NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, r L L ff I 1856. No. 25. den 26 Maart. WOENSDAG 11de Jaargang. W - I BINNEN- EN BUITENLAND. pleegd BUITENLAND. ïllWIiHlilllflffl koningin drington wedstrijd I i van zijn gebied SPANJE. In den Siècle wordt berigtdat graaf de Montemolin thans te Londen een manifest laat drukken waarin hij op nieuw zijne aanspraak en regten op de Spaansche leggen. vergadering: ik mij vergis, i te ervaring van stand van allezins I Ik I K| I l 3 eerstemaaldat Rusland iets moet afstaan.” De Parijsche correspondent van den Ti mes berigt, dat bijna geen der plenipotenti- arissen tevreden is en Rusland een’onbegrens- den haat tegen Oostenrijk koestert. Doch in dien Engeland en Frankrijk het eens zijn zegt de schrijver, dan veronderstel ik, dat alles in orde is en wij ons moeten verblijden.” De Parijsche correspondent der Oesterr. Zeit. schrijft: «Naar mijne meening heeft graaf Orloff door zijne persoonlijkheid het meest er toe bijgedragen den keizer der Fran- schen te doen besluiten, de eischen van En geland aan Rusland te matigen. Zeer spoe dig zult gij het bewijs erlangen, dat graaf Orloff nog veel meer, dan men in Duitsch- land gelooft, bij het hof der Tuilerien is ge slaagd. Ik kan niet genoeg herhalen dat uit alles wrat ik hier zie en hoor de overtuiging bij mij opdringt dat de vrede met Rusland even zoo nabij is, ale een innig verbondtus- schen Rusland en Frankrijk stellig in de ge boorte is.” Tusschen de gevolmagtigden van Rusland en Sardinië te Parijs is eene meer dan ge wone toenadering merkbaar, en men ver wacht, dat de eerste diplomatieke verzoenings- stap zal geschieden door het hof van Turyn, dat onmiddellijk na het sluiten des vredes eenen buitengewonen gezant naar Petersburg zal zenden. De Morning Advertiser meldtdat lord Clarendon zeer te worstelen had in de confe- rentien tegen Russischen onwil doch steeds stuitte op de vereeuiging der Russische Oos- tenrijksche en Fransche plenipotentiarissen zoodat hij eindelijk ingevolge lastgevingen van Londen toegaf en de best mogelijke voor waarden bedong. De uitslag is in alle geval die welke voorspeld werd, namelijk, dat het Engelsche kabinet zou moeten toegeven. Lord Palmerston wordt dientengevolge zeer gehe keld door de radicalen, die hem beschuldigen van onderwerping aan de Koburg-partijen daarvoor zijne straf voorspellen. Ten aanzien van Nicolajeff schijnt Rus land niet genoodzaakt te zullen worden de vestingwerken aldaar te sloopen maar alleen om er consuls van FrankrijkEngeland en Oostenrijk toe te latendie zullen waken dat er geene oorlogschepen worden gebouwd. Insgelijks zullen Sebastopols noorderforten be houden blijven doch hunne sterkte zal wor den teruggebragt tot hetgeen hoogst noodig is voor de verdediging der haven die uitslui tend eene handelshaven zal zijn. Het Engelsche escader van de Oostzee bevindt zich thans te Faro en zal iu een paar dagen verder stevenen. Aan de Breslauer Zeitung wordt uit Lon den het volgende geschreven Het zenden eener voorhoede van de vloot naar de Oost zee wordt hier niet als eene eenvoudige de monstratie van Engeland beschouwd om de blokkade te hervatten maar het feit dier ex peditie staat met een uitgestrekt plan in ver band. Het geldt niets minder dan het bezet ten der Oostzee, zelfs na het sluiten van den vrede. Personen die gewoonlijk de inzigten des Britschen bewinds verklaren en uitleggen, verzekeren dat Engelands belangen noch En- gelands eer gedoogen dat het zich zoo spoe dig uit de Oostzee terug trekt. Integendeel moet het bewijs geleverd worden dat deze zee niet is eene Russische zee terwijl boven dien Engeland er nog menige andere taak heeft te vervullen. Die personen zeggen dat En geland zal moeten waken tegen de versterking der Aland-eilanden dat het een’ steun moet verleenen aan het