NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. csl E l 11de Jaargang. 1856. No. 35. den 30 April. WOENSDAG 7.. 7.. 7. 7. I fE L :ts. AY 'en. terk iden wa il ene zwa nst- i en twee rke- igsle jareri 6, IN C. •■-A- CO SNEEKER r> S3 :r- 1/, BINNEN- EN BUITENLAND. de gedaan worden - Mllrlllllll'llllli i 3N in den tot onderlinge kout na 23 Des avonds zal er in het den heer Stumpff een bal 1.50, 185, r zon- 9 vat ic, vl. f 30'. jne pot oe- de in J 1 i* 5 l cc cc cc cc cc cc >ee \re en ie' ns en tot de ;e- m 8 de otma raal- ’AY’s k, 80 an n - in is— s 7» 72 ‘4 7» 16 April, 2287/4 vaten bo na vèrtwee last tarwe, G50 60 balen vlas, 786 kanter kazen, het Christendom vreemd wordt aan de groote meerderheid der bevolking dan dringt het on geloof tot de schoolmeesters door, in weerwil der wetsbepaling; en wanneer onder de Room- sche en onroomsche bevolking de beginselen van het echte Christendom toenemen, zal die Christelijke leer de schoolboeken en de school meesters doordringen ook dan wanneer zij zich geheel van liet leerstellig onderwijs ont houden. Niettegenstaande al de lagere scho len vóór de Fransche omwenteling van 1789 onder den invloed van de R. K. geestelijkheid stonden, niettegenstaande de scholen in Duilsch- land vóór 1848 meestal in wettigen zin gods dienstscholen waren heeft zulks niet belet dat het ongeloof er krachtig op heeft inge werkt. Uiterlijke handelingen kan de men- schelijke wet gebieden en verbieden. Waar de staatswet Christelijke beginselen voorschrijft, beveelt zij inderdaad zaken die buiten hare magt zijn, en de overbodige bepaling zal in de meeste gevallen slechts tot bitteren twist aanleiding geven.” Men meldt uit Amsterdam d. d. 25 April: Eergisteren heeft de afdeeling ’s Gravenhage van de vereeniging: het Metalen Kruis we der eene vergadering gehouden. Daarin is be sloten, aan den generaal Van Merle het eere- lidmaatschap op te dragen. Voorts is mededeeling gedaan dat in de maand Augustus te Amsterdam zal worden onthuld de gedenkzuil ter herinnering aan den volksgeest van 1850 en 1851. Bij die gele genheid zullen onderscheidene feestelijkheden plaats hebben. Zoo zal op den eersten dag te water loopen het clipperschip: liet Metalen Kruis, van de heeren Poort en Co., die dat vaartuig wel aan de festiviteiten hebben wil len toewijden. Dienzelfdéh dag zal men aan 600 man, uit de arbeidende klasse, die met het Metalen Kruis versierd zijn, een diner geven terwijl zij des avonds bij eene buiten gewone voorstelling in den schouwburg koste loos toegang zullen hebben voor een stuk voor die gelegenheid expresselijk vervaardigd. Den tweeden dag zal de onthulling van gedenkzuil plaats hebben. Des middags zal in het park een diner gehouden worden. Den derden dag, eindelijk, zal voor de feest vierenden toegang worden verleend tot Natu- ra Artis Magistra ter bezigtiging van zoölogischen tuin en jaren wederziens. etablissement van worden gegeven. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 25 April De hooge raad heeft heden uitspraak gedaan in de zaak der hh. Bierslraten en Van MoorselR. K. pastoors in Noord-Brabant betreffende de overtreding der wet op de kerk genootschappen. De ingestelde voorziening in cassatie in zake den heer Bierstraten is ver worpen mitsdien heeft de hooge raad ver klaard dat deze geestelijke niet heeft gehan deld in strijd met de wet. Ten aanzien van den heer Van Moorsel heeft de hooge raad be slistdat deze, voor zoo veel betreft de pro cessie van Gestel naar Meervelhoven heeft gehandeld in strijd met de wet. Men leest in de Arnh. Cour. kunnen met heer Rochussen zich bij herhaling en heeft uitgelaten dat hij bij de aanstaande verkiezingen zich niet weder als lid der 2de kamer wil verkiesbaar stellen.” Men meldt uit. het