NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1856. No. 37. WOENSDAG den 7 Mei. I f tide Jaargang. hik Rity f L 1 f SNEEKER e 1 BINNEN- EN BUITENLAND. later geroe- ontslaat den roekelooze uit zijne Was er nog niet in tijds COURANT zijne woning er uitzag, doch hetgeen de meeste bevreemding verwekt, is de zonderlinge wij ze waarop hij te werk is gegaan met de door hem bewaarde gelden en kostbaarheden. Uil de verborgenste hoeken kastjes als ander- zins, werden zakken, doosjes of buideltjes met geld goud- en zilverwerk door stof en spinnetten schier onzigtbaar te voorschijn ge haald, waardoor men op het denkbeeld kwam, den vloer te ligtenom ook daaronder te zoeken. Werkelijk vond men daaronder eene aanzienlijke waarde in tien- en vijfgulden- stukken louis d’ors twintig- en veertigfrank- stukken gouden rijders en meer andere gou den munten. Deze belangrijke vond onder den grond zal dan ook aanleiding gevendat de woning van dezen zonderling zal worden onderzocht. Behalve een belangrijk legaat aan het R. K. armbestuur alhier heeft deze zon derlinge man zijn ganache vermogen aan zijne naaste bloedverwanten vermaakt welke niet bekenddoch in Belgie moeten woonachtig zijn. Uit Frederiksoord meldt men d.d. 1 Mei: Een knaap K. L.welke bier altijd zoo wat SNEEK, 6 Mei. Van den 26 April tot 2 Mei zijn in deze provincie 99 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 2486. De tweede kamer der staten-generaal heeft in hare zitting van 2 Mei aangenomen het ont werp van wet, betreffende den aanleg van een entrepot te Rotterdam, en dat strekkende tot verlenging voor Amsterdam van den termijn tot herziening der plaatselijke belastingen en strafverordeningen. De kamer is op reces ge scheiden. Uit ’s Hage schrijft men aan de Amst. Courant d. d. 1 Mei: «Tot aanvulling en zoo noodig tot nadere bevestiging van mijn schrij ven van 28 Aprilkan ik u melden dat de minister van marine op zondag jl. schriftelijk aan Z. M. den koning zijn gemotiveerd verzoek om ontslag heeft ingezonden. De geruchten als zou Z. Exc. op zijn voornemen door tus- schenkomst van ambtgenooten of anderen, zijn teruggekomen kan ik dus stellig tegenspreken echter meen ik er te kunnen bij voegendat in het verzoek door den koning tot dusverre nog niet is bewilligd maar dat het op gisteren door Z. M. aan den raad van ministers is ver zonden om advies. De heer De Koek directeur van het ka binet en particulier secretaris des konings, is van het Loo alhier aangekomen.” Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 2 Mei Den 29 April zijn alhier aan het departement van buitenlandsche zaken deacten van bekrach tiging uitgewisseld op de overeenkomst den 6 Maart 1856 tusschen Nederland en Groot- Britlanje gesloten tot regeling der voorwaar den van toelating van consulaire agenten van het eene rijk in de koloniën en overzeesche bezittingen van het andere. Eenige «vrienden van koning en vader land” berigten in de’s Gravenhaagsche Nieuws bode dat zij een’ pligt meenen te vervullen met dat dagblad te staken. Na 29 April zou de 's Gravenhaagsche Nieuwsbode niet meer ver schijnen. Nopens de regeling der feesten, welke in de maand Junij aanstaande te Utrecht, ter ge legenheid van het 220jarig bestaan der hooge- school aldaar, zullen plaats hebben, kan het volgende worden medegedeeld Maandag den 16den plegtige opening der feesten feestelijke ontvangst der reünisten des avonds concert. Dingsdag den 17den maskerade door het studenten-corps voorstel lende Neêrlands vrijheid. Woensdag den 18den matinee musicale in de Nieuwe Baan, diners der reunies en vauxhall in de sociteits- localen. Donderdag den 19den wederom matinee musicale in de Nieuwe Baan, en des avonds groot vauxhall met vuurwerk in de Nieuwe Baan zijnde voor deze verschillende festiviteiten het muzijk-corps van het 17de koninklijk Pruissische infanterie-regement ge- -- engageerd. Vrijdag den 20sten optogt der Hel was ondenkbaar hoe verward en vervuild 27 