NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, I f Ij I’ I k. II; I r Ij •f 11de Jaargang. 1856. No. 20. den 8 Maart. ZATURDAG r 'g g binnen- en buitenland. - t n l- 4 h 1 n i- I ’id SNEEKER g e e de j x i alzoo dit jaar op Woensdag op Woensdag den 17 Sep- neel den. t jVethouders voornoemd WOLTUA. De Secretaris 1IAGA. t ir e s. e- al ontwikkeling der aardap- aan den tijd van het jaar en maakte lucht kreeg. COURANT. SNEEK7 Maart. In de zitting van tweede kamer der staten-generaal van den 5 dezer zijn ingekomen 1) een ontwerp van wet tot verhooging van hoofdstuk V der staats- begrooting voor 1856 wegens kosten voor den Haarlemmermeer-polder en het stoomgemaal op den IJssel2) eene missive van den mi nister van financiën ten geleide der rekening van het fonds nopens de domeinen dienst jaar 1854; 5) onderscheidene verzoekschriften, betreffende aanhangige ontwerpen als no pens het onderwijs, wijziging in de kieswet, regterlijke organisatie, tucht op de koopvaar dijschepen, wijziging in de jagt, en over het voorstel van den heer Van der Veen tot het houden eener enquête nopens den tol op het Zwolsche Diep. De hooge raad der Nederlanden heeft den 29 February uitspraak gedaan in twee der aanhangige vicary-zaken en wel1°. in de zaak van den vrijheer Van Hertevelden 2°. die van den heer Bouwens van Horssen. De raad heeft de arresten van het provinciaal ge- regtshof in Gelderland waarbij het domein- bestuur was in het gelijk gesteld, vernietigd, en, ten principale regt doende, de ingestelde vordering ontzegd; zoodat is uitgemaakt, dat die goederen noch door of ten gevolge der Reformatie, noch later de eigendom van den staat zijn geworden zoodat het domein-be- stuur ook niet geregtigd is, die op te vorde ren. Naar men verneemt, is een winkelier te Amterdam opgeligt met een coupon ten laste der stad Meppel, groot ƒ8.75, verschenen 1 Mei I860, welke van geene onderteekeningen is voorzien alzoo geene waarde heeft en ver moedelijk afkomstig is van een blad oninge vulde coupons. Ofschoon het bedrog dadelijk moet in het oog vallenis het nogtans zaak, bij het in betaling nemen van coupons ten laste der stad Meppel, op dezelve te letten. Wij kunnen zegt het Zondagsbladmet zekerheid mededeelendat het voor onze ge schiedenis zoo belangrijk werk: Archives de la maison d’ Orange Nassaudoor den heer Groen van Prinsterer zelven zal worden voort gezet. De verschijning in de zitting van den Haarlemschen gemeenteraad van jhr. M. Sal vador, nadat verworpen was zijn beroep in cassatie, waarbij hij voor den tijd van vijf jaren is ontzet van de uitoefenig der burger- schapsregten heeft aldaar aanleiding gegeven tot discussie, die eindigde met de aanneming, met 11 tegen 6 stemmen, van een voorstel des heeren Delcourtom, ter voorkoming van moeijelijkheden de vergadering tot aanstaan den woensdag te verdagen. Een paar dagen geleden is een arbeider, in de Leeduinen, naar zijn land gegaan om het te spitten maar keerde op etenstijd niet terug. De ijverigste nasporingen werden in het werk gestelddoch deze mogten niet baten. Nu verneemt, men dal die persoon Dirk van der Hoeven genaamd, gelukkig is teregt gekomen. De man had een’ konijn uit een hol willen krijgen en had zich tot dat einde in het gat van den berg gewaagd. Toen bij daarin een eindweegs gevorderd was stortte de berg in en lag de man on der het zand bedolven. Het konijn dat Van der Hoeven nazat groef door een nieuw gat, waardoor de man Intusschen heeft hij 24 uren in dezen gevaar- vollen toestand doorgebragttotdat een land bouwer na lang zoeken Van der Hoeven vond en redde. De koning der Belgen heeft den Neder- landschen luitenant ter zee 1ste klasse W. de Fremery tot ridder der Leopolds-orde be noemd. Men meldt uit Texel d. d. 5 Maart. De ziekte onder de schapen, vooral onder de lam meren op ons eiland rigt groote schade aan men noemt het longziekte, omdat de ziekte aan de longen ontstaat duizenden tallen zijn reeds gestorven opmerkelijk is het dat men in Noord-Holland ook eene ziekte aan de lon gen der paarden heeft ontdektwaaraan velen sterven. Het hooi is hier tot een zeldzaam voeder geworden het gaat meestal op stroo en gesneden voeder los. