NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I T |\l li twl Kt 4 ra v II hl f \il ml® 1856. No. 46. den 7 Junij. ZATURDAG Ude Jaargang. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK BINNEN- EN BUITENLAND. IIIIIWIbIUI van en van ’s Gravenhage heeft, vrijdag jl. weder zijne toe- kapiteins Groeneveld warden vertrokken, houden. [Dezelve zijn aldaar reeds aangekomen]. Men meldt uit Deventer d. d. 1 Junij Terwijl sedert eenigen tijd de kermissen in ons vaderland in verval geraken is de thans hier begonnen kermis zoo druk, als welligt nimmer het geval was, althans met opzigt tot de tooueelvertooningenpaardespellen en der gelijke. Niet minder dan drie salons de va riétés en drie paardespellen, behalve een groot aantal andere tenten, zijn hier aanwezig, zoodat de groote concurrentie eene niet ruime recette doet vreezen. De landverhuizers, die uit de gemeente Staphorst zich sedert eenige jaren in Amerika vestigden hebben onderling eene maatschap- gevaar ontging. Men meldt uit Zwolle d. d. 2 Junij Er is reeds gemeld, dat de raad dezer gemeente zich ongenegen heeft verklaard, om de kazer ne alhier in beteren toestand te brengen zoo als de hooge regering verlangde dien ten ge volge zijn heden twee compagniën van het al hier in bezetting liggende 5de bataljon van het 7de regement infanterie, onder bevel van de en Everts naar Leeu- om aldaar garnizoen te stemming verleend tot het te gelde maken van een kapitaal van f 50,000 2'/, pCt. Ned. werk, schuld ter voortzetting van de uitkeeringen door de spaarkas ter voorziening in buitenge wone duurte van het brood; Daardoor is het kapitaal van die inrigting dat op 16 October 1855 nog beliep ƒ756,000 gedaald tot een bedrag van ƒ556,000. De algemeene synodale commissie der Nederlandsche Hervormde kerk gelet hebbende op de voordragt van gecommitteerden tot eene nieuwe Nederduitsche vertaling van het Oude Testament, heeft in de vorige week ook den w’eleerw. zeer geleerden heer J. P. Müller Doopsgezinde predikant te Mensingeweer uit- genoodigd tot deze vertaling mede te werken. De algemeene vergadering der Nederland sche vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal gehouden worden te ’s Hertogen- boschden 9 en 10 Julij aanstaande. Des woensdags avonds zal zij geopend worden door eene openbare bijeenkomst in het Casino- gebouw waarin door onderscheidene sprekers het woord zal worden gevoerd. Tot deze bij eenkomst en tot de vergadering op den vol genden dag zullen alle leden der vereeniging, op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap, als hoorders worden toegelaten. Men meldt uit Beest (Neder-Betuwe) d. d. 1 Junij In het hoogste gedeelte dezer landstreek staan meest alle veldgewassen zeer gunstig. Het drooge en koude weder van A- pril en Meibenevens de vele regens der laatste dagen hebben op alle gewassen on geloofelijk gunstig gewerkt. De vroege rogge staat algemeen zoo zwaardatals men nog meer natte dagen kreeg, dit gewas zeker zou gaan liggen de rogge die het laatst gezaaid is en schier overal weinig beloofde, laat thans niets te wenschen over. Alle andere artike len als garst haver erwten boonen enz. staan overheerlijk. De aardappelenteeltdie in deze streek eene hoofdzaak is belooft zeer gunstig te zullen zijn; de vroegen staan in vollen bloei. Mag men dus op alles roemen en den Gever van alle goed dankbaar zijn voor het heerlijke vooruitzigt, diezelfde wijze We reldbestuurder volmake verder alles, dan voor zeker leeft er blijdschap in aller harte.” Het volgende, te Scharwoude in de na bijheid van Hoorn voorgevallen, dient weder tot waarschuwing, hoezeer men voorzigtig moet omgaan met lucifers. Eene vrouw in die ge meente had het ongeluk, bij het strijken van zoodanig zwavelstokje, dat van het gif haar iets onder den nagel der duim kwam deze begon daardoor onmiddellijk