NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1856. No. 31. WOENSDAG den 16 April. jfilfJaargan BINNEN- EN BUITENLAND. ;e- le en •vi- >lp- to ler G- R- il- )E rts ÏN en d, af AY n- ie, ia. an en d 5 11e n- de ■dt eef ;n- :rk len ies n tan te jfd nd. rd ad- aan jd, ge- f. in welvaart te verkeeren. van de vorstendommen die in hunnen opperleenheer vereeren iodanig worden geregeld dat het én tot de welvaart der ingezetenen èn tot de besten diging van den te Londen op den uit- i alle andere verloop van een jaarbehalve het Ten laste van den heer Bernuly, Roomsch pastoor te Nieuw Vossemeer is weder pro cesverbaal opgemaakt wegens overtreding der wet op de kerkgenootschappen door het in kerkelijk gewaad assisteren bij de begrafenis van zekere weduwe S. en het uitvoeren van het kerkelijk ritueel, en zulks op het niet be sloten kerkhof, als kunnende een en ander van den openbaren weg gezien worden. Volgens een te Arnhem ontvangen tele grafisch berigt is de koffer van H. M. de ko- ningin-raoederop de reize naar St. Peters burg vermist, aldaar aan het adres bezorgd in gaven en ongeschonden toestand. In hoe verre het onderzoek van de heeren Van Gend en Loos tot het terugbrengen van dien kof fer heeft medegewerkt, wordt daarbij niet opgegeven. Men meldt uit Coevorden d. d. 8 April: Te Anerveengemeente Veldhuizen, brandde een huis af; de bewonerwiens boedel ver zekerd was, had den dag te voren het beste naar elders vervoerd nog zwaarder vermoe dens tegen hem opgerezen zijnde, is hij he den in verzekerde bewaring genomen. Te ’s Hertogenbosch is gevestigd het no- vicicaat of de kweekschool van de orde der redemptoristen voor Engeland en Nederland, terwijl te St. Truijen die voor Amerika en Belgie is opgerigt. Onlangs lazen wij in de dagbladen het volgende voorbeeld van booge rente, die in Oost-Indie genomen werd Van Buitenzorg (Java) wordt onder dagtee- kening van 4 Febr. jl. geschreven Als een staaltje van verregaande woeker der Chinezen, zelfs onderling, diene het volgende: In de afgeloopene week heeft zekere Chinees door den weg van regten een’ zijner landgenooten doen aanmanen tot de voldoening eener som van ƒ855.40, waarvoor hij een en notariëlen schuld brief in handen had. Intusschen heeft de schuldeischer gedurende 5 jaren voor die som genoten eene rente van 15 tjaras padi ’sjaars, en aangezien een tjam padi ten minste f 25 recepis waard iszoo heeft het gezegde kapi taal van ƒ855.40 hem in drie jaren de som van ƒ1125 opgebragt. Deze hooge rente staat echter nog geheel in de schaduw bij de rente, welke soms in de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid wordt genomen hier toch is 25 pCt. in de 5 maanden niets ongewoons ja zelfs wordt er soms 10 pCt. in de week genomen. Het is ons persoonlijk bekend, dat iemand, die, hoewel als kolonist ontslagen, zich nog in of' bij de koloniën ophield, van eene som van twintig gulden die hij op interest genomen hadna kapitaal, ook twintig gulden interest moest betalen. Aan van eene aan van al de wettig verkregene regten zal kunnen strekken. De groote Donau deze groote waterweg voor het vervoer der voortbrengselen van Mid- den-Europazal voor den handel van alle natiën open zijn; de belemmeringen, aan de vrije ontwikkeling van dien handel in den weg gelegd, zullen verdwijnen, en de na tuurlijke beletselen, die het tot dusverre on mogelijk maakten, van dien schoonen stroom al het nut te trekken dat er van te trek ken is, zullen, wij twijfelen er niet aan, wijken voor de vereenigde krachten van de kunst en den vasten wil van belanghebbende partijen. De Zwarte Zee, eindelijk zal in plaats van voortaan te zijn, wat zij maar al te dik wijls is geweestde bloedige kampplaats van onderling wedijverende regten en eischen slechts wezen de vreedzame weg, dien de natiën zullen bevaren om hare schatten met elkander te ruilen en in hare