NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNERK* cl 1 1856. No. 39. WOENSDAG den 14 Mei* r I 11de Jaargang, kip - :h L 5, ne COURANT SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. i- de uitspraak van ge boden s 6 BUITENLAND. >e- e- ar id het leger de kraag de zes naar men te ontslaan ia t- r,s 0, 11 i- 11 in 5 J J- L - 11- d ne je er n- u- 0, 5, er dt ?n u- en ?k ?n 5- 3 9 e- kan den middagpot. De overheid te Koblentz heeft, opgrond WEENEN2 Mei. Men verzekert van ee- ne geloofwaardige zijde, dat de regering in de kwestie van het begraven van niet-Katholie- ken een’ middenweg heeft ingeslagen; zij heeft bevel gegeven dat de autoriteiten in voorko mende gevallen op de geruststelling der gemoe deren moeten werken en in eene verordening 1 op dit punt moeten voorzien waarin deze der bestaande policie-reglementen, het tabak- rooken zoo wel op de openbare straten en pleinen als in eet- en koffijhuizen en op van vereeniging en uitspanning, ver- aan alle jongelieden die den vollen ou den I derdom van 16 jaren niet hebben bereikt. Bij eene overeenkomst, door Engeland, Oostenrijk en Frankrijk afzonderlijk gesloten, en welke als een aanvulsel van het vredes verdrag kan worden aangemerktwaarborgen deze mogendheden gezamenlijk en afzonderlijk de onafhankelijkheid en integriteit van het Turksche rijk, uitgedrukt in bedoeld vredes verdrag van 20 Maart 1856. Hieruit zou men kunnen opmaken dat het vertrouwen in Rus land juist nog niet zeer groot is. De Times betoogt in zijn nommer van jl. maandag op nieuw, dat Engeland allezins reden heeft om zich over den vrede te ver blijden, al heeft hij aan Rusland geene zwa re opofferingen opgelegd, en geeft daarbij te kennen dat er nog wel eens weder omstan digheden zouden kunnen komen, waarin Eu ropa, even als tijdens Napoleon I, Ruslands hulp noodig bad om de plannen van heer zuchtige geweldeuaren te verijdelen. Er loopen op i en ha- op die wijze ter wereld gekomen vro- tierig op de boerenerven rond. Het was echter der kunst nog niet genoeg, om de kip van den last des broeijens te bevrijden een natuurkundige te Keulen heeft er nu iets op uitgevonden om haar te noodzaken al eijeren die zij bij welwezen in vijf of jaar denkt te leggen in één saizoen te leveren. Daar haar carrière dan gesloten is, zij haar leven onmiddellijk eindigen in SNEEK, 6 Mei. Van den 5 tot en met den 9 dezer zijn in deze provincie 102 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 2589. De Staats-Courant behelst een kon. be sluit betreffende wijzigingen in de unifqrm der schutterij. Die wijzigingen bestaan in 1) dat de jas, door de officieren der schutterijen, in kleine tenue, gedragen wordende, zal zijn van donkerblaauw laken, met opene kraag en ééne rij knoopen overeenkomstig het model bij de officieren der infanterie van in gebruik, en de uitmonstering aan van rood laken 2) dat de voorschrevene be paling, wat de kleur van het laken betreft, op de officieren der schutterijen die thans van een’ jas van eene andere kleur van laken mogten zijn voorzien slechts bij vernieuwing van dat kleedingstuk van toepassing zal zijn; 5) dat de officieren der schutterijen geen zil ver galon aan de pantalons ook niet in groo- te tenue meer zullen dragen maar dat het galon zal worden vervangen door eene wit la- kensche bies. Men leest in de Amst. Cour. d. d. 8 Mei Het verslag der commissie van rappor teurs uit de tweede kamer der staten-generaal omtrent de wetsvoordragt op het lager onder wijs is ons heden geworden. Daaruit blijkt, dat de groote meerderheid zich verklaart te gen de invoering der schoolpligtigheidmaar meerderen band verlangt tusschen het open baar lager onderwijs en de bedrijvigheid in in het volksleven. Het opnemen van het Christelijk element in de openbare lagere school is door haar met ernst overwogen. Enkele leden wenschten positief Christelijke beginse len op die school te zien