NIEUWS- EN ADFERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. I I 1856. No. 33. WOENSDAG den 23 April. 11de Jaargang I. b J - J ii- 7 l 0. SNEEKER <1 J a BINNEN- EN BUITENLAND. den r i s 3 S BUITENLAND. .1 I» I 3 r i s s 3 1 3 e dat de heer om stoel r II ’s O T C it 'l 1 n i, i, niet binnen acht dagen De in deze stad ver en bisschoppen heb- als reeds bekend isjl. zaturdag eene Het bij deze aan hem overhandigde adres is he- openbaar gemaakt. Even als het adres ook ’s keizers antwoord in het latijn. In 1 3 WEENEN, 15 April, gaderde aartsbisschoppen I ben zoo na liet uitspre- een COURANT I ke de Franschen niet gevoegelijk konden den heer denemen door aankoop over te nemen. jenden brief, van een geschenk vergezeld, we gens de bearbeiding en toelichting in het Ne- derduitsch van een werk uit de Hebreeuwsche taal, genaamd: Bespiegelingen over de wereld van den beroemden geleerde uit de 15e eeuw, Jedajah ha Penini. Den 15“*'° is bij hel hoog militair-geregtshof de sententie in appél gepronuntiëerd in de zaak van Bart van Buuren houdende beves tiging van bet vonnis van den krijgsraad waarbij de gedet. als schuldig aan moedwilli- gen manslag, verzeld van diefstal op den open en van den heer plaalselijke de eerste kamer der sta- audiëntie gehad bij den keizer, ter vergadering opgeroepen gelegenheid den I was Naar men verneemt, heeft het Z. K. H. prins I dat antwoord verklaarde de keizer dat hij met Frederik der Nederlanden behaagd, den heer het sluiten van het concordaat ten doel had, L. Borstal, alhier, te doen geworden een’vlei- een’ pligt als Katholiek te vervullen, en dat - -1t. i.i hijwat door hem belpofd is zal nakomen met eene trouw, die den man en den keizer past doch dat zulk een groot werk alleen «door vereenigde krachten” in alle opzigten kan wor den voltooid en het alzoo de zaak der bisschop pen zal zijn met den keizer en onderling tot dat doel zamen te werken. In 's keizers woor den dus ligt de uitdrukkelijke verklaring, dat eene overeenstemming tusschen kerk en staat, en tusschen de kerk en bare-leden noodig is, qm het doel van het concordaat te bereiken. WEENEN 16 April. De BÖrsenhalle meldt baren weg, met vervallenverklaring van den militairen stand is veroordeeld tot de straf des doods met den strop, en met bepaling, dat de uitvoering zal plaats hebben aan Helder alwaar de misdaad is gepleegd. Een bediende bij de Nëjtérl, bank te Am sterdam die een’ zak met y”5500 bij zich had, verzocht dezer dagen een’ koopman in de Nes, bij wien hij dat wel meer deed, het geld even hij hem te mogen deponeren, daar hij nog ee ne boodschap in de nabijheid moest doen en liet dan zou komen terughalen, ten einde het noodelooze meèvoeren van zwaarte bij het ont vangen van andere gelden te vermijden. De koopman stemde toe en de bediende verwij derde zich. Toen de laatste echter eenigen tijd daarna terugkwam om den zak met de daarin bevatte geldsom terug te halen waren zak en geld verdwenen terwijl de koopman die zich eenige oogenblikken had verwijderd en het geld onbewaakt in eene kamer had la ten liggen verklaarde, niet te weten waar het i gebleven was. De justitie trok zich de zaak aan en na eenige verhooren te hebben on dergaan heeft de regtbank regtsingangmet bevel van aanhouding, tegen hem verleend. Door de provinciale staten van Overijssel is, in eene buitengewone vergadering, met algemeene stemmen besloten, voor de provin cie deel te nemen in de uitbreiding van het kapitaal der Overijsselsche kanaal-maatschap - pij, voor eene som van f 105,000. Een misdadiger, aan dubbelen moord schuldig, was dezer dagen te Hamburg ter dood veroordeeld en het vonnis zou door de guil lotine worden uitgevoerd. Des avonds te vo ren werd de delinquent naar het beslaand gebruik, van zijne boeijen ontslagen en te acht ure door den geestelijke verlaten. Om streeks een hem en bood langde bier. Toen hem weer te zien.” bevestigd in de Opinione KONINGSBERGEN, 18 April. Uit