I NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I 1856. No. 29. den 9 April. WOENSDAG 11de Jaargang. I BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. Een i de B. van en d. d. 1 onvoor- »>BII|HWmr)Jïlin»»<»lllllllhriH}l)!«illï>a bed, om ’s avonds weder denzelfde slaapreis te ondernemen. In de Londondoeks had 28 Maart een verschrikkelijk ongeluk plaats. Twee meisjes bezochten nam"’ijk haren aldaar geëmployeer den broeder haar de schepen kelders en pakhuizen hë* zien. Hij geleidde haar ook naar de hydraulische kraan, en vermaande zijne zusters, de opening in den grond, waardoor de machine op en neder gaat, niet te digt te naderen. De nieuwsgierigheid was echter sterker dan de vrees. De beide meisjes bogen zich over de opening, om naar beneden te zien. In hetzelfde oogenblik ging de machi ne naar beneden en scheidde de hoofden der meisjes van de rompen, zoadat de eersten mede naar beneden stortten, terwijl de laatsten op den rand der opening nedervielen. Men moest den ongelukkigen broeder met geweld bedwin gen daar hij uit wanhoop in de diepte wil de springen. De officiële aanteekeningen van de land verhuizers in 1855 in de Vereenigde Staten aangekomen zijn thans bekend gemaakt. Er zijn in het geheel aangekomen 250,476 per sonen (onder dezen 29,599 reizigers uit de Vereenigde Staten zelf). Het grootste getal landverhuizers kwam weder uit Duitschland namelijk 66,219, van welke 5609 uit Pruis- sen. Daarop volgen Ierland met 49,627 En geland met 51,871 Frankrijk met 6084 Schotland met 5277; Zwitserland met 4455 Holland met 2588; Italië met 1024, Belgie met 1506. Hierbij is echter op te merken dat enkel reizigers van eigenlijke landverhui zers in deze opgaven niet afgezonderd zijn. Van de aangegevene 250,476 aangekomen per sonen waren 140,181 mannen en 90,295 vrou - wen. Er zijn onder hen geteld 42,590 arbei ders 54,695 boeren, 14,997 handwerkslieden 14,759 kooplieden, 1156 zeelieden 227 ge neeskundigen 224 advocaten 252 berglieden, 149 geestelij ken en 29,586 zonder bepaald beroep. Nopens den slavenhandel leest men in de Annales d'Afrique van February dat alleen in de Havanna weder zijn ingevoerd 1500 sla ven, door 2 negerhalers aangebragt. De schrij ver vraagt, of dit een bewijs is van de acti viteit der Engelsche en Fransche kruisers ter wering van den slavenhandel Elk jaar worden nog 170,000 slaven en sla vinnen uit Afrika uitgevoerd. In de koloniën sterven er jaarlijks 550,000 zoodat dat ge slacht jaarlijks belangrijke verliezen ondergaat. Eene deputatie uit Moldavië, ten doel hebbende, de emancipatie der heidens (Zi geuners) in dat vorstendom tegen te werken heeft te Konstantinopel vergeefsche pogingen gedaan en is onverrigter zake teruggekeerd. Door Rusland worden aan het verkeer op den Donau geene belemmeringen meer in den weg gelegd. De berigten uit China meldendat ee ne hevige epidemie onder de troepen der in- surgenten groote verwoestingen aanrigtte. Men geeft er den naam van pest aan en zij moet reeds een getal van 100,000 menschen hebben weggeraapt. ledoeene stad van twee mill. 500,000 inwoners is door eene aardbeving ver woest. Niet minder dan 100,000 huizen en 57 tempels zouden daarbij vernield zijn. Ge- heele straten en wijken zijn door den grond, die zich opende, met hare bewoners verzwol gen. Op andere punten is tegelijk brand ont staan. De keizer van Japan is gered, maar een groot getal aanzienlijken des rijks is omgekomen. SNEEK, 8 April. Van 29 Maart tot 4 dezer zijn in deze provincie 156 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 2025. Naar wij vernemen heeft de heer mr. S. Slienstra lid der provinciale staten Friesland voor het hoofd-kiesdistrict Sueek in 1859 moetende aftreden, zijn ontslag uit die betrekking genomen. De beeren C. L. van Beyma thoe King- ma, A. F. Jongstra en