NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. w Op 1856. No. 34. ZATURDAG VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 28 APRIL 1856, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. VERGADERING I curatoren der Latijnsche scho- Omer-pacha zal ontbonden BINNEN- EN BUITENLAND. r i e t I i van de den 21 één millioen gulden aanleg en spoorweg, mag men tegemoet zien. Volgens en Nije- B EKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEKgelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit van den 7 September 1828 (Staatsblad no. 55) roepen bij deze op alle personen, welke, als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen in de tweede klasse van de algemeene Rol der Schutterij in het vorige jaar opgemaakt, gebragt zijn geworden, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen de bevoegdheid hebben verloren, om in die klasse te verblij ven en dus als nu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeren algemeene Rol gerangschikt moeten worden ons van dusdanige veranderde omstandigheden ter Secretarij dezer stad ken nis te geven, vóór den 15 Mei ek.zullende bij verzuim dezer aangifte de belanghebbenden, ingevolge art. 8 van Zr. Ms. hiervoren genoemd besluit, bij de Schutterij worden ingelijfd,en bovendien tot eene geldboete en gevangenis straf verwezen worden. Voorts wordt ter kennis van de belangheb benden gebragtdat zij welke hun 54ste jaar voleindigdalsmede dat zijdie bij de Re serve gedurende vijf jaren hebben gestaan des verkiezende, kunnen worden ontslagen; wor dende dus een iegelijk die van dit regt wenscht gebruik te maken aangemaand om zulks ui terlijk vóór den 50 Junij aanstaande ter stads Secretarij aan te geven. En opdat deze kome ter algemeene kennis, zal dezelve worden afgekondigd zoo als gebrui kelijk is. Sneek den 25 Apeil 1856. Burgemeester en Wethouders voomoemd A. VEEN. De Secretaris 1IAGA. voor het muzijk-corps bij de dienst doende schutterij. Adres om eene deur te mogen maken in ee- Den muur. Missive betrekkelijk de surveillance op de plaatselijke belastingen. Beurtveeren van Koudum Oudega ga op Sneek. Idem van Munnikkeburen. Missive van Th. Cool, waarbij dezelve be dankt als commissaris van de stedelijke mu- zijkschool. Missive van len om eenen derden docent. Benoeming van twee leden in de districts commissie voor de gewapende dienst (aange houden). Adres om eene plek gronds tot berging van mest. Brug bij Lampe (aangehouden). Verslag van den toestand der gemeente. Rapporten. voorstel, strekkende tot instelling van plaat- van gezondheid, ingetrokken, van het voorstel met 29 tegen verworpen. Besluit betrekkelijk de verordening op het bouwen enz. van woningen. Idem op eene missive van den heer A. W. Stam. Toelage den 22 dezer is het ontwerp Van wet, tot goed keuring der artikelen van het met Oostenrijk gesloten handels- en scheepvaartsverdrag, aan genomen met 50 tegen 4 stemmen. In de zitting van den 25 dezer zijn inge komen 1) een ontwerp van wet nopens de nationale militie; 2) het verslag van het inunt- collegie over de muntwerkzaamheden, betreffen de 1855 en is in die zitting, na langdurige discussie, verworpen, met 58 tegen 14 stem men het ontwerp van wet omtrent het bou wen van een droog dok te Willemsoord. Bij den minister van financiën is ontvan gen eene som van ƒ151.257,, door een’R. K. priester zich teekenende P. S. P. onder het postmerk Amsterdam, van den 17 dezer, ten behoeve van ’s rijks kas ingezonden. Het strekt ons tot genoegen te kunnen melden dat volgens hier ontvangene berig- ten door de heeren Van Heemstra c. s.op den onlangs door de regering nader vastgestel- den tijd het vereischte waarborg-kapitaal van i zou zijn gestort voor den de exploitatie van den noordelijken Wordt dit berigt bevestigd, dan nu spoedig de definitieve concessie (Friesch Weekblad.