NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEEIG 1 1856. No. 40. ZATURDAG g I VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER nS ■A II L )0 I 1 I SNEEKER el e- BINNEN- EN BUITENLAND. ur ar des van 10 tot 11 uur voor die van i van BUITENLAND. rs. protocol ge- hunne goed- 5 1 le e- eh 311 lit er i- e- an et en en se ll *g en e- ;st r- of n- n- tn- ;r- er ra la ch ti- :er ne ti et t- k- ar r- n. 1, a- de e- rk en g, a- ét le dt Ik kt en. 3e in te voor die 11 tot 12 uur, voor die 9 12 uurvoor die van wijk 10. odanigen welke, schoon bevorens BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze op, alle mans personen binnen deze Stad en jurisdictie woon achtig, welke op den 1 Januarij 1856 hun 25ste jaar zullen zijn ingelreden en mits dien allen die geboren zijn in den jare 1851 ten einde zich voor de Schutlerlijken dienst te doen inschrijven zullende daartoe door en namens Heeren Burgemeester en Wethouders op de Stads Secretarie worden gevaceerd MAANDAG den 19 Mei 1856, morgens van 9 tot 10 uur, wijk 1 2 en 5 des morgens van wijk 4, 5 en 6; des morgens van wijk 7 8 en des middags om Dat de zoi in andere gemeenten ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorige jaar, binnen deze gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dieu dag zullen moeten laten inschrijven in dat register, loopende over een der jaren 1822 tot en met 1850 waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat een ieder zonder onderscheid of zij vermeenen al of niet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, tot deze inschrij ving verpligt is. Dat voor ingezetenen worden gehouden, al le Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf houdende alsmede alle vreemdelingen binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voor nemen om zich binnen dit Rijk te vestigen zullen hebben aan den dag gelegd hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij doorbet werkelijk overbrengen van den zetel van bun vermogen en de hoofdmiddelen van hun be staan. Dat zij die in meer dan ééne gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd tot de in schrijving verpligt zijn binnen die gemeente alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is. Dat de Registers ter inschrijving op den 15 Mei eerstkomende geopend en op 1 Junij daaraanvolgende gesloten worden en dat al len die bevonden worden zich alsdan niet te Petersburg is vertrokken overbrenger is van eeuen langen brief van keizer Napoleon aan keizer Alexander, houdende ophelderingen ten aanzien van de beweegredenen die Engeland, Frankrijk en Oostenrijk hebben geleid tot het teekenen van het tractaat van 15 April. PARIJS, 11 Mei. Een hoofdambtenaar bij de telegrafie beeft aan de administratie 8000 Ir. ontstolen. In ieder land zon de dader aan de justitie zijn overgeleverd geworden, doch deze man behoort tot eene zeer welgestelde familie, en men wil de zaak niet voor den reg- ter brengen. Hij werd dus ontboden bij den minister, die hem heelt uitgenoodigd zijn ont slag le nemen en de geslolene som terug te geven. De zaak blijft daarbij. Daarentegen is de directeur de heer de Vougydie den KOPENHAGEN, 11 Mei. Volgens het dagblad Faedrelandethebben RuslandZwe den en Noorwegen jl. vrijdag een teekend, houdende verklaring van keuring van de door Denemarken voorgestel de kapitalisatie van den Sondtol. LONDEN 10 Mei. Lord Palmerston heeft in het lagerhuis officiéél medegedeeld, dat het totale verlies door het Engelsche leger in den jongsten oorlog zoo aan dooden als aan in validen geleden, is 22,450 man. In de tweede editie van den Times van jl. zaturdag wordt in eene Parijsche corres pondentie berigt, dat generaal Ney die naar MAANDAG DEN 19 