Skandinavische koningrijk tegen de alles behalve welwillende gevoelens van Ruslanden dat het den invloed van het kabinet van Petersburg op dat van Kopenha gen moet onschadelijk maken.” I 1 na eene cellulaire gevangenis van zes weken op last der rijks-policie te Amsterdam weder om over de grenzen des rijks gebragt. Bij de Amsterdamsche rederijkerskamer, opgerigt in 1844, beslaat het voornemen om den lOOsten verjaardag van Bilderdijks geboor te in September aanstaande op passende wijze te gedenken. Men meldt uit Rotterdam d. d. 19 Maart Gisteren middag werd eene oude vrouw, in de Raamstraat alhier wonende, en die schijn baar in zeer hoogen graad behoeftig wasdood in hare kamer gevonden. Al spoedig ontdek te men, dat zij bezitster was van eene som van ƒ8000, en dat, ofschoon hare buren haar me nigmaal van linnen en kleederen voorzagen, om in haren schijnbaren nood tegemoet te komen, haar kast daarvan voldoende voorzien was. Sedert eenige dagen bespeurt men te Rot terdam eene aanmerkelijke daling in de prij zen der aardappelen hetwelk is toe te schrij ven aan de groote hoeveelheden, welke in ons land nog voorradig zijn en waarvan de markt ruim wordt voorzien, alsmede met de van Pruis- sen afkomende ladingen waarvan er reeds eenigen zijn aangekomen en die van vrij^goede kwaliteit zijn. Men meldt uit Zwolle, d. d. 20 Maart Binnen kort zal hier ter stede eene nieuwe tak van nijverheid in beoefening worden ge bragt. Er is namelijk concessie aangevraagd door de heeren G. J. Krol en comp. tot op- rigting van eene stoomfabrijk aan het Zwarte water, tot vervaardiging van beenzwart en che micaliën dergelijke zaak wordt te Utrecht met goed gevolg gedreven. Men meldt uit Zierikzee d. d. 19 Maart: De verloting van vrouwelijke handwerken enz., ten voordeele der armen heeft ook dit jaar weder alhier plaats gehad en zuiver opgebragt de som van ƒ327.50. Uiteen’ dezer dagen ontvangenen brief uit de Krim blijkt het, dat zekere C. van Leijen, opgevoed in het burger weeshuis te Zwolle een der eersten is geweestwelke de jongste bestorming en inneming van den Malakoffto- ren mede heeft ondernomen. Hij was alstoen serjant bij de Zouaven en werd bij de in neming dermate met een’ kogel in het been getroffen dat hij gedurende zestig dagen in het hospitaal te Konstantinopel ter zijner ge nezing heeft moeten doorbrengen waar hem van den sultan van Turkije eigenhandig het kruis van eer, moed, beleid en dapper heid werd overgereikt. Hij is thans geheel hersteld en tot den rang van officier in Fran sche dienst bevorderd. Te Balaklava zijn twintig kisten met ta bak aangekomen, een geschenk van H. M. de aan de troepen. De generaal Co- zou daarvan prijzen maken voor een’ van scherpschutters. Terwijl het tafelzilver der koningin van Londen naar den Windsor-spoorweg vervoerd werd, is eene der kisten, terwijl de geleiders in eene herberg dronken gestolen geworden. De waarde bedroeg ongeveer 300 p. st. Te Lyon is dezer dagen een paar in den echt getreden hetwelk gezamenlijk 120 jaren telt en elkander' gedurende 43 jaren het hof heeft gemaakt. Toen zij elkander leerden kennen, telde de man 17 en het meisje 15 jaren. Zevenmalen zou het huwelijk geslo ten worden maar zevenmalen had de dame de caprice, om het af te breken; de jongge trouwde man telt thans 02, de vrouw 38 jaren. De Fransche soldaten noemen de medaille, die zij van koningin Victoria ontvingen de redding-medaillezinspelende hiermede op de gevaren, waaruit het Engelsche leger door het Fransche is gered. Reeds zou de elfde zitting der coifferen - tien zijn gehouden. In de voorlaatste zitting bragt graaf Buol de bepaling der grensschei ding van Bessarabië weder ter sprake en trachtte hij graaf Orloffs meening te weder- Deze echter antwoordde in de volle i Ik wil gaarne geloovendat en onderwerp mij aan de groo- graaf Buol. Wanneer