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 28 Febr. Heden avond is alhier de gewone jaarlijksche vergadering gehouden van de afdeeling Leeu warden der Protestantsche vereeniging Christe lijk Hulpbetoon. Uit het verslag, van wege het bestuur gedaan bleek o. a.dat het ge tal leden ruim 500 bedroeg dat door de com missie uit de vereeniging, speciaal met het opsporen en bezoeken van hulpbehoevende Pro testanten belast, 800 huisgezinnen waren be zocht, en 1600 exempl. van tractaatjes en ande re geschriften uitgedeeld. Na afloop der werk zaamheden en het sluiten der vergadering, werd door de aanwezigen, als leden der Pro testantsche kerk besloten een adres op te ma ken en ter teekening te leggen, ten einde, in navolging van andere plaatsen te protesteren tegen het thans aanhangige wetsontwerp op het lager onderwijs. In het Friesch Weekblad leest men het volgende correspondentie-artikelVan vele zijden wordt geklaagd over de middelprij- zeu van tarwe en rogge, die wekelijks van de Leeuwarder markt worden opgegeven en waarnaar, ook in vele plaatsen waar geene zetting meer bestaat, toch nog de prijs van het brood door de bakkers onderling wordt geregeld. Volgens het marktberigt van jl. vrij dag o. a.is de puikste soort van tarwe dien dag te Leeuwarden het hoogst verhandeld voor ƒ15,73 per mudde en als middelprijs wordt opgegeven ƒ15,50! Op denzelfden dag is de zwaarste rogge het hoogst gedaan voor ƒ9,10 per mudde of per last en als middelprijs wordt vermeld 280! Het is hier dus eene vreemdsoortige wijze van regeling van middelprijzen doch waarin verandering zal dienen te worden gebragtzoo de inge zetenen werkelijk het goede genot van de steeds dalende graanprijzen zullen hebben.” Men meldt uit Deventer d. d. 5 Maart Aan den wakkeren Van Essen door Z. M. den keizer der Franschen met het Legioen van Eer begiftigd en die van zoo velen spreken de bewijzen van goedkeuring en lof voor zijn’ moed en volharding heeft ontvangen wordt heden avond, door de leden der alhier bestaan de drie sociëteiten, eene luisterrijke serenade met fakkellicht gebragt. De heer burgemees ter zal onzen jeugdigen stadgenoot bij deze ge legenheid toespreken. Men meldt uit Kampen d. d. 1 Maart Gisteren avond arriveerde alhier wederom Z. M. kanonneerboot no. 58. Dit is in zeer kor ten tijd de derdemaal. Thans is het doel om jongelingen aan te werven voor den rang van matroos 5de klasse ligt matroos of jon gen tot welk einde een officier van gezond heid aan boord is om de jongelingen te keu ren. Gewis zullen vele oudersin deze dure tijden en kommervolle dagen van deze gele genheid gebruik maken om hunue zonen ee ne eervolle betrekking te doen aannemen waarin zij bij goed oppassen vordering kun nen maken, in allen gevalle, van stonden aan, uitmuntende kleeding en gezond voedsel bekomen. Na een verblijf van tien dagen gaat deze boot met hetzelfde doel naar Gene- muiden Zwartsluis, Hasselt en Zwolle. Men meldt uit Hoogeveen d. d. 5 Maart De turf gaat zeer traag van de hand, in Hol land bijna onverkoopbaar. De verbruikers, door den korten duur van den winterheb ben nog voorraüden de hokkebazen verkie zen wegens de hooge prijzen niet veel voor raad op te doen. Men meldt uit Nieüw-Drouwen 2 Maart: Gisteren heeft de landbouwer A. L. Wolters, alhier reeds een’ geheelen akker met aardap pels bepoot. Dit vroege poten wordt als het beste voorbehoedmiddel tegen de zoo gevreesde aardappelziekte