NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEEK. I 1856. No. 44. ZATURDAG I den 31 Mei. s I l' BINNEN- EN BUITENLAND. I- /’115A3, welke teleden 1 1836 2°. Het verbond vaa moest zijne werking A l- n 5, nog verblijven, was echter niet ach- niet groot paarden die meest allen tot zijn vier- een SNEEK 50 Mei. Bij de herstemming van twee leden der provinciale staten op den 27 Mei 1856, zijn in het hoofd-kiesdistrict Sneek benoemd de heeren H. Clz. Wouda met 299, jonkbr. mr. O. R. van Andringa de Kempe- naer met 256 van de 405 uitgebragte geldige stemmen terwijl de heeren H. L. Visser 160, en mr. G. Hiddema Jongsma 89 stemmen heb ben verkregen. De aanvoer van vee was hier op jl. dings- dag allerbelangrijkst, bijzonder die van scha pen en lammeren. Een zes- a zevenhonderd- tal derzelve die aangevoerd waren werden allen tegen hooge prijzen verkocht vette en beste melkkoeijen tot ƒ260 magere varkens tot 40; biggen tot ƒ20. Woensdag jl. werd alhier de voorjaars- paardemarkt gehouden. Door het regenach tige weder in den morgen was de aanvoer en bepaalde zich tot een 100tal zeer hooge prij zen zijn verkocht geworden; velen bragten van vier- tot vijfhonderd gulden op terwijl voor een gewoon span paarden niet minder dan ƒ1000 werd gevraagd. Dezer dagen heeft het Z. M. den ko- heeft het Z. M. den ko- ning behaagd aan de bemanning van de ge- zonkene Scheveningsche pink de Jonge Hen drik Davideen onderstand te schenken van ƒ100; terwijl HH. KK. HH. prins Hendrik en prins Frederik der Nederlanden almede milde giften aan de visschers hebben doen toe komen. Z. K. H. prins Frederik, vergezeld van Hd. adjudant, jhr. von Goedecke en van Hd. secretaris, den hofraad van Otterloo, heeft zich den 27 dezer naar Berlijn begeven. HH. KK. HH. prins en prinses Frederik, verge zeld van Hd. dochter, de kroonprinses van Zweden en Noorwegen worden in het begin der volgende maand van Berlijn in de residen tie terugverwacht. De hooge raad heeft beslist, dat het open baar ministerie bij de regtbanken niet bevoegd isom eene aanklagt wegens laster te ver volgenzoodra de aanklagt door den belee- digde is ingetrokken voor dat er nog eenige instructie in de zaak heeft plaats gehad. Bij arrest van den hoogen raad der Ne derlanden van 20 Mei is beslistdat art. 271 der gemeentewet heeft vervangen alle vroe gere bepalingen waarbij strafbaar werd ge steld zoowel de overtreding der bepalingen nopens plaatselijke belastingen als het verzuim van formaliteiten, en dat onder overtreding dier bepalingen ook begrepen moet worden het verzuim van formaliteiten, waarop art. 271 en volgg. evenzeer van toepassing zijn. Bij het departement van binnenlandsche zaken is ontvangen, van den minister van marine, eene som van ƒ5,490.50'/,, zijnde het bedrag van den gedanen afstand hunner soldij door de equipagiën van Zr. Ms. fregat ten Palembang en Prins Frederik der Ne derlanden stoomschepen SaporoaEginond «n Pylades in de Oost-Indién ten behoeve der doodlijdenden door den jongsten waters nood hier te lande. Volgens te ’s Hage ontvangene telegrafische i berigten uit Petersburg zal H. M. de konin- I gin-moeder aldaar vooreerst nog verblijven. koop Hare gezondheidstoestand teruitgegaan. Het Staatsblad no. 54 behelst den Hol- landschen en Engelschen tekst der overeen komst met Groot-Brittanje gesloten, tot rege ling der voorwaarden waarop de consulaire agenten der beide rijken in de havens der wederzijdsche koloniën en Overzeesche Bezit tingen zullen worden toegelaten. Naar men verneemt zal de internatio nale commissie voor de doorgraving der land engte van Suez waarvan de heer F. W. Con rad voorzitter is den 15 Junij ek. weder te Parijs bijeenkomen. Men meldt uit Rotterdam d. d. 26 Mei Eene moeder van twee kinderen wonende in de Schildersteeg alhier, ging heden morgen ter kerk en van daar koffij-visite afleggen, beide