NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, l<4 VI tï I 1,1 1 1 I? WW f* 11de jaargang. 1856. No. 47. I® WOENSDAG Mig den 11 Junij. 1, 4 1 i V vF 1’ u in? BINNEN- EN BUITENLAND. De 1 verneemtis ook met Dene- BUITENLAND. geteekend of daarvan weggelaten, daar- het Stedelijk Bestuur kennis te ge- ig water; een ken waardoor veel vee ten worden gebragt. T' dijk bij de steenbakkerij I'.' iftwag r I 1 LONDEN 4 Junij. Ten opzigte van de kwestie der zondag-muzijkbevat Punch eene teekening, waarin de koningin aan den aarts bisschop van Canterbury vragenderwijze toe voegt: Ik veronderstel dat ik dus ook mijn muzijk-corps afschaffen moet,” doelende op de militaire muzijk te Windsor. Daar de we1- van het land alle uitoefening van straatmu zijk op zondag verbiedt, zou het zeker gepa: zijn, dat de koningin het voorbeeld gaf, oi die niet te ontduiken. De leden van het genootschap ingesteld, tot bescherming der dierenhebben hunne jaarlijksche vergadering gehouden. Wegens mishandeling van dieren zijn er in 1855 652 I 1 I 1 a:- ,1 BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK verwittigen bij deze de in gezetenen dat de alphabelische naamlijst van de personen die in dit jaar aan de loting voor de Schutterij moeten deelnemen, ter vi sie van elk en een iegelijk zal liggen, op de Secretarie van de Stad Sneekvan maandag den 9 tot donderdag den 12 Junij 1856 des morgens van 9 tot 12 uur, ten einde ieder in staat zal zijn om ingeval hem eenige perso nen of omstandigheden mogten voorkomen die op de lijst nog zouden behooren te wor den aan[ van aan ven. Dat de loting zal plaats hebben op het Stads huis vrijdag den 15 Junij 1856, des voormiddags ten elf uur, voor diegenen welke geboren zijn in 1851 terwijl daarna dadelijk zal worden overgegaan tot de nalotiug der ingeschreve nen van de jaren 1822—1850. Wordende een ieder ingeschrevene opgeroepen om daarbij te genwoordig te zijn en redenen van vrijstel ling hebbende, die alsdan op te geven. En opdat zulks kome ter kennis van een’ ieder wien het aangaatzal deze worden afge- kondigd zoo ais gebruikelijk is. Sneek den 9 Junij 1856. Burgemeester en EPethouders voornoemd WOII»A. De Secretaris HAGA. Op een van het oud diaken-gezelschap des wege ingekomen adres heeft de raad met al- gemeene stemmen besloten, de localen ten ge noemden einde beschikbaar te stellen, alsmede eene toelage van f 1500 uit de gemeentekas te verleenen welke voor een fonds dezer in- rigting zal strekken terwijl het overige ka pitaal door eene geldleening, naar men hoopt, zal worden gevonden. Men meldt uit ’s Hertogenbosch d. d. 4 Junij Ten aanschouwe eener tallooze me nigte van heinde en ver te zameu gevloeid, is heden middag de straf des doods toegepasC op C. de Jong en A. Klerk [wegens diefstal met braak, onder de meestverzwarende om standigheden]. Tot het laatste oogenblik heb ben zij volgehouden, onschuldig te wezen, en noch de herhaalde toespraken van den procu- reur-generaal noch die van hunnen verdedi ger vermogten iets op hnn verstokt gemoed. Vergezeld van twee geestelijken van het R. K. kerkgenootschap, hebben zij, althans één hun ner het schavot beklommen en daarbij eene! cordaatheid aan den dag gelegd, eener betere zaak waardig. Als een bewijs hoe ver de verstoktheid de zer booswichten en die hunner kinderen gaat, zij nog vermeld, dat een zoon van C. de Jong, een jongeling van 19 jaren, eergisteren bij Breda gearresteerd is verdacht van inbraak bij nacht, gepleegd in den nacht van 1 op 2 Junij en dat, terwijl zijn vader op het punt stond, zijn leven op het schavot te ein digen. Zekere P. van L.aan den Dieskant, te ’s Bosch in de nabijheid dier stad woonach tig, zond gisteren morgen zijne kinderen en huis- genooten derwaartsom