NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. J. 1 1856. No. 28. VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEEK ZATURDAG DEN 5 APRIL 1856, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. 11de Jaargang. o. DA ZATURDAG VERGADERING bijzonderheid, ge- van BINNEN- EN BUITENLAND. r king I F Een dagblad meldt als eene bijzonderheid, dat sedert de geboorte van Christus slechts 11 malen paschen op den 25 Maart is gevallen vóór het jaar 2000 zal dit nog eenmaal, in 1915 gebeuren daarentegen zal in 1859 paschen zoo laat als ooit gevierd worden na melijk op den 24 April, en in 1887 zelfs op den 25 April; later kan, zoo als men weet, paschen niet vallen. Op den 9 Januarij jl. werd tegen den weleerw. heer Jacobus Bernuly, R. K. pastoor te Nieuw Vosmeer, proces-verbaal opgemaakt als hebbende gehandeld strijdig met de wet van den 10 September 1855. Zoo men ver neemt, is wederom op den 25 dezer door dien zelfden geestelijke eene overtreding op gemelde wet begaan bij gelegenheid van het ter aarde bestellen van het lijk van zekeren A. Huis mans. Dientengevolge is hij andermaal bij den bevoegden regter aangeklaagd. Le Nord bevat de onderstaande regelen De vrede is geteekend. Het geschut der Invaliden heeft de tijding dezer heugelijke en groole gebeurtenis te Parijs verkondigd. God geve dat die verschrikkelijke stem der veld slagen in langen tijd althans, niet meer buldere, dan om de vredelievende overwinnin gen der menschheid en de voortreffelijkheid der zegevierende beschaving te verheerlijken God gevedat voortaan die menschheid en die beschaving slechts worden opgeroepen voor het hoogste goed dat er bestaat, en dat hare weldaden zich mogen verspreiden door geene andere middelen dan die der opregte en kracht dadige bevordering eener zoo edele zaak waar dig zijn: door de overtuiging, het verstand, de innige verbroedering der regeringen en der volkeren met één doel - het algemeene wel - zijn! Een nieuw tijdperk vangt aan men trede het in zonder den minsten wrokzon der de minste herinnering aan het verledene; de lagchende toekomst moeten wij onzerzijds vrolijk tegemoet gaan, en zoodra de hand den degen laat vallen, moet de toorn uit het ge moed wijken de in het Parijsche tractaat geschrevene verzoening, moet het algemeen gevoelen het ware gevoelen worden van al de tegenstanders van gisterenheden vrienden geworden. Europa en de overige deelen der wereld met hem zullen gezamenlijk den sou- verein danken die het sluiten van den vre de heeft toegelaten den - souverein die gewild heeft dat vrede tot stand kwam, beiden door God vooruit gezegend in hun denkbeeld, bei den door God beschermd in hun werk. Indien zoo als wij wenschen en gaarne gelooven de vrede gesloten is op voorwaar den van hechtheid en duurzaamheid zoo als de wereld hoopt, dan zal de 50 Maart 1856 de gedenkwaardigste dag der 19de eeuw blij ven want deze dag heeft een einde gemaakt aan bedoelingen en handelingen, die de mensch heid hebben teruggeworpen tot indeoudetij- culeerden en tegemoet gezien, alles staat stil. De bezetting van Turkije, zoo beweert men, zal 20,000 man blijven, halfFransche, half Engelsche troepen. Deze bezetting dient niet om de rigtige uitvoering van de door de porte verleende vrijheden te verzekeren maar om haar in dien moeijelijken arbeid te steu nen. De berigten uit de Krim luiden wat den gezondheids-toestand betreft bij voortduring zeer ongunstig. Een Petersburgsche brief meldt dat de sterfte onder de militairen en burgers zeer groot is. Verscheidene jonge lieden van voornamen huize, die de czarin derwaarts had gezonden, om haar verslag te geven van de wijze waarop de zieke militairen behandeld wordenbehooren tot de slagtoffers die de typhus eischt. Te Odessa is generaal Engel hardt aan die