A. Meinesz hebben aangekondigd dat zij eene inschrijving heb ben geopend voor aandeelen in eene vennoot schap ter droogmaking van het Tjieuwke- meer. Men meldt uit Amsterdam d. d. 5 April: Heden namiddag ten 5 uur ongeveer zijn HH. MM. de koning en de koningin met gevolg uit de residentie alhier aangekomen. Hd. hebben zich van het spoorwegstation naar het paleis begeven en werden op hunnen weg derwaarts langs den met vlaggen versierden Haarlemmer dijk en Nieuwendijk alsmede op den Dam, bij hunne aankomst, door eene bijzonder talrijke menigte met luid gejuich begroet. Onmiddel lijk nadat HH. MM. aan het paleis waren af gestapt verschenen Hd. op het balcon waar door bij de digte volksmassa eene buitengewo ne geestdrift werd opgemerkt. De minister van oorlog heeft de komman- derende officieren van het leger gemagtigd om de Israëlitische militairen voor zooveel deze bij de corpsen aanwezig zijn een ver lof te verleenen van 16 tot 50 dezer, ten ein de bet in dat tijdvak invallende paaschfeest ten hunnent te kunnen vieren. Met genoegen heeft men dezer dagen in den Franschen M.oniteur TJniversel opgemerkt, dat dit officieel blad onder het algemeen opschrift: Scènes de la vie Hollandaisein zijn feuilleton eene vertaling opneemt van De familie Hegge,” uit Hildebrands (Beest) Camera Obscura. Volgens eene der Fransche bladen zou den verscheidene leden van het Parijsche con gres na de uitwisseling der ratification van het vredes-tractaatBelgie en Nederland be zoeken. Uit verschillende streken in ons vader land luiden de berigten zeer gunstig omtrent den staat der veldgewassen. Het koolzaad, de rogge en tarwe staan uitmuntend. Droge koude in de maand Maart belooft eenen schoo- nen oogst. Men meldt uit Hellevoetsluis d. d. 5 April: Gisteren zijn op het strand te Goe- ree zoo als men dat noemt verebt een zestigtal tonijnen of zoogenaamde noordkapers eene soort van walvisch sommigen ter lengte van ruim 6 Ned. ellen; de strandvonderij heeft ze, naar men verneemt, onder hare bewaring genomen men zegtdat de waarde aan traan en vet niet onaanzienlijk is. Men meldt uit Rijssen d. d. 5 April Heden morgen heeft zich de heer J. J.boek houder in de te Holten gevestigde calicots- fabrijk van de heeren G. en H. Salomonson te Almelo, door middel van een geweerschot van het leven beroofd. De ongelukkige laat eene onverzorgde weduwe met vijf kinderen na. Men meldt uit de gemeente Steeuwijker- wold dat aldaar op het erf van eenen land bouwerbij het graven van eenen put, een geheel vreemdsoortige grond is gevonden ter dikte van ongeveer eene eldie vermoeden doet, dat er gouddeelen in zijn. Men heeft eene genoegzame hoeveelheid naar Amsterdam gezonden om die scheikundig te laten on derzoeken. De gedeputeerde staten van Groningen hebben den 5 dezer voorloopige concessie ver leend aan de Friesche stoomboot-reederijom met de binnenboot Tjerk Hiddes geheel dooi' van de Lemmer over Stroobos naar Groningen en vice versa te mogen varen. Naar men ver neemt zou deze dienst op den 5 dezer voor het eerst in werking treden. Men meldt uit Bellingwolde April: Onlangs heeft hier, door het WEENEN, 7 April. Het Oostersche leger, dat de Donau-vorstendommen bezet houdtzal die gewesten verlaten. De rugwaartsche be weging zoude, naar men zegtreeds eenen aanvang hebben genomen. HAMBURG, 2 April. Uit Engeland is aan commodore Watson bevel gezonden, hetBrit- sche Oostzee-eskader naar de Engelsche havens terug te brengen. DRESDEN4 April. Het heden versche nen nommer van het Dresdener Journal be- rigt uit Parijs dat het verbod van graanuit- voer door de Russische regering is opgeheven. zigtig aanwenden van Merkuriuster ver- drijving van het ongedierte bij rundvee, we der eene van die helaas maar al te vaak voorkomende vergiftigingen plaats gehad, stier, van aanzienlijke waardeis