NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1 III ;I1 ir V\1 V V9 I tide Jaargang. 1856. No. 48. 0* den 14 Junij. ZATURDAG S ff BINNEN- EN BUITENLAND. van nfci’ zoo schrijft treurige be- A 'x J kanen aan gebouwen bosschen en veldgewas sen is- veroorzaakt. Vele huizen werden van hunne daken beroofd duizenden hoornen, on der welke die 4 a 5 voet dik zijn, werden ontworteld en zelfs verbrijzeld. In Koburg werden die orkanen door eene wolkbreuk ge volgd, die bijna de geheele stad onder water heeft gezet. De wegens zijnen voortreffelijke!! wijn zoo beroemde Scharlach berg, bij Hingen, is geheel verwoest. Mainz is onbruikbaar geworden, gensburg en in andere deelen de schade onberekenbaar groot, verdronken SNEEK15 Junij. In het hoofd-kiesdis trict Sneek zijn, ter verkiezing van een lid in de tweede kamer der slaten-generaaluit- gebragt 1527 geldige stemmendaarvan hebben bekomen de heeren mr. S. Wijbenga 521 W. H. Idserda 50a, mr. J. J. L. van der Brugghen 256, terwijl de overigen onder 15 verschillende personen waren verdeeld, zoo- dat er eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren mr. S. Wijbenga en W. H. Idserda. De uitslag der verkiezing van leden voor de 2de kamer der staten-generaal in de on derscheidene kiesdistricten is geweest als volgt (De met een geteekende namen zijn die van aftredende leden.) Leeuwarden ‘mr. Dirks; Sneek (zie boven)-, Groningen ’Blaupot ten Cale; Appingadam *dr. Westerhoff; Assen ’graaf van Heiden Reine- stein Steenwijk mr. Duijmaer van Twist; Zwolle ’mr. baron Sloet tot Oldhuis; Almelo *dr. baron van Hoëvell Deventer ’mr. Thor- becke Zutphen ’baron Schimmelpennink van der OijeArnhem ’mr. baron van Lijnden; Nijmegen ’jhr. Dommer van PoldersveldtA- mersfoort herstemming over mr. Engelen en ‘mr. baron van Reede van Oudshoorn; Utrecht ‘mr. baron van Goltsiein Hoorn ‘mr. Nolthe- nius; Alkmaar herstemming over mr. van Nie- rop en *jr. mr. van Foreest; Amsterdam ’mr. Godefroi en ’Stolte; Leyden *jhr. Gevers van Endegeest Gouda herstemming over mr. Met- man en *jhr. mr. de Brauw Delft ’Hoekwa ter; Rotterdam ’mr. van Bosse; ’s Gravenhage herstemming over *mr. Groen van Prinsterer en jhr. mr. Gevers Deijnout; Dordrecht her stemming over *mr. v. d. Poel en mr. Blussé van Oud-Alblas Gorinchem ’jhr. mr. Elout van Soeterwoude Middelburg ’mr. van Eek Goes ’mr. van Deinse; Breda *mr. Storm; Til burg ’mr. Beens Maastricht *mr. Thorbecke; Roermond ’mr. Sirens ’s Hertogenbosch her stemming over *dr. de Poorter en mr. Verheijen. (Van Eindhoven en Boxmeer is de uitslag der stemming nog niet ontvangen.) Naar men verneemt, zullen, bij de aan staande hervatting van de werkzaamheden der tweede kamer der staten-generaal, wederom onderscheidene ontwerpen tot vereeniging van gemeenten aan de vergadering worden aange boden. Ook verneemt men, dat de antwoorden der regering in gereedheid zijn op de voorloopige verslagen van de tweede kamer, nopens de ontwerpen betrekkelijk de regterlijke organi satie en de burgerlijke regtsvorderingzoodat de discusiën over die ontwerpen eerlang kun nen worden tegemoet gezien. Mede zijn reeds aan de kamer toegezonden de antwoorden der regering, ten aanzien van de wetsontwerpen wegens de visscherijen zoodat ook de beraadslagingen over die ont werpen binnen kort zullen worden gehouden. Z. M. heeft Z. K. K. H. aartshertog Fer dinand Maximiliaan vau Oostenrijk benoemd tot grootkruis der orde van den Nederland- schen Leeuw. Met genoegen verneemt men dat H. M. de koningin-weduwe der Nederlanden geheel hersteld is dat Hd. de terugreis herwaarts op den 5den dezer maand heeft aangenomen, en tegen het einde dezer maand te ’s Hage verwacht wordt. Men meldt uit Amsterdam d. d. 11 Ju nij Men verneemt met zekerheid, dat de heer minister Van Hall sedert eenige dagen zijn ontslag heeft aangevraagd. Men verneemt niets van eene aftreding van andere ministers. Onder dagteekening van 