NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 'I cI pi l 3"' I 1836. No. 24. c. 1 ZATURDAG 't 11de Jaargang. den 22 Maart. I i r hevigen wind de ergste gevolgen B1HNEN" EN BUITENLAND. I verkoopbare in de vol- Engelsche Hifi L i n t t s aankoop van het onderzoek der wijze van handeling Jezer dieren. dat een wetboek stelt tegen de schoone Indische ge- de stelling, dat slechts de vrees i gevangenis de huwelijkstrouw' SNEEK, 20 Maart. De Staats-Ct. behelst een vergelijkend overzigt van de opbrengst der mid delen over de twee eerste maanden van dejaren 1856 en 1853, waaruit blijkt, dat het totaal heeft bedragen voor dit jaar de som van ƒ8,703,770, en voor 1835 de som van 7,311,954, Alzoo is die opbrengst in de beide eerste maan den van dit jaar ƒ1,195,816 hooger dan in een gelijk tijdsverloop van 1855. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 17 Maart Gisteren avond heeft er, op hetbe- rigt van de bevalling van H. M. de keizerin der Franschen van eenen zoon, vóór het ho tel van den Franschen gezant, den baron d’Andréeene prachtige illuminatie met gas plaats gehad bestaande in twee sterren waar- tusschen eene zon in wier midden het naam cijfer N. prijkte. Z. Exc. de graaf van Zuylen van Nye- velt, Nederlandsch minister bij de verhevene porteis van Konstantinopel in deze residen tie aangekomen. Wij kunnen met zekerheid mededeelen dat de hoofd-ingenieur van den waterstaat W. F. Conrad, president der commissie voor de kanalisatie der landengte van Suez, door den onderkoning Saïd-pacha benoemd is tot zijnen speciaal gevolmagtigde om in de vol gende zittingen dier commissie te Parijs de belangen van Egypte te behartigen. Wij ver heugen ons om onzen kundigen landgenoot en om de eer van Nederland, over dit blijk van vertrouwen des onderkonings, hetwelk een bew’ijs oplevert van de uitstekende wijze, waarop de heer Conrad zijne taak als voorzit ter der commissie tot nu toe vervuld heeft. De officier van justitie te Zwolle berigt, dat aan hem is opgezonden door den commis saris van policie te Kampen een metalen stuk, vervaardigd tot nabootsing van eenen gulden, doch vermoedelijk niet althans niet genoeg zaam uit zilver bestaande, en alzoo valsch. De beeldenaar stelt voor het borstbeeld van Z. M. Willem II met het daartoe betrekke lijke omschrift, en op de keerzijde staat het jaartal 1848. De bewerking is vrij naauw- keurigde kleur naar het loodkleurige zwe mende, en vermoedelijk is het stuk gegoten in eenen vorm vervaardigd dooi' een afgietsel op een’ echten gulden van dat jaar. Er behoort zeer weinig aandacht toe, om de valschheid te doen vermoeden. Het stuk is ligter dan een echt stuk, en bet randschrift: God zij met ons,” ontbreekt. Het is ontvangen door eene kroeghoudster te Kampen, onder meer an der geld, in het laatst van February jl. Gee- ne andere aanwijzingen zijn tot dusverre be kend. Men meldt uit Blokzijl d. d. 13 Maart: Hoe onvoorzigtig het is eene brandende ta bakspijp, zij moge dan al van eene dop voor zien zijn in den zak te steken heeft de on dervinding weder voor een paar dagen geleerd. Zekere beer de B. van Kuinre herwaarts ko mende had op den dijk zijne pijp wegge stoken zonder zich te verzekeren of dezelve werkelijk uitgedoofd was; zijn jas kwam hier door in brand, en ware hij niet gewaarschuwd door iemand die hem inhaalde dan had dit bij den zoo hevigen wind de ergste gevolgen kunnen hebben. Men meldt uit Vlissingen d. d. 13 Maart Een gebeele vloot van visschers-bommen, meer dan 60 in getal is alhier uit zee binnen gekomen. Door den feilen oostenwind en de buitengew’oue strenge koude in zee, hebben zij hier eene wijkplaats moeten nemen; hun ne ladingen kabeljaauwtongen tarbot en schol worden tot spotprijzen verkocht. Een en ander verspreidt Hier eene buitengewone levendigheid. De heer Bodenstedt heeft dezer