} een berigt van Zr. Ms. zaakge lastigde te Rome is bij besluit van den 5 de zer de vrije uitvoer tot op 51 Julij ek. toe gestaan van maïs, rijst, witte boonen, graau- we erwten linzen sisser-erwten en boonen. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 21 April Heden nacht heeft er in den tuin al hier achter het paleis van H. M. de konin- gin-moeder op den Scheveningschen weg het volgende voorval plaats gehad. Er was aldaar een schildwacht geplaatst van het re- gement dragonders, die twee personen zag aankomen aan wie hij vroeg wat zij daar kwamen verrigten hetgeen door hen beant woord werd met te zeggen dat zij bij den tuinman moesten zijn werwaarts hij hen ge leidde. Een eindsweg gevorderd zijnde, werd hij onverhoeds aangevallen en tegen den grond geworpen waarop één der aanvallers hem op den keel trapte om het schreeuwen te belet ten en de ander zijn mes trok en hem daar mede eene wond over de wang bals en drie sneden over de beenen toebragt; zij lieten hem liggen en verwijderden zich. Na eenigzins be komen te zijn begaf de schildwacht zich naar de voorstaande schildwacht. Zij wekten de concierge en daarna is door hen eenig onder zoek naar de daders ingestelddoch vruchte loos zoodat dezelve tot heden niet zijn ont dekt. De verwonde is naar de garnizoens- ziekenzaal overgebragt. Men meldt uit Amsterdam d. d. 22 April Van eene geloofwaardige zijde wordt verze kerd dat de protocollen van de zittingen van het congres te Parijs, die weldra openbaar zullen gemaakt worden geheel en al kleur loos zijn en dat daaruit al de eigenaardighe den der mondelinge discussien zijn verwijderd. Men meldt uit ’s Hertogenbosch d. d. 19 April: Door de Vincentius-vereeniging te de zer stede is besloten tot het oprigten eener algemeene spijskokerij met het doel, om den werkman in staat te stellen, voor eenen ma tigen prijs een goed middagmaal te erlangen. Deze inrigting zal dienen voor ieder zonder onderscheid van gezindte. Voor hoogstens 10 cents zal eene voldoende portie gekookte spijs, uit vleesch, aardappelen en groenten bestaan de worden verstrektdie aan de kokerij kan afgehaald of aldaar in daartoe ingerigte zalen genuttigd worden. Om het denkbeeld van be- deeling te voorkomen zal geene enkele por tie gratis worden afgegeven. Te Dantzig hebben al de daar gevestigde consuls van de verschillende staten zich aan eenen feestelijken disch vereenigdter viering van het sluiten des vredes. Vóór dat de feestgenooten zich aan tafel zettedenwerd een koor gezongen en een salvo van 21 kanonscho ten gelost. De Oostenrijksche troepen alléén hebben te Parma alle magt in handen ten gevolge daarvan hebben twee der ministers reeds hun ontslag ingediend; de krijgslieden der herto- gin-regeutes doen geene dienst. De maatrege- leti door dén Öostenrijkschen generaaldé Greririeville, genomen, zijn van deti stferig- sten aard. De Oosteh rij kers bewaken alles eil verdenken allen. Er is b'evel gegeven tot het sluiten eti zelfs digtmetselen van alle vefistersy die op den openbaren tuin van San Paolo uit zien. Eerie oude vrouw, die eene kist dag bladen had ontvangen is in hechtenis geno men ook eeri pfiester voor wien, baar meiï vermoeddedie kist bestemd was is gearres teerd. Voornamelijk duchten de Óostenrijkeré den terugkeer der Safdiniërs uit dé Krirri en daarom bezetten zij de meest belangrijke punten op de grenzen. Daaf te Parijs veel riachttreifleri Vertrek ken en de reizigers, in slaap gevallen, dik werf het station waar zij den trein möeteri verlaten reeds voorbij zijn, zondet zrilks