buitengewoon op te zw’ellen. Dit veroorzaakte eene groote ver legenheiddewijl men alle geneeskundige hulp op dat oogenblik miste. De man der vrouw7 nam daarop een kort besluit dat hij ook spoedig ten uitvoei’ bragten sneed met een scheermes het voorste lid van den duim zij ner vrouw af, die eerst later onder genees kundige behandeling kwam en zoo een groot ll.ln .innriranf*. pij tot stand gebragttot daarstelling vati een fonds voor bloedverwanten die de reis der waarts niet kunnen bekostigen. Bij wijze van uitloting kan ieder deelgenoot daarvan ge bruik maken het fonds bezit reeds een kapi taal van ƒ2000. Naar men berigtis dezer dagen profes sor F. C. de Greuvete Groningen vroeger Katholiek priester uit de R. K. kerk tot de Protestantsche overgegaan. Men schrijft uit Ten Boer: De voor- uitzigten van den landbouw, hoezeer in het begin van Mei nog ongunstig zijn algemeen veel beter dan ten vorige jare om dezen tijd. Toen waren de wintergewassen en vooral dé graslanden alhier schraal. Thans staat de tar we, gerst en rogge meerendeels bijzonder weelderig, en zoowel de weide- als hooilanden zijn veelal ruim van gras voorzien. Het kool zaad in den afgeloopen herfst buitengewoon veel te velde gebragt, verkeerde in het voor jaar in zeer kwijnenden staat, w’aardoor een groot gedeelte omgeploegd en met zomergraan bezaaid is. Het overgeblevene beeft zich ech ter voldoende ontwikkeldbloeit goed en zal vermoedelijk geenen ongunstigen oogst opleve ren. De zomergewassen vertoonen zich mede naar wensch, nl. voor zoo verre daaraan geen nadeel door ongedierte is toegebragt, doch dit is, helaas! op sommige landen het geval. Vooral aan de zuidzijde van het Damsterdiep heeft het ongedierte meer dan sedert de laatste ja ren een groot gedeelte van het havergew’as vernield hetwrelk voor eenige landbouwers al daar eene aanzienlijke schade teweegbrengt. De tuingewassen staan vrij gunstig. De ooft- boomen schijnen weinig appelen en bijna gee- ne peren, maar daarentegen vele pruimen en kersen te zullen opleveren. Een vuurbol, welke den 28 Mei jl.,’sa- vonds omstreeks 12 uur, te Assen gezien is, is ook elders waargenomen o. a. te Winsum. Uit het journaal van een’ schipper, komende van Noorwegen en bestemd naar Termunter- zijl deelt de Pr. Gron. Cour, het volgende mede: «Woensdag den 28 Mei 1856, 54 gr. 52 m. N.B., 6 gr. 40 m. O.L.12 uur 'sa- vonds, zagen wij eenen grooten vuurbol zwe vende van het O.N.O. tot het W.Z.W., waar door de nacht in eens in den klaarsten dag werd veranderd het hield slechts ongeveer 2 minuten aan, toen hetzelve in eens weder ver dween. Ongeveer 2 a 5 minuten na dien tijd hoorde men eenen zeer zwaren slag, als van zwaar geschut.” Het Oranje-kanaal is thans opengesteld van de Drentsche hoofdvaart tot in de Odoor- ner veenen. Dit belangrijk feit heeft dade lijk aanleiding gegevendat geheele vloten turfschepen dit kanaal zijn opgevaren. De turf uit die veenen moet, volgens zeggen, best van soort en in ruimte voorhanden zijn. Men verneemtdat de mogendheden die het vredes-tractaat van den 50 Maart hebben onderteekend en, zooals men weet, bij een afzonderlijk aanhangsel, voortaan het beginsel aangenomen hebben dat in oorlogstijden de vlag de koopwaar dektde maritime mogend heden welke niet op het Parijsche congres ver- tegenw'oordigd wraren, uitgenoodigd hebben, tot dit beginsel toe te treden. Onze regering zou beraadslagenw’elk antwoord zij daarop zal geven. Blijkens een schrijven uit Weenen aan het Journal de Francfortbetreffende het tractaat van 15 April, zijn Frankrijk, En geland en Oostenrijk tot een eenstemmig ge voelen gekomen ten aanzien van de groote kw'estien, die hen, behalve de Oostersche aange legenheid bezig houdenderhalve dus ook ten aanzien van de Italiaansche kwestie; geen dezer onderwierpen kan, volgens genoemd blad, voortaan