het af- grondgebied betreft is Oostenrijk meer bevoegd want het is thans de SNEEK, 23 Maart. Van 13 tot en met 21 dezer zijn in deze provincie 177 runderen aan de besniettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes 'jaars 1742. De collecte, op zondag jl. in de kerk der Hervormde gemeente alhier gehouden ten be hoeve van noodlijdende kerken en personen heeft opgebragt de som van ƒ167.60, zijnde ƒ31.50 meer dan in het voorgaande jaar. Dat men steeds voorziglig in zijne oor deelvellingen zijn moet, en niet ligtvaardig iemand beschuldigen, gelijk maar .al te dik wijls geschiedt, heeft ons dezer dagen een voor val op nieuw geleerd. Uit een burgerhuis alhier werd voor eenige dagen een kerkboek vermist met gouden haak, en daar niemand, zoo verre bekend was aldaar ten huize was geweestrustte er al spoedig eenig vermoeden op de dienstbode. Dat vermoeden werd rucht baar en toen die dienstbode, welke reeds vóór dat vermissen wistdat haar diensttijd binnen weinige dagen geëindigd was, ook werkelijk na het eindigen daarvan vertrok, werd alras het berigt uitgestrooid, dat zij niet onbekend was met dat verdwijnen, en, ten gevolge daarvan nu onverwachts binnentijds de deur was uitgezet. Gelukkig is echter de eer van die dienstbode, het eenige wat zij bezit en waardoor zij op eerlijke wijze haar brood verdienen moet, schitterend gered en hare onschuld ten volle gestaafd om welke redenen wij dan ook niet aarzelen hiervan openlijke melding te maken. Het is toch aan den commissaris van policie alhier mogen ge lukken den dader van dien diefstal op te sporen en is het gebleken, dat dezelve ge pleegd was door een’ hier ter stede onbekend persoon die zich met zijnen roof had ver wijderd, en thans te Utrecht wegens andere aldaar gepleegde diefstallen zich in hechtenis bevindt. Zondag jl. hadden Klaas de Wilde en Jeltje Johannes Busscher, echtelieden uit den behoeftigen handwerksstaud alhier, het zeld zame voorregthunne 37jarige huwelijksver- eeniging te mogen gedenken. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 17 Maart Heden de zevende verjaardag van het overlijden van Z. M. koning Willem II, werd op het voetstuk van het standbeeld als een blijk van nagedachtenis aan dien vorst op het Buitenhof door twee kinderen een lau werkrans, met immortellen doorvlochten, ne- dergelegd. 19 Maart. Z. D. H. de hertog Bernard van Saxen Weimar is sedert eenige dagen ongesteld. Groot is de belangstelling, die ten zijnen aanzien betoond wordt. Sedert giste ren is de toestand van den hertog eenigzius gunstig. Bij het departement van binnenlandsche zaken is ontvangen van den minister van marine, eene som van 1943.06’/,zijnde het bedrag van den gedaneu afstand barer soldij door de equipagiën van Zr. Ms. stoom schip Gedehkorvet Boreas, schooner Aruba en brik Haai, in de Oost-Indiënten behoe ve der noodlijdenden door den jougsten wa tersnood hier te lande. Wij vernemen dat het verzoek van jhr. M. Salvador, gerigt aan Z. M. den koning om gratie van de tegen hem uitgesprokene veroordeelingis gewezen van de hand. Men meldt uit Amsterdam d. d. 20 Maart: In den hoogen raad is heden conclusie geno men in zake den beer Bierstraten wegens overtreding van art. 10 der wet op de kerkge nootschappen van 1833. De conclusie strekt tot vernietiging van het door het provinciaal geregtshof in Noord-Brabant gewrezen arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend hof. De heer Bierstraten R. K. kapellaan te Oudenbosch is namelijk èn door de arron- dissements-regtbank te Breda èn door genoemd bof van alle regtsvervolging ontslagen. Ook in zake van den heer Van Moorsel overtreding derzelfde wet is tot vernietiging van liet arrest geconcludeerd. De gewezen R. K. priester De Geest is, SNEEKER A L L 5 J COURANT. B s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1