NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. aj Wi ZATURDAG 1856. No. 32. t r t i 9 BINNEN- EN BUITENLAND. n tl 3 binnenlandsche 1 I 3 r t BUITENLAND. s i n n r a n 3 t 3 r 3 1 wiens on vredes. dag van schen WEENEN, 15 April. Oostenrijk schijnt eenige politieke demonstratie van Sardinië te duchten daar het zijne voorzorgmaatregelen op de Sardinische grenzen door het zamen- trekken van troepen als anderzins, verdub belt. Volgens de Turynsche bladen zullen de jaars heston - hen staal en lyceën) er in Zuid-Holland heb- hunne buitengewone verga- toonstelling. van wijlen den Op het einde des vorigen den er in geheel den Oostenrijkse! 265 openbare gymnasiën (collegiën met 2791 leeraars. Het gptal leerlingen van alle klassen was 48747, of 797 meer dan in 1854. Bij de Róomsch-Katholieken telde men 1 leerling op 1692 inwoners, bij de Grieks’ch- Katholieken 1 op 1475, bij de niet-vereenig- de Grieken 1 op 1967 bij de Protestanten der Augsburgsche confessie 1 op 451 bij de Kalvinistep 1 op 694 en bij de Israêliten 1 op 429. Het getal openbare industriescholen, behalve de talrijke bijzondere inrigtingen van dien aard, was, in 1855 58, met 476 onder wijzers en 8584 leerlingen. De Heer Gustaaf Heine deelt in het Wei ner Fremdenblatte eenige bijzonderheden me de over de laatste dagen van zijnen onlangs te SNEEK, 18 April. Het gewijzigde wets ontwerp over de tucht op de koopvaardijsche pen is door de 2de kamer met bijna algemee- ne stemmen aangenomen. Den 16 dezer zou worden beraadslaagd over de wet op de ban ken van leening. In de zitting van de tweede kamer van 8 April zijn vijfennegentig adressen nopens de wet op het onderwijs ingekomen waarvan vierenzestig aandringen op de splitsing der openbare scholen in Protestantsche, Roomsche en Israëlitische scholen. Uit ’s Gravenhage wordt medegedeeld, dat het verslag der afdeelingen omtrent liet wetsontwerp op het lager onderwijs voltooid is. Hel moet nu door de commissie ad hoe worden geresumeerd om gearresteerd en ver volgens ten spoedigste gedrukt te worden. De aanbieding van het ontwerp van wet op de nationale militie wordt bij de tweede kamer eerstdaags tegemoet gezien. Het Staatsblad no. 14 behelst een ko ninklijk besluit, waarbij het port der nieuws papieren en andere gedrukte stukken die na 1 Junij aanstaande per landmail, via Merseil- le naar Oost-Indie verzonden worden tot 10 cent ieder blad wordt verminderd. Z. M. heeft herbenoemd en bij continua tie aangesteld tot plaatsvervangend kantou- regter te Sneek den heer mr. H. Hiddinga. De Staats-Courant deelt mede, dat de rijksmiddelen in de drie eerste maanden van dit jaar hebben opgebragt ƒ15,554,952, ter wijl de opbrengst dezer middelen gedurende gelijk tijdsverloop van het vorige jaar 1855 is geweest ƒ12,452,066. Met inbegrip van de opbrengst van het tonnegeld en het gemaal is het bedrag in de eerste drie maanden van 1855 geweest 15,559,915. Bij het departement van zaken is ontvangen van den minister van ma rine eene som van 4,429.95'/2 zijnde bet bedrag van den gedanen afstand hunner soldij door de equipagiën van Zr. Ms. korvetten Ne- halennia en van Speyk, stoomschepen Batavia, Celebes Borneo, Samarang en Etna en schoo- nerbrikken PadangLansier en Sylpin de Oost-Indie ten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood hier te lande. Parijs gestorven broeder Henrich Heine, on der anderen ook een gedeelte van zijn testa ment, waarin de gestorvene zijn verlangen te kennen geeft dat geen predikant zijn lijk zou. volgen of dat er eenige plegtige handeling bij zijne begrafenis zou plaats hebben. Deze wensch dus luidt het in zijn testament, is niet van een’ vrijgeest; sedert vier jaren heb ik allen wijsgeerigen trots afgelegd en ben tot het geloof teruggekeerd. Ik sterf, geloovende aan eenen éénigen God, Schepper