dagen te München eene verhandeling gedaan over den toestand der vrouwen in het Oosten en Wes ten en eene schets geleverd waartoe hij door eigene waarneming en door studiën in de poézij en in de wetboeken en geschiedenis in slaat gesteld werd. De vrouwen noemde hij het hart van het staatsligchaam en spreken de van de belangrijkheid van de huisselijke zeden voor de natiën, beweerde hij, dat de toekomst der menschheid van den toestand des vrouwelijken geslachts afhangt. Deze wordt - -1 en wet bepaald, en de zeden gaan vooruit, dra verzachten zij die. transport langs een onzer spoorwegen bestaan de uit vaatjes specie, was namelijk bestolen. Gedurende den overtogt had men een der vaatjes van den inhoud beroofd en bij aan komst op de plaats van bestemming, bemerk te men dat het slechts zand inhield. Toen dr. Ehrenberg in deze zaak geraadpleegd was beval hij dat men hem eene zekere hoeveel heid zand van al de stations van dien spoor weg zoude bezorgen. Hij onderzocht alsnu, door middel van het mikroscoop de verschil lende zandsoorten, en bewees ten slotte de in- dentiteit van het in het vaatje gevonden zand met dat van een der stations. Eenmaal van dit bewijs voorzien stelde men ter plaatse ver dere nasporingen in het werk, en weldra ont dekte men den schuldige onder een’ der amb tenaren van het station dat door den geleer den dr. was aangewezen. De oudste der kinderen van koningin Victoria, prinses Victoria, zal den 20 Maart bevestigd worden op Windsor-Castledoor van Canterbury. Koning BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken hiermede be kend, dat door den Raad, in zijne vergade ring van den '17 Maart jl., is vastgesteld het kohier van den hoofdelijken omslag dezer ge meente over het jaar 1856, en dat hetzelve met de daarbij gevoegde bijlage van heden af, gedurende acht dagen, ter Secretary der ge meente voor een’ ieder ter inzage is nederge- legd. En opdat zulks kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sueeker Courant. Sueek den 19 Maart 1836. Burgemeester en Wethouders voorn oemd WOIDA. De Secretaris JI.WA. door zeden i de wet dra Het Oosten is sedert duizende jaren stationair, in het Westen heerscht voortgang en ont wikkeling. Daar worden de vrouwen door de dichters als bloemen en geniën door de wet gevers als slavinnen beschouwd hier erkend men ze als des mans gelijken en als gelijk ge- regtigd. Eerst het Christendom heeft vrijheid en verlossing voor haar gebragt maar in ver band met den Germaanscheu geest, vermits bij de Armeniërs en een gedeelte der Slavo- niérs ook in het Christendom de vrouwen gelijk bij de Mahomedanen onvrij bleven; terwijl, bij alle achting jegens de vrouwen en de zeden bij de oude Duitschersde vrouw regtens eene verkoopbare zaak wasja in Engeland nog in 1819 het geval voorkwam, man zijne vrouw verkocht. Manu’s den aartsbisschop Leopold is gevader. De Morning-Herald zegtdat vele krui deniers in Londen bekennen 109 ponden cichorei in de 112 ponden, die ze als gemeng de koffij en cichorei” verkoopen te mengen. Zulk een pd. kost den verkooper 2 d. (10 cent), terwijl de kooper 9 d. (43 cent) be taalt. Het getal der rijtuigen, die gedurende de!2 uren, van 9 ure ’s morgens tot 9 ure’s avonds, door de verschillende stralen van de City rijden, is volgens The great world of Lon don 123,839. Volgens de Statistics of British Commerce worden behalve gedroogde zaadvruchten de volgende vruchten jaarlijks binnen Londen verbruikt: appelen 17,150 peren 9523 klap bessen 6900, pruimen 4350, krenten 5900 kleine blaauwe pruimen 1032, kersen 927 aardbeziën 700, en hazelnoten 250 tonnen gewigt. Ook groenten uit de omstreken van Lon den maken een voornamen tak van handel uit. Er zijn uitgestrekte koolvelden in Bat tersea en een asperge-veld van 80 akkers te Mortlake, groote selderij-tuinen te Chelsea, erwtenrijen