NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, a I l' V 11 H a ...lidè Jaargang i/J I i 1856. No. 43. den 28 Mei. WOENSDAG BINNEN- EN BUITENLAND. werk doel- zen lammeren; per Lion 2625/4 zoodanig miwii I v va- 166 last haver, 14 last garst1 SNEEK, 27 Mei. Van den 17 tot en met den 25 dezer zijn in deze provincie 88 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 2769. Bij het uitééngaan der tweede kamer be stond de verwachting, dat zij in het begin der maand Junij weder zou worden bijeen geroepen, om hare werkzaamheden voort te zet ten. Thans echter vernemen wij dat op verlangen der regering die nadere bijeenroe- ping is verschoven tot het einde van Julij. De regering schijnt verklaard te hebben, niet eerder met hare antwoorden op de uitgebragte verslagen gereed te kunnen zijn zoodat eene vroegere oproeping bij gebrek aan werk doel loos zou wezen. Naar het schijnt, draalt de regering met hare antwoorden, om eerst den afloop der verkiezing af te wachten ten einde daarnaar geest en strekking der antwoorden in te rig- ten. (Arnh. Cour.) Naar men verzekert, zal het antwoord der regering op het voorloopig verslag der twee de kamer, ten aanzien van het wets-ontwerp pp het lager onderwijs, zeer uitvoerig zijn. Volgens berigt uit Petersburg d. d. 15 de zer, is H.M. onze koningin-moeder ziek, lij dende aan roos en koorts, en was Hd. reeds negen dagen bedlegerig. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 25 MeiHeden heeft de hooge raad (burgerlij ke kamer) in revisie uitspraak gedaan in de zaak van J. Jannes, E. Huis in ’tVeld en J. Mung, allen bedienden van wijlen koning Willem Itegen de hooge erfgenamen van dien vorst. De raad heeft die revisie verwor pen. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 20 Mei: De algemeene synodale commissie heeft hare werkzaamheden den 29 April jl. te ’s Graven hage aangevangen voortgezet. Hiertoe had in de eerste plaats betrekking veel dat haar door de synode was opgedragen waarvan zij het grootste gedeelte reeds heeft ten einde ge- bragten gereed is, haar rapport aan de ver gadering van 1856 aan te bieden, onder an deren wat de bijbelvertaling en het vervolg der Evangelische gezangen betreft. Volgens opdragt der synode, belast met de vervaardi ging van een kerkelijk handboekje voor de kerkeraden heeft zij eenige algemeene grond slagen dienaangaande vastgesteld en eene spe ciale commissie ter vervaardiging van handboekje benoemd. Als tegengeschenk voor het prachtig ca deau in zilver Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden jl. zaturdag bij gelegenheid van het dubbel feest van het Groot Oosten der Orde van Vrijmetselaren in Nederland aange boden heeft het Groot Oosten van Hoogst- denzelve het huis op den Fluweelenburgwal alhier, waarin de vergaderingen der broeder schap gehouden worden ten geschenke ont vangen. Naar men verneemt, zegt de Utr. Cl. heeft ook de synodale commissie in hare nu geëindigde zittingen besloten, zich tot de twee de kamer der staten-generaal te wenden met een adres, waarin wordt aangedrongen om het Christelijk beginsel"’ in het wetsontwerp op het lager onderwijs op te nemen. De Arnh. Cour, behelst een artikel over het wetsontwerp op de Nationale Militie en zegt daarin o. a. het volgende: De vrijstel lingen van de dienst worden aanmerkelijk in gekort. Schier alle vrijstellingen worden op geheven zoo als van kweekelingen die tot onderwijzer op de lagere scholen worden op geleid; van hen, die hun beroep maken van de buitenlandsche zeevaart enz., maarvrij gesteld zouden daarentegen blijven tijdelijk de studenten in de Godgeleerdheid, en definitief de geestelijken van alle gezindheden. Dat komt ons volstrekt onredelijk voor. Dat is een privilegie voor eenen bepaalden stand, dat door niets wordt geregtvaardigd. Daarbij komt de vraag: wat zijn geestelijken? Blijft het aan elke gezindheid of aan elk kergenootschap overgelaten te bepalen wat het