NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEIG L 1856. No. 42. den 24 Mei. ZATURDAG VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 26 MEI 1856, des voormiddags ten tien uur. ik Wi VERGADERING 1 I r k l i 1 4'Ji SNEEKER 1 BINNEN- EN BUITENLAND. =3 Coster is at I r 1 1 1 1 1 drie gevangenen 5 4 en 2 jaren I 3 5 i j e r i. n e i s TVethouders voornoemd WOUD A p De Secretaris IIU.1. en geplaatst in de merkdaarom in het ongeval komt. Hierop verklaart de reeds dubbel ongelukkige man met haast en schrikin dat bord heb ik vergift gedaan Na weinig tijds was de man een lijk. Dat ieder zich spiegele aan dit geval; bijzonder zulke echtgenooten die, God weet 1 welke rampzalige gedachten soms door hun hart voelen schietenHet oordeel van het regtvaardig Opperwezen heeft reeds zoo menigmalen de spreuk bewaarheid wie een’ kuil graaft voor een ander valt er zelf in Zou men, met het oog op zulke feiten en de vele vaak verholene redenen niet mogen ver klaren ongelukkige huwelijkenuil wier midden bij aanvang en voortduring de Bijbel ontbreekt Een ander geval is gebeurd te Lippenhui zen alwaar eene reeds bejaarde vrouw, we duwe van 60 jaren zich zelve verdronken heeft in de put of regenbak. Met hare dienst boden zou zij aan tafel gaan om te eten en terwijl elk reeds aanzit, wil zij nog naar bui- I ki I ‘k 1 PUNTEN TER BEHANDELING. Herziening der plaatselijke belastingen. Beurtveer van Oldeberkoop op Sneek. Ontvangloon van de opcenten op de grond en personele belastingen over 1855. Adressen om grond op grondpacht. Rekening van den gemeeble-ontvanger, wat betreft de plaatselijke belastingen over 1855. Brief van het Israëlitisch armbestuur. Af- en overschrijvingen. Rapporten en voorstellen. heid in Nederland heeft zich tot den koning gewend, om in het belang der nijvere klasse, eerbiedig te verzoeken dat de belasting op de brandstoffen met al hare formaliteiten voor de nijverheid worde afgeschaft of dat ten min ste geheele vrijdom van dien accijns worde verleend aan alle vakken van fabrijk- en haud- werk-nij verheid. Men meldt uit Amsterdam d. d. 13 Mei: Eenige van de rijkste ingezetenen alhier heb ben gemeend het verblijf in de stad voor 9 maanden of korter te moeten opzeggen ten einde het gevreesde equivalent geheel of ge deeltelijk te ontloopen en zich alzoo aan de betaling der directe belasting te onttrekken. Twee daarvan de heeren A. Willink en jhr. P. H. Bicker, zijn niet herkozen als leden der prov. staten. Overigens noemt men de heeren E. van Tuyll van SerooskerkenW. Borski D. Boski J. Borski en G. Faas Elias. Men meldt uit Dordrecht d. d. 17 Mei: Ik verneem en acht het der vermelding waar dig, dat eenige leeraren en leden van de Her vormde kerk besloten hebben zich eerlang te vereenigen, ten einde te beraadslagen wat hun, die het Christendom belijden volgens de op vatting der Dordsche vaderen, te doen staat bij de bestaande verwarring in dat kerkelijk ligchaam. Indien ik wel onderrigt ben zal Rotterdam daartoe het vereenigingspunt zijn. Men meldt uit Kockengen d. d. 17 Mei In de vorige week hebben de heeren van Reede van Oudsboorn en de Kerapenaer leden van de tweede kamer der staten-generaalin loco onderzoek gedaan naar de Roomsch-Katholieke begraafplaats alhier, in betrekking als leden van de commissie, in wier handen het laatste adres tot onderzoek en verslag is gesteld. Zij hebben zich vervoegd bij den adressant den pastoor en den burgemeester dezer gemeente. Men meldt uit Donkersbroek d. d. 10 Mei Meermalen is hier ernstig en met zekerheid verhaald dat in twee naburige dorpen voor korte dagen vreesselijke gevallen van zelfmoord zijn voorgevallen. Zoo moet het te Zeven huizen, prov. Groningen, geschied zijn, dat een man