NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, J I H 1856. No. 23. WOENSDAG den 19 Maart. 1 i I als ge- dat 14 dagen een’ ieder daar weder waarschij n- De daghu- 1836, 5de en ’s rijks voor Juist op het oogen- van Van wege den Goeden Vrijdag zal het vol gend nommer dezer Courant op Donderdag avond gedrukt en ook uitgegeven worden. ƒ10,000 gezegd. Bij eene uitspraak van BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat bij besluit van den Gemeen te-Raad van den 22 December 1855, no. 52, is vastgesleld een gewijzigd Reglement op de Brandblussching in de stad Sneek en derzelver jurisdictie, en hetzelve, gedurende den tijd van ter Secretarij der gemeente voor ter inzage is nedergelegd. En zal deze worden afgekondigd zoo bruikelijk is. Sneek den 14 Maart 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris IIAGA, den 15den dezer, Assen bevestigd haar vroeger vonnis, waarbij de heer I mr. Jan Albert Willinge Gratama, redacteur van de Prov. Dr. en Asser Courantwegens het plaatsen van een lasterlijk artikel tegen den heer J. F. Zijlker lid van de tweede kamer der staten-generaal, tot cellulaire ge vangenisstraf van drie dagen f 100 boete ea de kosten van het regtsgeding is veroordeeld. Men verneemtdat de veroordeelde tegen de ze uitspraak in appèl zal komen. Te Potsdam kwam dezer dagen een tand arts met zijne vrouw en twee kinderen (van 7 en 11 jaren) in een logement. De gansche familie gaf den volgenden morgen tot den na middag geen teeken van leven. Te 2 ure werd bet gesloten vertrek in tegenwoordigheid van eenen ambtenaar der policie geopend. Men zag allen dood voor zich liggen. De on gelukkige had althans zoo het scheen eerst vrouw en kinderen met chloroform gedood en naast elkander op het bed gelegden vervol- BEKENDMMKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken hiermede be kend, dat door den Raad, in zijne vergade ring van den 17 Maart jl., is vastgesteld het kohier van den hoofdelijken omslag dezer ge meente over het jaar 1836, en dat hetzelve met de daarbij gevoegde bijlage van heden af, gedurende acht dagen, ter Secretarij der ge meente voor een’ ieder ter inzage is nederge legd. En opdat zulks kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 19 Maart 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris HAGA. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK., 18 Maart. Van 8 tot en met 14 dezer zijn in deze provincie 149 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 1565. De tweede kamer der staten-generaal heeft op den 13 dezer bare laatste zitting vóór het reces gehouden. Dat reces zal naar men verneemt, tot den 8 April duren. lu die zitting zijn drie ontwerpen met algemee ne stemmen aangenomen als 1) tot ver hoog! ng van hoofdstuk VII der staatsbegro ting voor 1855 (pensioenen); 2) tot verhoo- ging van hoofdstuk V der staatsbegrooting van 1836 (Haarlemmermeer-polder en stichting Van een stoomgemaal op den IJssel), en 5) tot inkoop en amortisatie van rentegevende nati onale schuld. Ten aanzien van dit laatste valt op te merken, dat de minister van fi nanciën opgekomen is tegen de bewering, in het eindverslag voorkomende, dat het dienst jaar 1853 een tekort zou hebben opgeleverd, zoo toen de afgeschafte accijns op het gemaal niet ware geheven en de Oost-Indische baten de oorspronkelijke raming niet met 8*/2. mil- lioen hadden overtroffen. De minister is in becijferingen getreden om aan te toonen dat die bewering ongegrond is, en datzelfs in die gevallen het dienstjaar 1853 nog een batig slot zou hebben aangeboden. Hij wensch- te te doen