aangenomen doch de groote meerderheid verklaart er zich tegen; daarom echter moet de school niet godsdienste- loos zijn maar begrippen van deugd en gods vrucht moeten aan de jeugd worden ingeprent. De groote meerderheid oordeeltdat de wet niet van Christelijke beginselen spreken kan daar dit tot misbruiken zou leiden. Zij acht de opwekking tot godsvrucht en goede zeden voldoende; ook het gebed zelf behoeft niet achterwege te worden gelaten mits dit alles geschiede zonder krenking van andersdenken den of kerkelijke leerbegrippen. De minder heid geeft de voorkeur aan het oprigten van gezindheidsscholen. De groote meerderheid verklaart zich daar bepaald tegen, omdat zij dit strijdig oordeelt met de grondwet en met het volksbelang, maar vereenigt zich deswege volkomen met het stelsel in het wetsontwerp aangenomen. De meerderheid verklaart zich voor het stelsel van benoeming der onderwij zers door den gemeenteraad, en wenscht de regeling der bewaarscholen bij de wet. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 11 Mei: In eene bijeenkomst van den gemeenteraad van Haarlem van gisteren is o. a. mededeeling ge daan van den inhoud van een koninklijk be sluit van den 7 dezer, betreffende het beroep van jhr. M. Salvador van de uitspraak van ge- dep. staten, bij welke hij in overeenstemming plaatsen met de beslissing van den gemeenteraadis verklaard te hebben opgehouden lid van raad te zijn. Bij dit koninklijk besluit zijn de beslissingen van den gemeenteraad en van ged. staten in hooger beroep bevestigd, en is de voorzitter van den gemeenteraad door den commissaris des konings verzocht, het afschrift van dit besluit, na daarvan kennis te hebben gegeven aan den adressant uit te reiken. De voorzitter heeft kennis gegeven dat aan dit laatste onmiddellijk is voldaan. Een en ander is voor kennisgeving aangenomen. De kamer van koophandel en fabrijken, te Rotterdam heeft zich tot de regering ge wend met verzoek, het registratieregt van 4 pCt. krachtens de wet van den 8 Augustus 1856 verschuldigd bij het onder Nederland- sche vlag brengen van buitenlands gebouw de schepen af te schaffen en dit voorname lijk op grond, dat, door het ophouden van den oorlog thans eene menigte stoombooten in Engeland is beschikbaar geworden en ten Te Oxford hebben de toebereidsele töt de illuminatie ter gelegenheid van den vrede aanleiding gegeven tot verregaande ongereldhe- den glasruiten werden verbrijzeld huizen opengeloopendeuren enz; op hoopen gewor-^ pen en in brand gestoken. Er is thans eene electrieke telegraaf tus schen Petersburg en Londen in werking, die onlangs, in eene onafgebrokene lijn werkende* op een’ afstand van 1700 Eng. mijlen (onge veer 560 uren) eert berigt in ééne seconde overbragt. Men weet, dat de verbodsbepalingen te gen het vervaardigen en verkoopen van ster ke dranken in de Vereenigde Staten uitgegaan zijn van den Slaat Maine. Thans zijn in dien Staat door de heide kamers der wetgevende magt nieuwe bepalingen dienaangaande aan genomen waarbij het verbodsstelsel weder af geschaft is. In Canada zijn ter vergadering der volks vertegenwoordigers van 6 Maart jl.voorstel len ter gunste eener drankverbodswet verwor pen met 51 tegen 50 stemmen dus met de meerderheid van slechts ééne stem. Verscheidene hoofd-officieren zullen den graaf de Morny vergezellen, wanneer hij Frankrijk bij de krooningsfeesten in Rusland gaat vertegenwoordigen. De keizer heeft zes zijner rijtuigen ter beschikking van den graaf gesteld om ze bij de plegtigheden te bezigen. De vertegenwoordiger van Frankrijk zal in Rusland ongemeenen luister ten toon moeten spreiden en ontzettende sommen woorden tot dat einde ter zijner beschikking gesteld. De graaf heeft het paleis VVqronzoff, het schoonste in Petersburg na het winterpaleis voor het Fransche gezantschap gehuurd voor 50,000 fr. het eersteen 40,000 fr. de beide vplgepjje jaren. Te St. Petersburg