MEI 1856, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Voorstel van Burgemeester en Wethouders. Voorstel van den Heer Mr. B. S. Stienstra. Adres van K. Geel com sociis, omtrent het dempen van een gedeelte van de haven achter den Singel. Rapporten. niettemin maar al te bijna vijf jaren, van gemelde boerschap is overleden volgen van overmatig gebruik drank diend geworden In het hertogdom Nassau heeft naar men verzekert, de regering dezer dagen den bisschop van Limbnrg doen waarschuwen geene bisschoppelijke publication meer open baar le maken zonder ze vooraf behoorlijk aan de cencuur te hebben onderworpen. Ook de bisschop van Fulda begint het hoofd weer meer op te steken. Te Hamburg is gen dat er weldra een eskader op de Elve zon komen om zich hebben doen inschrijven volgens art. 9 der c’er V wet op de Schutterijen, door bet Stedelijk Be- l de stuur ambtshalve zullen worden ingeschreven stond met het geschil over den Sondtol. en door den Schuttersraad tot eene geldboete worden verwezen terwijl zij bovendien zon der loting bij de Schutterij zullen worden in gelijfd indien het zal geblijken, dat er I de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. Dat eindelijk een ieder, welke binnen de ze gemeente niet geboren is wordt aange maand om zich tijdig van eene geboorteacte te voorzien en zich alzoo van zijnen juislen ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrij ving naar behooren geschiedde, en hij alzoo niet kome te vallen in de straf bij het aan gehaald artikel 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden zal deze worden af- gêkoridigd zoo als gebruikelijk is. Sueek 25 April 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. VEEN L. B. De Secretaris BACA. officieel berigt ontvan- Noord-Amerikaansch 1 ver“ der naar Kopenhagen te begeven. Men meen dat de komst dier schepen in verband In weerwil van de herhaalde waarschu wingen om op de spoorwegen het hoofd of j_ de armen niet buiten de portieren te steken tijdens wordt dikwerf door onvoorzigtigen geen acht op die voorzorgmaalregelen geslagen. Een va der van een huisgezin is het slagtoffer van dusdanige onvoorzigtigheid geworden. James P. William bevond zich met zijne vrouw en zijn kind op den nachttrein tusschen Phila delphia en Pittsburg; toen men bereids twee mren had afgelegd, bemerkte men dat zijn 'hoofd buiten het portier hing en dat eene zware bloedstorting plaats greep toen men zulks gewaar werd, was de ongelukkige reeds overleden, terwijl men niet weet, waar bet ongeval heeft plaats gehad. Zijne vrouw’ en zijn kind lagen op dezelfde bank te slapen w’aarop de ongelukkige w’as gezeten, en hebben er niets van gemerkt. Sali-pacha, gouverneur van Varna, be schuldigd van den beruchten moord, gepleegd op een Grieksch meisjezal eerstdaags voor eene speciale regtbank teregtslaau diein geval van schuldverklaring, hem tot dwang- SNEEK 16 Mei. In het hoofd-kiesdislrict Sneek zijn als leden der provinciale stalen her kozen mr. S. van Welderen baron Rengers met 4(14, T. H. Tjebbes met 584, en M. King- ma Hz. met 285 van de 487 uitgebragte gel dige stemmen terwijl ter benoeming voor de twee overige leden eene herstemming zal moeten plaats hebben over jonkheer mr. O. R. van Andringa de Kempenaer die 220, mr. G. Hiddema Jongsma die 199, H. L. Visser die 91 en II. Clz. Wouda die 80 stemmen heb ben bekomen. En is in de plaats van den heer mr. B. S. Stienstra, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen benoemd de heer M. L. van de Woeslijne Voerman, met 287 van de 475 uit gebragte geldige stemmen. De pleglige onthulling te Haarlem van het metalen standbeeld van Laurens Janszoon Coster zal plaats hebben op den 16 Julij as. De