NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. llde Jaargang. 1856. No. 21. den 12 Maart. WOENSDAG a k BINNEN- EN BUITENLAND. Toen Van Die geroepen werd, kwam dit kanton, F' de om 5 September 1855 om op te sporen de middelen tot van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken voorloopig be kend., dat, met goedkeuring van Heeren Ge deputeerde Staten van Friesland, voor het vervolg de Paardemarkten in die gemeente zul len worden gehouden op den eersten Woens dag volgende op den 26 Mei van ieder jaar en op den derden Woensdag in de maand September, en alzoo dit jaar op Woensdag en op Woensdag den 17 Sep- woordig merkt, dat Tieleman lootte Toen was, was en op nomer en hij hiertegen in verzet zal komen. Men meldt uit Rijssen d. d. 5 Maart De raad dezer gemeente heeft, met het oog op de steeds stijgende huurprijzen der lande rijen een’ maatregel genomen, die, vooral voor de mingegoeden de heilzaamste gevolgen belooft. Men heeft namelijk aan ruim honderdder- tig ingezetenen voor een tijdvak van tien jaren in huur afgestaan eenige, onmiddellijk aan den Esch gelegene heidegrondenten ein- 1 de die tot bouwland te cultiveren, tegen den ÏMMIlllM en den 28 Mei, Sneek den 5 Maart 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris jaailijken huurprijs van zes gulden per bun der gerekend. Door dezen maatregel t eikt men een twee ledig doelmen .melijk aan den eenen kant tic behoeftigen in staat, tegen betaling van eene geringe huur, rogge en aardappelen te verbouwen terwijl aan de andere zijde de gemeente het voordeel zal genieten zon der opoffering, woest liggende gronden in goed bouwland te zien herschapen. Meu leest in de Middelhurgsche Courant: Men schrijft ons uit Oostburg d. d. 1 dezer: Heden morgen werd in het huis van bewa ring alhier gevankelijk binnengebragt zekere Pieter Huyge, arbeider, wonende te Schoon- dijke, oud omstreeks 56 jaren. Deze persoon, die reeds 11 jaren in de ge vangenis heeft doorgebragt en eerst voor on geveer vier maanden uit eene vijfjarige gevan genis was ontslagen heeft zich andermaal dezer dagen aan diefstal schuldig gemaakt, en zou op den 27 Febr. jl. door de marechaus- sées der brigade Oostburg worden gearres teerd, zoodat de kommandant met een zijner onderhoorigen zich naar de woning van Huy ge tot voorschreven einde begaven. Deze, de marechaussees vermoedelijk heb bende zien aankomen bereidde zich op te genstand voorzoodattoen een marechaus- sée wilde binnentreden hij (Huyge) met een geweer op hem aanlegde, onder bedrei ging van te zullen schieten zoo hij niet da delijk terugweek. De marechaussee hierop niet verdachtweek onmiddellijk achter den zijgevel van het huisje terugvan welke ge legenheid Huyge gebruik maakte van te ont snappen tevens zijn geladen geweer met zich nemende. Volgens gerucht heeft hij daarna zich eenigen tijd in het eiland (IJsendijke) werwaarts hij de wijk had genomen, opge houden zonder dat het der policie gelukken mogt, hem in handen te krijgen. Hierdoor misschien stoutmoediger geworden, waagde hij het gisteren namiddag, onder de gemeente Schoondijke terug te keeren. De policie hier van onderrigtwas hem dan ook al spoedig op het spoor, en ontdekte, dat hij eene ar beiderswoning waarin zich alleen de vrouw en twee jonge kinderen bevonden was bin nengegaan en waarin hij zich als het ware verschanste althans toen de policie hem aan maande om zich over te geven, weigerde hij dit volstandig, steeds dreigende van te zullen schieten vrouw en kinderen om te brengen het huis in brand te steken enz. wanneer men hem mogt willen arresteren; terwijl hij steeds, hetzij de genoemde vrouw, hetzij een der kin deren als schild gebruikteten