NIEUWS- EN ADVEBTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. -Jl c.J I 1856. No. 26. ZATURDAG den 29 Maart. r 11de Jaargang. 4 L J ■w v 1 SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. t 1 IIIWMlIlllMlBlllillW; i de over I- e 'sfl l a B OF 3 ij z !Q n 8— 1- ;r ÏE 28 al. en n- ,en e ■s AN 1, ht COURANT Iers Een daarmede het concordaat, volgende nog al den dan was hij verloren. Doodsbleek, we gens het gevaar waarin hij was plaatste hij zich achterwaarts tegen het hok, om den rug vrij te hebben nam toen zijne kleine zweep en sloeg er mede op de woedende dieren. Zij lieten elkander los en de tijger keerde naai zij n hok terug. De mensch had eene over winning over de bloeddorstigste dieren behaald. De leeuw had eene bloedende wonde aan den kop de tijger aan den neus. Deze wandelde fier in zijn hok op en neder, terwijl de leeuw mismoedig in een’ hoek kroop. Te Knolfingen in het kanton Bern pre dikt een 14jarige knaap voor de vuist over opgegevene teksten en dat wel zonder eenige dweeperij of sectengeest. Hij heeft gruoten toeloop en wordt dikwijls verzocht voor groo- te vergaderingen te prediken. Een man uit den beschaafden stand, welke zulk eene preek bijwoonde, die 43 minuten duurde, konde zich niet genoeg verwonderen over het talent van den knaap welke ook op de school tot de besten behoort. Jl. zaturdag hebben de Parijsche confe- rentien hare elfde en den volgenden maan dag hare twaalfde zitting gehouden. In eerst genoemde hebben de Oostenrij ksche gevolmag tigden nieuwe kwestien betreffende de Do- nauvaartopgeworpen. Men verneemt dat de Pruissische gevolmagtigden in de eerste zit ting, die zij bijwoonden al dadelijk weinig reden hadden, tevreden te zij n over het gedrag der Oostenrijksche gevolmagtigden ten hunnen aanzien. In eene particuliere correspondentie lezen wij dienaangaande, dat graaf Buolwe tende, dat baron Manteuffel en graaf Hatz- feld op het bepaalde uur verschenen waren en wachtten totdat zij zouden binnengeleid worden geene nieuwe mededeelingen hebben willen doen dan buiten de tegenwoordigheid der Pruissische gevolmagtigden die derhalve verpligt waren, meer dan een uur te toeven. De elfde zitting onderscheidde zich door lang durige en levendige beraadslagingen. Vele der reeds behandelde punten werden op nieuw ter sprake gebragtde Pruissische gevolmag tigden wilden aan de discussie deelnemen doch daartegen openbaarde zich verzet, en het gevolg was, dat men uiteenging, zonder iets te hebben besloten. De conferentie van re dactie” is uitgenoodigd geworden, de door haar voorgestelde ontwerptractaten te herzien. Op de laatste conferentie te Parijs had Ali-pacha over het concert Europeen gespro kenwaarbij Turkije zich definitief aangeslo ten had. De heer Brunow wendde zich daar op tot hem en zeide met eene zachte stem «Excellentie! God geve, dat dit concert Eu ropéen voor u geene leelijke muzijk worde Wat meer bepaald de minder gunstige verstandhouding tusschen Rusland en Oosten rijk betreft, verneemt men thans, dat de czaar het plan van het Weener kabinet, be treffende de grensbepalingzeer euvel heeft opgenomen. Graaf Esterhazy beeft te Peters burg eene zekere koelheid kunnen bespeuren, en werd zelfs door geen’ van ’s keizers broe ders ontvangen. Doch van meer belang en onrustbarender is voor Oostenrijk de eensge zindheid, die blijkbaar tusschen Rusland en Sardinië tot stand komt. Graaf Orloff en graaf Cavour verkeeren op den vriendschap- pelijksten voet met elkander, en hierin ligt duidelijk eene bedreiging voor Oostenrijk. De Moniteur de la Flotte meldt de aan komst te Nicolajeff van eene commissie, ge zonden door de Russische regering, om te waken voor de uitvoering der maatregelen, bestemd, om de militaire haven dier stad in eene handelshaven te herscheppen en het militair marine-arsenaal benevens al de daar toe behoorende etablissementen op te heffen. Door dezen maatregel zegt het Journal des Débatsgeeft het Russische bewind een on derpand zijner vredelievende