14, I I NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEEK. 8 rl 1 t 1 r Im 1 1856. No. 22. den 15 Maart. ZATURDAG r e tide Jaargang; I I i VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 17 MAART 1856, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. r t- d. L 1 a 1 i SNEEKER =s 1 I het R. K. P. Armbestuur over beheer van het O. B. Wees- en n BINNEN- EN BUITENLAND. IS I e a barsten, zekerd 5 i J lerd na- n k l. e k e e re R L u B 9 /.S f. 1 COURANT. I. vrouw mens is van het klimaat ven. Het hof van Rome stelt reeds lang ijve rige pogingen in het werk, om Van Frankrijk eene wijziging te verkrijgen van het met Na poleon I gesloten tractaat, ten einde de grond slagen van dat tractaat meer in overeenstem ming te brengen met die van het nieuwe con cordaat met Oostenrijk. In Noorwegen is eene handelscrisis uitge- Ter Hamburgsche beurse werd ver- dat alleen in de stad Bergen twee ëntwintig huizen hunne betalingen hebben geslaakt. Aangaande de verrigtingen derconferen- tiën wordt in de dagbladen niets met zeker heid vernomen. Een particnliere brief ech ter van onzen correspondent te Parijs giste ren avond ontvangen, behelst een berigt bijna eensluidende met dathetwelk hij ons giste ren voormiddag per telegraaf zond. Dat de Moniteur zwijgt, is zeer natuurlijk eerst dan zal dit officiële orgaan het publiek van den stand der zaak kennis geven wanneer het tijdstip zal zijn gekomen, om te melden, dat óf het vredes-tractaat geteekend is, öf op het punt staat geteekend te worden. Mogt dit niet vóór 51 dezer maand kunnen geschieden, dan zal de wapenstilstand onvermijdelijk wor den verlengd. Alle pogingen strekken echter daartoe om vóór genoemden termijn waarop de wapenstilstand eindigt, de zaak haar vol komen beslag te doen erlangen. Amsterdamsche Cour. Volgens den Parijschen correspondent der Oesterr. Zeit. is door Engeland de volgende SNEEK, 14 Maart. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal hebben zich bezig gehouden met het onderzoek van het ontwerp van wet tot vaststelling van het regeringsreglement in West-Indie. De com missie van rapporteurs over de verschillende ontwerpen gaan met hare werkzaamheden voort. Die over het ontwerp, nopens het lager on derwijs, houdt drukke bijeenkomsten. Men verwacht, dat gedurende deze geheele week het onderzoek over onderscheidene voordrag- ten in de afdeeling zal worden voortgezet, maar dat er vóór paschen geene beraadslaging over eenig belangrijk onderwerp zal worden gehouden. Men meldt uit ’sHage d. d. 12 Maart: De meerderheid in de afdeelingen der tweede kamer schijnt vrij gunstig voor het wetsont werp op het onderwijs gestemd te zijn, maar tegen dat op de regtelijke organisatie. Men meldt uit ’s Graveuhage d. d. 8 Maart Men verneemt, dat door FIH. KK. 11 LI. prins en prinses Frederik der Nederlanden tot oprigiing van het gesticht voor minder jarige Idioten, is toegezegd de aanzienlijke gift van tweeduizend gulden. Ook vele anderen BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, voldoende aan de missive van den Commissaris des Konings in deze Pro vincie van den 1 Maart 1836, 2de afd.no. 426, maken voorloopig bekend, dat Z. M. de Koning, bij besluit van den 9 February 1836 no. 49 het departement van oorlog gemagti.gd heeft, om de miliciens der ligting van 1835, die bij de verschillende corpsen van het leger in reserve zijn gesteld, tegen den 1 April aan staande in werkelijke dienst op te roepen ten einde gekleed en in den wapenhandel geoe fend te worden, en wel die, welke tot het wapen der kavallerie en de regementen veld- rijdende artillerie behooren in het alge meen voor den tijd van éénjaaren diewel