zien, dat de vrees, die aan den dag gelegd was, op geene goede gronden steun de en dat hij niet roekeloos tot afschaffing van belastingen was overgegaan. De minis ter gaf ook de verzekering, dat nog in den loop van deze zitting zou worden aangebo den het wetsontwerp, betrekkelijk de vijfja rige verjaring van de coupons der certificaten van nationale schuld. Voorts zijn in deze zitting de eindverslagen uitgebragt 1) over het ontwerp, houdende de begrooting voor den arbeid der gevangenen en 2) over het voorstel van ()en heer Wintgens tot oprigting van gezondheidsraden Na het reces zal over deze en vele andere onderwerpen achtervol- gens worden beraadslaagd. De zaak van Kockengen is in de zitting der tweede kamer van 12 dezer besproken door de heereu Van Reedede Brauw, Hoffman en Elout. De ministers van justitie en R. K. eeredienst hebben de zaak toegelichten aan getoond dat zij naar wet, regt en billijkheid hebben gehandeld. Bij Z. M besluit van den 6 dezer, no. 58, is bepaald, dat, te rekAzen van den 1 Maart bet traclement van de commiezen der 4de klasse bij de administratie van belastingen zal worden vastgesleld de eerstgenoemden op 420 en voor de anderen op 560 ’s jaars. De handel van Harlingen op Engeland schijnt van tijd tot tijd toe te nemen, want bij de reeds van daar op Huil varende stoom boot heeft zich thaus nog de rader-stoom- boot de Graaf van Beeklerenkapt. Voet, gevoegd die van Harlingen eiken zaturdag afvaart. Het heeft Z. M. den keizer van Rusland behaagd, het kommandeurskruis der orde van St. Anna te schenken aan den heer Donker Curtins het hoofd der Nederlandsche facto rij op Decima (Japan). Deze onderscheiding is eene welverdiende belooning voor de uit stekende diensten, door dezen verdienstelijken ambtenaar bewezen aan de verschillende es kaders, welke in de laatste jaren de Japansche zeeën bezocht hebben en waaronder zich gelijk men zich zal herinneren een Russisch smaldeeel bevond, onder de bevelen van den admiraal Poutiatine. Wij vernemen met genoegen dat het twee de Nederlandsche congres van bet armwezen, dat in het vorige najaar wegens de heerschen- de ziekte werd uitgesteld, thans bepaaldelijk te Amsterdam zal plaats hebben op den 27 Mei ek. en volgende dagen, in liet gebouw der maatschappij Felix Meritis. Ook te Brussel heeft zich eene commissie gevormd, die in overleg met en volgens het verlangen van on derscheidene menschee vrienden uit andere lan den een internationaal congres van weldadig heid te zamen roept tegen den 15 September ek. en volgende dagen. Een der hofbedienden aan wien bij testament van Z. M. koning Willem I, het levenslang behoud was gelegateerd van het loon, hetwelk hij bij Hd. leven genoot, had tegen de erven van Z. M. koning Willem II eene vordering ingesteld, daartoe strekkende, om behalve het loon der equivalente betrek king, hem volgens voormeld testament opgedra gen door koning Willem II nog bovendien na diens overlijden te ontvangen het loon, geno ten bij koning Willem I. De erven beweerden, dat die eisch lijnregt in strijd was, èn met de woorden èn met de bedoelingen van het testament. Tegen het arrest waarbij die vordering ontzegd is, was een eisch in rivisie ingesteld, welke bij arrest van den 14 Maart door den hoogen raad almede ontzegd is. De ze uitspraak is gewezen tegen de conclusie van den heer procureur-generaal Van Maa- nen welke getracht had te betoogen dat het arrest, waartegen de revisie gerigt verkeerd was gewezen en dat de bediende aanspraak had op voorschreven verdubbeld genot. Naar men verneemt heeft jhr. M. Sal vador cassatie