Nieuwediep d. d. 25 April: Naar men verzekert, is in de nabij heid van den Helder eene geweldige aanran ding geschied gepaard met diefstal. Hoezeer de bijzonderheden omtrent dit feit nog al uit- eenloopen komt de hoofdzaak daarop neder, dat een vreemdeling hier voor korten lijd gehuisvest, die zich met het zoeken van kie- vits-eijeren had bezig gehouden, op zijne te rugreis naar huis onverhoeds is aangevallen en door een’ slag aan den nek op den grond is geworpen ten gevolge waarvan bij in bewus- teloozen toestand den volgenden morgen is ge vonden beroofd van al het bij zich hebbende geld, meestal naar zijn zeggen in bankpapier bestaan hebbende. De ongelukkige, dien men naar huis heeft moeten rijdenverkeert in BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen door deze ter ken nis van de ingezetenen dat het Verslag van den toestand der gemeente Sneekover het jaar 1855, ter Secretarie dezer Stad, voor een’ ieder verkrijgbaar is tegen betaling van 50 cents. Sneek den 29 April 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris HAGA. missaris des Konings vangen van van 200 terste tijdstip vermits dezelve, op dien tijd niet ingediend zijnde, volgens de wet van den 8 November 1815 (Staatsblad no. 51), worden gehouden voor verjaard en vernietigd. En opdat deze zoude komen ter kennis van een’ ieder die hierbij' eenig belang heeft zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 25 April 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. VEEN, L- B. De Secretaris II AG A Wij zekerheid mededeelen dat de openlijk ernstigen toestand naar men zegtde dader is nog onbekend. Te Harlingen zijn uitgevoerd pet stoom boot Harlingen ter, 107 last 1 hammen 75 Gouda kazen 245 balen cichorei 52 zak ken alikruiken, 18 balen klaverzaad, 4 kist jes eijeren en 5 koeijen per stoomboot Mag net 19 April, 2254/4 vaten boter, 450 ba len cichorei 590 kanter kazen 23 hammen 17 zakken alikruiken 46 balen vlas, 159 last haver, 4 last tarwe, 14 kistjes eijeren, 1 mand wild, 6 paarden, 150 runderen en 14 kalveren. Het getal veenarbeidershetwelk van buitenlands in de gemeenten Avereest en ambt Hardenberg is aangekomen, ten einde geduren de dit saizoen werkzaam te zijn beloopt bij na 2000, terwijl er nog ongeveer 250 worden verwacht. Voegt men hierbij een aantal van 2200 inlandsche arbeiders dan bekomt men een getal van ruim 4600; zoodat de vervee- ningen in dit jaar op eene zeef- üitgebreidö schaal zullen worden vooftgezet. De meeste vreemde arbeiders voldoen zeer goed. In Oost-Friesland is door de kon. Hanüj landdrostei te Aurich eene bekendmaking uit gevaardigd y dat de bepalingen op den in- en doorvoer van hoornvee uit Nederland ten strengste dienen te worden toegepast dat al het verdachte vee moet worden geweerden al het vee, uit Holland komende, op de ho rens of hoeven met de letters H. V. zal wor den gebrand. Van den Rijn wordt gemeld, dat de tee- kenen van eenen rijken oogst met iederen dag toenemen maar dat de nachtvorsten veel na deel aan de bloesems der vruchtboomen ge daan hebben. Uit Luik wordt gemeld, dat in Belgie dezer dagen verscheidene ingenieurs voor Rus land in dienst genomen zijn om daar te lan de ijzergieterijen werkplaatsen tot vervaardi-* ging van stoommachineswerven voor het bou wen van ijzeren schepen enz. op te rigten en in werking te brengen. In Tyrol worden door de geestelijkheid weder pogingen aangewend, ten einde de keizerlijke regering te bewegen om niet te dulden dat lieden welke de R. K. godsdienst belijden zich in dat land den eigendom van grondbezittingen zouden kunnen verschaffen en wel ten einde daardoor misnoegen ondet de bevolking te verhoeden. Intusschen is van dergelijk misnoegen niets gebleken integen deel zijn de Protestantsche bezitters van