karakter van hl 1 J een’ geestelijke uitmaakt? Zoo ja, w'elk eene uitbreiding kan daaraan niet worden gege ven Wij laten daar, dat de Protestantsche kerkgenootschappen geene eigenlijke geestelij ken ketinen, en de wet voor hen inderdaad niet zou geschreven zijn als men haar let terlijk moest opvatten; maar wij vragen, of het wel juist is een zoo belangrijk privilegie te verleenen aan eene qualiteitdie noch door de wet, noch door de regering wordt uitge deeld? Men zoü zich kunnen voorstellen dat er kerkgenootschappen bestonden of opre zen die zeer vrijgevig waren met bet bedee- len der hoedanigheid van geestelijke, alleen met het doel om de wet te ontduiken. Wij meenen dat de staat zich met de bijzondere roeping der individuen niet te bemoeijen heeft; alleen voor zoo ver een staatsbelang tot het verleenen van eene vrijstelling aanleiding geeft, schijnt daartoe reden te bestaan maar wij zien niet dat het staatsbelang eischt dat er eene uitzondering, ten nadeele van alle ove rige standen voor de geestelijken of den God geleerden stand wordt gemaaakt.” Wij vernemen dat op het door A. J. H. Bosschart, voormalig commies der posterijen, die door het provinciaal geregtshofin Zeeland, bij arrest van den 28 November 1855, is ver oordeeld wegens het verduisteren van met gelds waarde bezwaarde brieven tot eene tuchthuis straf van 7 jaren aan Z. Maj. den koning om gratie, dezer dagen afwij- gerigt verzoek zend is beschikt. Aan den heer G. Morelvan Parijs is door het Nederl. gouvernement de gevraagde concessie verleend tot het aanleggen eener spoorweg-linie van Amsterdam naar het Nieu we Diep. In de vorige w'eek zijn te Harlingen uit gevoerd per stoomboot Harlingen 5518/4 va ten boter, 26 last haver, 11 last garst, 50 last tarwe, 125 balen vlas, 1151 kanter ka- 1180 hammen 5 kisten wild, 21 zak alikruiken 8 Gouda-kazen 20 koeijen 101 schapen en ten boter last tarwe, 515 kazen, 5 paarden 57 koeijen, de rogge of het koren, wrelke er thans op staat en geen ander dan die guano heeft gehad, staat zoo overheerlijk dat honderden nieuwsgieri gen dezelve dagelijks komen bewonderen ook vindt men uren in den omtrek zulke heerlijke rogge niet meer; de andere in onze gemeente en omstreken in guano gezaaide veld vruchten hebben allen, schoon ze niet tegen, dat koren op kunnen een schoon aanzien en beloven vruchten in duplo. Te Emden had voor eenige dagen een vreemd voorval plaats. De stads bouwmees ter Berg aldaar liet een huis bouwen, dat reeds voor een vrij aanzienlijk gedeelte voltooid was, toen de man, er op zekeren morgen bijko mende er nog slechts de overblijfselen van vond. Men had gedurende den nacht de moei te genomen een groot gedeelte van het reeds gebouwde weder af te breken zonder dat het tot dusverre heeft mogen gelukken uit te vor- schen wie zich zoo ongeroepen met dat zon derlinge nachtwerk heeft bezig gehouden. Den spoortrein van Pesth naar Weenen is dezer dagen een groot ongeluk overkomen dé locomotief en twee waggons zijn in de rivier de Waag gestort. Men heeft den dood vau eenige menschen te Ijctreuren veleti zijn ge kwetst geworden. - Eene ontzettende gebeurtenis had dezer dagen in een Öostenrijksch stadje plaats. Eene 28jarige vrouw leed sedert 1850 aan zinsver bijstering, het gevolg van haar voortdurend, gepeins over godsdienstige aangelegenheden. Plotseling schijnt die ziekte tot volslagene ra zernij te zijn overgeslagen althans de ramp zalige maakte van de afwezigheid van haren man gebruik om haar tweejarig dochtertje en haar éénjarig zoontje benevens haar twaalf jarig dienstmeisje om het leven te brengen door middel van eene bijl, Waafvan zij zich rtieester had weten te maken. Daarop verliet zij hare woning en ijlde naar de marktplaats, waar zij wist, dat zich gewoonlijk vele kinderen om te spelen vereenigen. Werkelijk waren daar vele kinderen bijeen, die door de razende wer den aangevallen. Drie kinderen van vier tot achtjarigen leeftijd, vielen