zijne vrouw heelt willen vergeven. Het was middag en er zou gegeten worden. Terwijl de vrouw nog even naar buiten was wierp de man spoedig het vergift in het etens bord der vrouw, terwijl in ieders bord het stip of de saus reeds opgeschept was. Toen de vrouw binnen kwam ging de man even naar buiten wie merkt hier niet de hand der Goddelijke Voorzienigheid onderwijl zakt eene spin van boven in het etensbord van de vrouw. Deze ziet dat zij neemt de spin en werpt ze weg. Doch eenige viesheid hierover doet haar besluiten, de borden om te zetten; de man heeft het immers niet gezien en alzoo kan het hem dus niet hinderen zoo denkt zij. Ook de man komt weder binnen zij beginnen te eten. Nu duurde het niet lang, of de man spreekt van ongesteldheid, die hij ondervindt. De. goede vrouw van geen an der onheil bewust dan dat van de spinvèr- echtgenoot met deelneming dat SNEEK 25 Mei. Door de daartoe benoem de commissie uit het provinciaal geregtshof van Friesland zijn bevorderd tot candidaat-no- taris de heeren mr. E. Attema en mr. A. Dorhoutbeide advocaat, en D. A. Hamerster Dijkstra, allen te Leeuwarden. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 17 Mei: Ten gevolge der jaarlijks door Z. M. den ko- ning verleend wordende gratie aan gevange nen zijn er heden 9 man uit het tuchthuis alhier ontslagen, terwijl aan 22 gevangenen 6 maanden en aan 17 drie maanden vermin dering op hunnen nog overigen straftijd is verleend. Bovendien is aan een buitengewone afslag van geschonken. Men verneemt van goederhand dat Z. M. de koning de onthulling van het gedenk- teeken aan den volksgeest van 1850 en 1851 in Augustus aanstaande, op den Dam te Am sterdam met Hd. tegewoordigheid zal veree- ren. haalt baren Het standbeeld van Laurens Janszoon I geval met de spin, en hoe zij de etensborden op den 17 dezer uit ’sGravenhage te had omgezet, terwijl zij reeds gemoedelijk be- Haarlem aangebragt, en met goed gevolg, op zwaard wordt, dat de man, tegen haar oog de Groote-Marktop het daarvoor bestemde voetstuk geplaatst. De minister van oorlog heeft ter kennis van gegadigden gebragtdat er voor eenige smeden (vuurwerkers) en wagenmakers gele genheid bestaat, om voor de dienst in Oost- Indie te worden aangenomen. De gegadigden zullen zich behooren aan te melden bij den kolonel-directeur der arlillerie—stapel en con- structie-magazijnen te Delft ten einde aan eene proef onderworpen te worden waaruit hunne bekwaamheid zal blijken. Bij arrest van den hoogen raad der Ne derlanden van den 20 dezer is verworpen het beroep in cassatie van H. J. Lion tegen een arrest van hét prov. hof in Gelderland, waar bij hij ter zake van laster in het dagblad de Indiër tegen den oud-resident van Batavia, den beer Van Rees is veroordeeld tot gevan genisstraf enz. Het hoofdbestuur van de vereeniging ter bevordering van fabrijk- en handwerk-n ij ver ten gaat!én bedingt, dat de anderen met eten voortvaren en haar niet nakomen. Met een’ halsdoek bindt zij eenen grooten ijzeren pot aan den hals, of, volgens anderen, had zij bet hengsel zelf öm den hals, en heeft zich zoo in den put of bak laten vallen en verdronken 1 De uitgetrokken sloffen of zoo iets, bij den inJ gang gelaten, moesten tot aan wijzing verstrek ken. Het uitblijven der oude vroüw wektö tot nadenken de dienstboden gaan zoeken en, helaas! al spoedig doeh zij de treurige Ont dekking, dat de trouw zelve een einde ge-- maakt heeft aan haar leven Stoffelijke, aard- sche belangen en opgestane zorgen in haar ouderdom en weduwschap evenwel geert gebrek want zij had goederen moeten de treurige aanleiding geweest zijn tot deze on gelukkige daad. Niet te veel kan ef in acht genomen worden, dat te groote bezorgdheid over tijdelijke en