aangeteekend tegen het arrest van het provinciaal geregtshof van 12 Maart, waarbij het vonnis der arrondissemen ts-regt- bank is bevestigd. Men meldt uit Alkmaar d. d. 14 Maart: Dezen morgen omstreeks 1O'/2 ure geraakte het nieuwe rieten dak eener boerenwoning onder de gemeente Boekel in brand, welke door den hevigen wind zoo spoedig zich ver breidde dat in ruim vijf minuten de geheele woning was afgebrand. De man, buiten zijn de heeft zich om zijne vrouw te redden nog in het brandende gebouw gewaagd en is met haar daarin omgekomen. Van de vijfen twintig koeijen is slechts ééne gered gewor den. Men schrijft uit Harderwijk: Dezer da gen had alhier een droevig voorval plaats. Een 18jarig, oppassend jongeling, alhier wToon- achtighad het ongeluk, in de haven van Me- denblik te verdrinken. blik dat de moeder de blijde boodschap den burgemeester ontving, dat haar zoon een hoog nommer voor de nationale militie ge trokken had, kwam ook de schipper haar het treurige berigt brengen dat bij bet lijk van dienzelfden zoon aan boord had. De toestand waarin de moeder verkeert, is allertreurigst. Nabij Nunspeet werd den 7 dezer ge vonden het lijk van zekeren persoon B. die zich door ophanging van het leven beroofd heeft. Eenige dagen verleden uit de Oost- Indie teruggekeerd, begaf hij zich naar de ou derlijke woning in de nabijheid van het dorp, doch zijne stiefmoeder weigerde hem in te ne men hetgeen waarschijnlijk de aanleiding to t deze wanhopige daad is geweest. De Arh. Ct. bevat een ontzettend berigt uit Oldenzaal volgens hetwelk in het nabu rige Lingen, in Hannover, in den nacht van 25 en 24 February jl. eene afgelegene wo ning in brand is gevonden. Bij het aanbren gen van bluschmiddelen, werddeoude bewoon ster vermoord gevonden, met eene wonde aan het hoofd en een’ strop om den keel, terwijl al bare kleederen verdwenen waren. Op ee- nigen afstand van die woning vond men la ter de weggeworpene kleederen van eene uit de gevangenis ontvlugte boosdoenster, oud 24 jaar, die al dien gruwel schijnt gepleegd te hebben om zich gemakkelijker uit de voeten te maken. Van de Dedemsvaart berigt men De toe stand van de naar Noordbrabant en Limburg vertrokkene arbeiders schijnt aldaar min gun stig te zijn. Dezer dagen zijn van 50 man teruggekeerd en zullen zeer lijk nog door 20 gevolgd worden, ren zijn er slechts 80 cents. Uit Goes wordt gemeld d. d. 10 Maart Gisteren avond is bezijden den vorigen (meer westwaarts) een aanzienlijke dijkval aan den Wilhelmina-polder waargenomen. De lengte van den dijk die in weinige oogenblikken in de diepte verdween bedraagt p. m. 230 el len terwel de weggevallene dijkwerken te za men ruim 7000 ellen bedragen. Wel had men verwacht, dat de dijk oostwaarts zou bezwij ken doch aan de andere zijde had men dit niet vermoed. Naar men zegt, bevinden zich in het na- bijgelegene Huizen vijf Fransche vaartuigen ten einde de aldaar aanwezige bokking op te koopen. Dit zoo zijnde, zou zulks de reden kunnen wezen waaraan de blijvende duurte van die vischsoort is toe te schrijven. (Goesche Cour.} Men meldt uit Assen d. d. 11 Maart i De concessionarissen voor het ontworpen ka naal van Assen op Groningen hebben het pro gramma voor de geldleening vastgesteld. Men mag verwachten dat de ontbrekende gelden voor deze allerbelangrijkste onderneming spoe dig gevonden zullen zijn. Als een voorbeeld voor anderen deelt men mede dat van de concessionarissen één eene deelneming voor was, ƒ10,000 en één eene van ƒ7500 heeft toe heeft de arrondissements-regtbank te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1