Peters burg wordt berigt dal de keizer het vredes- tractaat heeft geratificeerd alvorens hij naar Moskou vertrok. Na zijne terugkomst uit dia stad zal hij zich naar de Oostzee-provincien begeven. KONSTANTINOPEL 7 April. De pacha van Varna is in hechtenis genomen paar men zegt ter zake van den moord, dezer dagen aan een Grieksch meisje gepleegd. LONDEN, 15 April. De graaf van( Albe marle bragt gisteren avond de wreedheden die in het presidentschap van Madras bedre ven werden, in het hpogerhuis weder ter tafel. Onder de pijnigingen behoorde onder anderen, volgens den spreker het ophangen van men- schen aan hunne knevels: het insmeren met olie en in brand steken; de vingers rugwaarts te dwingen het plaatsen van een ontkleed persoon op een nest van Indische mieren, enz. Al deze middelen werden gebezigd tot het in nen van belasting en huur eu er waren be wijzen voorhanden volgens graaf Albemar ledat Europesche officiëren bij deze pijnigin gen tegenwoordig waren geweest en deel aan de uitoefening hadden genomen. De hertog van Argyll gaf de verzekering dat het gouver nement het stelsel van pijniging zou doen af schallen. De markies van Clanricarde verweet aan de directie der O. I. compagnie hare onverschil ligheid of hetgeen erger was hare onwe tendheid betrekkelijk het pijnigen, dat in In die plaats vond voorts spraken verscheidene pairs nog met verontwaardiging over dit on derwerp. LONDEN 16 April. Naar men verneemt, is het Perzisch - Engelsche geschil nog niet uit den weg geruimd en heeft de Brilsche gezant in Perzié zijn ontslag verzocht. Bij gelegenheid van het proces van miss Hinds, verneemt men uit den mond van den een feitdat zeer ten bewijze strekt van het waken der regering tegen de gezagaanrnatiging der kerk op burgerlijk gebied. Volgens ge noemd blad zou de policie te Weenen al de exemplaren van eenen herderlijken brief van den aartsbisschop aldaar hebben in beslag ge nomen van welk stuk verzuimd was het bij de wet op de drukpers bepaalde getal exem plaren bij het ministerie te deponeren. WEENEN, 18 April. Gisteren zijn van hier bevelen gezonden aan generaal Coronini, bevelhebber der Oostenrijksche troepen in de Donau-vorstendommen houdende, dat de helft dier troepen den terugtogt naar Oostenrijk moet beginnen. De Oesterreichische Correspondent berigt, dat de keizer den 15 dezer het vredes-lraC- taat heeft geratificeerd. Ter gelegenheid van de ratificatie van het vredes-lractaat heeft de keizer bepaald, dat in alle kerken in den staat eene plegtige godsdienstoefening zal worden gehouden tot dankzegging voor het herstel des vredes. De Amico Caltolico meldt, Von Kisseleff te Rome is aangekomen een concordaat tusschen den pauselijken en Rusland te sluiten. BERLIJN 17 April. De minister van oor log heeft aan de beide huizen medegedeeld dat de koning bevolen heeft dat de yoet van oorlog, waarop een groot deel des legers zich bevindt (de Kriegsbereitschaj't'}, zal ophouden. HAMBURG, 17 April. De aankondiging op verschillende beurzen gedaan van eene nieuwe Russische leening van 100,000 roe bels, wordt officiéél gelogenstraft. ITALIË. Er schijnt in Parma een waar ‘schrikbewind te heerschen. De Oostenrijkers arresteren ieder, die hun maar eenigzins ver dacht voorkomt. Men heeft er twee catego- rién van gevangenen. Eene vrouw die den Oosten rij kschen generaal verlof verzocht om haren man te mogen zien kreeg tot ant woord Een gedeelte van de gearresteerden is voor het kerkhof bestemd, het andere ge deelte voor de gevangenis; als uw man voor de laatste categorie bestemd is, hebt gij kans ..L...” Deze woorden worden een schrijven voorkomende in van Turyn. SNEEK, 22 April. Van den 12 tot en met 18 dezer zijn in deze provincie 116 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 2282. Bij de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen een ontwerp van wet omtrent het begraven van lijken op begraafplaatsen en begrafeniskosten. De commissie