beschouwd, die zich minder aan den graad van pelplant, dan Wel schijnt te binden. Den 24 ’s avonds was Madrid het too- van eene opschudding onder de werklie- De ongeregeldheden hadden echter geen ernstig aanzien hoezeer de kreet: Dood aart Espartero en O' Donnellwerd vernomen. De schuldigen zijn in hechtenis gesteld. Te Chelmsfort, in Engeland, stond de zer dagen iemand teregtdie van verscheide ne moorden beschuldigd was. Dé aandrang der nieuwsgierigen was zoo sterkdat eene der trappen welke naar de geregtszaal lei den instortte, waarbij één persoon het leven verloor en verscheidene andere gekwetst werden Uit Amsterdam wordt aan de Brusselsche Emancipation geschreven, dat, blijkens een aldaar uit Petersburg ontvangen brief, de af treding van den rijkskanseliergraaf Nessel rode stellig is. Hij moet van keizer Alex ander vergunning hebben gekregen, om, des verkiezende, zijne hooge betrekking neder te leggen zoodra de vrede zal zijn geteekend. De czaar heeft eenige leniging gebragt in den ongelukkigen toestand van de bewo ners van de Krim die door den ramp des oorlogs zoo veel hebben geleden. In acht districten zijn alle strenge maatregelen voor de heffing en inning der belasting geschorst tot 1 January 1857, en graaf Stroganoff, militaire gouverneur van Odessa, is gemag- tigd en van de vereischte middelen voorzien om op te nemen, te kleeden en te ondersteu nen de personen die ten gevolge van den Anglo-Franschen inval van huisvesting zijn beroofd. De brieven van Sebastopolloopende tot 20 February bevattende niets bijzonders. De belegeringstrein van den Engelschen reg- tervleugel werd ingescbeept naar Engeland. Maarschalk Pélissier wordt met de eerst- aankomende stoomboot te Marseille verwacht. Hij zou de Krim verlaten onmiddellijk na af kondiging van den wapenstilstand, en zijne afwezigheid van daar zou slechts zoolang du- reu tot de wapenstilstand verstrijkt. Graaf Orloff heeft in den boezem der con ferentie eenige woorden gesproken, die eene historische vermaardheid verdienen te verwer ven woorden die de inwijding eener nieuwe politiek schijnen te moeten bekrachtigen, de nieuwe politiek der beschaving en verbroede ring der volken. Door graaf Orloff werd ver klaard dat de vrede aan de wereld moest worden hergeven en dat zij allen groot ge noeg waren om over de bijzonderheden van ondergeschikt belang heen te stappendaarna heeft de Russische gevolmagtigde al de con- cessiën opgesomddie Rusland doen wilde en die geheel overeenkomen met de eischen der gealliëerden. Te dien aanzien leest men in den Précurseur het volgendeBewonde- renswaardig en opmerkelijk feitRusland is de eerste die de onbekende vreemde ver hevene taal spreekt. Rusland, dat het meest verwijderd scheen van alle nieuwe denkbeel den verklaart zich aldus op bondige wijze, breekt de baau en eischt eene eereplaats naast de meest beschaafde natiën. De woorden des Russischen gevolmagtigden zijn een onderpand voor de politieke toekomst der Russische na tie en de tegenwoordige czaar mag er roem op drageu dat Orloffs woorden onder zijne regering zijn uitgesproken.” Het heeft de algemeene aandacht getrok ken en eenige sensatie gemaaktdat generaal Canrobert, graaf Orloff bij de plegtige opening van den senaat en het wetgevend ligchaam ontmoetende aan dezen de hand gaf en die op de harlelijkste wijze heeft geschud. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken voorloopig be kend, dat, met goedkeuring van Heeren Ge deputeerde Staten van Friesland, voor het vervolg de Paardenmarkten in die gemeente zul len worden gehouden op den eersten Woens dag volgende op den 26 Mei van ieder jaar en op den derden Woensdag in de maand Septemberen den 28 Mei, en tornier. Sneek den 5 Maart 1856. Eurgemeester en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1