ziekte overleden. Van 500 zie ken, die dezer dagen van Obchakoff naar Odes- sa werden vervoerd, stierven 50 onder weg en onmiddellijk na hunne aankomst. Te Ni- en in de Duitscbe koloniën gaat de verwoesting alle beschrijving te boven. Het Krakausche blad Czas meldtdat de ligling van 50,000 man van 19 tot 55 jaar, waarvan dikwijls is gesproken en die bij herhaling was uitgesteld, in den nacht van 26 op 27 Maart jl. in Polen heeft plaats ge had. Onlangs werd van een plan tot afschaf fing der lijfeigenschap in Rusland gesproken, hetwelk aan het onderzoek van keizer Alex ander onderworpen zou zijn. Nu zegt een brief uit Petersburg, dat de vorst, alvorens naar Finland af te reizen (ten einde de ver dedigingswerken aldaar in oogenschouw te nemen), eene ukase heeft uitgevaardigdwaar bij aan de lijfeigenen de middelen verschaft worden om tegen hunne heeren den eisch tot invrijheidstelling voor de regtbanken vol te houden. Wel bezitten zij volgens vroegere wetten dat regt, maar zij konden daarvan bij- SNEEK, 4 April. Bij besluit van den 1 dezer, heeft Z. M. aan den heer mr. F. A. van Hall minister van staat en van buiten- landsche zaken en al zijne wettige afstam melingen, adeldom verleend, met den titel van baron, voor hem en zijne wettige mannelij ke afstammelingen bij regt van eerstgeboorte. In de zitting van den hoogen raad der Nederlanden (kamer van strafzaken) is uitspraak gedaan in de zaak van C. de Jong c. s., bij arrest van het hof in Noord-Brabant ver oordeeld tot de straffe des doods, ter zake van diefstal bij nacht, met al de verzwarende om standigheden. De raad heeft de voorziening in cassatie verworpen en de requiranten in de kosten veroordeeld. Men meldt uit Rotterdam d. d. 1 April: Ter gelegenheid van den gesloten vrede, wap pert bij de meeste consuls hier ter stede de vlag, en verneemt men dat de Russische con sulde heer E. Driebeek, illumineren zal. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 28 Maart De provinciale commissie van onder wijs in dit gewest heeft in hare vergadering van gisteren en eergisteren geëxamineerdvoor den tweeden rang 16 toegelaten 9 voor den 5den rang 11 toegelaten 11 voor den 4den rang 15 toegelaten 15 examinandi 6 voor talen, Engelsch Duitsch en Fransch 4 kost- schoolhouderessen en 4 bewaarschoolhouderes- sen. Men meldt uit Groningen d. d. 51 Maart: Den 28 dezer is door de staatscommissie voor de verbetering der scheepvaartkanalen in de ze provincie in eene bijeenkomstgehouden met gecommiteerden uit den raad dezer stad en andere bij deze zaak belanghebbenden be sloten lot de afsluiting van het Reitdiep bij de Zoutkamp. Aanzienlijk zullen de kosten zijn, aan deze belangrijke zaak verbonden; maar men hoopt, door eenstemmige zamenwer- en door de gevestigde overtuiging van het gewigt der onderneming, de materiële en financiële bezwaren te boven te komen. Men meldt uit Blokzijl d. d. 29 Maart: Naar men verneemt, zal er in de maand Sep tember ek. van wege de afdeeling Vollenhove C. a. der Overijsselsche maatschappij van land bouw enz. eene tentoonstelling alhier plaats hebben. Men meldt uit Dedemsvaart d. d. 29 Maart: Op jl. paaschmaandag avond is de persoon van Evert Peeters, alhier, op den open baren weg door vier of vijf personen onver hoeds aangevallen en dermate mishandelddat men voor het behoud van zijn leven vreest. De justitie onderzoekt deze zaak met den meesten ijver. den toen bet regt alleen in de kracht lag deze dag zal de beschaving hebben vrijge maakt van al de banden, die hare krachten verlammen en hare vlugt belemmeren deze dag zal aan de eeuw haar eigenaardig karak ter hebben wedergegeven, en haar weder in de mogelijkheid hebben gesteld, hare zending van vrede, van een wereld-verbond te vervullen, 50 van dat verbond, hetwelk de