té bemerken, is men op het denkbeeld gekomen een’ Wekker rip iederen waggon te plaatsen y welke op 500 ellen vóór men aari het station komt afloopt, en tevens den narim Van het stationwaar men op zal houden arihgeeft. Deze maatregel vermindert het oponthoud der tusschenstatioris aanmerkelijk, en brengt dus nut en gemak aan. De officiëële ceremoniën welke zullen plaats hebben bij den eersten kerkgang der keizerin zijn bekend gemaakt. Daartoe zal eene der salons van de vorstin als kapél Wor den ingerigt. De offeranden dooT de geluk kige moeder gebragtzullen bestaan in een in gouden versierselen gevatte waskaats en een klein misbroodje op een’ gouden schotel. Deze offeranden zullen worden gedragen door de groot- meesterësse en de hofdame van deze. Geen dag verlooptof de particuliere brieven uit Konstantinopel behelzen berigten van moorden in de verschillende deelen des Turkschen rijks, gepleegd bij of ten gevolgé de invoering der bepalingen van den Hat- ti-Humayoun. Het leger van Omer-pacha zal ontbonden worden om tot mobiele kolonnes te worden gevormd, onder commando van kolonels, en bestemd om door1 de verschillende deelen des lands te trekken tot het waken voor de ten uitvoerlegging der bepalingen van den Hatti- Humayoun. Den 11 dezer kwam keizer Alexander II geheel onverwachts te Moscou aan. Hij was vergezeld van zijne broeders Konstantijn, Nicolaas en Michael en van een’ talrijken staf. Onbeschrijfelijk was de geestdrift, waarmede de czaar en de grootvorsten ontvangen wer den. Na de audiëntiedie de keizer aan graaf Zakrewski den militairen gouverneur, had verleendverzamelden zich al de edelen en de voorname militaire en burgerlijke amb tenaren in eene groote zaal, en toen hield ds keizer de volgende toespraak: De oorlog is geëindigd, mijne heeren want, alvorens Petersburg te verlaten, heb ik mij gehaast het vredes-tractaat te bekrachti gen dat door de te Parijs vereenigde gevol- magtigden was geteekend. Ik acht mij ge lukkig, u deze tijding officieel mede te deelen, en voor den adel van Moscou de woorden té herhalen die ik in mijn laatst manifest tot mijn volk heb gerigt. Rusland kon zich nog gedurende vele jaren met kracht verdedigen en ik geloof, dat, welke krachten ook er te gen waren aangewend, het onwrikbaar op zijn grondgebied zou zijn gebleven. Maar in het ware belang des lands heb ik het oor moe ten leenen aan voorstellen die met ’s lands eer overeenkwamen. De oorlog is een abnor male toestand, en de grootste voordeelen die er in worden behaald, wegen naauwelijks de fampen op die hij doet ontstaan. De oor log had de handelsbetrekkingen des rijks met de meeste Europesche natiën geschorst. Voor zeker had ik hem voortgezet, indien de stem van naburige Staten zich niet had verklaard tegen de staatkunde der laatste jaren. Mijn vader, onvergefelijker gedachtenis, heeft zijne redenen gehad om te handelen zoo als hij heeft gehandeld. Ik kende zijn voornemen en was er met mijne gansche ziel aan gehecht; doch door het tractaat van Parijs is het door hem beoogde doel verkregen en aan dit mid del geef ik boven den oorlog de voorkeur. SNEEK, 25 April. In de zitting tweede kamer der staten-generaal van dezer zijn ingekomen twee kon. boodschappen, ten geleide van wets-ontwerpen als: 1) tot vaststelling der raming van uitgaven wegens verstrekkingen voor het depart, van marine over 1856, en 2) tot naturalisatie vau ver schillende personen. In die zitting heeft de beer Wintgens zijn selijke raden nadat art. 1 22 stemmen was verworpen. In de zitting van de tweede kamer van L SNEEKER 3 I 5 3 1 s 1 r I i i i t 1 1 a 1 »P lei mi mil in rir..-—— 5 COURANT r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1