einde zich te vrijwaren voor het geweervuur, wanneer men daarvan gebruik wilde maken. Middeler wijl waren de burgemeester van Schoon dijke met meerdere policie-bedienden aldaar aangekomen, en toen eerstgenoemde met den brigadier Sijs stonden te beraadslagen loste Huyge zijn geweer op die personen, waardoor de brigadier in de dij 'werd getroffen (naar het schijnt, is slechts een der hagels het vleesch ingedrongen zoodat de wond niet gevaarlijk is). Later zijn ook de heer kantonregter van en op diens requisitoir een deta chement militairen van Breskens ter plaatse gekomen alwaar zich ook reeds eenige gewa pende schutters van Schoondijke alsmede ver scheidene gewapende en ongewapende burgers uit deze en omliggende gemeenten (men zegt wel 200 personen) bevonden. Herhaalde po gingen om hem te bewegen zich over te ge ven, waren aanvankelijk vruchteloos, terwijl zijne bedreigingen voornamelijk ten opzigte van de vrouw en kinderen de justitie deden aarzelen geweld te gebruiken. Ten gevolge zijner weigering, bleef het huis door de justi tie, militairen, in één woord, door de gehee- le menigte gedurende den geheelen nacht be waakt. Gedurende den nacht loste Huyge nogmaals een geweerschot, zonder echter ie mand te kwetsen. Bij het aanbreken van den dag bespeurde hij echter, dat alle hoop, om te ontkomen, ijdel en alle wederstand vruchteloos worden zou; na herhaalde wederspraak met de justitie, verklaarde hij zich eindelijk bereid tot vrijwillige overgave, en stelde zich, na op Bij besluit van 15 Febr. is bepaald, dat, tot aanvulling der landmagt in de Overzeesche Bezittingenin den loop van dit jaar 1400 militairen zullen worden uitgezonden. Z. M. heeft aan den stuurman W. van Essen vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het ridderkruis der orde van het Legioen van Eer, hem door Z. M. den keizer der Franschen geschonken, wegens zijn edelmoedig gedrag ten aanzien van het Fran- sche brikschip Harmonie. De bij besluit van ingestelde staats-commissie de oorzaken den invloed en bedwang van de toenemende circulatie vreemde muntspeciën hier te lande, is in de afgeloopene week vergaderd geweest. Men ver neemtdat zij binnen kort haar verslag aan de regering zal uitbrengen, en vleit zich, dat eerlang krachtdadige maatregelen zullen kun nen genomen worden tot wering van den om loop van Belgische centen met welke in som mige oorden aanzienlijke geldsommen plegen betaald te worden en tot beteugeling van den omloop van Pruissische thalers en onderdeden van dien tegen een’ voor den minderen man zeer nadeeligen vasten koers van ƒ1.80 per thaler. In de vergadering van den gemeenteraad te Haarlem van 5 dezer is gelezen een brief van burgemeester en wethouders houdende dat in eene conferentie met de hoofd-commis- sie voor het oprigten van een metalen stand beeld voor Laurens Janszoon Koster, hun is te kennen gegeven dat al de beletselen tegen de oprigting van dit standbeeld thans uit den weg zijn geruimd, en dat zij hoopt, ditstand- beeld in het begin van den aanstaanden zo mer aan de stad Haarlem te kunnen overgeven; dat men zich voorstelt, daarvan een nationaal feest te maken, hetwelk door de tegenwoor digheid van Z. M. den koningde leden der hooge regering en een aantal belangstellenden zal worden verhoogd. In aanmerking nemen de de te verwachten komst des konings en op de stad rustende zedelijke verpligting van hare belangstelling en erkentelijkheid voor deze vereering te doen blijken hebben burge meester en wethouders magtiging verlangd om met de hoofd-commissie voor de feestvie ring in overleg te blijven en voorloopig, ter bestrijding der vereiscbte uitgaven, een bedrag van ƒ5000 beschikbaar