behoeften te voorzien. «Voorzeker, dit zijn groote uitkomsten der wijsheid en den gematigden zin waardig van de volken die op nieuw zonder ongerustheid zich kunnen overgeven aan de ontwikkeling en uitbreiding der stoffelijke verbeteringen naar welke onze tijd zoo merkbaar streeft.” Aan eenen particulieren brief uit Londen, d. d. 7 dezer, ontleent de N. Rotlerd. Cour. het volgende: Wij kunnen deze niet slui ten zonder UEd. te berigten dat eene Hol- landsche firma alhier in de afgeloopene week per stoomboot TV estfriesland ontvangen heeft eene partij beenderen (5 tons) van Sneek ko mende, welke bleken menschenbeenderen te zijn met de klei er nog aan en welke in zulk eene conditie waren dat de betrokkene firma weigerde, ze aan hunne kade te laten lossen.” Een boerenknaap heeft voor eenige da gen in de nabijheid van Posen, bij het gra ven in den grondeen vaatjemet koperen hoepels beslagen gevonden. Bij het openen waren er voor ruim 1 mill, daalders aan goud stukken in. Het schijnt eene krijgskas te zijn, die in 1815 aldaar door de vlugtende Fran- schen in den veldtogt tegen Rusland verbor gen is. Voor verscheidene jaren hebben eeni ge Franschen zich aldaar opgehouden en na- sporingen gedaan. Volgens berigt uit Pruissenheeft de militaire overheidop verlangen van de Ne- derlandsche regering, bepaald, dat er van ha re zijde geen bezwaar bestaat tegen de ope ning van den Rijn-spoorweg van deLippetot Oberhausen op den eersten Meien van den weg van genoemden vloed tot Emmerik op 1 Junij aanstaande. Volgens brieven uit Parma, door het of ficiële blad van het Toskaansche gouverne ment medegedeeld, heerschte daar ter stede, hoe ook de staat van beleg door de Oosten- rijksche troepen gehandhaafd werd, nog steeds SNEEK, 15 April. Van den 5 tot en met 11 dezer zijn in deze provincie 145 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 21GG. In de zitting der tweede kamer van 12 dezer, zijn alle amendementen op art. 1 van het ontwerp van wet op de huishouding en tucht op de koopvaarpijschepen maar daarna ook art. 1 zelf verworpen en heeft de rege ring art. 2 en 5, als met art. 1 in verband staande ingetrokken. De wet zal dus aan vangen met art. 4, doch de discussien zijn ver daagd, om de redactie nog eenigzins te wij zigen. De voordragtter verhooging van de be groeting wegens den arbeid in de gevangenis sen is met algemeene (42) stemmen aangeno men. Van wege het ministerie van oorlog is bevel ontvangen om de troepen die met Mei aanstaande van garnizoen zullen veranderen niet op den Isten (zijnde Hemelvaartsdag)maar op den 2den Mei te doen marcheren. Volgens een telegrafisch berigt Nederlandschen consul-generaal zijn al de bestaande beperkingen i voer van krijgsbehoeften en van artikelen ingetrokken. Aan de heeren G. F. Servatiuskomman- dant van de kanonneerboot no. 54, en Rijn berg, schieman en loods, is de eervolle on derscheiding ten deel gevallen, door H. M. de koningin van Spanje met de ridderorde van den koninklijke Diadeem begiftigd te worden, wegens het met levepsgevaar redden der be manning van Me Spaansohe brik Alessan dria.- Sedert eenige dagen circuleren in deze provincie, onder de med. doctoren ten platte lande, twee gelijkluidende adressen aan Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken, waarvan het ééne in de noordelijke en het andere in de zuidelijke helft der provincie ter onderteekening is rondgezonden. Destrek king dezer stukken is, om bij de booge rege ring aan te dringen op eene spoedige voort zetting van de werkzaamheden ter zamenstel- ling van een wetsontwerp op de uitoefening der geneeskunde. De adressanten gronden zich voornamelijk op het onvolledige der bestaande verordeningen waardoor hetin de regeling der practijk ten platten lande, ontbreekt aan eenen vasten maatstaf van beoordeeling. