NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 2 I y Lfel 1856. No. 41. WOENSDAG den 21 Mei. k k Hde laattfatigs s>. n, I I I BINNEN- EN BUITENLAND. te h l gelijks zich aan salons kend was. onzer een Op dat ’s gra- en en. Hij van van Oos- a. s. I I IF J i elk jaar hun twintig- De sterkte der mili- vrede, gaat het getal van vijf- man niet te boven. Van ie dere jaarlijksche ligting kan een gedeelte voor de dienst ter zee worden bestemd. Het aan tal der daartoe aan te wijzen miliciens wordt jaarlijks bepaald. In tijd van vrede gaat dit aantal dat van achthonderd niet te boven. De gewone diensttijd bij de militie te land is vijf, en bij die ter zee vier jaren. Is de staat in oorlog of in andere buitengewone omstan digheden, zoo kan deze diensttijd door eene wet, jaarlijks te vernieuwen, worden verlengd. Tot vrijwilligers worden toegelaten die gezond sterk zonder ligchaamsgebreken en ongehuwd zijn, eene lengte hebben van 1,620 el, hun 20ste levensjaar bereikt en hun 50sle nog niet voleindigd hebben. Studenten in de godge leerdheid blijven vrijgesteld van de militaire dienst. Ter gelegenheid der aanstaande feestvie ring van het lOOjarig bestaan van het Groot Oosten der vrijmetselaren in Nederlanden het 40jarig grootmeesterschap van Z. K. H. prins Frederik zal op de werf der heeren Schou ten te Dordrechtde kiel worden gelegd van een nieuw schip, dat den naam zal voeren van Grootmeester nationaal. In de laatste helft van deze maand zul len de algemeene vergaderingen der Proles- SNEEK, 20 Mei. Van den 10 lot en met den 16 dezer zijn in deze provincie 92 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 2681. De herstemming, ter verkiezing van leden voor de prov. staten zal alhier plaats hebben op dingsdag den 27 dezer; terwijl de verkie zing van leden voor de 2de kamer der staten- generaal bepaald is op dingsdag den 10 Junij ek. Jl. donderdag den 16 dezer is, namens den heer G. J. Gorter alhier, in de brievenbus aan het postkantoor alhier bezorgd een brief, aan het adres van den heer A. Gorter, ten huize van C. M. Dieperinkop de Mautelaajsgracht te Amsterdam, inhoudende eene geldswaarde van ruim ƒ400 (zie onder de rubriek Po\icie~) welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. Nadat wij alhier jl. dingsdag eenig on- weder hadden dat weldra van eenen zeer ge- wenschten en verkwikkenden regen vergezeld ging en ook later achtervolgd werd heeft men vooral ook den volgenden dag op onderschei dene plaatsen zwaar onweder gehad en moet dit inzonderheid het geval geweest zijn te Hoo- gemeden en omstreken. Een tijdlang scheen aldaar het uitspansel in vuur te staan en de donder ratelde geweldig. Onder de zware ha gelsteenen bevonden zich stukken ijs, ter dik te van duiveneijeren de hagel lag op sommi ge plaatsen een half voet diken vier uren later waren eenige boerenschuren aan de zuid zijde nog geheel wit van hagel. Vooral aan het koolzaad en de reeds in bloei staande hoo rnen heeft deze hagelbui nog al eenig nadeel toegebragt. Te Lobith is de bliksem in de woning van een’ landbouwer geslagen ten ge volge waarvan de geheele inboedel, benevens een paardveulen en vijf varkens door de vlammen vernield werden. Blijkens eene officiële opgave in de Staats courantheeft de opbrengst der rijks-midde- len gedurende de vier eerste maanden van dit jaar bedragen ƒ18,701,768. Gedurende ge lijk tijdsverloop in het vorige jaar 1866 bedroeg de opbrengst dier zelfde middelen ƒ17,654,865. De minister van financiën heeft de vraag, of men als patentpligtig moet worden be schouwd ter zake van het houden van gods dienstige of geschiedkundige voorlezingen voor een zeker aantal daartoe ingeschrevene perso nen, welke daarvoor eene contributie vol doen ontkennend beantwoord. Volgens het ontwerp van wet op de na tionale militie, bij de tweede kamer ingediend, zal deze zoo veel mogelijk zijn zamengesteld uit vrijwilligers, en het ontbrekende getal wor den gevonden door loting uit