de doodstraf te zien uitvoeren aan de Jong en de Klerk. In dien, tusschentijd hing hij zich zelven in zijne wo ning op. De Indep. Beige meldt het volgende aan doenlijke voorval: Jl. maandag nacht ten 11 uur viel zekere Van Dyck door dronkenschap in het kanaal bij de Pont aux Barques. Ver scheidene personen waren reeds op de been om reddingsmiddelen te halen, toen een smids gezel van Santem genaamd, aankwam, in weerwil der duisternis in het water sprong en den beschonken werkman weldra aan wal bragt die spoedig bijkwam. Maar inmiddels was de edelmoedige redder, hetzij door kramp of andere oorzaak gezonken en werd na een uur zoekens dood opgehaald. Zoo ver loor een uitstekend mensch en werkman, voor wien zijn patroon twee jaren verleden een plaatsvervanger bij de militie kocht om hem te behouden, zijn leven. Den volgenden dag zou hij zich in het huwelijk begeven en had juist op dien dag een trouwgewaad gekocht. Welk eene bittere droefheid voor de bruid, wat vreesselijk naberouw voor den geredde! Het hof van apèl te Chambery in Savoye heeft den 17 Mei jl. de bepalingen van het Sardinische strafwetboek tegen degenen die godslasterlijke taal voeren of den naam van God, van de Heilige Maagd of van de Heili gen ontéeren, toegepast op eenen schoolmees ter die gezegd had dat de moeder van den Heiland later verscheidene kinderen had ter wereld gebragt. Hij is deswege voor zes maan den gevangen gezet, nadat een daartoe be noemd ambtenaar eene openlijke strafrede tot hem gehouden had. SNEEK, 10 Junij. Van 51 Mei tot en met den 6 Junij zijn in deze provincie 95 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 2964. Gelijk te verwachten was, hebben de heeren jhr. mr. O. R. van Andringa deKem- penaer en H. Clz. Wouda voor de benoe ming tot lid der prov. staten bedankt, nieuwe keuze is door heeren gedeputeerde staten bepaald op woensdag den 18 Junij ek. De leden der tweede kamer van de sta- ten-generaal zijn bijeengeroepen tegen dings- dag 17 dezer maand. De Staats-Courant van 5 Junij bevat het koninklijk besluit van 21 Mei jl. bepalende de plaatsing in het Staatsblad van het trac- taat van handel en scheepvaart, tusschen Ne derland en Oostenrijk gesloten. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 4 Ju nij Gisteren is alhier onderteekend een ver drag met Portugal tot wrederkeerige toelating van consuls in de koloniën en een dergelijk verdrag met Pruissen en Hannover. Gisteren heeft aan het ministerie van binnenlandsche zaken een aanvang genomen het examen van hen die zich als leerling- telegrafisten voor ’s rijks-telegraaf hebben aan gegeven. Een getal van 45 aspiranten heeft zich daartoe aangemeld. Dat examen zal mor gen afloopen. Naar men marken een tractaat gesloten tot wederkeeri- ge toelating van consulaire agenten in de ko loniën van beide landen. Bij Zr. Ms. besluit van 16 Mei jl. is be paald dat er vrijstelling van briefport ver leend wordt voor de briefwisseling die over zaken, tot den gewonen werkkring derVeree- niging tot afschaffing van sterken drank be- hoorende onder de gewone voorwaarden van kruisbanden eigenhandig conlreseign, gevoerd wordt tusschen het hoofdbestuur dier veree- niging ter eenre, en de afdeelingen mitsga ders de correspondentschappen dier vereeni- giug ter andere zijde. Naar men verneemt, is dezer dagen tus schen onze regering en die der Vereenigde Staten van Noord-Amerika eene overeenkomst gesloten tot wederkeerige uitlevering van boos doeners. Hoe gevaarlijk het is, jonge kinderen zelfs voor een oogenblik zonder toezigt te laten, blijkt op nieuw uit het volgende: De huisvrouw van S. P. alhier, jl. donderdag avond als naar gewoonte de koffij gezet heb bende, terwijl haar man boven in het huis aan het werk