kinderen met gesloten deur in hare wo- som jaarlijks door de gemeen- wordt bijeengebragtdaarbij ont vang ik nog jaarlijks 8 metzen koorn en 25 pd. boter. Hier van moet ik met vrouw en 7 kinderen léven.” De voornaamste te Madrid uitkomende dagbladen verzekerden laatstelijk dat hetgeen vroeger Was medegedeeld omtrent de erken ning der regering van koningin Isabella door den keizer Van Rusland met de waarheid over eenkomstig was. Deze gewenschte uitkomst zou men hoofdzakelijk verschuldigd zijn aan de welwillende tusschenkomst van keizer Na poleon III. De jongste berigten uit Konstantinopel melden, dat al de pacha’s van Syrië zeer gestren ge bevelen hebben ontvangen om de hand te houden aan de nieuwe verordeningen ter gunste van de Christelijke onderdanen der porte. Dezer dagen zijn aan het stationsgebouw van den spoorweg te Kehl, bij Straatsburg, 44 groote wagens aangekomen, welke 557 stuks vee aanbragten afkomstig uit Oostenrijk en bestemd voor de tentoonstelling te Parijs. Volgens de jongste berigten uit de Krini; gaat de ontruiming spoedig voort. Reede zijn 53,(100 Franschen, 9000 Engelschen en 7000 Sardiniërs vertrokken er moeten nog inge scheept worden 85,000 Franschen, 40,000 En gelschen en 9000 Sardiniërs. De Russische autoriteiten hebben eene commissie benoemd, om de puinhoopen van Sebastopol op te nemen en de gronden af te bakenen die aan den staat of aan bijzonde re personen hebben toebehoord. Men meen de, dat Sebastopol, volgens een nieuw plan, zal worden herbouwden dat de keizer het grootste gedeelte van die herbouwing zal be kostigen. In de ijzergieterij van de heeren Hors fall bij Liverpoolis dezer dagen voltooid een van geslagen ijzer vervaardigd stuk geschut, waaraan gedurende verscheidene maanden ge arbeid is. Dit kanon is 16 voet en 5 d. lang, aan bet achtereinde 44 d. en aan den. mond 27 d. in doorsnede dik het weegt 21 ton en 17 centenaars, en moet een kogel van 500 pond vijf mijlen ver werpen. De heeren Horsfall hebben dit kanon welks vervaardi ging hun 5000 p. st. gekost heeftaan het gouvernement ten geschenke gegeven om het tegen ’s lands vijanden te gebruiken. Op dit oogenblik wordt te Parijs eene vergadering der rabijnen van alle consistoriën van Frankrijk en Algerie gehouden met het doel om te beraadslagen of het niet mogelijk zou zijn om den sabath der Israëliten op zondag te vieren. Sedert het eerste keizerrijk heeft aldaar geene vereeniging van alle rabij nen des lands plaats gehad. Het verbruik van tabak in Frankrijk is in vergelijking met het vorige jaarmet 60 percent toegenomen, zoodat de voorraad, na melijk van sigaren, bijna geheel is verteerd. In 1833 hebben de Fransche boekdruk kerijen geleverd 8253 boeken in verschillende doode en levende talen, 1103 muzijkwerken en 2837 gravures, prenten en lithografiënte zamen 12197. Volgens een officieel statistiek zijn op die persen van 1811 tot 51 December 1813 gedrukt 556,868 werken, tellende meer dan een millioen boekdeelen van allerlei for maat. De heer Mirès wil geheel de oude stad Marseille aankoopen de in die wijken staande slechte perceelen sloopen en er nieuwe prach tige woningen bouwen. Hij biedt lOO fr. voor de el grond aan. De tractaten van 5 February 1815 en van 13 April 1856 worden door het Journal des Débats onderling vergeleken. Na de punten van overeenkomst te hebben aangetoond, ves tigt het blad de aandacht zijner lezers op de punten van verschilwaarvan de twee voor naamste deze zijn: 1°. Het tractaat van 1815 was louter defensief, terwijl dat van offensief en defensief is. 1813 was algemeen en toonen telken male, wanneer een der contrac terende partijen aangetast, of zelfs bedreigd zou worden in zijne bezittingen terwijl het nieuwe verbond speciaal en tot één geval be- ning achterlatende. Het oudste, een meisje van omstreeks 6 jaren legt zich voor het vuur