te stellen. Verschei dene leden hebben dit voorstel krachtig on dersteund hetwelk met algemeene stemmen is aangenomen. Men meldt uit Barneveld d. d. 5 Maart Bij de loting voor de nationale miliiie, heeft zich alhier hetzelfde verschijnsel opgedaan als in andere gemeenten van de 152 lotelingen waren er 64, die de vereischte maat niet had den als, van Nijkerk 70 lotelingen, 58 te klein; Barneveld 60 lotelingen, 15 te klein; Scherpenzeel 15 lotelingen, 7 te klein; Hoe velaken 9 lotelingen 4 te klein. Bij de loting voor de nationale militie te Ridderkerk, heeft een zondering abuis plaats gehad, dat aldus ontstaan is: Onder de lotelingen bevonden zich Van Die en Tie leman. de laatste, meenendedat hij bedoeld werd. Het toeval wilde, dat Van Die niet tegen- was en daardoor werd het niet ge er een verkeerd persoon voorkwam. en trok een hoog nommer. nu werkelijk de beurt aan Tieleman ontdekte men het abuis. Het gevolg dat Tieleman zijn lot moest overgeven nieuw loten. Nu trok hij een laag is dienstpligtig. Men verneemt, dat SNEEK, 11 Maart. Van 1 tot en met 7 dezer zijn in deze provincie 142 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 1416. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van 6 dezer zijn ingekomen twee koninklijke boodschappen ten geleide van 1) een ontwerp van wet tot inkoop en amortisatie van rentegevende nationale schuld, en 2) tot verhooging van hoofdstuk VII der staatsbegrooting voor 1855 (pensioenen). Voorts zijn ter tafel gebragt onderscheidene verzoekschriften omtrent het aanhangige wets ontwerp nopens het lager onderwijs. Z. M. de koning heeft op den 6 dezer in een bijzonder gehoor ontvangen den ridder S. de Lomonosoff, buitengewoon gezant en ge- volmagtigd minister van Z. M. den keizer van Rusland bij ons hof, die de eer gehad heeft aan den koning te overhandigen een schrijven van zijnen souverein de kennisgeving behel zende van het voltrokken huwelijk van Z. Keiz. H. den grootvorst Nicolaas, met H. K. H. de hertogin van Oldenburg dochter van den hertog Peter van Oldenburg. BEKEN DMA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK brengen ter kennis der ingezetenen dat door hen op den 8 dezer maand zijn vastgesteld de lijsten aanwijzen de de personen, die in deze gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van leden voor den Ge meenteraad, voor de Provinciale Staten en voor de Tweede Kamer van de Staten-Generaal; dat deze lijsten zijn aangeplakt en van nu af ge durende 14 dagen op de Stads Secretary voor een’ ieder ter inzage nedergelegd. Wijders wordt bekend gemaakt dat bij de herziening der lijsten daarvan zijn geschrabd, de na volgende namen als van die Voor den Gemeente-Raad. F. Bakker, H. P. Bloksma Johs. N. Bou- ma, J. Camming, Gerrit Dijkstra, W. H. Feenstra, IJ. F. de Haan, H. S. a S. van Heslinga, E. de Jager, N. J. Lankhorst, D. Radsma, P. RienstraP. Reijinga J. H. Si mon, R. C. Stuvenberg H. van der Tempel, Douwe TjalsmaW. S. WagenaarR. van der Wal, K. T. Walstra en IJ. Wouda. Voor de Provinciale Staten en Tweede Kamer. H. P. Bloksma, Gerrit Dijkstra, Hermannus van der Feer W. H. Feenstra L. van der Heide, H. S. a S. van Heslinga, Jouke van der Molen, P. Rienstra, B. Stellingwerf! Anne Stoker, Douwe E. Visser, Jan Visser, Jelle Wagenaar, K. T. Walstra, IJke Wou da. Allen personen, die ééne of meer der in de kiezers gevorderde vereischten hebben ver loren en die overleden zijn. En opdat zulks kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 10 Maart 1856. Burgemeester en IVethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HAGA. SNEEKER I ld I COURANT tc'Dzbcv HAGA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1