voor de verzoekschriften brengt verslag uit over eenige in hare handen gestel de adressen o. a. betreffende de wet op het onderwijs. Bij deze gelegenheid vraagt de heer Groen van Prinsterer het woord, en wijst in de eerste plaats op het groot aantal verzoek schriften over dit onderwerp en op de menig te onderteekenarenwaarmede de adressen voorzien zijn, met name dal uit Leeuwarden. Het zijn geene enkele petitiën, maar het is een pelitionement. Nu heeft spreker zich af gevraagd wat de bevoegdheid de roeping van de tweede kamer in deze medebrengt. Hij acht eene bloote nederlegging ter griffie niet genoegzaam, en vraagt, of bet niet het een voudigst zou wezen, een algemeen overzigt van al deze stukken te maken eene beredeneerde statistiek als het ware van getal inhoud hoofdgedachte en of niet daaruit menige nut tige wenk zou zijn te putten. Spreker zou voorstellen eene commissie van vijf leden, uit I elke afdeeling één, te benoemen, om van de j petitiën een algemeen verslag op te maken en rond te deelen vóór de discussie der wet of zoo de wet in deze zitting niet in behande ling mogt komen, vóór het sluiten der zitting. De hoofdbezwaren welke spreker verwacht zijn dat men zoo min mogelijk van de adressen nota moet nemen; dat het onkundige volk in deze slechts het slagtoffer is van eene politie ke kunstenarij maar nu moet hij vragen: 1) mag men aannemen, dat, wanneer de Proles- tantsche bevolking zich tot de kamer wendt over dergelijke gewigtige belangen, als de op voeding der jeugd, men dan kan spreken van het onkundige volk? 2) daargelaten of er po litieke kunstenarij plaats hefibe behoeft men dit dan aan te nemen bij een pelitionement over zulk eene wet, in verband met de eene omstandigheid dat hier gezegd is dat onze natie geen Christelijk volk is, en met de an dere omstandigheid, dat in onze openbare in stellingen op het Christendom niet behoeft te worden gelet 5) indien dergelijke kunstena rij gesteld zij had bestaan, aanwezig ware, gelooft men dan niet, dat de tegenstand ware achterwege gebleven Spreker verzoektdat de dag nader bepaald worde, om dit zijn voor stel te behandelen. Daartoe wordt besloten. Nog zijn ingekomen: 1) eene voordragt we gens de vijfjarige verjaring van coupons der certificaten der openbare Ned. schuld en 2) eene bepaling, betreffende de benoeming van vreemdelingen tot landsbedieningen. Na langdurige discpssiën is met 29 tegen 17 stemmen een amendement van Rochussen tot opheffing der bijzondere ban ken van leening in 1859aangenomen. Daar op is het ontwerp van wet ingetrokken de discussie over het voorstel Wintgens, tot het instellen van gezondheidsraden geopend. De leden van ten-generaal zijn tegen dingsdag den 29 April aanstaande. Men meldt uit ’sGravenbage d. d. 18 April: I zou Des avonds te naar zijne boeijen ontslagen door den geestelijke verlaten. uur later kwam de oppasser bij hem wijn aan doch hij ver- hem dit gebragt werd wierp hij den man met eenen hevigen stoot op den grond, sloot hem op, liep vervolgens in het vertrek van dezen en sprong er het venster uit. Doch bij den sprong brak hij een been en werd gegrepen. De senaat be sloot dat de voltrekking van het vonnis zou de uitgesteld worden, en de veroordeelde werd naar het ziekenhuis gebragt. Of hem nu het leven zou worden geschonken was onzeker maar het vonnis verloor zijne kracht, indien het ken werd uitgevoerd. Dit heeft dan ook paar dagen later pla'a-ts gehad. Uit Turyn wordt berigt, dat de Fran- sche gezant aldaar bij de regtbank eene kiagt heeft ingediend tegen de Gazetta della Alpi wegens een artikel getiteld de openbare mee- ning in Frankrijk waarin aan keizer Napo leon een andere Pianori wordt toegewenscht die beter treft dan deze trof. Volgens berigten uit de Krim van den 8, hadden de Russen aangeboden, om aide te Kamiesch liggende oorlogs-voorwerpen wel- 1 ke de Franschen niet gevoegelijk konden ipe-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1