liedertafels, Welke zich hebben aangegeven I om deel te nemen aan het Tweede Nederiandsch Nationale Zangersfeesten eerste groote repe titie in bet feestgebouw, zijnde voor de be geleiding het muzijk-corps der grenadiers ge ëngageerd. Zaturdag den 2Isten algemeene repetitie in het feestgebouw matinee musica- le feestelijke optogt der zangers naar het feest gebouw en uitvoering der zangstukken aldaar, waarna vauxhall. Zondag den 22sten ma tinee musicaleoptogt naar het feestgebouw en voordragt der afzonderlijke liedertafels al daar gevolgd door vauxhall en bal in het feestgebouw. Maandag den 25st.en concert in het feestgebouw door het muzijk-corps der grenadiers en aanvang der studentenfeesten van de vereeniging Mutua Jides met receptie der reünisten. Dingsdag den 24sten reunie di ners. Woensdag den 23sten matinee mu- sicale en maskerade der vereeniging, zullende de optogt, bestaan uit viei’ groepen voorstel lende eigenaardigheden van ons volksleven de overheid de natuurlijke rijkdom en de vermaken. Donderdag den 26stenmatinee musicale en des avonds studenten-concert met illuminatie. Vrijdag den 27sten wederom matinée musicale, en des avonds feest op de sociëteit der vereeniging. - Zaturdag den 28sten, sluiting der feesten met een groot vauxhall. Men meldt uit Delft d. d. 25 April Ten vervolge op mijn berigt van den 11 de zer omtrent de alhier op te rigten kweek school voor onderwijzers kan ik u thans stel lig mededeelen dat het plan bestaat tot dat doel eene vereeniging tot stand te brengen. Naar luid der deswege door de voorloopige commissie uitgegevene circulaire, zullen dege nen die honderd gulden of meer bijdragen als medestichters aangemerkt en later geroe pen worden om de noodige verordeningen te helpen vaststellen. In die kweekschool zal de opleiding vooral godsdienstig en nationaal zijn, en het onder- rigt zóó ruim worden gegeven dat de kwee- kelingen later in staat zullen wezen niet al leen de gewone schoolvakken maar ook an dere kundigheden te onderwijzen wier alge meene verspreiding en toepassing zoo noodig is voor onze nationale welvaartterwijl daar in tevens onderwijzers worden gevormd voor Indië die op de beste wijze aldaar het Ne- derlandsche gezag schragen en langs den weg van beschaving en verlichting de inlandsche bevolking door het Evangelie winnen kun nen. Zoo ergens kan door de vestiging te Delft en het onderrigt aan hare akademie de verwezenlijking van dit doel het gemakkelijkst bereikt worden. De belangstellende goedkeu ring van velen doet aanvankelijk de beste ver wachtingen koesteren voor het welslagen ee- ner onderneming, die voor het geheele vader land belangrijk is en onze stad tot eer en voor deel verstrekken zal. De Prov. Friesche Cour., mededeelende het berigt der Gron. Cour, belrekkelijk den spoorweg in de noordepjk’e provinciën, name lijk, dat bij de hooge regering het voornemen zou bestaan, om of voor rekening van het gou vernement, of in allen gevalle onder krachtige medewerking en ondersteuning van het rijk in de noordelijke provinciën spoorwegen aan te leggen voegt er bij Wij meenen de waarheid van het boven staande uit de Gron. Cour, te mogen betwij felen en meer geloof te moeten hech ten aan een ons medegedeeld berigt, dat bereids eene nieuwe aanvraag om concessie bij de regering is gedaan." De Gron. Cour.hierop antwoordende, zegt «Zonder nu onzerzijds dit laatste in twijfel te trekken, nemen wij toch geen woord terug van het vroeger vermelde, en wachten met vertrouwen den tijd af, waarop men dit na der zal zien bevestigd.” Men meldt uit Oosterhout d. d. 28 April: In de afgeloopene week is alhier een oud heer overleden die sedert vele jaren in de groot ste afzondering leefde. Het was bekend, dat hij er goed inzat, en desniettegenstaande kon men hem niet bewegen zijne woning te doen zui veren, zoodat hij ook zijnen o'ppasser stiptelijk had verboden, daaraan het minste te doen. i——■■■mi haantje de voorste is, begaf zich deze week in