NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEIG 1856. No. 38. ZATURDAG den 10 Mei. het metalen BINNEN- EN BUITENLAND. le 4 i BUITENLAND. r t u ’P d le n k n ‘j ,e is n P. M. Nolthe- mr. C. van Fo- gevraagd wordt van gewekenen die zich in der de meest beroemde, Lamoricière enz. van zonderen. C bijéénkomen nings over i slagen.” Verschillende berigten uit Oostenrijk stem men hierin overeen dat de on verdraagzaam heid der Roomsch-Katholieke geestelijkheid zoo zeer door het concordaat ontvlamd is, dat de regering genoodzaakt wordtzich daarmede in te laten. Dagelijks rijzen klagtendat die geestelijkheid zich het uitsluitend gebruik van begraafplaatsen aanmatigt welke tot hiertoe als gemeenschappelijk eigendom van Katholie ken en Protestanten werden aangemerkt. Te gen den aankoop van grondeigendommen in Tyrol door Protestanten ofschoon door de regering gewettigd hebben twee Roomsch-Ka- tholieke bisschoppen protest ingediend. In de kamer der afgevaardigden te Ber lijn is een voorstel der commissie aangeno- defroi ons hof benoemd is. beroemden veldheer in de Krim een commando voerde. Men meldt uit Amsterdam d. d. 6 Mei: In het hotel de Doelen is gisteren morgen ten 8 uur een heer, die den vorigen avond van Middelburg was gekomen, toen men hem wil de wekken op den grond in zijne kamer, geheel gekleed dood liggende gevonden ee- ne plotselinge ongesteldheid die het roepen om hulp onmogelijk heeft gemaakt, is hoogst waarschijnlijk de oorzaak daarvan; van ui terlijke beleediging is althans niet het minste bewijs. Op uitnoodiging van burgemeester en wethouders van Haarlem heeft zich eene com missie gevormd tot het regelen der festiviteiten, welke zullen plaats hebben bij gelegenheid FRANKFORT, 1 Mei. De boekhaudels-mis te Leipzig welke door vele buitenlands'che handelaars werd bijgewoond, was eene mid delmatig goede ten aanzien van den verkoop, en eene goede ten aanzien van de betaling. Het meest afzet vonden klassiekenlexica en werken over de natuurkunde. KONSTANTINOPEL, 24 April. De regering heeft krachtdadige maatregelen genomen tot onderdrukking der onlusten te Nabluse en el ders. Ook te Mekka is een opstand uitge barsten. De Arabieren, die zich ten getale van 30,000 man gewapend hebbenweigeren de toelating van pelgrims in de stad. De pacba werd aangeschreven terug te trekken doch voldeed hieraan niet. Zijne afzetting door den sultan werd door hem onwettig ver- SNEEK 9 Mei. Ingevolge art. 81 der grondwet en art. 100 der kieswetzalde helft der leden van de tweede kamer der staten- generaal dit jaar uitvallen, en zullen ter ver vulling van de plaatsen der 53 aftredende le den op den tweeden dingsdag der maand Ju nij zijnde dit jaar den 10 Junij de verkie zingen plaats hebben. De r 'tredende leden zijn de volgende: hoofdkiesdislrict Groningen, de heer S. Blaupot ten Cate Appingadam de heer dr. R. WesterhoffAssen de heer mr. L. graaf van Heiden Reinestein Leeuwarden, de heer mr. J. Dirks Sneek de heer mr. S. Wijbénga Steenwijk de heer mr. J. van Lennep Zwolle de heer mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis Almelo de heer dr. W. R. baron van Hoévell Deventerde heer jhr. C. M. Storm van ’s GravesandeZutphen, de heer W. A. baron Schimmelpenninck van der Oye Arnhem de heer mr. W. baron van Lijnden Nijmegen de heer jhr. G. E. G. C. K. Dommer van Poldersveldt Amersfoortde heer mr. J. F. baron van Reede van Outs- hoorn Utrecht de heer mr. J. K. baron van Golstein Hoorn de heer mr. nius Alkmaar, de heer jhr. reest Amsterdam* de heeren mr. M. H. Go- en H. Stolte Leyden de heer jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest Gouda, de heer jhr. mr. W. M. de BrauwDelft de heer C. Hoekwater Rotterdam de heer mr. P. P. van Bosse ’s Gravenhagede heer mr. G. Groen van Prinsterer Dordrecht de heer J. D. van der Poel Gorinchem de heer