de ingezetenen die op den 1 Januarij van ste jaar zijn ingetreden. tie, in tijd van envijftigduizend £1 f II tantsche vereenigingen Unitas, Philacterion Maatschappij Van welstand en Christelijk hulpbetoon te Middelburg hare algemeene vergadering houden. Men meldt uit Amsterdam d. d. 14 Mei: De Letterkundige aj'deeling der Koninklijke Akademie van Wetenschappen hield gisteren in het gebouw der akademie hare gewone maandelijksche vergadering. In deze vergade ring heelt de Afdeeling zich onder anderen verklaard tegen het weder invoeren van een staats - examen zoovel om het afschrikkende van den vorm, als het onpaedagogische zijner strekking. Daarentegen verlangt zij een meer gecentraliseerd toezigt op het middelbaar en hooger onderwijs, en vooral, als een waar borg, om met vrucht de akademische lessen te kunnen bijwonen een voorbereidend onder zoek op de gymnasiën, door den onderwijzer of de onderwijzers, in bijzijn van een’ hoog- leeraaromtrent de al of niet toelating tot de akademische lessen. Met het oog op de toe zegging, onlangs door de regering gedaan, om trent de in te dienene wet op het middelbaar onderwijs, acht de commissie het ontijdig, dat de akademie zich nu reeds met een adres tot de regering zou wenden, om dezelve met hare denkbeelden ten aanzien van het hooger onderwijs bekend te maken. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 16 Mei: Men verneemt, dat buitenlandsche kapitalis ten bij onze regering magtiging verzocht heb ben tot het oprigten van eene naamlooze ven nootschap genaamd Hollandsclte Credit-Mobi- lier, met een kapitaal van honderd millioen fr. verdeeld in aandeelen van 500 fr. Men meldt uit Amsterdam d. d. 15 Mei: Gisteren werd bij de arrondissements-regtbank alhier (derde kamer) eene niet alledaagscbe zaak behandeld. Zekere M. stond namelijk teregt ter zake van zonder daartoe geregtigd te zijn de eerewacht der schutterij aan het paleis op den Dam van 5 op 6 April jl. te hebben waargenomen, voorgevende te zijn ze kere W. B. lid der schutterij alhier, en bij die gelegenheid hoezeer daartoe niet geregtigd zijnde, de wapens en kleeding der schutterij alhier te hebben gedragen. Nadat de kapitein en de serjant-majoor van de eerewacht als ge tuigen waren gehoord, werd de beklaagde on dervraagd die opgaf zoo gehandeld te hebben op verzoek van W. B.en daarin zoo veel kwaad niet te hebben gezien. Het O. M. waargenomen door den subst.-officier mr. W. H. J. Jollesrequireerde daarop op grond van art. 959 Pénal eene cellulaire gevange nisstraf van drie maanden. De regtbank heeft daarna beraadslaagd en uitspraak gedaan, den beklaagde veroordeelende tot drie dagen cellu laire gevangenzetting, op grond van verzach tende omstandigheden. Bij de herstemming ter verkiezing van een lid der prov. staten van Noord-Hollandin het district Haarlem tot vervulling der vaca turedie ontstaan is doordien jhr. M. Salva dorkrachtens regterlijke veroordeeling de I bevoegdheid, om lid dier vergadering te zijn, beeft verloren, zijn uitgebragt op den heer W. J. C. van Waterschoot van der Gracht 524, en op jhr. M. Salvador 515 stemmen weshalve de heer v. Waterschoot v. d. Gracht is verkozen. Er waren 55 briefjes van on waarde. Volgens den Haagschen correspondent den Indépendance Beige, is de komst aartshertog Ferdinand Maximiliaan van tenrijk in de residentie tegen 4 Junij aangekondigd. Hetzelfde blad zegt vernomen te hebben dat ’s prinsen reis in verband staat met de politieke ontwerpen die Oosten rijk voornemens is bij den Duitschen bonds dag ter sprake te brengen en waarvoor het Weener kabinet den koning der Nederlanden, in zijne kwaliteit als souverein groothertog van Limburg en Luxemburg, wenscht te win nen.” De Dusseld. Zeit. meldt een gelijksoor tig berigt. Men meldt uit Leyden d. d. 15 Mei Heden nacht is uit ’s Gravenstein alhier ont- vlugt zekere Jan Putting die thans wegens vervalsching van coupons gevangen zat. Reeds vroeger was hij te Amsterdam uit