ke bij het wapen der infanteriede drie re gementen vesting-artilleriehet corps ponton niers en het bataljon mineurs en sappeur* zijn ingedeeld, voor den tijd van zes maanden. En zal deze worden afgekondigd zoo als ge bruikelijk is. Sneek, 14 Maart 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUBA. De Secretaris Men meldt uit Groningen d. d. 12 Maart Maandag morgen, omstreeks ten half vijf uur werd de dochter van de wed. F. Ritsema, slaapsteèhoudsler te Warffum uit den slaap gewekt door eenig gerammel bij de spiegel tafel in haar woonvertrek. In het eerst meen de, zij dat hare moeder was opgestaan doch aan haar roepende, kreeg zij geen antwoord. Nu sptiugt zij in allerijl uit het bed en treft daar een persoon aan dien zij in het ach terhuis waande te bed te liggen. Zij grijpt hem zonder zich den tijd te gunnen om te kleeden en, ten einde te verhinderen, dat hij ontvlugt geraakt met hem aan het worste len en brengt het zooverre, dat zij de ach terdeur opeht, doch hem met geweld belet daardoor te ontkomen. Nu riep zij de bu ren waarvan er al spoedig eenigen kwamen opdagen. Middelerwijl had zich de evenbe- doelde persoon weder te bed begeven. Men haalde evenwel den veldwachter; deze ge laste hem het bed te verlaten nadat men alvorens ontdekt had, dat uit de lade der spiegeltafel een doosje met nagenoeg.ƒ23 aan geld was ontvreemd. Men onderzocht het bed en vond het doosje daar terug, doch niet het geld. Later bleek het dat hij bet geld in een zakje had overgestort, en dit, ziende, dat hij niet ontkomen kon, tusschen de be drijven op zolder had geworpen. De dader is gearresteerd en in handen derjustitieover- geleverd. Het cordate gedrag van bovenge noemde jonge dochter verdient allen lof. Men meldt uit Vties d. d. 10 Maart Terwijl onder meer anderen de daglooner gebukt gaat onder den druk der tegenwoor dige tijden, zijn dezelve bijzonder voordeelig voor den landbouwer; in onze gemeente o. a. beginnen de gouden oorijzers meer algemeen te worden. Eene familie, zijnde moeder, dochte en schoondochterverwisselde in de vorige week de zilveren tegen gouden hoofd versiersels terwijl deze personen slechts lot de meijerboeren behooren. Wij verheugen ons in den bloei en welvaart der landbouwers maar wenschen tevens, dat ook voor den vlij- tigen daglooner spoedig betere èn minder drukkende tijden mogen aanbreken. In eeue op den 1 Maart te Berlijn ge- houdene zitting der geografische verëéniging, die ook door de beroemde reizigstèr Ida Pfeif fer werd bijgewoond toonde professor Karl Ritter de verdiensten dezer onverschrokkenê aan en voegde er bijdat zij voorne- zich nog in dit jaar in weerwil voor Europeanen aldaar zoo ongezond naar het eiland Madagascar te bege- van onze vermogende stadgenooten hebben zich als medestichters en donateurs aangesloten of kleinere inschrijvingen en giften (beneden de ƒ100) der directie toegezonden welke in dank zijn aangenomen, terwijl door ons geheele va derland correspondenten niet zonder vrucht werkzaam zijn. Intusschen is het beoogde cij fer van ƒ40,000 nog op verre na niet bereikt, en nemen de aanvragen tot plaatsing van kin deren meer en meer toe,’zoodat het te wen schen is dat deze edelmoedige onderneming ook bij toeneming de algemeene belangstelling moge opwekken. Men leest in het Goudsch Kronijkske Naar men met zekerheid verneemtheeft het Z. K H. prins Frederik der Nederlanden be haagd het eere-lidmaatschap aan te nemen van de te Gouda gevestigde afdeeling der ver- eeniging het Metalen Kruis Hd. door de le den der vereeuiging aangeboden. De hooge raad der Nederlanden heeft den 12 dezer uitspraak gedaan in de zaak van den heer Lom de Berg, hem