a NIEUWS- EN ADVERTENTIE-MAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1856. No. 27. sir WOENSDAG den 2 April. 11de Jaargang. g r L t 1 *4» .N SHEERER r n a Is BINNEN- EN BUITENLAND. r imiMiiiiiiiiiiiMiiiiiii a 3 1 r it it le •e :t n ti t n. e f o r 1 is I, u II t, e :e k e den titel van legaat om meer gewigt en meer de zending, die deze van het vervoer tusschen hier en worden geacht. De opening COURANT. ïen. In de zaak van den Protestantschen leer- aar, die te Barcelona is in hechtenis genomen en tegen wiens leering eene ministeriële cir culaire is gerigt, die bewezen heeft, hoe wei nig de zaak der godsdienst-vrijheid in dat R. K. land nog ingang heeft gevonden is een nieuw lichtpunt getreden. De regter heeft den Prot. leeraar vrijgesproken, en aangeno men dat de tweede grondslag der grondwet de godsdienst-vrijheid aan Spanje heeft gege ven. Die uitspraak heeft goeden indruk ge maakt bij het meest beschaafde deel der na tie. Per telegraaf is uit Berlijn berigt, dat de ligting van recruten in het koningrijk Polen, die den 17 Maart jl. zou geschieden, uitge steld is. Dezer dagen kwamen uit Rusland, met bestemming naar Frankrijk, eenige uitmun tend fraaije paarden te Dresden aan. Men zegt, dat zij bestemd zijn tot geschenk voor keizer Napoleon. In een Engelsch dorp is dezer dagen een zonderlingWilliam Sharp geheetenin den rivier, zien kon, des nachts (19—20 Maart jl.) naar dat water, als wanneer zij, terwijl de onnoozele en niets kwaads vermoedende meid bukte om te zien, deze voorover in den vloed stiet. Hierop keerde zij naar huis te rug, liet de deur open, ten einde den schijn te geven, dat hare gezellin zich zelve had verdronkenen ging bedaard te bed. Doch alras hoort zij iemand het huis binnen- en na der komen, en toen zij nu de meid ziet, die zij meende, dat reeds was verdronken springt zij op en vat haar, uitroepende; Wacht, zijt gij niet verdronken, zoo zult gij nu hier sterven Het den dood ontkomen meisje rukt zich echter los en loopt naar haren heer, die dadelijk toeschiet en de misdadige vast houdt, totdat een geroepen gendarme haar gevangen neemt. Dezer dagen heeft de policie bij een’com missionair, te Berlijn, dertig kisten in beslag genomen, gevuld met minié-gewerenafkom stig van Belgie en bestemd voor Rusland. In Noord-Duitschland brengt de hoop op den aanstaanden vrede reeds nu eene buiten gewone bedrijvigheid te weeg. Verschillende plannen zijn gevormd, om de handelsbetrek- kingen met Rusland te hervatten. In de Pruissische havens worden toebereidselen ge maakt, om op nieuw in betrekking te komen met de Russische kusten der Finsche golf; in Mecklenburg worden stoombooten aangebouwd, bestemd voor de vajprt tusschen Rostock en Petersburg. Uit Rusland wordt voorts verno men, dat eene maatschappij van aandeelhou ders stoomschepen laat bouwen, van weinig diepgang, voor de sleepdienst op de Wolga welke onderneming, gelijktijdig tot stand ko mende met een andere voor de vaart op den Beneden-Dnieperaan de voortbrengselen der rijke provinciën van het binnenland aftrek naar de zuidelijke havens zal verschaffen. De diligence van Frosione naar Rome» zoo schrijft men uit Rome d. d. 13 Maart, is drie dagen geleden weder aangehouden, en zijn de reizigers beroofd van alles wat zij bij zich hadden. Dit gebeurt zoo dikwijls, dat het bijna onnoodig schijnt, het feit mede te deelen. De moorden zijn in de stad buiten dien dagelijksch werk. Men ziet, het paus- selijk bestuur blijft altijd even jammerlijk. De bertogin-regentes van Parma heeft, naar aanleiding van de in den laatsten tijd in hare staten gepleegde staatkundige moorden die stad en de nabijgelegene provinciale steden in staat van beleg verklaard even als dit in gesteld werd den 28 September 1849 en den 22 December 1831. Dientengevolge heeft de Öos- tenrijksche generaal-majoor, graaf de Grenne- ville, het