voorbijgaande dingen als mede gebrek aan de regte beoefening van dd hoogste belangen, van zeef betreurenswaardi- ge gevolgen kunnen zijn, Waarvan dit droevig voorval tot ernstig bevVijs strekt. Men meldt uit ’s Hertogenbo^ch d. d. 19 Mei: 2aturdag jl. werden door mgr. Zwijsen, aartsbisschop van Utrecht enz., in de kathe draal van St. Jan alhier de heilige wijdingen toegediend aan 58 studenden in de godgeleerd heid van het seminarie te Haarlem, aan 15 fraters kapucijnen van het klooster te Velp, en aan 2 fratefs karmelieten uit Boxmeer, 15 theologanten van het seminarie eh 6 ka pucijnen ontvingen het priesterschap; 12 se minaristen en 7 kapucijnen het diaconaat 15 seminaristen, 2 karmelieten het subdiaco naat. De handel en scheepvaart hebben met den vrede nieuwe welvaart en levendigheid bekomen. In de Oostzee zijn reeds buiten- landsche koopvaarders aangenomen, even als te Odessa, om granen te halen, die aldaar op gestapeld liggen. Aldaar zijn reeds 125,000 tschetwerts ter verzending gereed (1 tschet- wert is gelijk aan 2,099 Ned. vat dus raeef dan een half millioen scheffels of schepels, zegt de berigtgever). De helft daarvan is Pool- sche weit. Men meldt uit Rusland, dat Z. M. de keizer bij eene speciale ukase eenen Evange- lischen geestelijke in Koerland heeft gemag- ligdom zijne uit een huwelijk met eene! vrouw tot de Oostersche kerk behoorende ge borene kinderen in de Evangelische godsdienst te doen opvoeden wat tot dusverre niet ge oorloofd was. Ten aanzien van het ver- leenen van passen naar het buitenland en het toelaten van buitenlanders in Rusland begint men op eene merkwaardige wijze af te wijken van de vroeger op dat stuk bestaande, zoo gestrenge verordeningen. De czaar heeft den 6/18 Mei Petersburg verlaten om zich naar Warschau te begeven, Ter gelegenheid van 's keizers verblijf te Warschau verwacht men daar algemeene am nestie; een nieuw organiek reglement; herstel ling der universiteitgebruik en onderwijs van de Poolsche taal op de scholen vorming van een Poolsch garde-corps van 8000 man. De stad en de adel zullen den czaar drie groote bals aanbiedenbereids is daartoe voor een millioen ingeschreven. In het dagblad van Birmingham vindt men het volgende verhaal Eenigen tijd verleden begaf zich de ko ninklijke familie naar Osborne op het eiland Wight. De koninklijke kinderen wandelden er dikwerf aan het strand. Op zekeren dag ontmoette de prins van Wallis een visschers- jongen, die bezig was met schelpen in een mandje te vergaren. De prins, geloovende dat hem als zoodanig alles veroorloofd Was, vond er behagen in, het mandje van den knaap omver te werpen. Deze werd er boos om en zeide Als je dat nog eens durft te doen, dan zal ik je wat anders leeren Wel nu,” antwoordde de prins, leg de schelpen dan maar weer in den mand dan zal ik je laten zien dat ik het nog eens durf te doen De knaap raapte daarop de schelpen dadelijk op en deed ze weder in het mandje, waarop hij den prins toeduwde: «Kom er nou nog BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen door deze ter ken nis van alle houders van pretentiën ten laste deze gemeente, de dienst van 1855 be treffende, om hunne declaration zoo spoedig en het uiterste tijd— ijnde den laatsten der dien tijd niet ingediend zijnde, van den 8 November 1815 no. 51), worden gehouden voor vernietigd. van iiCHCUud O IB mogelijk in te zenden, stip van indiening, zi_ maand Junij ek. niet af te wachten vermits dezelve, op volgens de wet (Staatsblad verjaard en En opdat dit zoude komen ter kennis van een’ ieder die hierbij eenig belang heeft, zal deze worden afgekondigd Sneeker Courant. Sneek den 25 Mei 1856. Burgemeester en cou

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1