onder hare bijlsla gen. Eene oude vrouw, die het onheil wilde voorkomen, boette haar pogen met haar leven; een bijlslag kliefde haar het hoofd, en eerst daarna schoten eenige lieden toe, die zich van de onzinnige meester maakten. De graaf Cavour heeft medegedeeld dat de Nederlandsche legatie te Turyn en te Rome zal worden gesplitst, zoodat voortaan in de Sardinische hoofdstad een Nederl. en een Bel gische gezant zullen w’orden gevonden. Vol gens den graaf, is dit een afdoend blijk van de groote waarde welke men in Nederland hecht aan de goede diplomatieke gemeenschap met Sardinië. Onlangs eerst is er in de kamer der af- "m van Spanje sprake geweest van deu hoogbejaarden geestelijke, die door de kerkelijke overheid gevangen is gezet, omdat hij zich niet vereenigen kon met het kerkelijk leerstuk der onbevlekte ontvangenis. De heer Alonso heeft gevraagd waarom de regering die alle Spanjaarden het regt toekent om vrije lijk hunne gedachten te uiten dien grijsaard de vrijheid niet terug gaf? De minister beeft geantwoord dat de geestelijke het heel goed had in de gevangenis, dat hem slechts, op or der van den vicaris-generaalboeken papier, pen en inkt werden onthouden, opdat hij zijn gevoelen niet zou kunnen openbaren. De In- dépendance noemt dit eene zedelijke pijniging voor een denkend wezen de maatregel schijnt meer voor de zwakte van het leerstuk dau voor de eer der hooge geestelijkheid te plei ten. Behalve de hervormingen, die de groote mogendheden in Italië wenschen tot stand te brengenwordt haar ook het voornemen toegeschreven, eenige wijzigingen te maken in de tegenwoordige zamenstelling van den Duit- schen bond. Er zou namelijk plan bestaan, zijne organisatie te vereenvoudigen waardoor waarschijnlijk verscheidene kleine staten die niet meer dan eenige duizenden inwoners tel len, zouden ophouden zelfstandige staten te zijn. Aan keizer Napoleon die zich voorze- 175 schapen, 2 kalveren, 2 vaten olie. Terwijl dezer dagen eene zware donder bui vergezeld van eenen geweldigen wind over de gemeente Middelstum trok, is de in aanbouw zijnde groote schuur van den land bouwer W. J. Bouwsemabij den weg naar Bedum onder de Roode School, in derzelver geheel van hare standplaats gerukt en vijf voeten verzet, waardoor ook de muren (zijn de de gevelmuur reeds ingevoegd geweest) zijn ingevallen en het geheel uit zijn verband ge rukt. Tijdens dit ongeval geschiedde, bevon den zich drie personen bij het gebouw, waar door een door het vallen der steenen ernstig is gekwetst geworden. Of deze vernieling door den op dat oogenblik plaats hebbenden he- gevaardigde vigen donderslag, dan wel door eene wind hoos of ander natuurverschijnsel veroorzaakt iskan niet bepaald worden aangezien de bedoelde drie personen zoodanig geschokt W’er- den dat zij daaromtrent geene inlichting kun nen geven. Inmiddels is het opmerkeuswaar- digdat die schuur, nog ongedekt zijnde, en alzoo weinig wederstand aan den wind kunnende bieden zoo in haar geheel en zon der instorting van de sliepen is opgenomen en op zulk eenen aanmerkelijken afstand ver plaatst is kunnen worden. Het proviciaal geregtshof van Drenthe heeft den heer mr. J. A. Willinga Gratama redacteur der Provinciale Drentsche en Asser Cour.ter zake van het artikel in genoemd dagblad, gerigt tegen den heer J. F. Zijlker, veroordeeld tot eene geldboete van ƒ100 en de kosten van het proces. Men meldt uit St. Oedenrode d. d. 19 Mei Als een bewijs van de vruchtbaarheid der guano kan het volgende dienen De heer L. H. van den Oever lid van den raad de zer gemeentekocht bij den heer F. van den Bichelaer, in het Groen Koffijhuis te Eindho ven2 balen guano, inhoudende elk p. m. 80 kilo’s; met deze bemestte hij een bunder land, gelegen in deze gemeente op Olland, gehucht Rijzingen, en bezaaide dit land met rogge; 1 I h COURA SNEEKER i L I i i i J i t L L r 1 ..nw.-w juj - J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1