gevoelens, door reeds nu vooruitde uitvoering te bevelen van eene der bepalingen, dienaar men zegt, in het thans te Parijs behandeld wordende vredes-tractaat zullen worden opgenomen.” Uit Petersburg wordt berigt, dat de Oost zee-provinciën niet weder in staat van beleg zullen worden gesteld, aangezien de nieuwe Volgens de Arnh. Cl. is de seinklok- telegraaf van Emmerik tot het station Zeve- naar langs den spoorweg reeds in volle wer king. Zoodra een trein zich in beweging zal zetten, wordt in een bureau op een’knop der batterij gedrukt, en oogenblikkelijk slaan er hamertjes op al de klokken welke in de na bijheid van de wachters langs de baan, op een toestel geplaatst zijn. Men verneemt, dat deze veiligheidsmaatregel langs den geheelen Rijnspoorweg zal in werking worden ge bragt. Men meldt uit Arnhem d. d. 19 Maart: Voor eenige jaren werd als eene bijzonderheid in de dagbladen medegedeeld dat zich te de zer stede een man bevond, die een’ ruim hon derdjarigen leeftijd had bereikt. Die man met name Thomas Peters, is, gelijk wij ons uit een dezer dagen aan hem gebragt bezoek konden overtuigen thans nog in leven en werd op den 6 April 1743 te Leeuwarden ge boren zoodat hij eerstdaags zijn 112de jaar zal intreden. Als bijzonderheden aangaande dezen hoogbejaarden man kunnen wij o. a. mededeelen dat hij na op eenen zeer jeug digen leeftijd zijne ouders te hebben verloren, als regementskind bij het leger is opgenomen en reeds vroegtijdig naar Zwitserland is ge gaan alwaar hij in de hoofdplaatsen van bij na alle kantons als soldaat heeft gediend dat hij vervolgens bijna twee jaren te Rome in garnizoen is geweest, en daarna in 1798 on der Napoleon den veldtogt naar Egypte heeft mede gemaaktwelk een en ander hij nog met levendige kleuren weet te verhalen. Wij kunnen verder van dezen grijsaard berigten dat hij zich thans nog in het bezit van bijna alle zijne zintuigen mag verheugen en behal ve dat een plaatselijk ongemak hem reeds twee jaren in zijne woonstede heeft doen te rughouden overigens nog eene volmaakte ge zondheid geniet en een frisch voorkomen heeft. Dat de doorgraving van de landengte van Suez ook voor Nederland van onbereken baar veel belang is, blijkt o. a. ook hieruit, dat de afstand van Amsterdam tot Java, over de Kaap de Goede Hoop bedraagt ongeveer 15,000 mijl, en dezelfde afstand, door de Middellandsche Zee de landengte van Suez en de Roode Zee, slechts 8000 mijl zal bedragen. Een verschil dus van 3000 mijl. De berigten uit Weenen bespreken voort durend de kerkelijke beweging in Oostenrijk, tengevolge van het concordaat. De beweging der geestelijken, alle vrijheid en vooruitgang vijandig, begint zich bepaaldelijk meer en meer tegen den vrijen arbeid te verklaren. Die beweging,” zoo schrijft men o. a. uit Weenen, d. d. 17 Maart aan de Hamburger Börsenh.«begint zich uit de dagbladen uaar den kansel te verplaatsen. Voor eenige da gen werd in drie van onze voorsteden tegen den vrijen arbeid gepredikt, en wel door pa- van de orde van den heiligen Lazarus, der predikers behandelde in verband eti maakte o. a. de 1 zoo redelijk duidelijke ver gelijking. «Het concordaat,”” zeide hij, is eene kleine smalle deur in den hemel die voor de Oostenrijksche Katholieken is open gezetdoch de vrije arbeid is een reusachti ge groote deur in de hel.”” Op dezelfde wij ze wordt in Tyrol door de geestelijken tegen de spoorwegen geijverd, en zelfs tegen de straatwegen. Het publiek, dat dezer dagen te Berlijn in het beestenspel van den heer Kreutzberg was werd eenige oogenblikken in vreesselij- ke ontsteltenis gebragt. Het beschot tusschen de leeuwen en den koningstijger werd door hem geopend, maar, in plaats dat deze die ren als gewoon lijk, vreedzaam zamen kwa men, wierp de tijger zich op den leeuw en er ontstond een vreesselijk gevecht. Om hen te scheiden nam de heer K. eene pistool uit zijn’ zak en wilde dit langs de ooren der die ren losssen om hen zoo eene poos te ver- doovenhetgeen hem tevens gelegenheid