de cellu laire gevangenis gebroken. Het is hem ge lukt, om in de zoldering van zijn vertrek met eene kram uit zijne krib, in een 2 duims eiken deel twee doorsnijdingen en zoo een luik te maken, en telkens de reeten met brood te stoppen opdat de cipier niets merken zou. Op een’ zolder uitgekomen, heeft hij daar des gelijks een luik gemaakt in het beschoten dak, en zich aan de zijde waar geen schildwacht staat, aan een kunstig uit zijn bëddelaken vervaardigd touw en verder touw van scha len, die op den zolder hingen, laten afzakken. Hij moet als men het hoogst gebrekkige ge reedschap in aanmerking neemt, verscheidene weken hieraan hebben gearbeid. Men meldt uit Assen d. d. 17 Mei Jl. donderdag is in appèl voor het prov. geregts- hof alhier behandeld de zaak tegen ons we gens het opnemen van ingezondene artikelen, die laster jegens den heer J. F. Zijlker zou den behelzen. De heer Zijlker en de heer directeur der directe belastingen te Gronin gen zijn als getuigen a decharge gehoord. De heer procureur-generaal heeft volgehouden dat de geïncrimineerde artikelen laster be helsden, doch heeft, uit hoofde Van verscho nende omstandigheden alleen de veroordee ling tot eene boete van ƒ100 gerequireerd, De uitspraak is bepaald op aanstaanden don derdag. Men zegt, dat de vriendschapsbanden tusschen de zoogenaamde poldergasten en veen arbeiders te Schoonoord op den tweeden pink sterdag geweldadig verbroken zijn, namelijk door scherpe messen. De dragondersuit Sleen derwaarts geroepen schijnen goede dien sten gedaan te hebben. Jammer, dat die ver breking juist plaats vond onder het wapperen van eenige vlaggen die geheschen waren als vreugdeblijken over het eerste schip dat in het Oranjekanaal tot Schoonoord was doorge drongen. In een’ brief uit Brussel aan de Amst. Cour. d. d. 15 dezer leest men o. a. het vol gende Gij zult u misschien nog wel herin neren dat ik u voor gerüimen tijd schreef over zekeren V. die in plaats van eenen hem aangeboden wissel te betalen die ten gevolge van beursverliezen door hem was geaccepteerd, het gemakkelijker vond hem te verscheuren. Aanvankelijk gaf de zaak tot vervolging aan leiding, doch toen V. zijnen schuldeischer had voldaan trok deze de aanklagt in. Maar het schijnt, dat het reeds te dier zake gedane on derzoek de justitie op het spoor heeft gebragt van een nog erger feit ten laste van V. Hij nl. zou de dader zij n van een’diefstal van meer dan 100,000 fr. in goud en bankbiljetten reeds voor drie of vier jaren gepleegd bij den graaf de Liedekerke, terwijl al de huisgenoo- ten een vuurwerk waren gaan zien. tijdstip was V. muziekonderwijzer van ven kinderen. Sedert had hij landerij huizen gekocht, speelde op de beurs enz. bevindt zich thans in hechtenis, zonder dat iemand bij hem toegelaten wordt. Onder vraagd naar den oorsprong der aanzienlijke sommen, die hij in zoo weinig jaren had ver teerd, antwoordde hij, dat hij ze van eene tante, woonachtig te Gent, had gekregen nasporingen aldaar hebben echter bewezen dat die tante zelve behoeftig is en in een lief dadigheids-gesticht wordt verpleegd. De zaak is het onderwerp der gesprekken in al onze waar V. als homme élégant zeer be- Hij is gehuwd met de dochter van een’ onzer eerste componisten, een orkestmees ter: een allerliefst vrouwtje, dat hem een dochtertje heeft geschonken. Overigens schijnt het te blijken, dat al het gestolene geld is opgemaakt. Het ongelukkigste in deze ge schiedenis tot dusverre is dat de kamerdie naar van graaf de Liedekerke, na als ver dacht van den diefstal te hebben gepleegd te zijn gevangen gezetdoch sedert ontslagen nooit eene nieuwe betrekking heeft kunnen krijgen. De tentoonstelling voor landhuishoudkun de die den 25 Mei te Parijs begint, zal, volgens de Moniteur de volledigste worden, die ooit aan de studie der landhuishoudkun de aangeboden is. Reeds waren ervooreeni- COURANT SNEEKER L l 5 *4 I y I’/'1 - 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1