ee ne belangrijke industriële inrigting, bij Ret tenberg kort geleden door hen aangekocht, door de talrijke daaraan verbondene werklie den met groote plegtigbeid en vreugdebetoö- ning ingehaald en verwelkomd. Door het sluiten van den Wede en de daardoor veroorzaakte daling der prijzen vaiï rogge en spiritus hebben in Koningsbergen verscheidene huizen hunne betalingen moeten staken. Twee geachte kooplieden maakten dien ten gevolge door zelfmoord een einde aan hun leven. Gedurende de laatste zes maanden van 1834, het jaar 1855 en tot 6 April 1856, was Spanje het tooneel van honderdzeventien op standen die allen of bijna allen met geweer- of kanonvuur moesten worden bedwongen. Het Sardinische dagblad il Parlemento dat deze opsomming heeft gemaakt, noemt het be droevende tafereel dat van Spanjes toestand wordt geschetst Demonstratieve staat der volksbewegingen in Spanje volbragt tegen de regering der progressistische partij sedert de omwenteling van Julij 1854.” Voor de ontruiming van het Turksche grondgebied door de gealliëerden worden reeds maatregelen genomen. Drie stations zijn den Franschen troepen aangewezen om van daar huiswaarts te worden gezonden Konstantino- pelhet eiland Milo en het eiland Malta. De Engelschen hunnerzijds maken toebereidselen om hunne troepen binnen een kort tijdsbe stek genoemd gebied te doen verlaten. Vol gens de met Euphrate ontvangene tijdingen waren 6000 man van het Sardinische leger SNEEK29 April. Van den 19 tot en met 25 dezer zijn in deze provincie 105 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 2587. In de zitting van de 2de kamer der sta- ten-generaal van 25 April is beraadslaagd over het voorstel van den heer Van der Veenwe gens eene enquête ten aanzien van het Zicol- sche Diep. Dat voorstel is vervolgens met 27 tegen 19 stemmen aangenomen waarop de kamer eene enquête heeft gelast 1) naar de feiten, die betrekking hebben op, of een ge volg zijn geweest van de concessie tot land aanwinning en verdieping van het vaarwater in den mond van het Zwolsche Diep en 2) •of ten gevolge daarvan de waterstaat van de provincie Drenthe is benadeeld, of schade is toegebragt aan handel en scheepvaart in het algemeen en aan die van de provinciën Over ijssel en Drenthe in het bijzonder. Op een’ nader te. bepalen dag zal hetgeen uit dit ontwerp mogt voortvloeijen worden geregeld. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van vrijdag jl. zijn ingekomen de volgende wetsontwerpen 1) tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1854 en 2) tot afwijking van de bij de wet gestelde regels ten aanzien der plaatselij ke belastingen voor de gemeenten Hoorn Alk maar Purmerend en Edam. In de zitting van de 2de kamer van 28 April is het voorstel van den heer mr. Groen van Prinsterer, tot het maken van een afzon derlijk verslag over de ingekomene adressen betreffende het lager onderwijs, met 47 tegen 9 stemmen verworpen. De volgende regels, aan het laatste nom- mer van het Volksblad ontleend, zijn, zegt de Amst. Courant, te zeer in onzen geest ge schreven dan dat wij ons niet haasten zou den ze ook ter kennis onzer lezers te bren gen Bij de overweging van de wet op het lager onderwijs, zij men indachtig, dat het Christelijke van het volksonderwijs niet af hangt van een wetsbevel. Wanneer feitelijk BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen door dezenaar aan leiding van een deswege van den Heer Coin- Tjr j in deze Provincie ont- -~n besluit, ter kennis van alle houders pretentiën ten laste van het Rijk, de dienst 1855 betreffende, om hunne declaratiën spoedig mogelijk in te zenden en het ui- 'j van indiening, zijnde den laat- sten der maand Junij ek.niet af te wachten, ANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1