zou geven, om zich te verwijderen. Maar de pis tool weigerde. De brullende en van woede snuivende dieren versperden den uitgang, en gelukte het hem niet, ze van elkander te schei- SNEEK, 28 Maart. Bij de tweede kamer der stalen-generaal zijn bereids ingekomen on geveer tweehonderd adressen, houdende bezwa ren tegen de wet op het lager onderwijs. Den 18 dezer is te Haarlem vergaderd geweest het hoofdbestuur van de commissie voor de oprigting van een standbeeld voor Laurens Koster. In die vergadering zijn on derscheidene maatregelen genomen betrekke - lijk de feesten die bij de onthulling zullen plaats hebben en is o. a. bepaald dat de onthulling zelve zal geschieden in de helft der maand Julij aanstaande; zoowel de aanvan kelijke subsidie van het plaatselijk bestuur, ten bedrage van f 3000 als de plannen van onderscheidene sociëteiten en vereenigingen doen vermoeden dat er bij die gelegenheid luisterrijke feesten zullen gehouden worden en een tal van vreemdelingen zich naar bet fraai gelegene Haarlem zal spoeden om ze bij te wonen. Gelijk men weet, is bij beschikking van Z. Exc. den minister van binnenlandsche za ken, van den 21 December 1853 aan de heeren C. S. Sixma baron van Heemstra c. s. te Leeuwarden te kennen gegeven, dat over de toen vervallene voorloopige concessie tot aan leg en exploitatie van eenen spoorweg, leiden de van de haven van Harlingen tot de Hano- versche grenzen, in de rigting van Rheine, met eene lijn van Leeuwarden tot Gronin gen niet ten behoeve van andere gegadigden zal worden beschikt voor en alleer hun als nog een termijn tot het storten van het ver- eischte waarborg-kapitaal ten beloope van één millioen gulden, zal zijn gesteld. Naar men thans verneemt, is dezer dagen een ter mijn van ééne maand, den 20 Maart jl. reeds ingegaan aan de heeren Van Heemstra c. s. door den minister gesteld geworden tot ne- derlegging van dat waarborg-kapitaal, met te kennengeving tevens, dat, bij gebreke daar van, bij het verstrijken van dien termijn om trent de door hen gevraagde spoorweglijnen zal worden beschikt zoo als de regering zal vermeenen te behooren. Met den 1 April ek. zal voor het rei zend publiek eene nieuwe en spoedige dienst regeling worden geopend tusschen Groningen en Amsterdam. Te Groningen zal dagelijks, des morgens ten 3‘/2 uur van af het loge ment van den heer G. A. Uithof, aan Groote Markt eene diligence afrijden i Leeuwarden en Sneek om des namiddags ten 5 uur te Lemmer te arriveren alwaar het snelvarende ijzeren stoomschip Flevo de rei zigers terstond opneemt om zoo vroeg te Amsterdam te zijn, dat men van den laatsten trein der Holiandsche spoorwegmaatschappij dienzelfden avond kan gebruik maken. Van Amsterdam vertrekt de boot dagelijks, des morgens ten 10'/2 uur, na aankomst van den spoortrein. Door deze gecombineerde dienst is langs den kortsten waterweg eene belang rijke gemeenschap met de provinciën Fries land en Groningen tot stand gebragt en cor respondeert zij mede op Oostfriesland en Han nover. Uit Harlingen meldt men d. d. 22 dezer: Heden is alhier gearriveerd het Neclerlandsch raderstoomschip West-Frieslandkapit. G. E. Swartbestemd voor eene geregelde weke- lijksche vaart op Londen. De inrigting van dit stoomschip, zoowel voor passagiers, goe deren als voor vee, laat niets te wenschen over; even als het Nederlandsche ijzeren raderstoom schip Graaf van Reohteren kapit. D. Voet dat gisteren van hier naar Huil is vertrokken. De opening van de eerste regtstreeksche stoomvaart tusschen de provincie Groningen en Londen zal weldra plaats hebben name lijk door tusschenkomst van eene stoomboot, die van Leer, in Oostfriesland, op Londen varen en telken reize Delfzijl aandoen zal. De pogingen, om tusschen de provincie Gro ningen zelve en Engeland eene stoomvaart tot stand te brengen, hebben schipbreuk geleden op het gemis van deelneming daarvoor onder de landbouwers en handelaars in genoemde provincie.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1