2 Junij jl. is gearresteerd de 250ste staats-loterij bestaande uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 pre- miën overeenkomstig het plan van de vorige loterij. De collecte zal den 50 Junij geopend en den 12 Julij gesloten worden. Omtrent de nieuwe aanvraag van den heer Dull om consessie voor den aanleg en exploitatie van spoorwegen in de noord-oos- telijke provinciën des rijks, verneemt men se dert eenigen tijd min gunstige berigten. Een of meer der vroegere concessionarissen moet De chaussé van daar naar Ook te Re- van Beijeren is Veel vee is en hier en daar hebben zelfs menschen daarbij het leven verloren. De redacteur van le Nord heeft uit Wee nen het onaangename berigt ontvangen dat zijn blad voortaan in Oostenrijk zal verboden zijn. Dezen maatregel heeft hij zich berok kend doordien hij de al te heftige tolk is ge weest van den wrok des czaren tegen de Oos- tenrijksche politiek. De correctionele regtbank te Weenen heeft een’ schrijnwerkersknecht tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld, ter zake van godslasterrijke uitdrukkingen, gebezigd iu een particulier gesprek. Het sluiten van een concordaat tusschen Rome en Toskane is bij herhaling berigt en tegengesproken. Thans verneemt men met ze kerheid dat de groothertog bepaald geweigerd heeft aan ’s pausen verlangen ten deze te vol doen. Het behoud der Leopoldijnsche wetten, wier afschaffing de H Stoel begeerde, is voor namelijk een gevolg van Frankrijks invloed, daar de vertegenwoordiger van dat land te Florence zich tegen bedoeld concordaat heeft verklaard, dewijl het z. i. eene nieuwe aan leiding tot tweedragt zou voegen bij de velen, die Italië reeds met eene omwenteling dreigen. Het Portugesche kabinet is gevallen. Graaf Livradio heeft in last gekregen, een nieuw mi nisterie zaraen te stellen ter vervanging van het ministerie Saldanha. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat Rusland, wegens het toenemen van zijn han delsverkeer met China, in dat land voortaan door eenen zaakgelastigde, en niet enkel door eenen consulvertegenwoordigd zal worden. Men meldt uit Riga d. d. 51 Mei Se dert de scheepvaart heropend is is de aan- voer van koloniale waren, zout enz. zoo groot, dat de prijzen lager zijn dan vóór den oor log. Onze haven is geheel bedekt met koop vaardijschepen. Alleen zijn er 45 ladingen zout aangebragt. Men ziet hier veleN. Anie- rikaansche schepen doch ook van andere na tiën. De Hollandschen laden koren voor Schie dam, Rotterdam en Amsterdam. Deze granen waren reeds vóór de blokkade van onze ha ven gekochtdoch konden niet vervoerd wor den. Men ziet hier dagelijks talrijke schui ten uit de binnenlanden aankomen, met gra nen geladen. De uitvoer van vele artikelen als granen, hennep en vlas, is even druk als de invoer van buitenlandsche artikelen. Men maakt hier toebereidselen tot de ontvangst van keizer Alexander, die, na zijne reis naar Warschau, beloofd heeft, ook ons met zijne tegenwoordigheid te komen vereeren. Uit de Krim wordt gemeld, dat de vroe gere inwoners van Sebastopol reeds derwaarts terugkeeren ten einde het noodige voor te bereiden om hunne huizen weder op te bou wen. De door particulieren te Sebastopol en Kertch geledene schadeen waarvoor zij ver goeding vragen wordt minstens op drie inil- lioen roebels geschat. Naar men zegt, zal de schatkist in een derde daarvan voorzien. De democratische vereeniging der Polen te Londen protesteert thans in alle bladen in haar eigen naam als ook in die der Pool- sche emigratie, tegen de belofte van amnestie van den czaar en tegen de aanneming er van door de Poolsche bannelingen, en wel op grond, dat al diegenen die zich in 1850 en volgen de jaren gemengd hebben in den strijd legen Rusland, onmogelijk er in kunnen toestemmen, de plannen voor die onafhankelijkheid van Polen op te geven en als begenadigde misdadi- naar hun vaderland terug te keeren. bij