nijverheid, de colajeff' koophandel, de letteren, de kunsten de stoom en de telegraaf op geheel andere wijze in prac- tijk brengen dan de theoriën der grootste denkers. Het behage dus Gode aan dezen dag van 50 Maart die omvangrijke beteekenis te geven, en het geteekende tractaat de meest voldoen de uitkomsten te doen opleveren Deze wensch zal die zijn van alle verstandige en brave lie den tot welke natie zij ook behooren. Moge hun aantal groot zjjn,en moge hunne indruk wekkende meerderheid de onstuimige opwel lingen van eerzucht en wanorde versmoren.” De koning van Pruissen heeftonmid dellijk na het ontvangen der vredetijding, den baron von Manteuffel minister-president en zijnen gevolmagtigde bij de Parijsche conferen- tien tot grootkruis der Orde van den Zwar ten Adelaar benoemd. Den 28 Maart is te Londen omstreeks tien uur in de groote stoomzagerij der H. H. Catherallin Spita(fields de ketel gesprongen met zulke vervaarlijke kracht en gedruisch, dat de muren van dat gebouw en van ver scheidene andere huizen naar alle kanten te gen den grond geworpen werden, en de ketel zelf, door een der naburige huizen heenvlie- gende, op 70 voeten afstands zich zoo diep in den grond woelde, dat slechts een klein gedeelte daarvan zigtbaar was. De ontploffing geleek naar die van zwaar geschut. Van de arbeiders zijn verscheiden gekwetst; doch het mag als wonder worden beschouwddat bij de algemeene vernieling geene menschen op de plek zijn gedood. Maarschalk Bosquet zal, naar men zegt, tot gouverneür-generaal van Algetie, maar schalk Randon tot minister van oorlog, maar schalk Canrobert tot kommandant der keizer lijke garde, generaal Regnault de Saint-Jean- d’Angely tot grootkanselier van het Legioen van Eer, en de hertog van Plaisance tot gou verneur der Invaliden worden benoemd. De geestelijke van Haumart heeft onlangs de kerkelijke begrafenis geweigerd aan eene vrouw uit het gehucht Louvroilomdat zij met den man, waarmede zij leefde, niet ge huwd was. De kist, na eenigen tijd op straat te hebben gestaan, is, op bevel van de rege ring, naar het kerkhof gebragt. De dagbladen van Konstantinopel van 20 Maart zijn grootendeels gevuld met de beschrij ving der feestenwaarmede in de officiële kringen de geboorte van Napoleons zoon is ge vierd geworden. De handel van Konstantinopel verkeert in eene crisis, gelijk aan die te Kamiesch, en dit boezemt ernstige vrees in. Sedert er spra ke was van den vrede, hebben de zaken als door een’ tooverslag opgehouden. Het geld is ver dwenen ieder wil afwachten wat er gebeu ren zal. De pakhuizen en magazijnen zijn letterlijk overladen met goederen die geene koopers vinden en wier houders niet weinig in verlegenheid zijn. Reeds spreekt men van geduchte verliezen, geleden door de meeste huizen die op leverancien voor de legers spe- talrijke faillissementen worden Het mistrouwen is groot en Besluit omtrent de bureau-kosten van den Commissaris van Policie. Idem betrekkelijk eene door J. II. Smidts verzochte gratificatie. Idem tot afstand van grond op grondpacht. Idem houdende goedkeuring der gemeente- begrooting voor 1856. Vaststelling der begroetingen voor de subsidieerde A r m b e s t u re n Besluit, waarbij zijn vastgesteld de kohie ren van de belasting op de honden en het onderhond van sommige straten. Idem betrekkelijk de verordening op het bouwen van woningen. Idem ten aanzien van het reglement op het beheer van het O. B. Weeshuis. Brief van A. S. van Lankhorstbetrekke lijk zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag. Rekening van de Stads AIgemeene Armvoog den over de dienst van 1855. Benoeming van leden in de districts-com- missie voor het fonds van de gewapende dienst. Adressen en rapporten. SNEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1