te Charlton en aardappel-akkers te Dagenham. Boven aangehaald werk geeft op als jaarlijksch verbruik in de wmreldstad uit de omstreken: aardappelen 158,000, kool 80,000, rapen 45,600, uijen 56,850, broccoli (eene soort van bloemkool) 51,930, wrortelen 8050, erwten 5900, komkommers 2200 rha- baberstengels 2100 salade 2030 boonen 2650 selderij 800 radijs 730en asperges 200 ton nen gewigt. Volgens den Parijschen correspondent van le Nord is de bewering onjuistdat Pruissen alléén geroepen is tot de conferentien om de vernietiging van het tractaat van 1841 te be krachtigen. De Pruissische gevolmagtigden on- derteekenen in de conferentien even als de twaalf overige gevolmagtigden, met dezelfde i regten en voorregten het vredes-protocol in i zijn geheel. Graaf Orloff verwachte den 14 I of 15 dezer den tekst der volmagt tot terug gave van Kars. De Turken hunnerzijds zul len de door hen bezette gedeelten van Min- grelië teruggeven zoodat de staat van zaken wordt zoo als hij vóór den oorlog was. Met betrekking tot de vroegere zittingen der conferentien verneemt men nog dat graaf Orloff, die zich krachtig verzette tegen Enge- lands eisch tot slechting der Russische forten in de Transkaukasische provinciën den avond na de zitting, waarin die levendige beraad slagingen w’aren gevoerd, verklaarde, dat hij tot zijn leedwezen genoodzaakt zou worden, de conferentien af te breken en Parijs te ver laten. Keizer Napoleon, onderrigt van deze ontevredenheid van graaf Orloff, verzocht hem bij zich, en sedert het onderhoud dat Napo leon met den Russischen gevolmagtigde had, was er niet de minste kwestie meer van de slechting der Russische forten in de Trans kaukasische gew'esten. Te Konstantinopel heerschen bij voort during vele ziekten. Er waren op nieuw twee geneesheeren overleden. De geallieerden heb- dichten over voor slaag en der vrouwen bewaart. De Mahomedanen ken nen slechts eene zinnelijke liefde zonder ver- eering van den geest; echte vrouwelijkheid w7ordt zelden bij hen gevonden het ontbreekt geheel aan innig zamenwonen met de man nen en de uit W’ederkeerigen invloed ontsprui tende beschaving. Het Turksche of Perzische huis scheidt de woning der mannen en vrou wen slechts voor haren man mag de vrouw zich versieren voor alle andereu is zij geslui- jerd of verborgen. Slechts in de baden ko men de vrouwen bijeen met de zorg voor het toilet, de kinderverpleging en eenigen han den-arbeid brengen zij den tijd door. De meisjes worden door den wil der ouders ge woonlijk tusschen het 15de en 14de jaar, aan eenen nooit gezienen maar vroeger reeds aan haar verloofden man ten huwelijk gege ven. De wet staat vier vrouw’en toe en daar nevens slavinnen ter wille van de rust, neemt de man gewoonlijk maar ééne vrouw. Dat de duizend haremsvronwen des sultans thans tot 530 bepaald zijn komt den ouden Turken als eene bedenkelijke toenadering tot het Wes ten voor. Het meest vrij en waardig en te vens zedelijk reinste vond Bodenstedt in het Oosten de vrouwen bij de Circassiers w'elke hij in deze en vele andere zaken met de Ger manen van Tacitus vergelijkt. Dezer dagen is te Madrid een artillerie-officier aangekomen belast met den 4000 muilezels en tevens met voeding en be- De Spaansche offi cieren hebben met de meeste bereidwilligheid de gevraagde inlichtingen gegeven en naar men verzekert is de Britsche officier ten volle overtuigd geworden van de doelmatigheid der aanwending van muilezels in eenen veldtogt van meer of minder langen duur. Men leest het volgende in den Times Doctor Ehrenberg, die vroeger den dader van een’ diefstal door middel van een mikroskoop ontdekte, en die de schrik der boosdoeners geworden is, heeft op nieuw eene gewigtige dienst aan de maatschappij bewezen. Een SNEEKER r 'i t f- e e j 5 COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1