isbegeeft zich slechts voor een oogenblik buiten de deur een jongetje van drie jaar neemt deze gelegenheid waar en gebruikt eene teug vau die kokende koffij, waardoor hij zich inwendig zoo zeer brandt, dat hij, na een smartelijk lijden, aan de ge volgen daarvan zaturdag jl. overleden is. Men meldt uit Amsterdam d. d. 8 Junij Heden morgen ten 8*/1 uur arriveerde te Rot terdam met het koninklijk stoomjagt de Leeuw Z. K. K. H. de aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk broeder des keizers benevens een aanzienlijk gevolg. De aartshertog wordt he den op het Loo verwachtom morgen zich naar ’s Hage te begeven en van daar over Leyden en Haarlem te reizen. Men meldt uit Leyden d. d. 5 Junij In de vorige week begaf zich een boerenarbeider met zijne vrouw, te Rijnsoeterwoude woon achtig naar een koopman in goud en zilver alhier, met een doosje, door hen in eene ver borgene lade van een oud meubelstuk gevon den en hetwelk naar hunne meening witte koralen kruisjes met glaasjes enz. bevatte ten einde deze voorwerpenzoo zij eenige waarde hadden te verkoopen. Na eenige on- derhandeling en tusschenspraak van andere personen, werd hun, tot hunne groote verba zing, daarvoor de som van f 600 geboden en toegeteld doch op aansporing van anderen daarmede niet tevreden ontvingen zij einde lijk, behalve die som nog bovendien ƒ1200. De vermeende koralen waren diamanten en paarlen van hooge waarde, die, naar men verneemt, door de koopers voor ongeveer ƒ5000 zijn verkocht. Te Schiedam is de hand afgezet aan ie mand die een paard dat den kwaden droes hadafgemaakt en in eene open wond aan een zijner vingers de smetstof gekregen had; hij heeft dit niet geteld of het gevaar niet in gezien waarvan het gevolg is geweest, dat de besmetting door het geheele ligchaam is doorgedrongen. De man is reeds overleden. In den nacht van 4 Junij zijn ruim 200 bunders beste uiterwaarden, gelegen onder Waardenburg en Neerijnen trots alle in het werk gestelde pogingen in eenen volkomenen waterplas veranderd, waardoor aan eene me nigte landlieden groote nadeelen zijn veroor zaakt. Door het hooge water is de zomerdam bij Velp doorgebrokenhet geheele Velpsche broek is geïnundeerd. Te Wije staat al het buitenland onder der zomerdijken is reeds bezwe- op de stallen is moe- Men was bezig, om den j van den heer De Ridder te behouden mogt dit niet gelukken, dan zouden ongeveer 80 menschen zonder werk en zonder brood zijn. De stads-wei- de bij Deventer was ook reeds geheel onder water. Gelukkig was het water vallende. Men meldt uit Groningen d. d. 6 Junij: De typus, die reeds langen tijd in deze stad heeft geheerscht, en in de afgeloopene maand zich zeer heeft uitgebreid, blijft ook in de laatste dagen nog steeds toenemen. Wij zijn onderrigtdat van den 6 Mei tot en met den 4 dezer door de doctoren de hulp der typus-commissie is ingeroepen bij 259 herstel lende of nog lijdende typus-patiënten ver deeld onder 104 huisgezinnen. Van den 25 Mei tot heden bedroeg dat aantal 58 perso nen verdeeld over 55 huisgezinnen. Deze cijfers geven nog alleen het aantal behoeftige typus-lijders aan; diegenen, voor wie bij de commissie geene hulp is aangevraagd, zijn daar onder niet begrepen. Men meldt uit Meppel d. d. 4 Junij Berigtten wij onlangs, dat alhier ernstige po gingen werden aangewend tot het oprigten van eene werkinrigting met het doel, om de mindere klasse bestendig werk te verschaffen, ter voorkoming van toenemende armoede, thans kunnen wij met genoegen melden, dat de raad dezer gemeente gisteren avond in eene open bare zitting daaromtrent een zeer gunstig be sluit heeft genomen. SNEEKER 1 I ■p vJ xxd.;n’tn^ I COURANT. tk r. fj 'I „V..- I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1