boekverkoopers-vereeniging Laur. Jansz. Costerheeft het voornemen, bij die gele genheid eene tentoonstelling te houden van typografische voortbrengselen in Nederland waartoe zij de medewerking inroept van den Nederlandschen boekhandel. Men meldt uit Berlikum d. d. 10 Mei De aardappels, die hier en in de omstreken telken jare veel, maar vooral ook in dit voor jaar in menigte zijn uitgezet, staan aanvan kelijk vrij goed. Voor eenigen tijd w’as men vrij bezorgd dat ze erg zouden geleden heb ben van de vorst doch die zorg is gelukkig nog al overdreven geweest. Sommige sprui ten zijn wTel afgevroren, maar de aardappel zelf is, op eene enkele uitzonder! ng na goed gebleven. Het spreekt van zelve, ze zijn daar door achteruit geraakt. De laatste nachtvor sten die vooral in den loop dezer w’eek nog al streng waren hebben ze ook weer terug gezet. De vroegste soorten schijnen er beter tegen te kunnen, maar de latere soorten zijn meestal bij den grond afgevroren. Te Gieterveen gemeente Gieten in Drenthe, heeft den 11 dezer een bijna onge loofelijk voorval plaats gevonden, maar dal waar is. Een kind van G. E. landbouwer in aan de ge- van overmatig gebruik van sterken die het door den vader was loege- arbeid zal veroordeelen. De oud-Turksche partij verzekert, dat, bijaldien deze straf mogt worden uitgesproken zij in eenige jaren ver banning zal worden veranderd. De Smirnasche bladen berigten dat de dweepzieke Muzelmannen in Syrië den heer Guarmini, Engelsch agent le Marasch, en zijn geheel gezin hebben vermoord. Volgens het Krakatische blad Czas zal de ophanden zijnde veldtogt der Russen tegen de Kaukasische stammen volbragt worden on der het opperbével van generaal Murawieff, onder wien generaal Chrnleff een kommando zal hebben. De expeditie zal zich tot Da ghestan ongeveer zestig Engelsche mijlen van de Zwarte Zee uitstrekken. Uit Mexiko is berigt ontvangen dat dg goederen der geestelijkheid aldaar zijn in be slag genomen niettegenstaande de bisschop den kerkban had geslingerd tegen de uitvaar- digers en volbrengers van dien maatregel. Dezer dagen is te Parijs een moord ge pleegd en wel onder de volgende omstandig heden De heer N. koopman en vader van een talrijk huisgezin bewoonde het huis no. 28, terwijl zijne magazijnen opeen ander punt der stad waren. Eene zijner dochters W’as gehuwd met een’ notarisden heer P. die kort verleden zijne studie verlaten en zich te Parijs gevestigd had, opdat zijne vrouw het huishouden van den heer N. zou kunnen na gaan aangezien de moeder gestorven w’as. Zondags dineerde de familie gewoonlijk te za- menen op den laatsten zondag moeten er aan tafel eenige woordewisselingen hebben plaats gehad. Men beweert, dat de notaris verliezen geleden bad op de beurs, en zij a schoonvader weigerde hem ter hulp te komen. Des morgens, heel vroeg, ging de notaris met geladene pistolen naar het huis zijns schoon vaders en heeft den ongelukkigen vader een’ kogel door het hoofd geschoten terwijl hij nog sliep vervolgens sneed hij hem den keel door. Eene der schoonzusters kwam toege- sneldte meer daar de kogel digt langs haar heen was gevlogen aangezien hare kamer naast die baars vaders was. Toen zij in de kamer kwam vroeg zij wat doet gij aan vader?” en eene tweede pistool ziende, dat op de nacht- commode lag, zeide zij: waartoe dat wa pen De heer P. rukte baar de pistool uit de handen en schoot zich door het hoofd. Te Lyon heeft eene burgervrouwdie steeds geweigerd had hare drie kinderen te laten inenten ze allen aan de pokken verlo ren. Bij bet verlies van bet laatste, een meisje van 15 jaren, is de moeder krankzinnig ge worden en naar een geslicht overgebragt. :nd. P- I COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1