militaire commando over de stad Parma aanvaard. Brieven uit Rome van den 22 aan TUni- vers verzekeren dat kardinaal Patrizigelast den paus te vertegenwoordigen bij den doop van ’s keizers zoonden titel van legaat a latere zal ontvangen luister bij te zetten aan de zending, die deze in Junij ek. te Parijs zal gaan vervul- b SNEEK, 1 April. Van 22 tot en met.28 Maart zijn in deze provincie 143 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 1887. De tweede kamer der staten-generaal is, ter hervatting van hare werkzaamheden, bij eengeroepen tegen dingsdag den 8 April aan staande, ’s namiddags 2 uur. Men meldt uit Amsterdam d. d. 27 Maart: Z. M. de koning wordt tegen den 5 April alhier verwacht. Men wil weten dat H. M. de koningin den koning zal vergezellen en dat Z. M. hier acht dagen zal vertoeven. De Haagsche correspondent der Indép, Beige berigt uit den Haag dat door de ultra-Pro- teslantsche partij weder een adres wordt voor bereid dat Z. M. te Amsterdam zou worden aangeboden ter zake het gevaar der Protes- tantsche kerk. Naar men verneemt, werd den 17 Janu ary jl. uit de residentie naar St. Petersburg een koffer verzondentoebehoorende aan en bestemd voor H. M. de koningin-weduwe waarin zich eene aanzienlijke waarde bevond aan edelgesteenten en andere kostbaarheden o. a. bevonden zich daarin twee balkleeden met goud en zilver doorweven en met dia manten gemonteerd. In het laatst der vorige week ontving men berigt uit St. Petersburg dat men dien koffer aldaar nog niet ontvan gen had, waarop men zich naar het bureau der onderneming van Gend en Loos spoedde, om aldaar te vernemenwat van denzelven geworden was sedert zijne bezorging. Dade lijk toonde men echter aan voornoemd bu reau dat de koffer afgezonden en aan de Pruis sische grenzen voor de onderneming ter ver dere opzending was afgegevenzoodat men allen grond heeft te vermoeden dat dezelve op zijnen verderen togt is te zoek geraakt. Men meldt uit Amsterdam d. d. 29 Maart: Gisteren is te Haarlem het arrest van het pro vinciaal geregtshof in Noord-Holland in de zaak van jhr. M. Salvador en S. Fongers, ten uitvoer gelegd. Beide deze veroordeelden zijn in hunne woningen aangehouden naar het huis van arrest geleid en vervolgens naar Amsterdam overgebragtalwaar zij per vige- Jante langs den Buitensingel naar het cellu laire huis van arrest zijn vervoerd. De heer Salvador heeft zich luide beklaagd over deze aanhouding, die hij als onwettig beschouwde. Te Gorincbem is op den 27 Maart jl. overleden de heer mr. A. Boxman, lid van de eerste kamer der staten-generaal, oud burge meester en lid van den raad dier stad rid der der orde van den Nederlandschen Leeuw. Ook als Nederduitsch dichter heeft hij zich gunstig onderscheiden. Men meldt uit Rijssen d. d. 26 Maart Als eene bijdrage hoeverre de stijfhoofdigheid en eigenzinnigheid nog over sommige men seden in dezen tijd van vooruitgang en ver lichting heerscht kan het volgende dienen Twee ingezetenen alhier zijn voor eenigen lijd door de arrondissements-regtbank te Deventer veroordeeld, om aan de eigenaren van den grooten Rijssenschen tiende voor het poten van aardappelen op tienpligtige landerijen te be talen respective!ijk de geringe som van ƒ2.23 i' w 4 De opening van het Xlde landhuishoud- kundig congres, dat te Maastricht plaats heb ben en vier dagen duren zalis bepaald op 23 Junij ek. Van vele zijden zoowel uit Nederland als uit Belgie, heeft men reeds de toezegging bekomen dat het congres door voorname landhuishoudkundigen zal worden bijgewoond, en naar het zich laat aanzien zal het bestuur door ruime geldelijke bijdra gen in staat gesteld worden om de deelne ming aan eene te dier gelegenheid te houden vee-tentoonstelhng, door het uitloven van schoone prijzen op te wekken. Uit Verden (Hannover) schrijft men: Bij een’ ambtenaar alhier dienden twee meiden ééne van