te slapen en geraakten hare kleederen in dien toestand in brand. Ontwakende, is zij door brandwonden en schrik reeds zóó vermeesterd, dat zij geen geluid meet geven kon _yvaarop haar broertje weinig jonger zich door ver- geefsche pogingen om te blnsschen ook zeer gebrand hebbende, om hulp schreeuwt en de buren de geslotene deur opéntrappen doch reeds te laat voor het meisje. De onvoorzig- tige moeder gehaald wordende, kon slechts het verkoolde lijk van haar eene kind en het andere in beklagenswaardige toestand beschou wen hare jammerklagten waren vergeefsch. Uit Utrecht wordt gemeld dat de toe bereidselen voor de aanstaande feesten bijna de geheele stad bezig houden. Bij vele am bachten komt men thans handen te kort, vooral bij modemaaksters, kleedermakers, enz. De toevloed van vreemdelingen zal ook zeker bij schoon weder overgroot zijn; eenige loge menthouders kunnen voor de feestdagen geene logé’s meer aan nemen, ofschoon zij voor die dagen hunne beschikbare ruimte door alle mo gelijke hulpmiddelen vermeerderen. Van we- ge de policie worden ook reeds maatregelen van voorzorg genomen. Deze week hebben te Middelburg de ver gadering van de Protestan tsche genootschappen UnitasPhilacterion en Christelijk Hulpbe toon plaats gehad. Meer dan een honderdtal afgevaardigden, uit verschillende steden des rijks, waren hiertoe overgekomen. Daags na afloop der vergadering, vereenigden zich de leden aan een prachtig diner in de bovenzaal der sociteit St. Joris. Men meldt uit Hellevoetsluis d. d. 23 Mei Naar men verneemt zal den eersten Junij Zr. Ms. stoomschip Merapi in dienst worden gesteld, en bestemd zijn om in den aan staanden zomer eene reis te doen met Z. K. H. den prins van Oranje, naar Denemarken, Zwe den en Noorwegen en andere plaatsen. Op vrijdag den 6 Junij 1836, des voor- middags ten 10 uur, zal onder nadere goed keuring door den staatsraad commissaris des konings in Friesland, of bij zijue afwezigheid door een der leden van de gedeputeerde sta ten en in het bijzijn van den hoofd-ingeni- eur van den waterstaat in het 2de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur worden aanbesteed de aanleg eener telegraaf lijn van Leeuwarden naar Sneek. Naar men verneemtzal weldra aan de geregtsdienaren eene bepaalde uniform en wa pening worden gegeven de wapenen zullen bestaan in een’ hartsvanger pistool met hol ster en patroontasch. Men meldt uit Groningen d. d. 28 Mei Gisteren, met den marktdag, werd de ker mis die heden eindigt weder zeer druk be zocht. Behalve de diligences vrachtwagens en volkschuiten, die gewoonlijk op de markt dagen alhier aankomen en bezoekers aanbrag- tenwordt het getal particuliere rijtuigen, die bij de logementhouders bditen en binnen deze stad waren uitgespannenbegroot op ruim 1500. Als iets bijzonders kan vermeld worden dat gisteren op de schapenmarkt alhier twee ramlammeren zijn verkocht door J. Evenhuis, >man en koemelker in de Violenstraat al hier voor den ongekenden prijs van ƒ17.30 te zamen. Zij zijn van Texelsch ras en slechts 7 weken oud. Uit ’s Hertogenbosch wordt gemeld dat de vereeniging van den H. Vincentius de Pau lo door de ruime giften en inschrijvingen der ingezetenen, in staat gesteld is, om het on langs vermelde plan van eene algemeene spijs— kokerij te dier stede te verwezenlijken wes halve het tot stand komen van die inrigting eerlang tegemoet gezien wordt. Een predikant op een dorp in Bohemen vraagt de ondersteuning onzer landgenooten. Ik ben zegt hij leeraar in de Evan gelisch-Gereformeerde gemeente te Sasauin Bohemen welke gemeente verspreid is in 43 dorpen. De verste gemeenteleden zijn 10 uren van mij verwijderd. Mijne gemeente telt 748 leden. Mijne jaarwedde bedraagt ongeveer l t SNEEKER it i i i i 3 r f I- t- t 71 't it t- i- e *r h tn in L 3 1 t I COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1