het ontvreemde sterken drank aankocht, waaraan hij op zijnen jeugdigen leef tijd reeds bijzonder verslaafd scheen te zijn. De regtbank heeft hem diensvolgensconform het requisitoir van het O. M. van de tegen hem ingebragte aanklagt vrijgesprokenop grond, dat hij bij een en ander zonder oor deel des onderscheids heeft gehandeld, doch niettemin, uit hoofde van zijneongunstige an tecedenten, zijne opsluiting voor den tijd van zeven jaren iu een verbeterhuis gelast. Men meldt uit Frederiksoord d. d. 25 Febr. De sterkte der bevolking in de kolo niën der maatschappij van weldadigheid op 1 Januarij 1856 was aldus: Gewone koloniën no. 12 en 5, zijnde Frederiksoord en Willems oord, 2795. Ommerschans 2480. Veenhuizen 1ste gesticht 1549, 2de gesticht 1747,5de ge sticht 1850. Wateren (instituut) 75. Amb tenaren en hunne huisgezinnen 608. Te za- men 10,880 zielen. Op 1 Januarij 1855 was de bevolking 11,051 alzoo is dezelve dat jaar met 151 zielen verminderd. Men meldt uit Delfzijl d. d. 28 Feb. Naar men verneemtbestaat alhier het plan om behoeftige jonge lieden uit bijeen te brengen vrijwillige giften, voor de zeevaart op te leiden tot welk einde zich reeds eene voorloopige commissie heeft geformeerd. Als een bewijs van de groote armoede die te Berlijn heerscht, wordt gemeld, dat van de 202 personen, die aldaar in één’ nacht (van 22 op 25 Febr.) in arrest werden ge- hragt, 201 geen huisvesting hadden en voorts dat de bank van leening heeft aangekondigd dat de weinige ruimte, die zij beschikbaar heeft, haar alleen gedoogt, gouden, zilveren en andere voorwerpen van waarde te belee- nen. De Nederlandsche gezant te Madrid heeft aan de cortes eene nota van beschouwingen ingezonden met betrekking tot het aanhan gige wetsontwerp tot wijziging van het ta rief van in-, uit- en doorvoer. Een Protestantsch leeraar te Barcelona werd dezer dagen door den burgerlijken gou verneur in hechtenis genomen ter zake dat hij vóór zijne woning openbaar had aange kondigd op welk uur hij de personen zou ontvangen, die door hem wenschten te wor den onderwezen. Hij herkreeg echter zijne vrijheid door tusschenkomst van den kapitein- generaal. Het volgende levert eene bijdrage tot de zeden en gewoonten des tijds in Engeland: Onlangs stierf eene weduwe van 82 jaren, die nimmer anders bekend was dan als de echtgenoot van majoor Campbell. Haar biecht vader diende haar het laatste oliesel toe en las als zoodanig missen voor haar, terwijl haar zoon tegenwoordig was bij het sterfbed. Vol gens testament van den vader van mevrouw Campbell, erfde zijn kleinzoon een aanzienlijk vermogen waarvan echter aan den echtge noot zijner dochter een vruchtgebruik was toegezegd. Bij het lezen van mevr. Campbell’s testament, eischte de persoon, die als execu teur optrad alle eigendom papieren enz. uit krachte van zijn regt als echtgenoot, en beweesdat hij zes maanden te voren aan het bureau van registratie gehuwd was ge worden met mevr, de wed. Campbellalles overeenkomstig de parlementsacte. Niettegen staande, dat de namen der beide personen in de huwelijksacte verkeerd waren gesteld, niettegenstaande niemand kon aanvoeren, dat er eenige omstandigheid bestond, waaruit op te maken was, dat de wed. Campbell met den persoon, die zich opdeed als haar echtgenoot, of met iemand anders gehuwd was geweest niettegenstaande er geen de minste grond was, om eenige vijandelijke gezindheid van de moe der tegen den zoon te veronderstellen en niettegenstaande, dat de opgetreden echtge noot zijn eigen getuige was, bevestigde de regtbank dezen in zijne aanspraak, op grond van het gezag eener parlementsacte, die in alles nagekomen was, en de zoon vertrok, beroofd van zijne erfenis en belast met de kosten voor zich en zijne tegenpartij.” Is eene wetgeving op het huwelijkdie zulk eene handeling regtvaardigt, niet eene schand vlek voor een beschaafd land vraagt de Ti mes. Het is herhaaldelijk gezegd, dat de wa pening in Engeland wordt voortgezet. De militie, op papier 150,000 man sterk, telt werkelijk 90,000 man; buitendien heeft Brit- tanje 250,000 man troepen onder de wapenen, ofschoon die krijgsmagt nog al verdeeld is over verschillende streken. Trouwens wordt voor oorlog alleen ’/t deel van het budget gebruikt als zelfs de rente van de schuld van 10,000 millioen gulden er bij is gerekend. Maar de belastingen worden gemafckelijk geïnd en de welvaart des lands neemt steeds toe. Wat het bestier over het leger betreftdat is nog niet goed geregeld. Vandaar dat de officieren, die in de rapporten afkeurend genoemd zijn, door de kroon worden beloond. Hierin zal eene wijziging moeten komen. Die zaak heeft dezer dagen zeer de aandach gewekt van het parlement en van het publiek. Volgens den Morning-Advertiser mag ern stig getwijfeld worden aan de waarde en den duur van het Anglo-Fransch verbond, en zou aan dat verbond bereids groote afbreuk zijn gedaan door een ander, hetwelk keizer Na poleon met keizer Frans Jozef dezer dagen sloot. Men verzekert, dat, wanneer des pau- sens komst te Parijs stellig is, de keizer hem tot Marseille tegemoet zal reizen. Sedert eenige dagen wordt het magazijn van mile. Félicie, eene der voornaamste naai sters van Parijsdoor zeer vele dames be zochtdie nieuwsgierig zijn, om de luijer- mand te zien voor het keizerlijk kind in ge reedheid gebragt. Jl. zondag gingen drie jongelieden bij een restaurant te Lyon eene weddingschap aanwie de meeste oesters zou eten. Een hunner bragt het tot 40 dozijn en achtte het toen voorzigtig uit te scheidenmaar een der beide anderen slaagde er in om 50 dozijn te verzwelgen. Hij boette zijne zwetserij echter met eene indigestie, welke hem op den oever des doods bragteerst drie dagen na het ge beurde, gaf de geneesheer hoop op zijn be houd. In de afgeloopene week is te Alzaieen klein dorp in het departement de l’Isèreeen man gestorven, weinige uren nadat hij door zijn paard in den schouder gebeten was. Het dier leed aan den zoogenaamden kwaden droes. Uit Amerika wordt berigtdat de ler- sche inwoners van Cincinnatie feest hielden ter eere van de boekaniers, die vrijgesproken waren van een ontwerp, om eenen inval in Ierland te doen. De geestdrift ging zoo ver, dat men 160,000 lersch-Amerikaansche bajo netten beloofdeingeval van eenen oorlog tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. Blijkens eene statistieke opgave, bedroeg de koffijoogstdie in den wereldhandel kwam, in 1854 ongeveer 588 millioen pond, terwijl SNEEKER de 'er in er ie in IOO ik- 10- ijn tu- er- ?ne et- 11- uo- m, i/f. eel kte ik- de '2 te- ie~ b- COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1