aanleiding geven tot een ernstig conflict tusschen de drie mogendhedendie het tractaat van 15 April hebben geteekend. Langs officiëlen weg is uit Parijs te Wee nen de tijding ontvangen dat Frankrijk be sloten is, in de kwestie der Donau-vorsten- dommen de Oostenrijksche voorstellen deswe ge te ondersteunen. Het gewigtigste dezer voorstellen is voorzeker dat de scheiding van Moldavië en Wallachije ook voortaan behou- f--- SNEEK, 6 Junij. Het bevestigt zich, dat de tweede kamer der staten-generaal eerst met het einde van Junij of het begin van Julij zal bijeengeroepen worden. De directie der Nederlandsche bank deelt, onder dagteeking van 51 Mei jl. de volgende opgave medenaar aanleiding van het ko ninklijk besluit van 9 Junij 1852 Omloopende bankbiljetten 92,982,125; sal do’s van rekeningen-cour. 15,426,508.81 munt en muntmateriaal ƒ75,058,215.28. Van Z. M. gezant te St. Petersburg is mededeeling ontvangen van het navolgend be rigt wregeus den handel van Odessa, gedag- teekend van den 8 Mei jl. In den handel dezer plaats heerscht wederom vele levendig heid en de haven is als met schepen over dekt. Binnen tw’ee weken zijn reeds 161 schepen aangekomen. De voornaamste invoer artikelen zijn: olie, W’ijn bier en koloniale waren, w’elke in zulk eene groote hoeveelheid van KonstantinopelBalaklava en Kamiesch aangevoerd worden, dat eene crisis onvermij delijk schijnt; hierbij komt nog, dat die sche pen moeijelijk vrachten voor de terugreis kun nen vinden, vermits van de hoofdproducten, als: tarwe, maïs, lijnzaad, talk en wol, slechts een geringe voorraad voorhanden is terwijl de toevoeren van het binnenland zich nog wrel eenigen tijd zullen laten wachten. Zelfs zijn eenige met koloniale producten en dranken bevrachte schepen wederom naar el ders vertrokken om hunne ladingen te kun nen afzetten. Als bijzonderheid kan nog ver meld worden dat er zich onder de aange komene vaartuigen tw'ee bevonden met eene lading meel en beschuit. Aangaande de scheeps wachten is nog niets met zekerheid te zeggen. Men meldt uit Amsterdam d. d. 1 Ju nij De afdeeling natuurkunde der konink lijke akademie van wetenschappen, te Amster dam hield gisteren hare gewrone maande- lijkscbe vergadering. In deze vergadering vestigde o. a. de heer Van der Boon Mesch de aandacht op de steeds toenemende schrome lijke! vervalsching van voedingsstoffen, inzon derheid van de meelstoffen, en gaf zijneinni- ge overtuiging te kennen dat de ingezetenen niet genoegzaam daartegen waren gewaar borgd. Eene commissie van vijf leden werd benoemd, om te onderzoeken, of onze wet geving, met het oog op de vorderingen der natuurkundige wetenschappen en de steeds toenemende vervalsching van spijzen en dran ken voldoende geacht kan worden om de ingezetenen tegen de nadeelige gevolgen daar van te beveiligen en, zoo noodig, voorstellen deswege te doen ter mededeeling aan de re gering. De gemeenteraad in zijne zitting van MAANDAG DEN 9 JUNIJ 1856, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluiten betrekkelijk de gemeente-rekenin- gen. Benoeming van stemopnemers en plaatsver vangersvoor de stembureaux ter verkiezing Van een lid in de tw’eede kamer, enz. Missive van den heer P. J. Costerusbe trekkelijk de noodzakelijkheid tot het benoe men van eenen derden docent in de Latiju- sche scholen. Verplegingskosten van bedelaars en andere personen in de koloniën. Missive van het R. C. P. armbestuur, be trekkelijk te doene af- en overschrijvingen. Missive betrekkelijk eene door den Raad ge- nomene ongunstige beschikking op een ver zoek om restitutie van plaatselijke belastingen. Besluit betrekkelijk de dezerzijds ingezonde- ne algemeene policie-verordeuing. Adres van Martiuus Joustra (aangehouden). Rapporten en voorstellen. fél 1 SNEEKER I COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1