eenen boom, met het doel, om een vogel nestje uit te balen. Met behulp van zijne han den en knieën, bereikte hij het gat, waarin zich het nestje bevond hij ontblootte zijnen arm en steekt dien zoo diep hij kan in het gat van den boom. Nu voelt hij zich hevig in zijne hand gepikt door de moeder-vogel op dat oogenblik wil hij zijn’ arm weder te rughalen doch hij kan wat moeite ook aan gewend dezelve er niet weder uitkrijgen. In dien toestand martelt hij nagenoeg een uur, zich alleen vastklemmende met eene hand en de beide knieën eer er voor hem hulp kwam opdagen. Een timmerman werd zijn verlos ser. Deze vestigt tegen den boom een lad der, om hem te onderschragen, en bindt hem met een touw aan den boom vastnu neemt bij schrobzaag en beitel vergroot daarmede het gat en ontslaat den roekelooze uit zijne moedwillige boeijen. Was er nog niet in tijds hulp toegesneld, ellendig zou het er misschien voor zijnen arm hebben uitgezién. Men schrijft van den Neder-Rijn Deko- renprijzen dalen bij voortduring en zullen spoe dig nog meer dalen daar de Russische voor raad waarvoor men thans aftrek zoektzeer aanzienlijk is. De Russen hebben eene bijzon dere bepropfde manier om het koren te bewa ren. Men graaft in het veld diepe kelders, stampt bodem en wanden met leèm vast, be legt den grond met strooplaatst insgelijks stroomatten langs de wanden en schudt er het koren in. In de hoogte of liever diepte van vier voeten onder de oppervlakte sluit men dekt men het koren met stroomatten en werpt men den kelder toe, boven welke men we der ploegt en zaait. Op deze wijze blijft het koren langer dan drie jaren bewaard zonder aan eenig gevaar van bederf te zijn blootge steld. In de laatste twee oorlogsjaren zijn ver bazende hoeveelheden op deze wijze in kel^ ders geborgen die weldra voor goedkoopen prijs zullen te verkrijgen zijn. De Times bevat een oorspronkelijk arti kel met eene zonderlinge inleiding over den optogt bij de vredesafkondiging dezer dagen waarin men, volgens zijne uitdrukking, ge trouw bleef aan de Engelsche type bij feest- vertooningen als zijnde: schraal, verward, slordig, en later dan het bepaalde uur. Men weet dat eene vrijwillige in schrijving geopend is, om den keizerlijken prins een geschenk aan te beiden. Naar hetgeen bekend is geworden gaat men in eenige re- gementen ter verkrijging van deelnemers, op de volgende wijze te werk. De kolonel doet zijne manschappen bijeenkomen de rof fel wordt geslagen de kolonel neemt het woord Soldaten spreekt hij het be treft hier eene inschrijving 23 centimes per hoofd, om eene kleine verrassing te bereiden aan den zoon des keizers. De brave mannen, die willen inschrijven, hebben slechts de hand op te steken elk is overigens daarin volkomen vrij Laat zien zijn er ook schavuiten die weigeren Zij treden maar uit het ge lid!” Men begrijpt, dat op zulk eene uitnoo- diging moeijelijk anders dan toestemmend kan worden geantwoord. Het gansche regement schrijft in en van die arme soldaten wordt eene som ingehouden die het bedrag is van het bun voor eene week toegekende zakgeld. In de O. L. vrouwenkerk te Parijs wor den toebereidselen gemaakt, voor de dooppleg- tigheid van den kroonprins. De kerk zal ge heel met fluweel behangen zijn, dat met gou den bijen en sterren is geborduurd. De berigten welke men uit de Krim ont vangt, zijn steeds opgevuld met bijzonderhe den omtrent de vriendschappelijke wijze waar op de geallieerden en de Russen thans met elk ander omgaan. Eiken avond werd op de Mac- kenzie-hoogte door een Russisch corps militair muzijk gemaaktwelke uitvoeringen druk wer den bezocht. Het ontging de aandacht niet, dat de Russen het hoofd ontdekten bij het spelen niet alleen van het Russische volkslied, maar ook bij het aanheffen der Fransche en En gelsche nationale liederen. In hunne vertrou welijke gesprekken gaven de Russen aan de officieren te kennen dat de geallieerden Sebas- s i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1