haar werd verdacht gehouden van een’ daar in huis gepleegden diefstal. Waar schijnlijk om deze verdenking van haar op de andere meid te doen overgaan lokte zij deze onder voorgeven dat me» om midder nacht, van woensdag op witten donderdag, Christus in den stroomenden Wüme, eene BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van de gemeente SNEEK brengt ter kennis van de ingezete nen dat op den 29 Maart jl. bepaaldelijk zijn vastgesteld en gesloten de lijstenaanwijzende de personen die in deze gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van leden van de tweede kamer, der provinciale staten en van den ge meenteraad en dat de bedoelde lijsten aan - geplakt en van nu af ter Secretary dezer ge meente voor een’ ieder ter inzage zijn neder- gelegd. En zal deze worden afgekondigd zoo gebruikelijk is. Sneek den 50 Maart 1836. De Burgemeester voornoemd WOl’lH. en y'2.92l/2. In plaats nu van dit luttel be drag te betalen of tegen het vonnis in verzet te komen, blijft men halstarrig weigeren. Als een gevolg hiervan zijn dan ook op gisteren de onroerende goederen van deze beide perso nen die te zamen eene waarde hebben van ongeveer 4000 in beslag genomen, om exe cutoriaal te worden verkocht ten einde uit de opbrengst daarvan friet alïeeen de toege kende vorderingen te vinden 'maar zich te vens schadeloos te stellen voor de kosten die voor beiden zeker meer dan ƒ300 zullen be dragen. Men meldt uit IJsselstein d. d. 26 Maart In den nacht tusschen den eersten en twee den paaschdag heeft alhier een brutale dief stal plaats gehad in de consistorie van de Her vormde kerk. Nadat de booswichten eerst te vergeefs getracht hadden door eene deur in de kerk binnen te dringen, zijn zij door buiten- braak de kerkkamer ingeklommen hebben de kerkeraadskas van drie sloten voorzien met geweld opengebroken en daarin geene gelds waarde gevonden zijnde hebben zij eerst een daarnaast hangend kastje der diaconie, vervol - gensde kas van kerkvoogden geweldadig vernield en de zich daarin bevindende gelden bene vens een bewijs van het grootboek, medege nomen. Ofschoon in het diaconiekastje niets meer dan de collecte van den goeden vrijdag en den eersten paaschdag voorhanden was, is de som toch aanzienlijk genoeg omdat zij de collecte gedurende bijna drie maanden van de kerk zich tevens hebben buit gemaakt. Kerk roof schijnt in onze dagen aan de orde te zijn, en dit strekke dan ook ter waarschuwing van kerkbesturen, om toe te zien, dat in de con- sistorien geene gelden of papier van waarde worden achtergelaten. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 26 MaartDe heer mr. Jan van der Veen, door burgemeester en wethouders uitgenoodigd, om voor de gemeente als advocaat te occuperen in het pleidooi met de voogden van het St. Anthony Gasthuis, heeft heden daarom zijn ontslag als lid van den gemeenteraad ingediend. Dientengevolge zal er eene verkiezing van een nieuw lid plaats hebben op dingsdag den 8 April aanstaande. Men meldt uit Groningen d. d. 27 Maart: Naar wij vernemen is bij ged. staten van dit gewest aanvrage gedaan, om concessie tot het in de vaart brengen tusschen Stroobos en hier van de stoomboot der Friesche stoom- bootreederijdie tot nu toe slechts van de Lemmer tot aan Stroobos voer. Gisteren is met deze boot eene proefvaart gedaan waar bij de commissaris des konings en twee leden van ged. staten tegenwoordig waren en de ze proefvaart moet, naar men ons verzekert, allezins voldoende resultaten hebben opgele verd. Aan de wallen kon niet de minste werking van de stoomboot worden bespeurd, hetgeen voorzeker aan haren geringen diep gang moet worden toegeschreven. Er beslaat dus grond, om te hopen, dat de concessie zal worden verleend hetgeen in het belang prelaat i 1 van personen en goederen 1 Amsterdam wenschelijk mag

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1