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 8 April In een arbeidersgezin alhier, waar tusschen de echtgenooten twist ontstaan was, heeft de ze huisselijke oneenigheid droevige gevolgen gehad. Een vierjarig dochtertje werd door het omstooten van eene kan met kookende koffij daarmede overstroomd en zoodanig ge brand dat het eenige uren daarna is over leden. Het provinciaal geregtshof in Zuid-Hol- land heeft den 11 dezer uitspraak gedaan in de zaak van Adrianus Blom beschuldigd van doodslag, opgevolgd door diefstal, op de hof stede Kleyweg onder Hazerswoude op den 5 Febr. jl. Het hof heeft hem schuldig ver klaard aan deze feiten en veroordeeld tot de doodstraf, uit te voeren binnen de stad Ley den, op de wijze bij art. 1 der wet van 29 Junij 1854 bepaald. Men meldt uit Delft d. d. 11 April Naar men verneemtzal alhier worden geves tigd eene kweekschool ter vorming van on derwijzers zoo voor ons vaderland als voor de Oost-Indische Bezittingen. Reeds is tot dat einde een kapitaal woonhuis aangekocht waartoe de gelden bij eene negotiatie met aan- deelen van 1000 zullen worden gevonden. Te Ouddorp (Zuid-Holland) had den 7 April de openbare verkoop plaats van 61 noord- kapers ook traanvisschen genoemd (Dolphi- nus Glohiceps van Cuvier), dezer dagen aldaar aangespoeld en waarvan er den 6den nog een leefde en één een jong heeft geworpen dat echter onvoldragen was en de grootte had van eenen gewonen schelvisch. De verkoop heeft de som van ƒ5115 opgebragt. schappelijk gebouw in Turkije onfeilbaar aan leiding zou geven. Die bedroevende beelden hebben dank zij der groote Europesche overeenkomst den 50 Maart jl. gesloten plaats gemaakt voor eene meer geruststellende zekerheid. Het Ottomanische rijk zal voortaan dee- len in de weldaden en zal tevens zijn deel dragen in de lasten een en ander aan Eu ropa’s politiek stelsel verbonden* De door den sultan in het inwendige be heer zijns rijks gebragte wijze hervormingen waardoor een einde is gemaakt aan de regt- matige grieven, waarover de Christenonderda- nen van Z. M. zich hadden te beklagenzul len bet is te hopen alle standen en belij ders van alle godsdiensten in zijn land om zijnen troon vereenigenen deze laatsten zul len niet meer hunne blikken naar den vreem de wenden wanneer zij onderMe hoede van hunnen eigenen souverein de bescherming en de gunst zullen vindendie zij noodig heb ben om Het lot den sultan zal zoi (Pr. Br. en Asser Ct.} de Amst. Courant ontleenen wij dépèsche der Oostenrijksche regering hare vertegenwoordigers in het buiten land, d. d. 7 April, betreffende den inhoud van het vredes-tractaat het volgende: «Bij kennisneming van het tractaat, zal de wereld wij gelooven hieraan niet te kun nen twijfelen bevinden, dat de geslotene overeenkomst een werk is, eervol voor alle contracterende partijen, nuttig voor den wereld vrede, merkwaardig eindelijk in dien zin dat nog zelden zulk een voorbeeld is gegeven van belangeloosheid van den kant des eenen, van zelfverloochening van den kant des anderen kortom van de edele begeerte die in gelijke mate alle betrokkene staten heeft bezield, om ieder voor zijn deel bij te dragen tot het tot stand brengen van eene vaste en billijke or de van zaken in het Oosten. Sedert vele jaren drukte deze aangelegen heid, de Oostersche kwestie genoemd, als een benaauwde droom op Europa. Turkije, dat rijk, eertijds zoo magtig en nog heden ten dage vruchtbare kiemen van welvaart en magt in zich bevattendewas buiten het Europeesch volkenregt geplaatst. Kenteekenen van inwendige verdeeldheid de den er naderende rampen vermoeden en de wereld ijsde bij de gedachte aan de verove ringsplannen en aan de bloedige botsingen waartoe de hagchelijke toestand van het maat- SNEEKER luw lllliWllllilllffllljlIfllIMIIlllhlIlHll ran- igc; ■de J'g ue 50, 85, ma lat- Y’s 80 oe »oe- loor llo- uik ge en 8 E- de i IS IS COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1