deze nieuwe aanvraag betrokken zijn en van eene onderneming, waarbij hij belang hebbende is zou men niet veel kans op wel slagen tegemoet zien. Naar men vermeent te weten is de regering dan ook nog geenszins besloten de gevraagde voorloopige concessie te verleenen maar moet veeleer het in de dag bladen in der tijd vermelde plan om aan ee ne soliede associatie, hetzij subsidie, hetzij waarborg van rente van wege het rijk te ver leenen al meer en meer bij haar tot rijp heid komen. (Handelsblad.) Bij de vrijdag jl. te Leeuwarden gehou- dene aanbesteding van het aanleggen eener te legraaflijn tusschen Leeuwarden en Sneek, is aannemer geworden de heer H. Woudate Sneek, voor ƒ5261 zijnde deze aanbe steding bereids goedgekeurd. Men meldt uit Franeker d. d. 6 Junij Gisteren werd alhier de vierde provinciale vergadering gehouden van de Nederlandsehe vereeniging tot afschaffing van den sterken drankwaartoe 140 leden uit onderscheidene oorden der provincie waren opgekomen. Na dat de vergadering met eene hartelijke toe spraak en gebed door den provincialen cor respondentden heer A. F. van Hasselt, pre dikant te Sneek was geopend, werd door dr. L. Proespredikant te Leeuwarden, in het kerkgebouw der Doopsgezinden, eene rede uit gesproken naar aanleiding van het woord verbeidenwaarin spreker, wel verre van een lijdelijk wachten in de afschaffingszaak aan te prijzen aanloonde, dat langzaam haas ten in dezen noodzakelijk is, omdat vooroor deel, zingenoten eigenbelang, hare voornaamste tegenstanders, niet ligt te overwinnen zijn, en men evenwel bij al den ijver, die hare le den betaamt, de uitkomst met geduld moet verbeiden. Met belangstelling werd deze schoo- ne rede door de leden en vele andere hoor ders aangehoord en de redenaar door den voorzitter tot de uitgave er van aangezocht. Uit de mededeel!ngen ter vergadering ge daan bleek o. a. dat de vereeniging in Fries land thans 50 correspondenten en circa 1000 leden telt. Men leest in de Prov. Utr. Cour. De tegenwoordige zoo gevaarlijke lucifers zullen weldra hare rol uitgespeeld hebben. Uit de lucifer-fabrijk van Drechsler te Neurenberg zijn er thans in den handel gebragtdie aan nietszelfs niet aan eene warme kagchel bij voorbeeld, aan te steken zijn, dan alleen aan het bij elk doosje gevoegde, expresselijk daartoe vervaaardigde wrijfstuk. Door een algemeen gebruik van deze soort van lucifers, zullen vele ongelukken vooral door kinderen, voorkomen worden [namelijk, wanneer dat wrijfstuk telkens naauwkeurig voor de klei nen wordt weggeborgen Men meldt uit Enkhuizen d. d. 7 Junij: De ansjovischvangstdie anders te dezer tijd aan menig gezin werk verschaft, beantwoordt tot hiertoe geenszins aan de verwachting. De aanvoer van schelvisch was echter deze week buitengewoon en beliep soms per dag 5000 a 4000 stuks, ofschoon de prijs hoogst gering is, en slechts 75 cents per 100 bedraagt. Men meldt uit Vlaardingen d. d. 9 Junij De laatste schepen ter kol vaart zijn gisteren aangekomen over het algemeen is de uitslag van deze visscherij niet ongunstig te noemen, hoewel verscheidene schepen slechts 40 a 50 tonnen hebben aangebragt. De prijzen zijn doorgaans slechts matig geweest zijnde van ƒ16.25 tot 17.90 per ton tegen p. m. f 21 in 1855. Er zijn goede kwaliteiten aange bragt, ofschoon dit bij enkele schippers nog al wat te wenschen overliet. Volgens de Deutsche Reichs-Zeit. schijnt het planom grootvorst Michaël van Rusland uit te huwelijken aan de prinses Sidonia van Saksen, afgesprongen te zijn, daar de prinses, om het verschil van geloofsbelijdenis moet hebben geweigerden is er sprake van eene echtverbindtenis van den grootvorst met prin ses Maria der Nederlanden (dochter van Z. K. II. prins Frederik). Uit alle naburige gewesten, men uit Frankfort, ontvangt men rigteu over de schadewelke door hevige or- gers SNEEKER 1 COURANT. h 11

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1