jhr. mr. P. F. Elout van Soeterwoude Middel burgde heer mr. D. van Eek Goes, de heer mr. J. J. van Deinse; Breda, de heer mr. L. D. Storm Tilburg de heer mr. C. C. A. Beens Eindhoven de heer mr. J. B. Bots Maastrichtde heer mr. J. R. Thorbecke Roermondede heer mr. P. H. Strens Box meer, de heer mr. J. B. J. Hengst; en ’s Her- togenbosch de heer dr. J. H. H. Poorter. De eerste kamer der staten-generaal heeft in hare zitting van 5 Mei onderscheidene der aanhangige wetsontwerpen aangenomen, waar onder die tot amortisatie van tien millioen tot goedkeuring van het traclaat met Oos tenrijk, en betreffende de wees- en momboir- kamers. De eerste kamer heeft op den 6 dezer aangenomen al de wetsontwerpen waaronder dat op de huishouding en tucht op de koop vaardijschepen dat tot onteigening voor de waterverbetering te Rotterdam dat op de ver lenging van den termijn, bepaald bij art. 291 der gemeentewet voor Amsterdam. De kamer is daarna gescheiden. Uit ’s Hage schrijft men aan de Amst. Cour. d. d. 4 Mei Het gerucht, als zou er mede plan bestaan tot aftreding van nog twee ministers, namelijk die van justitie en van binnenlandsche zaken, kan ik u, als zijn de zonder eenigen grond, bepaaldelijk tegen spreken.” Naar men verzekert, heeft de minister van marine, na het uitgebfagt advies van den mi nisterraad, zijn verzoek om ontslag ingetrokken. Te 's Hage is aangekomen en aan het ho tel Fuhri (Maréchal de Turenne') afgestapt de heer R. graaf van Osten-Sacken die tot 2den secretaris bij het Russische gezantschap aan ons hof benoemd is. Het is de zoon van den die, gelijk men weet, meti n om aan de regèring in overweging te geven, of het niet raadzaam zijn zoude, de vroegtijdige en ligtzinnige huwelijken door gepaste maatregelen tegen té gaan.” Particuliere brieven uit Rome hielden, dat de paus alles behalve voldaan is over de taal in het congres over den Kerkdijken Staat gevoerd, en niet naar Frankrijk zal komen. Tnsschen Turkije en Griekenland is den 20 April eene overeenkomst gesloten tot beteu geling der rooverijen op de grenzen der beide staten. Uit Smyrna Wordt a. a. het volgende geschreven aan de Triester Zeitung De tijding van het op handen zijnde vettrek der* geallieerde troepen heeft op de Christenbevol king zulk een’ontmoedigenden indruk gemaakt, dat alle hoop verloren is, de hervorming ooit tot verwezelijking te zien komen. Vooral zijn het Griekendie in de aanwezigheid dér vreemde troepen niets anders zien dan eene toezegging van bescherming voor hunne onge lukkige geloofsgenooten die in de afgelegene oorden der verschillende provinciën onder het afschuwelijk bestuur der Turken zuchten. Ih hunne oogen opent de hatti-humayoun eene nieuwe reeks van onderdrukking en snoodhe den door de Muzelmannen tegen de Christe nen te plegen. Ongelukkig wordt die vrees maar te zéér gewettigd door de bloedige tooneelen waar van sedert de afkondiging van den hatti- humayoun uit alle gewesten des rijks de be rigten inkomen. Die heeren die in hun ka binet, of gezeten aan de groene tafel der di plomatie, Turkije als reeds ge-europaniseerd. en onweerstaanbaar op den weg der bescha ving medegesleept beschouwen, zullen hét hoofd schudden bij het lezen der wreedheden, de afpersingen en andere wreede handelingen. Na zich zoo langen tijd gevleid te hebben met de blijde hoop op de toekomstige weder geboorte der Ottomanen is het moeijelijk tot bet besef te komen dezer zoo plotselinge en bittere teleurstelling.” De briefschrijver somt daarna verscheidene feiten op, die de haren te berge doen rijzen. Blijkens een telegrafisch berigf uit Peters burg van 1 dezer zal, ingevolge een keizerlijk manifest, de krooning van keizer Alxanderin Augustus ek. plaats hebben. Graaf Nesselrode, op zijn verzoek, eervol uit zijne hooge betrekkingen ontslagen, behoudt den titel van rijkskanselier. De haven