der wereld barmhartigheid ik aanroep voor mijne sterfelijke ziel.” Verder betuigt hij daarin zijn leedwezen over hetgeen hij oneerbiedigs geschreven heeft aangaande datgene wat hem nu heilig was. Als een grond voor de opheffing der kloos ters wordt zelfs ook in Portugal door velen beweerd dat de kloosters door hunne wel dadigheid slechts luiheid en bedelarij ten na- deele van den nationalen rijkdom en van ’s menschen waardigheid bevorderen. Door het opheffen dezer vrijplaatsen des ongeluks zeggen zij zullen wij de bedelarij en luiheid, uitroeijen en zullen de armen eenen tot dusver hun onbekenden trap van welvaart bereiken. Uit Triest meldt men dat tengevolge van de heropening der Russische havens en de vrijlating van den Maïs-uitvoer door de pau selijke regering aldaar, de graanprijzen zeer ge daald zijn en er groote levendigheid in den graanhandel heerscht. Den 6 dezer werd te Petersburg eene groote receptie ten hove gehouden als feest viering ter gelegenheid van het sluiten des Genoemde dag was tevens de heilige Maria boodschap, volgens den Russi- calender. De receptie werd gevolgd door een Te Deum in de hoofdkerk. De keizer heeft aan ieder der generaals en officieren die door de vijandelijke bezetting van Kertch zijn benadeeld, eene gratificatie in geld geschonken gelijk staande met het bedrag van één jaar bezoldiging. De keizer heeft den 7 dezer Petersburg ver laten en is naar Moskou vertrokken tot bij woning van een militair feest, dat daar den 11 dezer zou worden gehouden. Keizer Alexander legtvolgens het te Rome uitkomende half officiële blad de Civil- ta Catolicade meest welwillende bedoelin gen jegens de Katholieken in Rusland aan den dag. Het blad meldt dat de beer Kisseleff, Russisch gezant bij het pausselijk hof, belast is met het voeren van onderhandelingen over een concordaat, op nog ruimer grondslagen dan dat voor eenige jaren gesloten. Ook be staat het ernstig voornemen tot aanvulling der vakante bisschopszetels in Polen. De czaar heeft bepaald dat de staten van Finland weder om de vijf jaren zullen bijeen geroepen worden. Sedert 1811 was dit lig- chaam niet vergaderd. De Britsche Oostzeevloot is de Belt ge passeerd naar de Engelsche kust wederkee- rende. Daar het vervoer van paarden uit de Krim van ƒ560 tot ƒ700 per stuk zou kos ten, heeft de Britsche regering bepaald, ha re paarden in de Krim of in Turkije te ver- koopen. Niettegenstaande maarschalk Pélissier, volgens den Mcnitcur van heden meldtdat de gezondheidstoestand der Fransche troepen in de Krim gunstiger is gewordenwordt ver zekerd dat de typus onder die troepen bij voortduring verschrikkelijke verwoestingen aan- rigt en dat alleen de vrees voor besmetting van Frankrijk de terugkomst van verscheidene division uit de Krim doet vertragen. Te Mar seille zijn overigens zeer strenge maatregelen tegen het overbrengen der epidemie genomen. (In Sardinië tracht men de epidenie door de zelfde voorzorg te keeren.) Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 16 April: Het vredes-verdrag is door alle mogend heden geratificeerd de vrede is alzoo verze kerd. Den 28sten worden de ratificatiën te Parijs verwacht. Het congres te Parijs zal heden gesloten worden. De synodale commissie der Nederl. Her vormde kerk zal den 28 dezer hare voorjaars vergadering openen in eene der localen van het ministerie van Hervormde eeredienst. Aan het Nederlandsch zendelinggenoot schap zijn dezer dagen onder meer andere giften weder de volgende belangrijke legaten toegekomen als één van 5800 geschonken door wijlen mej. Sara van Es, wed. van den heer II. Drees, te Rotterdam, en twee ieder van ƒ2000, geschonken door wijlen vrouwe I van Catlenburch, geb. van der Onderraeulen, te Amsterdam en door wijlen mejonkvr. J. L. G. Gregory, te ’s Gravenhage. Men meldt