wordt verzekerd dat er nog in dit jaar eene Russisch^ expeditie in den Kaukasus ondernomen zal worden met het doelom de onderwerping der Circassiërs te voltooijen. Sedert eenige dagen is de handel tusschen Antwerpen en Petersburg zeer levendig ge worden. Bij de volkstelling van dit jaar heeft men te Parijs eene vrouw van 106 jaren ont dektAntoinette Griod, sedert 55 jaren we duwe geboren in 1750. Een jong man, eenigen tijd verleden ge huwd was verpligt, ten gevolge der wet op de conscriptienaar de Krim te vertrekken hij Sai geruimen tijd geene tijding van zich, en weldra vernam men zijn overlijden in een ontvangen officieel berigt. Zeventien maanden later huwde zijne jonge weduwe weder doch nu eenige dagen verleden, verscheen de eerste man en eischte zijne vrouw terug. Het moei jelijkste is dat zij acht maanden zwanger is en volgens de wet haren eersten man moet terugnemen. Deze was door de Russen ge vangen genomen en eerst ten gevolge eener uitwisseling kon hij naar Frankrijk terug- keeren. Op de munt te Parijs wordt tegenwoor dig eene medaille geslagen tot aandenken aan de geboorte van den keizerlijken prins. Frank rijk, in de gedaante eener vrouw, reikt het kind, aan Aesculaap en Minerva over, terwijl de keizerin op een rustbed ligt. Meer dan 50,000 personen bezochten den 5 dezer het graf van Napoleon I in de kapel der Invaliden. Er is sprake van eene plaatselijke belas ting op de weelde te Parijs. De voorschotten door de stad Parijs aan de bakkers gedaan van 1 Sept. 1855 tot 15 Maart 1856, bedragen 51,510,614 fr. verkoop wordt aangeboden en alzoo door den voorgestelden maatregel de uitbreiding der stoomvaart onder onze nationale vlag juist te genwoordig zeer zou kunnen bevorderd worden. Blijkens het verslag van den toestand der gemeente Schiedam over het jaar 1855, laatst door burgemeester en wethouders aan den ge meenteraad overgelegdtelt men in die ge meente: 179 branderijen, 4 distilleerderijen, 41 mouterijen, 18 mout-, bak- en pelmolens, 16 kuiperijen, 5 azij nfabrijken 2 bierbrou werijen, 1 leêrlooijerij1 ijzer-, geschut- en kogelgieterij5 touwslagerijen 1 weverij, 2 houtzaagmolens, 1 kurkenfabrijk5 stoom- mout- of korenmolens. Over het algemeen heb ben de koren wij nstokerijen in het afgeloopen jaar zeer ongunstig gewerkt door een’ zamen- loop van verschillende omstandigheden. Men meldt uit Dedemsvaart d. d. 6 Mei: De turfproduktie zal voor dit jaar op grootere schaal worden gebragt dan het vorige jaar. Het buitengewoon groot getal vreemde arbei ders, die hier onlangs zijn aangekomen, stelt de veenbazen in de gelegenheid meer turf te doen graven waardoor het derhalve voor de schipperij niet aan eenen ruimen voorraad zal ontbreken, hunne vaartuigen te beladen. Men verwachtdat de buitengewoon hooge prijzen van den turf ook minder zullen worden. Van de Dedemsvaart wordt gemeld: De jenever werkte hier voor eenige dagen he laas maar weder al te noodlottig. Een ge vecht tusschen eenige personen die allen be schonken waren ging zoo ver dat één hun ner het verlies van een oor een gedeelte van zijne kin en eenige gebrokene ribben te betreu ren heeft. De ongelukkige is onkenbaar, en haakt, wegens onuitsprekelijk lijden, naar zijn einde, datnaar menschelijke berekening, ieder oogenblik daar kan zijn. Tegen vijf personen, allen kolonisten aan het 2de gesticht te Veenhuizen is bevel van ge vangenneming door de arrondissements-regt- bank te Assen verleend, ter zake van bedrei ging met brandstichting door geschrift. Men beschouwt deze bedreiging als een middel om het verblijf in de koloniën met dat in de gevangenis te verwisselen. Zoo als men weet, heeft de kunst zich beijverd, om de kippen van het schen inzien verdrietig broeijeu door de kiekens door kunstmatige verwarming uit de eijerschaal te verlossen. F dit oogenblik in vele streken kippen nen lijk en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1