van Riga is den 26 April voor de scheepvaart opengekomen 14 schepen zijn er dien dag binnengeloopen en 71 andere wa ren in het gezigt. Het was er zeer warm weer. Aan het dagblad Czas wordt uit Warschau medegedeelddat keizer Alexander tegen de helft dezer maand in Polen’s hoofdstad zon aankomen. De maarschalken van den adel wa ren uitgenoodigdom zich ter ontvangst van Z. M. in grooten getale te verzamelen de af reis des keizers was echter, wegens plotselin ge en bezorgdheid verwekkende ongesteldheid van de keizerin-moedferverschoven geworden. Verder wordt gemeld, dat ’s keizers tegenwoor digheid te Warschau in velerlei opzigt van hoog gewigt voor de bevolking zal zijn. Z. M. moet in dien geest te Petersburg hebben gesproken. der onthulling te dier stede van standbeeld van Laurens Janszoon Coster, op 16 Julij aanstaande. De Provinciale Groningen Courant behelst het volgende: «Naar wij vernemen, komt eerst daags binnen deze stad een nieuw scheepshol, genaamd Minister van Hallgevoerd zullen de Worden door kapt. Scholtens. Het vorige door dien kapt, bevaren schip genaamd Re- hohshodt werd, als verdacht van de blok kade der Russische havens geschonden te heb ben door de Engelschen opgebfagt en prijs verklaard; doch daar dit ten onregte geschied de is door de ijverige bemoeijingen van Z. Exc. den minister van buitenlandsche zaken aan den kapt, de vergoeding voor de waarde van zijn schip van wege Engeland uitbetaald. Uit erkentelijkheid voor deze dienst heeft nu de kapt, aan Z. Exc. den naam van zijn nieuw schip opgedragen, en is dat bij eigenhandig schrijven van den minister aangenomen.” Door den heer E. J. H. Dullte Almelo, is concessie gevraagd voor den aanleg van spoor wegen in de noordelijke provinciën. Men is zeer verlangend te vernemen wat hiervan het gevolg zal zijn. Men meldt uit Steenwijk d. d. 5 Mei Bij gelegenheid van eenen tusschen de land bouwers K. K. en B. G. ontstanen twist, is deze zoo hoog geloopendat de laatstgenoem de eerstgenoeraden met eene vork in den rug stak. Gelukkig dat de beide tanden der vork op het schouderblad en den ruggestreng van K. K. zijn afgeschramptzonder welk gelukkig toevalde tanden der vork ten ge volge van de hevigheid van den stootdie K. K. deed voorover vallen, waarschijnlijk in hunne geheele lengte in het ligchaam van den verwonden zouden zijn ingedrongen. De persoon van B. G. bevindt zich in handen der justitie, welke de zaak onderzoekt. Men meldt uit Genemuiden d. d. 5 Mei: De verhuring van 141 bunders hooiland, toe- behoorende aan de gemeente, zijn dezer da gen voor 5 jaren verhuurd voor f 14,000 per jaar, om eenmaal te hooijen terwijl de na weide er niet onder begrepen is. In 1853 is het verhuurd geweest voor f 8951 en 23 ja ren vroeger bragt dit zelfde land op y’2100. Voorzeker wel een bewijs, hoe het landbezit in waarde nog steeds rijst. De laagste prijs van het hooi was in dit tijdvak f 5, het hoogst f 26 de 300 Ned. ponden. Het bestuur van het elfde Nederlandsche landhuishoudkundig congres heeft bekend ge maakt dat het congres zal gehouden wor den te Maastricht, op den 24, 23, 26, 27 en 28 Junij des loopenden jaars volgens daar van binnen eenige dagen in het licht te ge ven programma, en heeft voorts alle in de landhuishoudkunde belangstellenden tot bij woning er van uitgenoodigd. Een postscriptum van een’brief uit Brus sel d. d. 3 dezer en voorkomende in de Amst. Cour.behelst het volgende Vóór het sluiten van dezen brief verneem ik dat bij onze regering ontvangen is eene nota van het Fransche kabinet, waarbij de uitzetting al de staatkundige uit- Belgie bevinden, zon zoo als Changarnier, enz. van dien maatregel uit te Onmiddellijk moet de ministerraad om onder voorzitting des ko- dezen nieuwen eisch te beraad- SNEEKER ie ie s ■er u- n it ■k k.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1