uit Amsterdam d. d. 15 April: De provinciale staten van ben heden, in 1 dering, gekozen tot lid der eerste kamer de staten-generaalin plaats van heer mr. A. Boxman den heer A. Harte- velt Jz. te Leydenniet 45 stemmen. De heer mr. P. L. Bergram van Jaarsveld, voor zitter der arrondissements-regtbank te Gorin- them, had 27 stemmen op zich vereenigd. Gedeputeerde staten van Noord-Hollaud overwegende, dat jhr. M, Salvador het volle genot van zijne burgerschapsregten verloren heeften alzoo ophoudt lid van de prov. sta ten te zijn, hebben bepaald, dat de verkie zing in het hoofddistrict Haarlem ter ver vulling dier vacaturezal plaats hebben op dingsdag 29 April aanstaande, en de herstem ming, zoo noodig, op dingsdag den 15 Mei daaraanvolgende. Men verneemt dat de advocaat mr. C. van Bel! namens den veroordeelde A. Blom cassatie heeft aangeteekend van het arrest door het provinciaal geregtsbof in Zuid-Hol- land gewezen waarbij deze is veroordeeld tot de straffe des doods. De wedstrijd der koninklijke Nederland- sche Yacht-club op de rivier de Maas, vóór Rotterdam zal plaats hebben 19 Julij en in zee op 21 Julij aanslaau.de. Men meldt uit Hardenberg d. d. 10 April Voor eenige dagen is in het naburige Gilnaus door een’ arbeider eene belangrijke som men zegtcirca ƒ50,000 gevonden. Hij heeft er aan zijn’ medearbeider 50 pistolen van gege ven waarvan eenigen het jaartal 1856 dra gen zoodat men vermoedt, dat deze belang rijke som door één’ of meer roovers die la ter gevat zijn, in den grond is gegraven. Men meldt uit Dedemsvaart d. d. 12 April Men verneemt dat het aantal vreemde ar beiders alhier in de laatste 14 dagen aange komen zoo verbazend groot isdat hetzelve met moeite werk kan bekomen ofschoon dat werk inderdaad veel mag heeten. De begeer te naar groote verdiensten drijft hen her waarts, en die kunnen ook verkregen wor den, doch ook alleen door hen, die het veen- werk goed verstaan; onkundigen raken bedro gen. Men meldt uit Groningen d. d. 14 April: Van de hooge regering is alhier berigt on tvan- gen dat ook het rangschikken van Gronin gen als vesting in eene andere klasse door haar is moeten worden afgewezen in het be lang van de defensie des lands. Men meldt uit Assen d. d. 14 April: Wij kunnen aan onze lezers het heugelijk berigt raededeelen dat alle de aandeelen in de ven nootschap voor de daarstelling van het kanaal van Assen op Groningen zijn geplaatst. Men mag dus verwachten, dat deze belang rijke onderneming spoedig voortgang zal heb ben en stellen ons daarvan voor Assen en inzonderheid voor de provincie, vele voordee- len voor. Dezer dagen zijn hier te lande uitnoodi- gingsbrieven en programma’s verspreid, om deelneming op te wekken tot bevordering eener in Augustus aanstaande in Brussel te houdene tentoonstelling van huisraad en an dere voorwerpen tot gebruik der mingegoede klasse bestemd. Naar aanleiding hiervan, hebben reeds on derscheidene nieuwsbladen de aandacht op de zaak gevestigd en bijzonderheden omtrent den aard en de strekking dezer tentoonstelling me degedeeld, waaruit onder anderen blijkt, dat de voorwerpen, ter plaatsing aldaar bestemd, zonder betaling van regten in Belgie zullen worden toegelaten alwaar tevens eene ver mindering van 50 pCt. op den vervoerprijs dezer voorwerpen langs ’s rijks spoorwegen wordt toegestaan. Zoo die voorwerpen of goederen niet in Bel gie mogten worden verkocht kunnen zij hier I te landemet vrijdom van regten weder j worden ingevoerd mits bij den uitvoer eene behoorlijke omschrijving van het voorwerp ten kantore van uitvoer worde afgegeven ten einde later, bij den wederinvoer, de eenzel vigheid der goederen kunne worden erkend, mits die wederinvoering plaats hebbe bin- I nen twee maanden na de sluiting der ten- 5

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1