aan gevolgen van dat vergif gestorven, en eenige andere schoone runderen kwijnen nog. Men meldt uit Assen d. d. 1 April De bedelaars-koloniën der Maatschappij van Wel dadigheid te Veenhuizen leveren steeds vele zaken voor de correctionele en criminele regt- banken hier ter stede. Thans zijn weder drie personen hier gevankelijk binnengebragt, die brandbrieven geschreven hebben waarin de daarin genoemde personen bedreigd wer den met het in brand steken hunner bezittin gen zoo zij niet binnen eenen zekeren ter mijn eene bepaalde som aan de schrijvers de den toekomen. Men meldt uit Ballo d. d. 2 April In den afgeloopen nacht, omstreeks ten twee uur, zijn twee mannen in het huis van Fennegien Abels alhier gedrongen en hebben haar be dreigd van haar den keel te zullen afsnijden zoo zij hun geen’ gulden gaf. Zij stond op deed eenige kleederen aan en wilde licht op steken de indringers sloegen haar echter de lamp uit de handen. Er ontstond daarop eenige worsteling, waarbij zij eene snede be kwam van de wang over het oor tot in den nekwaardoor het oor werd doorgesneden. De vrouw had het geluk, een mes, dat op tafel lag, te grijpen, en tevens, om een raampje los te maken zij wilde zich hieruit laten vallen doch een der kerels hield haar aan den rok vast zij sneed hem daarop met het mes over den hand, waarop hij de rok losliet en zij ontkwam. Op bloote voeten liep zij naar eenige buren die weldra met haar naar hare woning gingendie zij echter reeds weder door de nachtelijke bezoekers ver laten vonden zij hadden drie oude rokken medegenomen, die echter niet ver van huis zijn wedergevonden. De justitie doet onderzoek. De heer John Pepyseen schatrijk in woner uit Cambridge, bragt zijn halve leven doorwegens zaken aanhoudend dag en nacht op spoorwegen te reizen. Het was eene zeld zaamheid wanneer Pepys ergens anders dan in een’ waggon sliep. Hij was aan het schud den en het eentoonig geraas der treinen zoo gewoonals de molenaar aan het geklap van zijn raderwerk. Toen onze Engelschman ein delijk zijne oude dagen in rust wilde door brengen en het aanhoudend reizen liet varen, was het ook met zijn’ slaap gedaan. Te ver geefs werden alle middelen beproefd, om hem in slaap te krijgen. De heer Pepys was op het punt, zich van slapeloosheid om het leven te brengen de herinnering aan de zalige uren, die hij zijn leven lang in den waggon op zijne reizen in een’ zoeten slaap doorbragt, bragt hem in vertwijfeling. Daar schoot hem op zekeren dag als een bliksemstraal de gedachte in Wat zou dat geschud en geraas van een’ waggon niet na te bootsen zijn Zoo gezegd, zoo ge daan Binnen een paar dagen was de zaak in orde. De heer Pepys heeft nu eene slaap kamer, die welligt geheel eenig in hare soort is. Het bed is niets anders dan een gewo ne spoorweg-waggon die geen nagel minder bevat dan alle gewone waggons. Hij is met de raderen eenigzins van den grond geheven en zoodanig vervaardigd, dat deze zich vrij om hunne as bewegen kunnen en in bewe ging gebragtvolkomen het eigenaardig geraas van eenen snel rijdenden trein nabootsen. In de zaal daarnevens staat nu eene stoommachi ne van vijftien paardekracht en brengt het mechanisme naar goedvinden in beweging. De machiniststoker en het overige personeel worden ruim betaald. Wanneer nu de ove rige bewoners der stad Cambridge naar bed gaan, de slaapmutsen over hunne ‘ooren trek ken en het licht uitblazen dan klimpt Pepys weltevreden en onder dankbare erkenning der onsterfelijke verdiensten van Watt in zijnen waggon geeft het teeken en valt onder een vreesselijk geraas in eenen zoeten slaap. De ma chine werkt den ganschen nacht door en blijft op het bepaalde uur stilstaan. Pepys stapt verkwikt en met nieuwe krachten uit zijn h C i<4"’ i SHEERER COURANT. 'X-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1