ontslagen van regts- vervolging wegens lage aangifte der huurwaar de, doch schuldig verklaard wegens lage aan gifte van deuren vensters en haardsteden, en diensvolgens veroordeeld tot eene geldboete van ƒ149.38. Het provinciaal geregtshof in Noord-Hol- land heeft den 12 dezer, bij een zeer uitvoe rig arrest, het vonnis van de arrondissements- regtbank alhier van II Dec. 1833 waarbij jhr. M. Salvador wegens honende uitdruk kingen tegen de regtbank te Haarlem geplaatst in eene advertentie in het Handelsbladver oordeeld is tot vijftien dagen cellulaire ge vangenisstraf, boete van ƒ100 en de kosten, bevestigdalleen met bijvoeging van de titu latuur van den appellant door den eersten regter vergeten. De directeur van koloniën van weldadig heid heeft het noodig geacht de gegoede in gezetenen in den lande te waarschuwen voor het ligtvaardig voldoen aan bedelbrieven af komstig van kolonisten van bedelaarsgeslich ten te meer daar die soms zijn voorzien van valsche verklaringen welke het voorkomen hebben van door een der koloniale ambtena ren te zijn afgegeven boedanige laakbare prac- tijken reeds daarom behooren te mislukken. Uit Vlaardingen schrijft men, dat het R. K. armbestuur aldaar heeft gèweigerd de minste inlichting te geven aangaande zijne begrooling en het besteden der gelden aan hetzelve toevertrouwd. De subsidie van ƒ2000 heeft het aldus moeten ontnomen worden waarop genoemd bestuur, zich niet in zijne netelige omstandigheden wetende te redden aan het grootste gedeelte zijner armen onder steuning heeft geweigerd. Men meldt, uit Zwolle d. d. 6 Maart Vrijdag jl. werd het 1 8 vat boter alhier ver kocht voor den buitengewoon hoogen prijs van ƒ27. Niet onbelangrijk is de vermelding, dat voor ruim 40 jaren een burger te dezer stede uit speculatiegeest 100 vaten boter op kocht tegen ƒ6.30 a ƒ7 het jvat, welke hij later, door nog meer prijsdaling, tegen een aanmerkelijk verlies aan de zeepzieders voor smeer moest afzetten. Terzelfder lijd werd eene vette koe wegende 730 pond, voor ƒ63 verkocht. Naar men van goederhand verneemt heeft het correspondentie-artikel voorkomen de in het Friesch Weekblad van den 3 Maart betreffende de regeling der middenprijzen van de tarwe en rogge op de markt te Leeuwar den, bijzonder op den 29Febr. 1836, de aandacht van het provinciaal bestuur getrokken; er wordt van die zijde deswegens onderzoek ingesteld. Voorloopig moet de uitslag daarvan zijn ge weest, dat bij de regeling der middenprijzen mede in aanmerking worden genomen, behal ve die der oude en nieuwe Pruissische tarwe ook die der Poolsche tarwe, van welke laat ste de prijs zeer aanzienlijk bij dien der an dere soorten verschillen moeten datwat de rogge aangaat, ook op den prijs der bui- tenlandsche het oog gehouden wordt, terwijl mede in aanmerking wordt genomen de prijs, waarop den bakkers elders in de provincie de rogge komt te staan. (Fr. Weekbl. Ingez.) Beurtveeren van Gorredijk, Beets en Beet- sterzwaagen van Hindeloopen op Sneek. Opgave van de in 1833 afgekoudigde ver- ordeningen. Adres van dankbetuiging. Magtiging tot betaling uit de onvoorziene uitgaven en tol het doen van af- en over schrijvingen. Rekening van 1853. Idem van de schoolbehoeften enz. voor de Latijnsche scholen. Verzoeken van de voogden van het O. B. Weeshuisen van de Stads Algemeene Ar men om magtiging lot af- en overschrijvin gen. Reglement van huis. Adres betrekkelijk het dempen van eene haven aan den Stads-wal. Brug aan de Suipmarkt. Rapporten en voorstellen. Het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1836, met de daartegen ingebragte be zwaren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1